نقدی بر آلبومهای پسران آفتاب 6 و بی صدا

نقدی بر آلبومهای پسران آفتاب 6 و بی صدا

 

 

پسران آفتاب 6

 

 

پسران آفتاب نام گروهی است که از حدود سال 80 کار خود را آغاز کرده است . سرپرست و ترانه سرای این گروه هاتف علیمردانی می باشد که پارسال نخستین فیلم سینمایی خود را در مقام کارگردان ساخت . این گروه در ابتدا با تعداد زیادی نوازنده کار خود را شروع کرد ولی کم کم تعداد آنها کمتر شد و در حال حاضر عملا به دو اسم هاتف علیمردانی و اشکان شاملو ختم می شود . خواننده اصلی پسران آفتاب یا همان سان بویز اشکان شاملو می باشد که فقط در آلبوم پنجم حضور نداشت و در سابر آلبومها خواننده ثابت گروه بوده است . همچنین تا به امروز چند خواننده دیگر نیز با این گروه همکاری کرده اند که یکی از آنها یاسر محمودی می باشد که در سه آلبوم ابتدایی حضور داشت .

اگرنگاهی به عملکرد این گروه  داشته باشیم  به این نکته بر می خوریم که آنها در هر آلبوم تا اندازه ای سبک کاری خود را نسبت به بازار موسیقی و ذائقه روز تغییر داده اند و به همین خاطر یک روند ثابت را به مانند گروه آریان طی نکرده اند .

ششمین آلبوم گروه پسران آفتاب که مانند تمامی آلبومهای دیگر این گروه نام خاصی ندارد و با شماره تعیین می شوند با نام پسران آفتاب 6 به تازگی منتشر شده است . این آلبوم متعلق به شرکت آوا و نوای سلفا می باشد و توسط شرکت تصویر دنیای هنر پخش شده است که از پخش خوبی برخوردار بوده است .

اینسرت آلبوم شامل 4 چهره سیاه شده است که به نظر می رسد عوامل اصلی این آلبوم هستند ولی ترجیح داده شده تا به این صورت بر روی کاور آلبوم قرار بگیرد . خوانندگان این آلبوم اشکان شاملو و پیمان ابوطالبی ( خواننده تازه کار ) هستند ، آهنگساز و تنظیم کننده بیشتر قطعات مهدی نادی صفایی است و هاتف علمیردانی به جز دو قطعه  بقیه ترانه های آلبوم را سروده است . در تنظیم های آلبوم فضای الکترونیک نقش اصلی را بر عهده داشته است و فقط از ساز ویلن به عنوان تنها ساز زنده استفاده شده است .

قطعه( سوال) نخستین کار این مجموعه است که در فضای ترنس تنظیم شده است و عبارت مال تو و حال تو بارها در آن تکرار می شود . بیشتر قطعات آلبوم به صورت کلمات کوتاه شده پشت سرهم وعجین شده با ملودی پیش می رود و با ادای سریع خواننده ها به خصوص ابوطالبی همراه است .

دقیقا در قطعه دوم که( خندیدم ) نام دارد نیز با همین فضای کار قبلی مواجه هستیم و در فضای ترنس شاهد ادای تند کلمات هستیم که تا پایان این روند ادامه دارد . این قطع جزو آثار شاخص این مجموعه می باشد . در سومین کار به قطعه( آی گلکم ) می رسیم که فضای شاد شش و هشت دارد و برای ایرانی تر شدن آن از ساز ویلون در بیشتر قسمتها به خصوص فضای بی کلام و اورتور بهره برده شده است . در ضمن این قطعه کوتاهترین کار آلبوم می باشد .

در چهارمین قطعه که (حیف شد) نام دارد با فضایی شبه اسپنیش مواجه می شویم که مطلع آن به نحوی آهنگین شده که خوب در ذهن مخاطب قرار می گیرد . نام تنظیم کننده این قطعه استفان مولر ذکر شده است که مشخص نیست این نام مستعاری است که به این صورت درج شده است و یا این شخص خارجی است .

(اعتراف ) پنجمین قطعه این آلبوم است که باز به صورت ترنس تنظیم شده است و به شکل منقطع و پشت سر هم شاهد ادای کلمات توسط خواننده های آلبوم هستیم .

ششمین کار این مجموعه (شاید و باید) نام دارد که این قطعه نیز کار ریتیمک دیگری است با همان شاخص های بیان شده برای آثار قبلی .

(قول و قرار) قطعه هفتم آلبوم است که توسط مهرداد خلخالی سروده شده است و پیمان ابوطالبی آهنگ آن را ساخته است . در این قطعه نیز فضای ریتمیکی حاکم است و توسط دو خواننده مصرع ها خوانده می شود و کلام ساده عاشقانه بیان می شود .

هشتمین قطعه آلبوم (چرا می خوای بری )، کاری هاوس است که در فضایی الکترونیک جریان می یابد .

