نقدی بر آلبوم احساس با صدای بابک جهانبخش

نقدی بر آلبوم احساس با صدای بابک جهانبخش

 

 

پناهم بده اگه بی کسم ، که ازعمق شب به تو می رسم

 

 

سومین آلبوم رسمی بابک جهانبخش پس از دو سال ، در آخرین روزهای خرداد ماه به صاحب امتیازی شرکت چهره خندان و از طریق شرکت تصویر دنیای هنر وارد بازار موسیقی کشور شد .

تیراژ این اثر 500 هزار نسخه ذکر شده است . در این مجموعه 4 نوازنده حضور دارند و از 4 ساز نیز استفاده شده است . کاور این آلبوم شامل تصویری ازخواننده است که به صورت نشسته و به همراه شالی قرمز رنگ که رنگ غالب این کاورنیز می باشد به دوربین خیره شده است و لبخند محوی برچهره وی نقش بسته شده است . نام تهیه کننده آلبوم نیز بر روی کاور درج شده است .

 

نگاهی به قطعات آلبوم احساس :

 

1 – با تو = ترانه : امیر مسعود میردامادی – آهنگ و تنظیم : بابک جهانبخش

نخستین قطعه آلبوم ، تنها کاری است که خواننده اثر آن را تنظیم کرده است و به همین دلیل آن را به عنوان سرآلبومی قرار داده است . پس از شروع اورتوری کوتاه ، خواننده شروع به خواندن می کند و پس از مدت کوتاهی موسیقی قطعه که به صورت ترنس می باشد جدی تر دنبال می شود . البته خواننده کماکان به خواندن خود ادامه می دهد . موسیقی این قطعه کاملا الکترونیک می باشد و همین روند تا انتها طی می شود .

 

2 – احساس = ترانه : زینب علاقه – آهنگ و تنظیم : پیام هوشمند

موسیقی الکترونیک این قطعه آغاز می شود و پس از 48 ثانیه خواننده به صورت آرام کار خود را آغاز می کند . از صدای سمپل سازی بادی نیز برای رنگ آمیزی تنظیم استفاده شده است . خواننده ترانه قطعه را که با ( یه احساس بدی دارم )شروع می شود، می خواند ونام آلبوم هم از همین مصراع گرفته شده است و با وجود جنبه منفی که به احساس در متن ترانه داده شده است ولی در جهت مثبت به عنوان نام آلبوم بهره برده شده است که چندان جالب به نظر نمی رسد . در انتها از سه تار نیز برای همراهی با موسیقی سمپلی استفاده می گردد .

 

3 – رفتی و شکستی = ترانه : زینب علاقه – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پیام هوشمند

با اورتوری کوتاه خواننده شروع به خواندن می کند . از ریتم اسپنیش در این قطعه استفاده شده است که واضح است گیتار هم نقش اصلی را در این کار بازی می کند . قطعه روند ثابتی را در موسیقی و اجرا طی می کند و به پایان می رسد . مضمون قطعه نیز با توجه به عنوان آن عاشقانه ای تقریبا منفی را شامل می شود .

 

4 – کجایی = ترانه : امیر مسعود میردامادی – آهنگ و تنظیم : پیام هوشمند

خواننده با لحن آشنای خود شروع به خواندن می کند . در زیر صدای وی پیانویی شنیده می شود و این فضای رمانس پس از حدود 40 ثانیه با جدی تر شدن موسیقی ادامه می یابد .این قطعه اسلوی الکترونیک می باشد  و همچنین ملودی آن به خواننده اجازه مانور خوبی را می دهد . این کار احساسی جزو قطعات خوب آلبوم به شمار می رود .

 

5 – یادتو = ترانه : داریوش شهریاری – آهنگ : بابک وزیری – تنظیم : پوریا حیدری

موسیقی در فضایی الکترونیک شروع می شود و خواننده در ادامه به صورت منقطع و با سرعت کلمات را ادا می کند . در بخش بی کلام ساز باقلاما نیز با موسیقی سمپلی قطعه ممزوج می شود و لحن اثر مقداری ایرانی تر می گردد .

