محسن نامجو به پخش آثارش از شبکه های خارجی اعتراض کرد

محسن نامجو؛ در پی پخش چند قطعه از کارهایش از شبکه های خارجی با اعلام این مطلب گفت:« این کارها نه تنها مجوز از وزارت ارشاد ندارند که بی اجازه من؛ شنیده می شوند. حالا می بینم که این کارها از درون خانه ها فراتر رفته و در شبکه های تلویزیونی پخش می شود.  من در این مملکت زندگی می کنم و پیرو قوانین دولت متبوعه خویش هستم ، چراکه خودم را شهروند همین دیار می دانم.»
نامجو در ادامه افزود:« وقتی به قصد دادن ایمیلی به منزله گلایه از پخش آثارم در یکی از شبکه های خارجی و درخواست عدم پخش کارهایم، به این شبکه رجوع کردم، جمله جالب توجه ای به چشمم خورد. نوشته بود "وظیفه ما تنها خبررسانی است." بعد از خواندن این جمله و دیدن واکنش دوستان دور و نزدیکم در ایران، دانستم که شبکه های مذکور اطلاع رسانی نمی کنند و اهداف دیگری را دنبال می کنند.
 
این آهنگساز و خواننده جوان در ادامه گفت:« آرزو دارم زمانی که برخی از مردم عادی در پی کپی سی دی های بدون مجوز من؛ اخلاقیات را رعایت نکرده اند، شبکه و رسانه های حرفه ای چه در داخل و چه در خارج این موضوع را رعایت کنند.»
واکنش نامجو از آن رو بوده است که یکی از شبکه های تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور، قطعه ای از کارهای وی را که هنوز مجوز  نگرفته، با تدوین تصاویر روی آن پخش کرده و به موسیقی وی؛ بعدی سیاسی داده است. این کار موجب شکایت نامجو از آن شبکه شده است. گفتنی است که این آثار حداقل سه سال پیش ضبط شده‌اند. 
وی درباره عدم رعایت قانون کپی رایت در ایران که منجر به پخش غیرقانونی آثار هنری حتی از سوی شبکه های خارجی می شود؛ گفت:« درست است که عدم پیوستن ما به قانون کپی رایت به این روند سرعت داده است، اما اینکه روی موسیقی و صدای من؛ تصاویری را بگذارند و تفسیری اجباری به کار من تحمیل کنند، کاری غیرحرفه ای و غیراخلاقی است. گو اینکه تفسیر شبکه مذکور، بر اساس سیاست های خودشان است.
آلبوم ترنج این موسیقیدان که مجوز  وزارت ارشاد را دریافت کرده  به زودی در بازار پخش ارایه می‌شود .شنیده می‌شود او باقی آثار خود را هم برای دریافت مجوز ارائه داده است .او سال گذشته کنسرتی پژوهشی در دانشگاه تهران و صنعتی شریف برپا و اکثر قطعات خود را اجرا کرد  . تیتراژ سریال ترش و شیرین نیز با صدای این خواننده نوروز امسال از شبکه سوم سیما پخش شد. همچنین همزمان با پخش سریال تلویزونی چهارخونه از شبکه سوم سیما، بار دیگر صدای این خواننده جوان از سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود. 
محسن نامجو، آهنگساز و خواننده؛ اسفندماه 1354 به دنیا آمد و از 12 سالگی به آموختن موسیقی مشغول شد. در اوایل سال 1385 کارهای ضبط شده وی بدون اجازه او بین مردم پخش شد و این امر باعث شد که این آهنگساز جوان از مزایای مادی قطعاتش بی بهره بماند. از آنجا که برخی از کارهای او بدون اجازه وی در اینترنت قابل دانلود هستند، برخی از شبکه های تلویزیونی فارسی زبان خارج کشور نیز اقدام به پخش آن ها کرده اند. نامجو از آن رو مورد محبوبیت مردم، خصوصأ جوانان قرار گرفته که موفق شده موسیقی سنتی ایران را با سبک های غربی جاز، راک و بلوز تلفیق دهد. ارائه آواز از سوی وی نیز منحصربه فرد است و از سبک غربی به سبک آوازی ایرانی در رفت و برگشت است.

 

/ 3 نظر / 6 بازدید
بيژن

درودبرگرامی همدل. تارنگارزيبايی داری. درگذشت بانوی آوازايران؛مهستی؛را تسليت عرض می کنم. خشنودمی شوم اگر به من هم سری بزنی. شادوپيروزباشی. بدرود.

مرتضی

سلام داداش. اقا يک ترانه از سامان و ياس تو اينترنت پخش شده به نامه بازم کمه که خيلی زيباست. ايا اين ترانه در البوم مجازه سامان هست يا اينکه سامان ديگه مجوز البوم تو ايران نگرفته؟ اخه سامان تو تشييع جنازه بانو مهستی هم بود و با طپش هم گفتگو کرد. ممنونم اگه جواب بدين.

فرزند ایران اسلامی

به نام حضرت دوست سلام خوبین خسته نباشید برادر عزیز خوشحالم که بالاخره به ما سر زدی ممنون اعیاد شعبانیه مبارک خوش باشید اره بنویس با خبرمون کن یا علی