نگاهی به محرم امسال از بعد موسیقایی و مداحی

نگاهی به محرم امسال از بعد موسیقایی و مداحی

 

 

امسال هم مانند سالهای گذشته با آغاز ماه محرم بازار فروش سی دی های مربوط به این ماه گرم بود . در حالیکه شرکتهای رسمی موسیقی کار خاصی برای ارائه نداشتند اما موسسه های فرهنگی و مذهبی با تکثیر سی دی های صوتی و تصویری مداحان مختلف به فروش قابل ملاحظه ای دست یافتند . به طور مثال یکی از این موسسه ها گلچینی از اجرای تصویری 16 مداح معروف که سال گذشته اجرا کرده بودند را در سطح گسترده ای پخش کرد .

امسال فقط یک آلبوم به صورت رسمی منتشر شد که آنهم آنقدر دیر به بازار آمد که به گوش خیلی ها نرسید منظور آلبوم دشت کربلا با صدای صادق آهنگران است که توسط شرکت سروش منتشر شد و تازه شب تاسوعا تیزر تبلیغاتی آن از تلویزیون پخش گردید که این مورد از کج سلیقگی عوامل سروش ناشی می شود چون این گونه آلبومها باید از روزهای اول محرم به دست مردم برسند.

در فضای اینترنت هم حدود 10 کار پاپ پخش شد که در میان آنها نام شهاب بخارایی - نادر بختیاری - امید عراقی و احسان حق شناس آشناتر بود .

چند کار هم ازحسین کشتکار و ایمان میرشکاری مداح جوان بوشهری در مجموعه ای پخش گردید که دو کار شنیدنی جزو قطعات آن بود که یکی از آنها از برنامه دو قدم ماده به صبح بدون نام بردن از این مداح پخش شد در واقع می توان این دو کار را جزو بهترین قطعه های امسال برشمرد .

اما کار بزرگی که امسال تلویزیون انجام داد حکایت از آن داشت که می توان کار ماندگار هم انجام داد اگر یک گروه حرفه ای پشت کار باشند . برنامه نجوای عاشورایی به کارگردانی مجید مجیدی کارگردان مطرح سینما و همکاری جمعی از حرفه ای های این عرصه تولید و پخش شد که با استقبال فراوان مردم هم مواجه گردید . این سری برنامه ها که تا امروز 7 قسمت آن پخش شده بیش از 30 قسمت می باشد که به مرور ودر

مناسبتهای خاص پخش خواهد شد . صادق آهنگران – نزار قطری و محمد علی کریم خانی سه مداحی بودند که درنجوای عاشورایی به اجرای مداحی پرداختند . اشعار از محمد سادات اخوی بود و آریا عظیمی نژاد موزسین مشهور هم در بخش ملودی به این افراد کمک کرده بود . این سری برنامه ها در حسینیه کربلایی ها در تهران با حضور جمعی از دانشجویان در روزهای ابتدایی محرم امسال ضبط شد و حدود 25 نفر عوامل فنی با این پروژه همکاری می کردند و از لحاظ تصویر – نور و صدا و دکور و کارگردانی در سطح بالایی قرار داشت . هر کدام از قسمتها حدود 15 دقیقه بود که برای اولین بار با 11 دوربین این مراسم فیلمبرداری می شد و 2 دوربین هم پشت صحنه کار را ضبط می کرد . به نظر می رسد با توجه به استقبال مردم این مجموعه از طریق شرکت سروش در آینده منتشر شود . البته می شد از مداحهای قدیمی و کسانی که با صدای آنها خاطره داریم مانند حسین فخری و غلام کویتی پور هم در این برنامه استفاده نمود تا هم تنوع بیشتری داشته باشد و هم قدردانی از سالیان متمادی حضور آنها باشد به طور مثال هنوز رسانه ملی مداحی هایی که فخری 18 سال پیش انجام داده را پخش می کند و کارهای جدید وی از شبکه های کشوری پخش نمی شود البته شبکه های استانی کارهای جدید را پخش می کنند. همچنین شبکه 4 امسال مستند اربعین ساخته ناصر تقوایی راکه 38 سال پیش در بوشهر ساخته بود با مات کردن تصاویری که مردان در حال سینه زنی بودند و پیراهنهای خود را از تن در آورده بودند به مداحی جهانبخش کردی زاده پخش کرد که همین موضوع باعث شد که 3 مستند ساخته شده توسط تقوایی در بوشهر که سالها از ساخته شدن آنها می گذرد قرار است بررسی شوند و از نکات جالب توجه این مستند فیلمبرداری رنگی این اثر می باشد که در حالی است که آن سالها تعدادی از فیلمهای سینمایی به صورت سیاه و سفید گرفته می شد .

به هر حال امسال رسانه ملی ناپرهیزی کرد و با برنامه نجوای عاشورایی کاری ماندگار در زمینه عاشورا انجام داد البته امیدواریم این گونه کارها ادامه داشته باشدو تنها یک جرقه نباشد و از تمامی مناطق کشوردر این زمینه  استفاده شود که این مورد هم به یک برنامه ریزی و تفکری پویا نیازمند است .

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
زری

سلام خوبین چه خبر از علیرضا عصار تازگی ها البوم میده ؟؟؟؟؟؟

مدیر وبلاگ

پاسخ به خانم زری آلبوم جدید عصار در مراحل پایانی قرار دارد و احتمالن در اسفند ماه منتشر خواهد شد فواد حجازی کار تنظیم را انجام داده و افشین یدالهی و افشین مقدم هم ترانه سراهای این کار هستند . موفق باشید.

s_g

سلام وبلاگت خيلي خوبه به ماهم سر بزن نظرت رو در مورد تبادل لينك بگو