ترانه هایی برای امام زمان ( عج )

آخرین موعود

 

 

جمعه ی همین هفته مصادف است با میلاد با سعادت حضرت مهدی ( عج ) ، به همین مناسبت و به دلیل تقارن این رویداد با روز آدینه در مطلبی که پیش روی شماست به موضوعی که تا به حال چندان به آن پرداخته نشده می پردازم .

در این گزارش قرار است به ترانه هایی که به مناسبت نیمه ی شعبان ساخته شده اشاره نمایم .

در بین کارهای موسیقایی قبل از انقلاب هیچ موردی در این باره وجود ندارد . همچنین هیچ قطعه ای ساخته ی خوانندگان خارج از کشور هم بر محوریت این موضوع یافت نشد . البته این خود جای سوال دارد که چرا تا امروز به این موضوع پرداخته نشده و شاید بحث اعتقادات به میان آید که مربوط به این مطلب نمی شود .

به هر روی ، با روشن شدن این سابقه به قطعاتی که طی این سالها در موسیقی ایران به موضوع میلاد امام زمان و نیمه ی شعبان پرداخته و ساخته و پخش شده می پردازم .

تعدادی کار که طی این سالها بیشتر مورد اقبال قرار گرفته اند را مورد بررسی قرار داده و نام خوانندگان دیگری را که در این موضوع ، آثاری ارائه کرده اند را معرفی می نمایم . در قسمت دوم به دلیل فراوانی آثار فقط به اهالی موسیقی پاپ پرداخته شده است .

 

پس با هم مروری می کنیم به بهترین قطعات موسیقی در مورد میلاد حضرت صاحب و نیمه شعبان :

 

1-     یارا یارا : علیرضا افتخاری – کل آلبوم نیلوفرانه شامل آثاری بود تقدیم به حضرت مهدی (ع) که معروف ترین آن همین قطعه ی یارا یارا می باشد . اشعار آلبوم سروده ی قیصر امین پور بود و موسیقی آلبوم ساخته ی عباس خوشدل بود . فریدون شهبازیان هم در این کار نقش مهمی داشت . این آلبوم اوایل دهه 70 منتشر شد و طبق آمار پرفروشترین آلبومی است که تا امروز در ایران پخش شده است .

 

2 – تمنای وصال : عبدالحسن مختاباد – این قطعه در آلبومی که سال 70 منتشر شد قرار داشت و با این کار خواننده ی اثر به معروفیت فراوانی دست یافت . شعر این قطعه از شیخ بهایی بود و حسین فرهاد پور به زیبایی موسیقی این کار را خلق کرد . مختاباد پس از این قطعه با شبانگاهان هم کلی بر سر زبانها افتاد ولی پس از آن هرگز نتوانست موفقیت این دو کار را تکرار کند .

 

3 – آخرین منجی : خشایار اعتمادی – این قطعه سال 74 توسط بابک بیات ساخته شد و فواد حجازی آنرا تنظیم کرد . اکبر آزاد ترانه سرای این کار است . آخرین منجی یکی از بهترین آثاری است که در این زمینه ساخته شده است . این ترانه با مصرع مردی می آید ز خورشید آغاز می شود .

 

4- امیدواران : علیرضا عصار – این قطعه جزو اولین کارهای عصار است که سال 77 ساخته شد . تنظیم کننده اثر فواد حجازی می باشد . همچنین عصار در همین موضوع کار دیگری نیز دارد که حدود سال 80 ساخته شده و فقط چند بار بیشتر پخش نشد که شعر کاملا متفاوتی داشت و در هیچ کدام از آلبومهای وی قرار ندارد . این قطعه یکبار از شبکه جهانی جام جم و در حالیکه عصار این قطعه را که به صورت شبه کلیپ ساخته شده بود پلی بک می کرد پخش شد . این کار پس از آن دیگر پخش نشد .

 

5- آخرین برگ : منوچهر طاهرزاده – این قطعه هم جزو بهترین کارهایی است که در این موضوع ساخته شده است . سعید امیر اصلانی ترانه سرای کار است و خود طاهرزاده ملودی قطعه را ساخته و محمد رضا چراغعلی تنظیم کننده اثر است . این قطعه ی شندیدنی در آلبومی با همین عنوان در سال 78 منتشر شد .

 

6 – آرزو : محمد حشمتی – این کار در سال 81 ساخته شد و در آلبوم ماه پنهان منتشر شد . شعر آن از فصیح الزمان رضوانی است و فریدون خشنود آهنگ آن را ساخته است . بهرام دهقانیار تنظیم کننده اثر است .

 

7- تا تو برگردی : پرویز طاهری – خواننده این کار تا به امروز چند صد کار را خوانده ولی معروف ترین کار وی همین قطعه می باشد که در سال 83 توسط کوروش حیدر نیا ساخته شد و کلامی از بامداد جویباری را به همراه داشت .

 

8 – حس غریب و عطر بارون : علی لهراسبی با خواندن قطعه اول معروف شد و در آلبوم دریایی این کار را گنجاند و کار دوم که در واقع ورژن بعدی محسوب می شود در آلبوم مثلث قرار دارد . این کارها در سالهای 83 و 85 ساخته شده اند . سیاووش پورشیرمحمد ترانه سرا و محمد رضا چراغعلی تنظیم کننده هر دو قطعه می باشند .