 

6 – بد نیست = ترانه : مریم اسدی – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پیام هوشمند

با یک موسیقی ترنس کار آغاز می شود . پس از اورتوری کوتاه خواننده به سرعت شروع به خواندن می کند .در ادامه به یکباره ریتم قطعه 6/8 می شود و صدای تقریبا محو خواننده با آن همراه می شود ولی بار دیگر با تغییر ریتم ، قطعه ترنس ادامه می یابد . در بخش پایانی صدای خواننده دوباره مقداری نامفهوم می شود و کار به پایان می رسد .

 

7 – بی ستاره = ترانه : سمیه کاویانی – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پوریا حیدری

در آغاز صدای خواننده از فاصله ای دور به گوش می رسد . در پی آن موسیقی شروع می شود که پس از اورتوری کوتاه خواننده این قطعه را که از تمی ترکی برخوردار است اجرا می کند . نکته عجیب این کار این است که موسیقی الکترونیک این قطعه از تمی تقریبا شاد برخوردار است ولی ترانه آن از بار منفی و محزون بهرمند است.

 

8 – بیخودی = ترانه : مریم اسدی – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پوریا حیدری

موسیقی الکترونیک با اورتوری کوتاه همرا می شود و در ادامه خواننده شروع به خواندن می کند . مضمون ترانه عاشقانه ای همراه با گلایه است . این قطعه اسلو با اجرای احساسی خواننده همراه است و جزو کارهای خوب آلبوم محسوب می شود .

 

9 – به کسی چه = ترانه : نغمه قاسمی – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پوریا حیدری

در آغاز خواننده به آرامی شروع به خواندن می کند و موسیقی به صورت خلوت با آن همراه می شود . پس از چند لحظه موسیقی به صورت ترنس در می آید و خواننده نیز همچنان کار خود را پی می گیرد . در ادامه مقداری لحن خواننده تغییر می کند و با سرعت بیشتری به خواندن خود ادامه می دهد . این سیکل دوباره تکرار می شود و قطعه به این صورت به پایان می رسد .

 

10 – بخشیدمت = ترانه : بابک صحرایی – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پیام هوشمند

خواننده مانند اکثر قطعات آلبوم به آرامی شروع به خواندن می کند و موسیقی هم در همان فضای آرام جریان می یابد . در قسمت بی کلام گیتار نقش پررنگی پیدا می کند . فضای کلی موسیقی رمانس و خلوت می باشد . این قطعه از ترانه خوبی برخوردار است و جزو قطعات موفق آلبوم به شمار می رود .

 

11 – پناهم بده = ترانه : بابک صحرایی – آهنگ : بابک جهانبخش – تنظیم : پوریا حیدری

این قطعه تیتراژ پایانی فیلم سینمایی دو خواهر می باشد که جهانبخش سه کار دیگر نیز در این فیلم اجرا کرده است .

خواننده و موسیقی هردو با هم در آغاز همراه می شوند و کم کم موسیقی پرحجم تر می شود . در ادامه موسیقی ریتم تندتری که ترنس باشد را به خود می گیرد و البته خواننده کماکان به خواندن خود ادامه می دهد . این قطعه تمام الکترونیک می توانست از تنظیم بهتری برخوردار باشد . ملودی و ترانه این کار به خوبی ساخته شده و اجرای خواننده نیز موفق می باشد . به طور قطع می توان این قطعه را بهترین کار این آلبوم دانست .

 

در مجموع می توان گفت آلبوم احساس مجموعه ای یکدست است که در برخی قسمتها این یکدستی به یکنواختی در بخش های مختلف می انجامد . مضمون ترانه ها عاشقانه است و البته بعضا با شکوه و گلایه همراه می باشد . ملودی ها شبیه هم شده است و همچنین این یکنواختی در تنظیم نیز دیده می شود .حتی خواننده نیز در یک خط مستقیم کار خود را انجام می دهد و چندان دست به ریسک نمی زند . البته با توجه به جنس صدای خواننده که در فضای رمانس و احساسی عملکرد بهتری دارد وی نیز همین روند را ادامه می دهد ولی رنج صدای وی در یک حد باقی می ماند .

 شاید اگر خواننده با تیمهای بهتری کار کند ، سطح و مضمون ترانه های استفاده شده را  ارتقا دهد بتواند به موفقیت بیشتری نائل شود .

