پرونده ای برای آلبوم « اسیر» با صدای "علیرضا قمیشی"

 پرونده ای برای آلبوم « اسیر» با صدای "علیرضا قمیشی"

 

 

 

 

نخستین آلبوم " علیرضا قمیشی " با نام « اسیر» 6 آذر ماه به صاحب امتیازی شرکت آوای باربد ، از طریق پخش هنر اول وارد بازار موسیقی شد .

این آلبوم در سال 85 ضبط گردیده و امسال مجوز انتشار آن صادر شده است.

آلبوم اسیربه صورت سی دی والتی و همچنین پک منتشر شده ، و کاور آن سه لت می باشد . چهره خواننده بر روی اینسرت آلبوم نقش بسته و با فونتی بزرگ نام آلبوم و خواننده درج شده است . در داخل کاور آلبوم متن ترانه های این مجموعه قرار داده شده است و تصویر بزرگ دیگری از خواننده نیز وجود دارد .تصویر از پشت سر خواننده دیگر عکسی است است که در کاور آلبوم موجود می باشد .

همچنین متن تقریبا کوتاهی از" فرح تجلی "- که ترانه سرا است ولی در این آلبوم قطعه ای نسروده - گنجانده شده است و متن کوتاه دیگری از خواننده که آلبوم را به پدر ، مادرو مردم تقدیم کرده است .

این آلبوم با پخش تیزر آن در آغاز یکی از فیلمهای سینمایی و قرار دادن آن بر روی برخی سایتها وارد فاز جنجالی خود شد و اظهار نظرهای مختلفی پیرامون آن شکل گرفت که بیشتر آنها نه در مورد خود آلبوم بلکه بیشتر حواشی آن بود .

در این مطلب سعی شده هم به حواشی این مجموعه اشاره شود و هم خود آلبوم مورد نقد قرار گیرد و نگاهی منصفانه به جنجالی ترین آلبوم امسال شود .

 

 

علیرضا قمیشی کیست ؟

 

"علیرضا قمیشی" متولد شهریور 1348 در شیراز است. پدرش سیاووش قمیشی آهنگساز و خواننده نام آشنا و مادرش لیلا وصال می باشد . از 5 سالگی نوازندگی پیانو را شروع کرده است . وی تا سن 13 سالگی در شیراز زندگی کرده است و پس از آن در سال 1362 به همراه مادرش به خارج از کشور مهاجرت کرد . در آمریکا به نوازندگی ساز درام پرداخت و از 16 سالگی تا 19 سالگی به صورت حرفه ای در کلوپ های هالیوود به همکاری پرداخت . وی در چند گروه هارد راک امریکایی به نوازندگی درام پرداخته است .

علیرضا در سال 1368 به ایران بازمی گردد . وی در سال 1376 عضو اولین گروه موسیقی پاپ در جزیره کیش می شود و 5 سال عضو این گروه بوده است . سال 81 از این گروه جدا می شود و ساخت قطعات موسیقی را آغاز می کند . سالهای 84 و 85 آلبوم اسیر را تولید می کند . وی نوازنده سازهایی چون : پیانو ، درامز ، تومبا ، پرکاشن و الکترو پرکاشن می باشد .

 

 

سیاووش قمیشی از زاویه ای دیگر

 

 

"سیاووش قمیشی" متولد 1324 دراهواز است و اصالتا درفولی می باشد. قبل از یک سالگی خانواده وی به تهران مهاجرت می کنند و در آنجا ساکن می شوند . وی از 14 سالگی آهنگسازی را به صورت حرفه ای آغاز می کند و در همین سن و در سال 1338 به لندن مهاجرت می کند. البته وی در این مدت به ایران رفت و آمد دارد. دریافت فوق لیسانیس موسیقی از لندن رهاورد سفر وی به این کشور است . سیاووش در سال 1349 به ایران بازمی گردد. وی پس از انقلاب یعنی سال 1357 هم به خارج از کشور مهاجرت می کند . سال 1359 جزو اولین خواننده هایی است که در لس آنجلس اولین آلبوم خود را منتشر می سازد . وی پس از آن چندین سال فعالیت خوانندگی را متوقف می کند و در سال 1373 خوانندگی را به صورت جدی آغاز می کند .

