استقبال از موسیقی پاپ در ایران

 

     

موسیقی پاپ در ایران امروز با استقبالی دور از انتظار مواجه شده است، حضور حدود ۶۰ هزار علاقه مند در اجرای ۱۰ شبه کنسرت علیرضا عصار، یکی از خوانندگان محبوب موسیقی پاپ ایران، در هفته های اخیر خود گواه این این مدعاست.

این روزها سالنهای محل برگزاری کنسرتهای پاپ غالبا پر است و سی دی ها و ویدئوهای این نوع موسیقی در ایران بازار گرمی دارد.

بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر تهران حاوی تصاویر و نام و نشان خواننده های جوان و نوپای این گونه موسیقی است.

تمرکز علاقه اقشار جامعه بویژه نسل جوان و نوجوان به موسیقی پاپ به اندازه ای است که حتی برخی خواننده های موسیقی سنتی نیز در ماههای اخیر به فعالیت در این عرصه روی آورده اند.

علیرضا افتخاری که پیشتر، غالبا در زمینه موسیقی سنتی ایرانی فعالیت می کرد، این روزها آلبوم جدیدی از گونه پاپ منتشر کرده است.

به گفته یک دست اندرکار نشر آلبوم های موسیقی، استقبال مردم از اینگونه نوارها و سی دی ها هر روز بیشتر می شود. وی می گوید:" طبق آمار موجود، مردم در سال جاری تاکنون بیش از تمام سال گذشته، کاست و سی دی بویژه از نوع پاپ آن خریداری کرده اند. در مقابل، استقبال از موسیقی سنتی ایران در قیاس با سال های قبل کاهش یافته است."

     

کامران داروغه، کارشناس موسیقی و نوازنده کمانچه می گوید: "موسیقی مورد توجه نسل جوان امروز ایران، بیشتر گونه پاپ است.

با توجه به پشتوانه غنی ما در موسیقی سنتی و کسب موفقیتهای افتخار آمیز، باید اعتراف کرد و پذیرفت که نسل جوان امروز ما تشنه ابداع، نوآوری و شنیدن ملودیها و صداهای جدید است.

خوشبختانه استعدادهای موجود پاسخگو و قابل عرضه هستند اما با توجه به نوپایی این گونه موسیقی بعد از انقلاب، هنوز راه زیادی پیش رو داریم."

از سوی دیگر علیرضا عصار خواننده ۳۴ ساله موسیقی پاپ معتعقد است این موسیقی که امروز در ایران جایگاه ویژه ای پیدا کرده است، بعد از انقلاب اسلامی ایران با وقفه ای دراز مدت روبرو شد و به دلیل آغاز جنگ طولانی ایران و عراق و برجسته شدن نوع حماسی و سرود،این گونه از موسیقی در ایران مجال عرض اندام نیافت.

کامران داروغه، توجه و علاقه جوانان و نوجوانان به موسیقی پاپ را مثبت ارزیابی می کند و معتقد است نیروی بالقوه موجود در صورت هدایت صحیح و کارشناسانه به اهداف متعالی منتهی خواهد شد.

     

در عین حال به نظر می رسد حالا دیگر فضا برای ارایه نوع موسیقی ضربی و تند پاپ بازتر شده است و سازندگان موسیقی پاپ با خیال راحت تری سراغ ریتم های تند و ۶و۸ می روند.

در عرصه محتوا و مضامین ترانه نیز به نظر می رسد که سخت گیری ها کمتر شده ، حالا دیگر می شود از"افسون چشم سیاه" و "لب های پر خنده" ترانه خواند و از عشق های زمینی سخن گفت، درحالیکه تا همین چند سال پیش این نوع ترانه خوانی و آهنگسازی در داخل کشور ممنوع بود ونوعی تابو به شمار می آمد.

افزایش روز افزون علاقه قشر جوان به فراگیری موسیقی و رواج آموزش سازهای موسیقی مثل، گیتار، پرکاشن، درام، ارگ، کی برد و جاز مؤید محبوبیت این گونه موسیقی در ایران است.

گروه آریان از گروه های موفق و محبوب موسیقی پاپ در ایران است. بیش از ۴۰هزار نفر بلیت های آخرین کنسرت این گروه را خریدند.

گروه داتیس مجموعه جوان و پر شوری است که تلاش می کند با استفاده از برخی عناصر موفق گروه آریان، پله های موفقیت را طی کند.

     

ظاهر این گروه و برخی ترانه ها و گونه اجرای آنها به زعم برخی از مخاطبان به گروه آریان شباهت هایی دارد.

این گروه، که مهراوه شریفی نیا، دختر محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان بازیگران سینمای ایران، هم از نوازندگان آن است، اخیرا اولین اجرای عمومی خود را که با استقبال خوبی هم مواجه شد، برگزار کرد.

قیمت بلیتهای کنسرتهای خوانندگان سرشناس و محبوب ایرانی به شرطی که در سالنهای مناسب بر پا شود به طور متوسط بین ۶ تا ۸ هزار تومان است که البته در شبهای برگزاری، در به اصطلاح بازار سیاه در مواردی تا ۲۰ هزار تومان هم می رسد.

به هرحال به اعتقاد دست اندرکاران، موسیقی جوان و تازه احیا شده پاپ ایران هنوز تا پر شدن ظرفیتش فاصله بسیاری دارد.

/ 1 نظر / 3 بازدید
taraneh

سلام بسيار عالی و زيبا بود ... اگر خواهان اطلاعات بيشتری در مورد ترانه سرابان هستيد به وب لاگ من سر بزنيد ترانه مکرم