اجرای یک ایرانی در مراسم یادبود مایکل جکسون

 

اجرای یک ایرانی در مراسم یادبود مایکل جکسون

 

 

در مراسم بزرگداشت مایکل جکسون چند خواننده معروف به اجرای برنامه پرداختند . در این مراسم که یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی در سطح جهان به شمار می رفت شاهین جعفر قلی خواننده 12 ساله ایرانی – ولزی نیز ترانه یکی تو را دوست می دارد اثر مایکل را به صورت زنده با ارکستر اجرا کرد . این خواننده نوجوان پیش از این در مسابقه ای در انگلیس توانسته بود با خواندن آهنگی از مایکل جکسون نظرها را به  سوی خود جلب کند و حتی خود مایکل جکسون پس از دیدن فیلم اجرای وی قصد داشت در تور کنسرت هایش در لندن با شاهین روی صحنه دو صدایی بخواند . این نوجوان به دعوت خانواده جکسون برای حضور در این مراسم دعوت شده بود . شاهین جعفر قلی در این مدت زمان کم توانسته به جایگاه خوبی دست یابد و حتی مورد توجه خواننده ای چون مایکل جکسون قرار بگیرد . این خواننده نوجوان که از پدری ایرانی است می تواند در سالهای آینده به یک خواننده معروف تبدیل شود که این مورد دور از دسترس نیست .

 

 

حرفهای خشایار اعتمادی درباره مایکل جکسون به نقل از سایت موسیقی ما :

 

 

مایکل جکسون در عالم موسیقی تنها یک اتفاق گذرا نبوده، بلکه باعث و بانی تحولی بزرگ در عرصه موسیقی بوده است. در بررسی شخصیت هنری او باید به این مسأله اشاره کرد که او به عنوان هنرمند قرن انتخاب شد. انتخاب «هنرمند» - نه آهنگساز و نه خواننده- نشان می دهد که شخصیت او را باید بالاتر از یک موسیقی دان دانست. او با کلیپ‌های متعددی که اجرا کرد، کمک فراوانی به ارتقای تکنیک های سینمایی هالیوود انجام داد. جکسون هنرمندی بسیار باذکاوت بوده و شهرت جهانی اش نشانه ای از همین موضوع است. او از معدود هنرمندانی است که در سراسر دنیا تا این اندازه شناخته شده است و تعداد طرفدارانش به بیش از یک میلیارد نفر می رسد. جکسون ‌ پشت هر حرکت موسیقایی اش تفکری بزرگ بود.
تفکری که نه تنها جامعه ای خاص که کل انسان ها را هدف قرار می داد و می اندیشید که از چه لوکیشن، چه مضمون و چه فضایی بهره ببرد که تعداد بیشتری مخاطب را جذب کارهای خویش کند. مجموع این عوامل است که باعث شده تا او تحولات گسترده ای را در موسیقی ایجاد کند. به شکلی که از آغاز دهه 1980 او طوری موسیقی دنیا را متحول کرد که بسیاری از موسیقی هایی که حتی هم اکنون ساخته می شوند، تحت تاثیر او به وجود آمده اند. او از اولین کسانی بود که از سازهای الکترونیک بهره برد و دست به تلفیق موسیقی زد. حرکات موزون گروهی نیز از دیگر دستاوردهای او بود که هنزو که هنوز است به عنوان یک سنت در میان موسیقی دانان در آمده است.
در این میان البته نمی توان تکنیک های پیچیده او در خواندن را نیز به فراموشی سپرد. او دارای صدایی وحشی در قالب یک سولوریته ملایم بود، ‌به شکلی که اگر به لحن خواندن او توجه کنید، مشاهده خواهید کرد که لحن او بسته به شعری که ادا می کند، ‌تغییر می کند. همچنین در بررسی فعالیت موسیقایی جکسون‌ نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که او فعالیت های اجتماعی فراوانی در دوران موسیقایی خویش انجام داد و در کلیپ های متعدد خویش تلاش فراوانی برای برابری، مبارزه با تبعیض نژادی، کشتار مسلمانان توسط صرب ها و مسلمانان فلسطین انجام داده است.
او همچنین در کلیپ ها و ویدیوهای خویش صهیونیست ها را به شدت مورد انتقاد قرار داده و پاکی کودکان در جنگ ها را نشان داده است. یکی از تاثیر گذارترین کلیپ های او نشان دادن معصومیت کودکانی است که در کنار تانک ها مشغول بازی های کودکانه خویش اند. شاید یکی از دلایلی که او این چنین مورد عتاب و سرزنش قرار گرفت ، به همین خاطر باشد، چرا که بسیاری از قدرت های جهان از مواضعی که او اتخاذ می کرد، ‌راضی به نظر نمی رسیدند.

 

درگذشت جمشید شیبانی

 

 

جمشید شیبانی خواننده قدیمی پاپ ایران در سن 87 سالگی در لس آنجلس درگذشت . وی را که آغازگر شیوه نوین ترانه خوانی در ایران می نامند در زمینه کارگردانی ، بازیگری ، آهنگسازی و روزنامه نگاری هم فعالیت داشت . شیبانی نخستین ایرانی بود که برای یک فیلم هالیوودی موسیقی ساخت . وی در سال 1958 در فیلم زن ایده آل این کار را انجام داد . ترانه بی تو اولین کاری بود که با صدای وی اجرا شد و گفته می شود وی با خواندن این ترانه به عنوان نخستین خواننده موسیقی پاپ در ایران جاودانه شد . سیمین بری معروف ترین کاری است که با صدای شیبانی اجرا شده است . ترانه دلم می خواد به اصفهان برگردم با صدای معین مشهورترین کار وی در مقام آهنگسازی پس از انقلاب می باشد . شیبانی پس از انقلاب در آمریکا سکونت داشت و

خوانندگانی چون فائزه ، فتانه ، بهرام فروهر و احمد آزاد با کارهای وی به جامعه موسیقی معرفی شدند .

با مرگ جمشید شیبانی یکی دیگر از اولین های موسیقی پاپ ایران این عرصه را ترک می کند . برخی جواد بدیع زاده را اولین خواننده پاپ ایرانی می دانند . پس از آن مجید محسنی خواننده ای بود که ترانه ای را اجرا کرد که عده ای آن را آغازگر غیر رسمی این نوع موسیقی در ایران می دانند و پس از آن حمید قنبری ، جمشید شیبانی و منوچهر شفیعی به ترتیب از اولین خوانندگان پاپ ایران به شمار می روند . در واقع این چند نفربه دوره اول این نوع موسیقی در ایران تعلق داشتند که همگی هم از دنیا رفته اند . دوره دوم موسیقی پاپ ایران به ترتیب با حضور محمد نوری – ویگن – منوچهر سخایی و عباس مهرپویا شروع می شود که کارهای آنها تفاوتهایی با نسل قبلی داشت .

از این چهار نفر ویگن و مهر پویا از دنیا رفته اند .

به هر حال با درگذشت جمشید شیبانی که به گفته محمد نوری ، نخستین خواننده رسمی پاپ در ایران بود این موسیقی اولین صدای خود را از دست داد .

------------

نظر محمود خوشنام پژوهشگر قدیمی موسیقی در مورد اولین های موسیقی پاپ ایران :

موسیقی پاپ در ایران در آغاز به دو شاخه تقسیم می شود : پاپ سنتی که عامیانه شهری را شامل می شد و مبدع آن جواد بدیع زاده است . نوعی دیگر که برگرفته از موسیقی  فرنگ ونوعی از کارهای سبک غربی بود که با کسانی چون نعمت الله مین باشیان ، جمشید شیبانی و حمید قنبری آغاز شد . قرار بود شیبانی ، پرویز خطیبی و کریم فکور به انگلیس بروند و صفحه هایی از موسیقی پاپ را ضبط کنند که نتوانستند این کار را انجام دهند ولی در همین اثنا نعمت مین باشیان و حسین استوار به هند رفتند و چند کار پاپ ضبط کردند و دست پر برگشتند .

پس نمی توان شیبانی را اولین خواننده پاپ ایران دانست ولی می توان یکی از اولین ها وی را قلمداد کرد .

پس با این گفته ها نعمت مین باشیان با ترانه دلبر اولین خواننده تاریخ موسیقی پاپ ایران محسوب می شود .

 

 

درگذشت شهریار فریوسفی

 

شهریار فریوسفی نوازنده صاحب نام  تار و سه تار و آهنگساز روز دوشنبه بر اثر سکته قلبی در سن 53 سالگی درگذشت . وی یکی از بهترین نوازنده های کشور محسوب می شد که در آلبومهای فروانی به نوازندگی پرداخته است . حضور وی در آلبومهای پاپ هم چشمگیر بود و انتخاب اول تنظیم کننده ها برای نوازندگی این دو ساز به شمار می رفت .

 

 

جدید ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشرشده :

 

روزگار ( شهرام موسوی )

 

 

دوستان عزیز : برای شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز سی سال اخیر به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

/ 3 نظر / 18 بازدید
محمدرضا(تبعیدی)

سلام.... بازم از مطالب خوبت ممنون... مایکل یا همون میکائیل خودمون هم که بی شک دیگه تکرار نمیشه... حالا چرا اینقدر در مورد مرگ صحبت کردی دلمون گرفت[چشمک] منم برای شاهین ارزوی موفقیت میکنم شاید او بتونه یه روزی موسیقی ایران رو نجات بده...

علی

تا اونجا که می دونم شاهین جعفر قلی یه پاکستانیه نه ایرانی. تشابه اسمی دلیل بر ملیت ایرانی نیست. حد اقل اجراش رو تو مسابقه BGT نگاه می کردید.

سالم پوراحمد

با سلام واحترام به روزم با دوترجمه ازترانه ها وشعرهام توسط محقق ارجمند خانم (نظیره اسماعیل کریم).ممنون ازحضورتان[گل]