 

 

علیرضا پسر سیاووش

 

به نظر می رسد علیرضا حاصل ازدواج اول سیاووش باشد . گرچه خود علیرضا در تنها مصاحبه ای که تا امرز انجام داده می گوید که قرار نبوده حتی وی هم متولد شود ." قمیشی" سالیان بعد چندین ازدواج دیگر را انجام می دهد و به طور رسمی تا حدود 5 سال پیش 5 باراردواج کرده بود . از این چند سال اخیر خبر نداریم که این آمار افزایش یافته یا خیر!! . البته این اواخر ازدواج وی با یک دختر جوان مورد طعنه برخی از همکاران وی قرار گرفته بود و با کنایه این مورد را بیان می کردند .

سیاووش که بیشتر عمر خود را در خارج از کشور سپری کرده گرچه از لحاظ شکل ظاهری و حتی صحبت کردن ایرانی باقی مانده ولی به نظر می رسد از لحاظ فکری بیشتر شبیه غربی هاست. شاهد ما هم  یکی ازمعروفترین خوانندگان پاپ که سابقه همکاری با قمیشی را نیزدر کارنامه هنری خود دارد ، است که در گفتگویی خصوصی با دوست غیرهنری خود از زندگی خصوصی قمیشی مورد عجیبی را بیان می کرد که جای شگفتی فراوانی را داشت .

البته هرچقدر سیاووش در زندگی خصوصی و شخصی خود گونه دیگری است اما در عالم آهنگسازی جزو برترین های تاریخ موسیقی پاپ ایران محسوب می شود و تعداد فراوانی از خوانندگان پاپ طی 50 سال اخیر با ملودی های وی به شهرت رسیده اند و موفق بوده اند .

خود قمیشی نیز به صورت جدی از اوایل دهه 70 خورشیدی به عنوان خواننده نام خود را مطرح ساخت و گرچه صدایی معمولی داشت ولی با بهره بردن از ملودی های مناسب و ترانه هایی متفاوتر از سایر همکاران خود ، به خواننده محبوبی تبدیل شد و اکنون در 65 سالگی نیز همچنان آلبومهای وی مورد توجه فراوان قرار می گیرد .

 

 

عروسک شب

 

قمیشی زمانی که در ایران بود نیز چند قطعه با صدای خود را اجرا کرد مانند : فرنگیس که کسی نمی دانست خواننده این ترانه چه کسی است . وی پیش از این حدود 16 -17 قطعه را در خانه با پیانو اجرا می کند که هیچگاه به صورت رسمی این آثار منتشر نمی شوند و فقط دست به دست بین مردم پخش می شوند . از این مجموعه خود وی بعدها چند اثر را بازخوانی می کند و همچنین شادمهر عقیلی در آلبوم دهاتی قطعه پاییز را می خواند و یا همین اوخر فرخ قریب کار دیگری از وی را دوباره اجرا می کند .

علیرضا نیز در آلبوم خود 3 قطعه از آن آلبوم کذایی را اجرا می کند که این بار با خشم پدر مواجه می شود و پس از اینکه طرفداران پدر به پسر می تازند خود قمیشی پدر وارد معرکه می شود و بیانیه صادر می کند .

 

 

بیانیه سیاووش قمیشی بر علیه آلبوم پسرش

 

 

 

« «با سلام

 مطلع شدم که بعد از انتشار آلبوم شخص علیرضا قمیشی در رسانه های مختلف اخبار پیچید و کشمکش هایی هم از طرف هواداران من و هم از طرف رسانه های داخل کشور به وجود آمد، لازم میدانم که چند نکته را در باره مسائل پیش آمده متذکر شوم. در آلبوم شخص مذکور سه آهنگ بازخوانی شده که در اصل متعلق به شخص بنده هستند و سالیان پیش توسط من با بهره گیری از وسایل و امکانات موجود وقت، در منزل ساخته و اجرا شده اند که بعد ها پخش شده بودند. اما نکته حائز اهمیت مخالفت شدید من با این حرکت میباشد. این مخالفت به این دلیل نیست که قصد انحصاری کردن اجرای این آهنگ ها را داشته باشم، بلکه در وهله اول بنده با اجرای آهنگ ها بدون اجازه شخص من به عنوان مالک این آثار مخالفت دارم چون باور من بر این است که همیشه و همه جا حقوق معنوی آثار هنری باید توسط همه رعایت شود و مورد احترام واقع گردد. همیشه عدم رعایت این حقوق در کشور ایران باعث آزار و ناراحتی من بوده و هست و در اینجا این بی احترامی به حقوق معنوی آثار هنری توسط شخصی به انجام رسیده که نام من را به عنوان فامیل یدک میکشد. نکته دوم این هست که بنده راضی نبودم شخص علیرضا قمیشی با استفاده از نام من بازیچه افرادی باشد که منحصرا به دنبال منافع اقتصادی خود هستند. موردی که من تمام طول عمر تلاش داشتم تا گریبان گیرم نشود. با اینکه قبلا مراتب عدم رضایت خودم را در باره انتشار این آهنگ ها در این آلبوم اعلام کرده بودم ولی این عمل به گونه ناشایستی انجام گرفت. ابتدا نام تنظیم کننده و سپس نام علیرضا قمیشی به عنوان خالق این آثار روی جلد این آلبوم درج گردید. لازم به تذکر مجدد هست که بنده با اینگونه سو استفاده ها از کارهای هنری توسط هر شخصی به شدت مخالف هستم، حتی اگر نزدیکترین فرد به من مرتکب این عمل شود.

 با تشکر

 سیاوش قمیشی»

 

 

 

چند نکته

 

 

در کاور آلبوم و در شناسنامه قطعات آن کارهایی که متعلق به سیاووش است با یک علامت کاما متمایز شده است به این صورت : (علیرضا ، قمیشی ) که مشخص شود متعلق به وی هستند . با توجه به غیرمجاز بودن نام سیاووش قمیشی علیرضا چه کار دیگری می توانست در این زمینه انجام دهد . همچنین نام وی در بالای یکی از ترانه ها درج شده که به وی تقدیم شده است .

اما نکته حائز اهمیت این است که آیا بهتر نبود سیاووش خود با پسرش این مسائل را در میان می گذاشت و آن را رسانه ای نمی کرد و حتی آثار تازه ای هم برای وی می ساخت و از وی حمایت می کرد نه اینکه عملکردی بدتر از غریبه ها از خود نشان می داد ؟

 

 

این بار "سیاووش قمیشی" در معرض یک اتهام

 

 

پس از اینکه سیاووش بر علیه پسر خود بیانیه صادر کرد ، در همین زمان تیزر آلبوم جدید قمیشی پدر منتشر شد . آلبوم "یادگاری" که جدیدترین کار سیاووش است . اما در کمال شگفتی در این تیزر قطعه ای وجود دارد که در واقع کار اجرا شده یک خواننده دیگر است .

قطعه" دست من نیس" که پیش از این با صدای "فرهاد فنائیان" ، موسیقی نیکان و ترانه کوروش سمیعی اجرا شده بود و آلبوم این خواننده به زودی منتشر خواهد شد . اینکه این قطعه به چه صورت سر از آلبوم قمیشی در آورده و آیا عوامل تولید این قطعه خود این کار را به سیاووش داده اند یا خیر به محض انتشار رسمی آلبوم قمیشی منتشر خواهد شد . بعید نیست این بار خود سیاووش اسیر یک جنجال شود و یک بیانیه بر علیه وی منتشر شود .

 

 

پدر شناسنامه ای

 

 

تا به امروز در عالم موسیقی ایران بی سابقه بوده که پدری بر علیه پسرش بیانیه دهد و وی را مانند غریبه ها بنوازد .

چیزی که در این باره عیان است این است که علیرضا اصرار دارد که بگوید فرزند سیاووش است و این حتی در کاور آلبوم مشخص است ؛ قطعه ای را می سراید و آن را به پدر تقدیم می کند و باز در جایی دیگر آلبوم را به پدر و مادر مرحوم خود تقدیم می کند . اما در مقابل قمیشی چندان دل خوشی از این ماجرا ندارد و در چند مصاحبه خود نیز با اکراه از این موضوع صحبت کرده است .حرفهایی مانند اینکه چند باری نامه ای برای من فرستاده و یا اینکه نوع زندگی وی را قبول ندارم و ... که در همه اینها نوعی گارد منفی وجود دارد . اما سوالی که در اینجا قابل طرح است این است که علیرضا که خود در حال حاضر 41 سال سن دارد چه اصراری بر نزدیکی خود به پدرش دارد . حال اگر جوان 20 ساله ای بود شاید می شد این مورد را قبول کرد ولی در این سن و سال و در زمانه ای که پدرش بر علیه وی بیانیه صادر می کند باید رویه خود را تغییر دهد . شاید مناسب تر این است که بگوییم ،سیاووش فقط یک پدر شناسنامه ای است ، همین و بس .

در تمامی این سالها فقط یک مورد این چنینی البته در عالم دیگری سراغ داریم و آن هم حرفهای سیاووش شاملو پسر احمد شاملو بود که در برهه ای حرفهایی بر علیه پدرش زد که با جنجال رسانه ای مواجه شد .البته سیاووش شاملو دو سه سال پیش درگذشت .

 

 

مقلدان " قمیشی "

 

 

طی سالیان اخیر در موسیقی رسمی پاپ ایران هراز چندگاهی یک خواننده قدیمی مقلدی پیدا می کرد که در این بین قمیشی جزو پرطرفدارها بود .

"مجتبی کبیری" نخستین خواننده ای بود که با تقلید از قمیشی کار خود را شروع کرد و ادامه داد .

"هومن گنجور" دیگری خواننده ای بود که با آلبوم زیارت به این گروه پیوست . خواننده ای که حتی عکس کاور آلبوم خود را به نوعی تهیه کرده بود که شباهتش به خواننده اصلی بیشتر شود و در ضمن یکی ازآثار قمیشی را نیز خوانده بود. در آن سال شایعه شد که وی پسر قمیشی است و البته سیاووش در مصاحبه ای این مورد را تکذیب کرد .

"حمید پیروزنیا" دیگری خواننده ای است که خود در مصاحبه ای تقلید از خواننده مورد بحث را تایید کرد .

"محسن چاووشی" نیز در آغاز راه مقداری به تقلید از قمیشی مبادرت ورزید ولی وی راه خود را تغییر داد و حال خود وی چند مقلد دارد .

"محمد زارع" خواننده دیگری بود که با پخش آلبوم خود با نام کیارش قمیشی حواس ها را به خود جلب کرد . بعدها آلبوم مجازش منتشر شد و مشخص گردید در آلبوم غیرمجازش صدای خود را به استاد نزدیک کرده است .

و حال "علیرضا "پسر سیاووش تازه ترین خواننده ای است که صدا و مهم تر از آن سبک کارش با قمیشی پدر هیچ تفاوتی ندارد . البته از کسی که یک عمر فقط به صدای پدرش توجه کرده و کارهای وی را خوانده نمی توان چندان انتقاد کرد که چرا تقلید می کند

/ 7 نظر / 11 بازدید
پاسارگاد

مسابقه بزرگ پاسارگاد 89 میلیون تومان جایزه نقدی به 100 نفر اول نفر اول : 15 میلیون تومان جایزه نقدی نفر دوم : 10 میلیون تومان جایزه نقدی نفر سوم : 7 میلیون تومان جایزه نقدی www.mbp.sub.ir

هوادارن سعید شهروز

سلام دوست عزیز.. وبلاگ هوادارن سعید شهروز به روز شده : .....: " دانلود قسمتی از کنسرت ۸۹ سعید شهروز " ..... .....: " دانلود دموی ماهنامه تصویری شبکه موسیقی "..... منتظر حضور پر مهر شما هستیم[گل]

Sina

باز هم مثل همیشه نقد کامل و جامعی بود...مرسی. در مورد آلبوم به نظرم صدای خواننده شبیه پدرشه اما طبیعتا کیفیت کمتری رو برخورداره. با اینکه تنظیم ها قدیمی خست اما بازم به نظرم انتظار از سیروان بیشتر از این بود و این آلبوم حتی نسبت به آلبوم های هم دوره ی خودش نمی تونه نقطه ی روشنی تو کارنامه ی سیروان به حساب بیاد... در کل استقبال از این آلبوم فکر می کنم بیشتر به خاطر حواشیش بود و اگر اسم خواننده اش قمیشی نبود بسیار کمرنگ تر از این جلوه می کرد...

Sina

ولی نکته ای که تو متن گفتی و من دقت نکرده بودم شخصا تفکر علیرضا قمیشی و تدبیر حرفه ایش برای خواننده رسمی شدن در ایران بود و به نظرم این حرکتش واقعا جای تحسین داره... در مورد حواشی هم من فکر می کنم علیرضا قمیشی این وسط تا حدودی مظلوم واقع شده و رفتار سیاوش قمیشی برای کسی که هوادارانش لقب "استاد" رو براش استفاده می کنن یک علامت سوال نه چندان کوچیکه...

حامد

چند تا نکته رو به پرونده‌تون اضافه کنم. سیاوش قمیشی تو برنامه‌ی آن‌کات گفت که پسرش، فرزند ناخواسته بوده و علاقه‌ای نداشته که به دنیا بیاد. قمیشی پیش از این به اجرای شادمهر هم در مصاحبه با هفته‌نامه‌ی تماشاگران اعتراض کرده بود و البته عنوان کرده بود که وقتی طرف اون‌ور دنیاست و داره دزدی می‌کنه از دست من کاری برنمیاد. نکته‌ی بعد درباره‌ی قطعه‌ی دست من نیس؛ این کار توسط سازنده‌گان‌ش به قمیشی داده شده. مثل این‌که تازه‌گی‌ها رسم شده ترانه‌سراها و آهنگ‌سازها یک اثر رو به چند نفر بفروشند. سیروان خسروی قرار بود از هم‌کاران قمیشی در آلبوم جدیدش باشه- به عنوان تنظیم‌کننده- اما بعد از هم‌کاری با علی‌رضا مورد غضب سیاوش قرار گرفت و سیاوش آهنگ‌ها رو برای تنظیم مجدد به خشایار احمدی سپرد. به نظرم مشکل سیاوش با پسرش همون مشکلیه که هر پدری با فرزند ناخلف‌ش داره. می‌دونید که سیاوش یکی از سلامت‌ترین خواننده‌هاست- به لحاظ دوری از مشروب و مواد مخدر- اما علی‌رضا متاسفانه اعتیاد شدیدی به کراک داره. سیاوش بعد از 5 ازدواجی که به‌ش اشاره داشتید مدتی با فیروزه-خواننده- هم‌خونه بود. پ.ن: اون مورد عجیب زنده‌گی خصوصی سیاوش چیه؟ میشه بگید

مازیار

با تشکر از نقد کامل شما..فقط 2-3 ترکش خوب بود و تنظیماش به نسبت تنظیمایی که سیروان تو سال83-84 برای البوم بسیار بسیار زیبای گروه واران(ایستگاه اول) انجام داد خیلی قدیمی بود..درضمن این نیما رمضان که تو گروه سیروان هست عضو گروه واران بود

مازیار

دوست عزیز ببخشید دوباره مزاحم شدم یادته گفتی تو مجله نسیم هراز مقاله ی یغما گلرویی بر ضد روزبه بمانی چاپ شده بود و آدرس سایتو بهم دادی ولی هرچی گشتم از اون موقع پیدا نکردم و بیا و آقایی کن و شماره مجله (شماره چند/ مثلا شماره 37) رو بهم بده تا بگردم و پیدا کنم اخه مطالب اینقدر زیاد بود گیج شدم