و در نهایت به قطعه( تردید) می رسیم که ترانه آن توسط محمد رضا بابایی فر سروده شده است . فضای این کاراسلو با بقیه کارهای آلبوم تفاوت دارد و در ابتدا با سولوی پیانو و اجرای احساسی خواننده ها روبرو می شویم و پس از دو دقیقه سینتی سایزر هم به پیانو افزوده می شود ولی قطعه در همان حال و هوای ابتدایی دنبال می شود تا به انتها می رسد . این قطعه احساسی را می توان  به عنوان برترین کار این آلبوم انتخاب کرد .

در کل می توان آلبوم پسران آفتاب 6 را کاری به روز و تی نیج پسند قلمداد کرد که در کوتاه مدت می تواند با استقبال مخاطب مواجه گردد گرچه نمی توان چندان در بلند مدت روی این گونه آثار حساب باز کرد .

خواننده های آلبوم دو گونه اجرا را انجام می دهند . شاملو با همان اجرای سابق خود ظاهر می شود و با توجه به سابقه چند ساله اجرای بهتری نیز دارد ولی ابوطالبی خواننده تازه کار که صدای وی آشنا به نظر می رسد و به نظر می رسد جزو خواننده های ایران موزیکی هم باشد وشاید به همین خاطر از نام واقعی وی بدون استفاده از عکس وی بر روی کاور آلبوم استفاده شده است ، اجرایی مانند خواننده های فروانی دارد که این روزها بیشتر در بازار غیرمجاز کار می کنند یعنی ادای تند کلمات پشت سرهم  حتی با افزودن مقداری لحن مصنوعی .

در ملودی سازی سعی شده که به خوبی ترانه ها بر روی آهنگ قرار گیرد و این نکته در ترانه ها لحاظ شده و بیشتر از اینکه مفهوم و مضمون ترانه ها القا کننده باشد نوع چینش کلمات و بر روی ملودی قرار گرفتن مد نظر بوده است .

در نهایت می توان این آلبوم را تجربه نسبتا موفقی برای این گروه دانست و مخاطب جوانتر که هدف این مجموعه موسیقایی می باشد می تواند با این آلبوم ارتباط برقرار نماید .

البته این گونه آثار که مخاطب را در کوتاه مدت مد نظر قرار می دهند مشمول روزمرگی می شوند و در سالهای بعد جذابیت خود را از دست می دهند .

 

 

 

 

آلبوم بی صدا

 

 

نخستین آلبوم فرزان و اشکان ملک زاده با نام بی صدا اوایل فروردین به صاحب اثری شرکت سیمای ماندگار پارسیان ، توسط تصویر دنیای هنر منتشر شد .

ترانه سرایان این مجموعه مرتضی فلاح – علی توده فلاح – رضا ناظری – محمد فراهانی و فرزان و اشکان ملک زاده می باشند که البته ذکر نشده هر قطعه سروده چه کسی است که این مورد از نقاط ضعف اینسرت آلبوم می باشد .

آهنگساز و تنظیم کننده این آلبوم فرزان و اشکان ملک زاده و همچنین روح اله خداوردی می باشند که در این قسمت نیز به جز مشخص نشده است .

از 5 ساز زنده در این آلبوم استفاده شده است که البته بار اصلی موسیقی مجموعه به صورت الکترونیک می باشد .

این دو برادر برای این آلبوم در اینترنت تبلیغ فراوانی انجام دادند و از حدود یک سال پیش به انحای مختلف سعی در جلب مخاطب داشتند و حتی دست به کارهای کوکانه ای مانند مورد مخاطب قرار دادن رضا صادقی از طریق قطعه سیاه پوشیدی و نامه نوشتن به وی و این گونه کارها را انجام دادند .

همچنین این آلبوم پیش از انتشار رسمی در فضای اینرنت پخش شد و همچنین چند کار دیگر نیز توسط این دو نفر بر روی اینترنت قرار گرفت .

طرح کاور آلبوم تصویری از نیم چهره هر دو خواننده با پس زمینه سیاه می باشد .

نفس بکش ( سیاه پوشیدی ) سر آلبومی این مجموعه می باشد که در فضایی ترنس تنظیم شده است . در آغاز به آرامی شروع به خواندن می کنند و در ادامه به گامی بالاتر می روند و کار خود را ادامه می دهند و دوباره این سیکل تکرار می شود. خواننده ها از تمام توان صدایی خود استفاده می کنند گرچه صدا چندان پرحجم و پرقدرت نیست ولی از همین صدا هم نهایت استفاده را می برند . این قطعه جزو کارهای خوب آلبوم می باشد .

( دلواپس ) به عنوان دومین قطعه آلبوم کاری ترنس است و مانند قطعه قبلی همان روند ملودیک را دنبال می کند . این قطعه هم جزو کارهای قابل قبول آلبوم می باشد .

سومین کار ( چرا دلت نمی سوزه ) نام دارد که در فضای ریتمیک الکترونیک ساخته شده است و موسیقی بم تری در آن جریان دارد .