چیدمان آلبوم می توانست بهتر از موقعیت کنونی باشد . اگر دو قطعه پایانی را به عنوان دو کار اول آلبوم قرار می دادند و برخی قطعات موفق تر را در بالای مجموعه می گنجاندند آلبوم دورنمای بهتری را پیدا می کرد .

در مجموع این آلبوم کار قابل قبولی است که مخاطب زیر 25 سال را مورد هدف خود قرار داده است .

 

 

 

 

فاصله ها زیر هشت

 

تابستان امسال نیز دو سریال پرمخاطب میهمان شبهای مردم بود و البته نکته حائز اهمیت وجود دو تیتراژ باکلام موسیقایی قوی در این دو سریال موجب رضایتمندی مخاطبان موسیقی شد .

 

با منه خسته ی غم تو بخوان

 

یکی از تلخ ترین سریالهای تاریخ سیما ، مبدل به بهترین ساخته سیروس مقدم کارگردان باسابقه تلویزیون گشت . سریال زیر هشت با مضمون و ساختار متفاوت و البته تلخ خود با موسیقی آریا عظیمی نژاد همراه شد . تیتراژ پایانی این مجموعه توسط محمد اصفهانی اجرا شد که این بار عظیمی نژاد توانسته بود صدایی متفاوت از خواننده بگیرد . بم ترین بخش صدای اصفهانی در آغاز این قطعه تلخی و خشونت این سریال را به خوبی منعکس کرد . اما ترانه موفق اهورا ایمان نیز که به خوبی با مضمون سریال همخوانی داشت یکی دیگر از دلایل توفیق این کار شد . ترانه ای که مشخص بود برروی ملودی گفته شده است .البته مشخص نشد چرا نام ترانه سرا هرگز در تیتراژ درج نشد ، گرچه از همان اول مشخص بود که این کار سروده اهورا است چون وی یکی از معدود ترانه سرایانی است که امضای خود را در کارهای خویش داراست .

 

مریضم کرده تنهایی

 

اما دیگر سریال تابستان امسال فاصله ها به کارگردانی حسین سهیلی زاده بود . علی لهراسبی بازهم در تیتراژ سریالی دیگر خواند و البته این بار هم موفق ظاهر شد . عوامل این کار عبارت بودند از : ترانه سرا : حدیث دهقان – ملودی : فواد غفاری – تنظیم : آرمان موسی پور و شهاب اکبری .

لهراسبی در این قطعه از بالاترین حد صدای خود استفاده کرد و در واقع در بالاترین گامی که قادر بود بخواند به اجرا این ترانه پرداخت . البته مطمئنا خواندن این قطعه در اجرای زنده برای خواننده هرگز راحت نخواهد بود .

 

حال با آغاز ماه مبارک رمضان و شروع 4 سریال و یکی دو برنامه دیگر، تیتراژهای باکلام دیگری در راه هستند که در مورد آنها هم با ذکر جزییات خواهیم پرداخت .

 اینکه تیتراژهای رمضان امسال نیز مانند دو کار تابستان موفق خواهند بود یا خیر ؟ باید چند روز صبر کرد .

 

 

 

جدیدترین آلبوم های پاپ مجاز منتشر شده :

 

1 – خانه ام ابری است = آبتین ژیان – نخستین آلبوم این خواننده در سبک پاپ – کلاسیک 18 مرداد منتشر شد .

 

2 – رگ خواب = محسن یگانه = دومین آلبوم رسمی این خواننده 18 مرداد وارد بازار موسیقی گردید .

 

 

 نظرسنجی

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
Sina

به نظر من آلبوم قبلی جهانبخش (بی اسم) بهتر از این بود ... تو این آلبوم استفاده از 2 تا تنظیم کننده ای که قبلا با هرکدوم یک آلبوم رو کار کرده بود (حیدری و هوشمند) باعث شده بود تا فضاهای جدیدی به وجود نیاد خیلی و همینطور با توجه به حضور هم زمان این 2 نفر انسجام آلبوم کمتر بشه ... البته در کل صدای بابک جهانبخش صدای لطیف و با احساسیه که اگر کار کنه می تونه تو جمع خواننده های خوب بیاد ...