 

9 – یمبو صحنه : ناصر عبداللهی – ناصر این کار را حدود سال 80 ساخت و در کنسرتهای مختلف هم اجرا می کرد و در آالبوم ماندگار در سال 85 به صورت رسمی منتشر شد . این اثر به سختی از وزارت ارشاد مجور گرفت . کلام و تنظیم بسیار شنیدنی این کار محلی از خود عبداللهی می باشد . این کار محلی با کلام دیگری پیش از این توسط خوانندگان مختلفی بر محور ترانه های عاشقانه خوانده شده بود ولی ناصر با معنوی کردن این قطعه توانست کار متفاوتی را ارائه دهد . وی همیشه پیش از اجرای این اثر در مورد محتوای آن توضیحاتی می داد . در ضمن این کار با لهجه ی بندرعباسی خوانده شده است .

 

9- گلایه : امیر تاجیک – این قطعه توسط فرید شب خیز ساخته شده است و شعر آن از اقدس گوردزی می باشد . این کار حدود سال 82 ساخته شده و یکی از کارهای موفق تاجیک به حساب می آید .

 

10 – عطر نرگس : غلامرضا صنعت گر – این ترانه هم به صورت محلی و بندرعباسی ساخته شده و خواننده اثر با این قطعه توانست بیشتر شناخته شود . خود صنعتگر موسیقی این قطعه را ساخته است . این کار در سال 84 تولید شد .

 

11 – ای دوست : حسین کشتکار – این قطعه دو سه سال پیش تیتراژ برنامه ای در موضوع مهدویت از شبکه دوم سیما بود . اینکه آیا واقعا قصد عوامل این اثر بسیار موفق در همین راستا بوده یا خیر باید خودشان توضیح دهند ولی در کل خواننده ی این قطعه که پیش از این نوازنده و مداح بوده با این اثر به شهرت فراوانی دست یافت و این قطعه یکی از پر مخاطب ترین کارهایی است که طی این سالها پخش شده است . این کار سال 85 تولید شد .

 

مطمئنا قطعات دیگری نیز در این موضوع تولید شده اند ولی به دلایل مختلف که یکی از آنها پخش کمتر آنها بوده نتوانسته اند توفیق کارهای فوق را پیدا کنند . در زیر به خوانندگان پاپی اشاره می شود که طی سالهای گذشته ترانه هایی در باره ی میلاد امام زمان و نیمه شعبان تولید کرده اند .

  رحمت الله تاتار - محمد گلریز - مازیار –  حسن همایونفال –  عباس بهادری – محمد اصفهانی -  قاسم افشار - مجید اخشابی – سعید شهروز - علی محتشم – محمد رضا عیوضی –  حامی - شهرام امیری – مهرداد یکتا – حمید رضا طالب نظری – حمید رضا فولادی - امیر شهبازیان – معین سیدی پور- شاهین آرین – فلمینگ خوش قدمی – بهراد برادران – احمد کربلایی -  علی تفرشی – فرهاد برنجان – علی راموز – سعید مدرس – حمید یعقوبی – مهراج محمدی – احسان خواجه امیری – مهدی زکی زاده – مهدی افشار – بیژن خاوری – حمید غلامعلی – رضا شیرازی – عباس شجاعیان – جاوید عسگری – نادر اسماعیل زاده – وحید دین پرور – رشید وطندوست – فریبرز غفاری – چنگیز حبیبان – علیرضا بلوری – محمد رضا صادقی – کیا باقری – فریدون بیگدلی – سعید طباطبایی – نوید لبیب – آریو حبیبی – امیر یل ارجمند – عماد رحمانی - مهدی مدرس - فرهاد کوهستانی - محمد تقی زاده - محمود شیخ - اسحاق دارابی

 

 

جدیدترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

شیشه شکسته : پوریا نظری ( شیدوس ) – کیش و مات ( مائد ) – حضرت عاشقا ( محمد دهقان ) – خاتون من ( پویا اشتری ) – تو کدومی ( مهدی امینی )

 

 

دوستان گرامی : برای شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز سی سال اخیر ایران به وبلاگwww.music82.persianblog.irمراجعه نمایید .

 

این یادداشت صدمین پست این وبلاگ از آغاز تا امروز می باشد و از این به بعد وارد سده ی دیگری می شویم .

/ 4 نظر / 52 بازدید
مهدی

سلام. سایت بسیار جامعی دارید. خیلی خبرهایی که راجع به موسیقی نمیدونستم حالا متوجه شدم. ممنونم. فقط یک درخواست دارم: من به دنبال آهنگ تا تو برگردی از پرویز طاهری هستم. چطوری میتونم آلبومش رو گیز بیارم؟ ممنون میشم کمکم کنید.

محمدرضا(تبعیدی)

سلام...انصافا که مطلب کاملی بود کارت درسته دوست عزیز تا حالا فکر نکنم کسی همچنین مطلب کاملی در این مورد نوشته باشه...[گل][گل] تو این کارهایی که گفتی من خودم به شخصه "نامه از احسان خواجه امیری"حس غریب و عطربارون از علی لهراسبی"اخرین منجی از خشایار اعتمادی"سفر از سعید شهروز"عطر نرگس از غلامرضا صنعتگر و ای دوست از کشتکار را واقعا دوست دارم و خیلی روم تاثیر گذاشته است.

علی کمارجی

سلام خیلی ممنونم از لطفتون. یکم شهریور از مطلبتون استفاده می کنم. اگر افتخار می دادید و گاهی مطلبی برای ماهنامه می فرستادید ممنون می شدم. تشکر[گل]