قطعه چهارم ( مثل خودت ) می باشد و در آن در ابتدا به آرامی خواننده ها شروع به خواندن می کنند و موسیقی به صورت محو شنیده می شود و کم کم واضح تر می شود و در ادامه پرحجم تر دنبال می شود . در این قطعه ترنس ، و در ادامه صدای خواننده ها به گام بالاتری می رود و همچنین افزوده شدن گیتار الکتریک که قسمتهای بی کلام را پر می کند . مطلع قطعه به خوبی ملودی ساز شده است و می تواند با مخاطب ارتباط برقرار نماید .

به پنجمین قطعه که ( نیلوفر آبی ) نام دارد می رسیم . این کارهاوس با گیتار الکترونیک آغاز می شود و در ادامه موسیقی ریتم می گیرد . حضور گیتار الکتریک در اورتورچشمگیر است .

( دل من طاقت نداره ) به عنوان ششمین کار این مجموعه قطعه ای است که نسبت به دیگر کارها ریتمیک تر می باشد و البته با همان شاخصه های قبلی . در این قطعه که در فضایی الکترونیک تنظیم شده است دو خواننده بیشتر در گام بالا اجرا می کنند .

هفتمین کار این آلبوم ( چی بگم ؟ ) می باشد که کاری ترنس است با حضور نی و گیتار . کلام این قطعه را می توان کاری تقریبا اجتماعی دانست و با توجه به بیشتر قطعات آلبوم که فضایی عاشقانه دارند این کار در کلام وجه تمایزی با دیگر آثار دارد .

آخرین قطعه آلبوم ( بی همنفس ) نام دارد . در آغاز با صدای پیانوخواننده ها به آرامی شروع به خواندن می کنند که در فضایی اسلو قطعه ساخته و تنظیم شده است و در ادامه کار ریتم می گیرد .

فضای آلبوم بی صدا الکترونیک و دیجیتالی است و قطعات همه در یک راستا می باشند و آلبوم همگونی لازم را دارد البته فضای قطعات مقداری شبیه به هم شده و در بیشتر قطعات یک روند ثابت را طی می کند . خواننده ها بیشتر تمایل به اجرا در گام بالا را دارند با توجه به محدوده تقریبا پایین صدایی ، که این مورد به هیجان درونی کار کمک کرده است . صدای دو خواننده تفاوت چندانی با هم ندارد ، گرچه می توان آن را از هم تمیز داد . کلام در این آلبوم هم مانند بیشتر آلبومهای منتشره در چند سال اخیر از عمق و استحکام لازم برخوردار نیست و نمی توان نسبت به آن تکیه کرد .

در مجموع این آلبوم به عنوان تجربه اول از این دو خواننده کار قابل قبولی است و در بخش آهنگسازی و اجرا بیشتر موفق بوده اند . این آلبوم نیز مانند آلبوم پسران آفتاب می تواند در کوتاه مدت مخاطبان جوانتر را به سوی خود تا اندازه ای جلب نماید ولی در بلند مدت نمی تواند توفیق چندانی داشته باشد .

 

 

 

کنسرت بزرگ علیرضا عصار که در اویل خرداد در تهران برگزار خواهد شد یک روز دیگر تمدید شد . این کنسرت که پیش از این قرار بود در روزهای 5- 6 و 7 خرداد برگزار شود با توجه به استقبال مردم در روز 4 خرداد نیز تمدید گردید .

( خبر فوق از طریق سایت عصار کنسرت در اختیار این وبلاگ قرار گرفت )

 

 

به تازگی قطعه ای موسیقایی با تم ورزشی با صدای چهار خواننده پاپ تولید شده است .قطعه نام آوران به خوانندگی فریبرز غفاری ، حمید خندان ، مهرداد شهسوارزاده و جاوید عسکری و به آهنگسازی جواد سام نژاد در مرحله پایانی دریافت مجوز پخش از مرکز موسیقی می باشد و کلیپی نیز برای آن تهیه شده است که بزودی پخش خواهد شد . لازم به ذکر است که برای این قطعه موسیقایی دوسال زمان صرف شده است و بیشتر پیگیریهای مربوط به آن توسط فریبرز غفاری انجام شده است .

عومل ساخت این قطعه نام آوران امیدوارند که این کار مورد توجه مخاطبان عام و خاص قرار گیرد .

-------------------------------

( خبر فوق توسط فریبرز غفاری خواننده پاپ در اختیار این وبلاگ قرار گرفته است که از وی سپاسگزاریم . )

 

 

جدیدترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

1 – نقطه ته خط ( محمد علی انصاری ) = نخستین آلبوم این خواننده که در آن بهراد و رها شایان نیز به عنوان خواننده های میهمان حضور دارند ، هفته سوم اردیبهشت منتشر شد .

2 – آ خدا ( حمید حامی ) = چهارمین آلبوم مستقل حامی 28 اردیبهشت منتشر شد .

 

 

نظرسنجی تازه

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ زیر مراجعه نمایید .

www.music82.persianblog.ir

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید