سورپرایز شب عید تلویزیون / نقد آلبوم « کما 3 »

سورپرایز شب عید تلویزیون / نقد آلبوم « کما 3 » با صدای " حمید عسکری " / آخرین آلبومهای منتشر شده پاپ89

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

و دهه ای دیگر آغاز می شود ...


سال 1390 مبارک

 

با عرض تبریک و شادباش به مناسبت آغاز سال 1390 بر تمامی مخاطبان وبلاگ ، سالی خوب و آرام همراه با برکت ، توفیق ، سلامتی و شادی برای شما دوستان آرزومندیم .

 

---------------------------------------------------------------------------------------------


سورپرایز تحویل سال تلویزیون


در حالی که ساعات پایانی سال 1389 را پشت سر می گذاریم و به لحظه تحویل سال نزدیک می شویم همه مشتاقند که از برنامه های مختص تحویل سال مطلع شوند .

طبق معمول میهمانانی از سینما ، تلویزیون و ورزش در این گونه برنامه ها حاضر خواهند شد ، اما اکثر نگاهها به حضور خوانندگانی است که در این برنامه ها حضور می یابند . حتی خود مدیران و تهیه کنندگان نیز تاکیدشان برروی قشر خوانندگان می باشد .

اولین سورپرایز سیما در یک شبکه استانی اتفاق افتاد . برنامه " خوشا شیراز " که از مرکز سیمای فارس پخش می شود و طی هفته های اخیر بینندگان فراوانی را در سراسر کشور و حتی خارج از کشور پیدا کرده است ، در برنامه روز گذشته " فریدون آسرایی " را به عنوان میهمان در برنامه خود داشت و برای نخستین بار این خواننده خوش صدا و محبوب در یک برنامه تلویزیونی زنده حضور یافت . برنامه خوشا شیراز پیش از این نیز " رضا صادقی" ، " مانی رهنما " ، " محمد علیزاده " ، " بهنام علمشاهی " ( برای اولین بار در یک برنامه تلویزیونی ) را در برنامه خود دعوت کرده بود و آنها نیز در این برنامه حضور یافته بودند .

اما نگاهی خواهیم داشت به برنامه های وی‍‍‍‍ژه تحویل سال تلویزیون :


شبکه اول که تا این لحظه هیچ گونه خبری از برنامه خود را منتشر نکرده است .

شبکه دوم با حضور دو مجری جوان یعنی " احسان کرمی " و " آزاده نامداری " برنامه تحویل سال را جشن خواهد گرفت . شنیده شده است " بنیامین بهادری " میهمان ویژه این شبکه خواهد بود .

" حالم رو زیبا کن " نام ویژه برنامه شبکه سوم است که توسط " فرزاد حسنی " - پس از مدتها غیبت - و " محمدرضا حسینیان " و" ژیلا صادقی" اجرا خواهد شد .

گفته می شود " سیروان خسروی " و " محمد علیزاده " از جمله میهمانان خواننده این شبکه هستند .

از برنامه شبکه 4 خبری درز نکرده است .

اما شبکه تهران با حضور مجریان قدیمی یعنی " محمود شهریاری " و " کاظم احمدزاده " برنامه خود را روی آنتن خواهد برد . " محمد اصفهانی " ، " رضا صادقی" ، " مجید اخشابی " و" احسان خواجه امیری " خوانندگان ویژه این شبکه هستند .

مجری برنامه تحویل سال شبکه 7 ( آموزش ) " جلال مقامی " است . همچنین برو بچه های برنامه " رادیو هفت" در این شبکه از ساعت 23 تا 1 بامداد برنامه ویژه خود راپخش خواهند کرد . حضور خوانندگانی مانند : " بهرام حصیری " ، " حامی" و" محمد حشمتی" در استدیوی این شبکه در سری برنامه های نوروزی این شبکه مسجل است . همچنین این برنامه کلیپی از اجرای " فرهاد مهراد" را در حالیکه ترانه کودکانه را با پیانو اجرا می کند و مربوط به کنسرت وی می باشد را برای اولین بار در سیما پخش خواهد کرد .

شبکه جهانی جام جم نیز با اجرای " احسان علیخانی " میهمانان ویژه ای خواهد داشت . شنیده شده " محسن یگانه " و " محسن چاوشی " در این ویژه برنامه حاضر خواهند بود .

امیداوریم شاهد حضور خوانندگانی در وی‍ژه برنامه های تحویل سال 90 در سیما باشیم که یا تاکون در تلویزیون حضور نیافته اند و یا حضور آنها کم تر بوده است . چون برخی خوانندگان به اندازه کارمندان صدا و سیما در برنامه های گوناگون شرکت می کنند و هیچ جذابیتی برای مردم این گونه خوانندگان نخواهند داشت .

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------


نقدی برآلبوم « کما ٣ » با صدای " حمید عسکری "آهای تو که عشق منی / به فکر من باش یه کمی !!سومین آلبوم " حمید عسکری " با نام « کما 3 » روز 10 اسفند ماه توسط شرکت آوای هنر منتشر شد . این آلبوم به صورت سی دی والتی دو لت پخش شده است . کاور آلبوم خواننده را در حالیکه در کنار میز بیلیارد ایستاده است را نشان می دهد . در سوی دیگر کاور نیز تصاویر دیگری از خواننده دیده می شود .

از سازهای ویلون ، گیتار الکتریک و گیتار اسپنیش در این آلبوم استفاده شده است .

" حمید عسکری " آهنگساز تمامی قطعات آلبوم می باشد .

در ضمن نام " میلاد ترابی " یکی از تنظیم کنندگان آلبوم در اینسرت ذکر نشده است که به نظر می رسد وی هم به جمع ممنوع الفعالیت ها پیوسته است .


بررسی قطعات آلبوم کما 3 :1 - به عشق تو = ترانه : حمید عسکری - تنظیم : فرشاد فارسی

سر آلبومی آلبوم به صورت هاوس تنظیم شده است . همان شیوه منقطع خوانی مرسوم این خواننده در این قطعه نیز مشهود است . خواننده در گامی تقریبا پایین اجرای خود را آغاز می نماید . ( به عشق عشق تو زنده ام / عشق تو واسم همه چیزم ) بخشی از ترانه این قطعه است . در واقع ترجیع بند سرشار از واژه عشق است و به نوعی شنونده را عشق زده می کند .


2 - بیا دنبال من = ترانه : حمید عسکری - تنظیم : میلاد ترابی

کاری در فضای دنس و البته پرحجم و تمام الکترونیک و با همان شیوه کوتاه خوانیهای عسکری ساخته شده است . ( عشقمی ، عاشقتم گل من ) در این ترانه نیز از واژهایی چون عشق و گل من بهره برده شده است . خواننده در آغاز قطعه در گام پایین شروع می کند و در فواصل اجرا به گامهای بالاتر در ترجیع بند می رسد .


3 - من و تو = ترانه : علی بحرینی - تنظیم : فرشاد فارسی

این قطعه نیز به صورت هاوس تنطیم شده است . باز هم همان شیوه اجرا با کلام سطحی عاشقانه . این قطعه نیز به صورت تمام الکترونیک تنظیم شده است . در بخش ترجیع بند ریتم قطعه تندتر می گردد و به همراه آن نیز خواننده به گامی بالاتر می رود .


4 - اگه به تو نمی رسم = ترانه و تنظیم : حمید عسکری

این کار در فضایی اسلو با همراهی صداهای زمینه الکترونیک و گیتار و پس از آن ویلن جریان می یابد . پس از اورتور 50 ثانیه ای خواننده اجرا را آغاز می نماید و با موسیقی تقریبا خلوت به اجرا می پردازد . قطعه بدون فراز و فرود خاصی یک روند ثابت را طی می کنید .


5 - من کجای زندگیتم = ترانه : علی بحرینی - تنظیم : میلاد ترابی

یک شش و هشت تمام الکترونیک و تا حدودی سنگین . خواننده به آرامی با آن به اجرای مرسوم خود می پردازد . در بخش ترجیع بند خواننده اندکی در گام بالاتر به اجرا می پردازد .


6 - قسم = ترانه : نرگس جعفری - تنظیم : میلاد ترابی

اسلویی که با گیتار همراه می شود و پس ازاورتور خواننده با موسیقی کم حجم شروع به خواندن می کند . در ادامه موسیقی ریتم تمام الکترونیک اسلو پیدا می کند وبه تبع آن خواننده تغییر رویه می دهد و تا حدودی بالاتر می خواند . در ادامه موسیقی دوباره به صورت اسلو با گیتار در می آید و با پس زمینه سمپل ها همراه می شود و این سیکل تکرار می گردد .


7 - آهای تو که عشق منی = ترانه : امین بامشاد - تنظیم : میلاد ترابی

این قطعه به صورت اسلو و با گیتار ممزوج می شود و صداهای الکترونیکی نیز با آن همراه می گردد . در ادامه خواننده با موسیقی کم حجم که با ویلن نیز همراه است . خواننده در ادامه به گام بالاتر می رود . در بخش بی کلام ویلن برجسته تر ظاهر می شود . فضای خلوت و کم حجم این قطعه که با گیتار و ویلن و پس زمینه الکترونیکی همراه می گردد . این قطعه جزو کارهای خوب آلبوم می باشد .


8 - التماس = تنظیم : مهران خالصی - ترانه : داریوش شهریاری

این قطعه به تدریج شروع می شود و کلمل می گردد و خواننده با آن اجرای خود را آغاز می کند . قطعه به صورت تمام الکترونیک هاوس ادامه پیدا می کند .


9 - هر چی بگی همونه = ترانه : حمید عسکری - تنظیم : امید حجت

کار پایانی این آلبوم به صورت اسلو شروع می شود . حضور برجسته گیتار و صداهای زمینه الکترونیکی با هم همراه می شوند و خواننده نیز به آرامی شروع به خواندن می کند .


آلبوم « کما 3 » در ادامه همان دو آلبوم قبلی این خواننده می باشد . با یک نگاه کلی می توان گفت که این آلبوم نسبت به آلبوم قبلی این خواننده که مجموعه ای ضعیف بود برتر است ولی کماکان اولین کمای عسکری بهترین مجموعه خوانده شده توسط وی می باشد .

نقطعه ضعف اصلی این کما ترانه های عاشقانه سطحی و ضعیف آن می باشد . حتی اگر شخصی آلبوم را گوش نکرده باشد و فقط نام قطعات را هم مشاهده نماید می تواند به سطح ترانه ها پی ببرد . این که چرا یک خواننده این قدر دیدگاه سطح پایینی به کلام و ترانه دارد  و خود هم ترانه می نوسید جای سوال دارد .

حمید عسکری در ملودی سازی راه خود را می رود و بعضا هم کارهای خوبی می سازد ولی اینکه این ملودی ها در کنار هم و به یک شکل در آلبوم قرارمی گیرند باعث تکرار می شود وآن جذابیت لازم را نخواهد داشت . تنظیم ها هم که بیشتر بر پایه سازهای الکترونیک بنا شده و بدون هیچ گونه پیچیدگی و اکثرا ساده پرداخت شده است . البته این نوع ترانه ها نیازمند چنین تنظیم هایی هستند و نمی توان چندان به آنها تکیه کرد .

به نظر می رسد اگر ترانه های قوی تری بر روی این ملودی ها نوشته شود می توان سطح آثار آلبوم را ارتقا داد .

خواننده آلبوم اگر قصد دارد به جایگاه بهتری دست پیدا کند باید از ترانه هایی قوی چه از لحاظ ساختار و چه به لحاظ محتوا وهمچنین تنظیم کنندگان حرفه ای تر بهره ببرد .

این آلبوم برای کسانی که در ایام نوروز قصد مسافرت دارند و می خواهند صدای دستگاه پخش ماشین خود را زیاد کنند انتخاب مناسبی است .


---------------------------------------------------------------------------------------------

آخرین آلبومهای مجاز پاپ منتشر شده سال 1389 :

1- خواستگار بندری = مهدی وطن زاده - دومین آلبوم این خواننده هفته آخر اسفند منتشر شد .

2 - سیب رویا = مسعود محمد نبی - سومین آلبوم رسمی این خواننده هفته پایانی سال توسط آوای مهر میهن منتشر گردید .

3 - تصویر آخر = هامون ( وحید بسحاق ) - اولین آلبوم این خواننده هفته آخر اسفند از طریق آوای مهر میهن منتشر شد .

4 - زیر سایه شما = علی آه نک - نخستین آلبوم این خواننده هفته پایانی سال توسط آوای مهر میهن وارد بازار شد .

5 - زمزمه = سهیل و سروش دستمالچیان - اولین آلبوم این دو خواننده هفته آخر اسفند توسط شرکت پژواک صوت و تصویر ایرانیان پخش شد .

۶ - آسمون عشق = رضا تسویه چی ( تصویری ) - نخستین آلبوم این خواننده اسفند ماه منتشر شد .

------------------------------------------------------------------------------

 

مطالب آینده وبلاگ ( به ترتیب ) :

 

1 - گزارشی ویژه از حضور خوانندگان در برنامه های سال تحویل تلویزیون( هفته نخست فروردین )

2 - بررسی تیتراژهای برنامه ها و سریالهای نوروزی تلویزیون و قطعات ویژه نوروز 90( بعد از تعطیلات نوروز )

3 - معرفی برترین های سا ل موسیقی پاپ ایران

4 - بررسی موسیقی پاپ دهه 80

5 - معرفی همه آلبومهای پاپ 90

6 - نقد آلبومهای مانی رهنما - علی تفرشی و شاید برخی از آلبومهای منتشر شده پایان سال


---------------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگwww.music82.persianblog.irمراجعه نمایید. ( آخرین مهلت ١۵ فروردین ١٣٩٠ )


/ 7 نظر / 3 بازدید
هواداران سعید شهروز

..سلام دوست عزیز.. ...وبلاگ هواداران سعید شهروز به روز شد... ........:::: پاسخ سوالات هواداران از سعید شهروز::::......... منتظریم

حالگیر

سلام سال نو مبارک انشاالله سال خوب و خوشی را داشته باشی[گل]

مازیار

افتضاح بود در حد یه فاجعه حتی یک بیت شعر درست حسابی نداشت واسه این آقایون متاسفم که موزیک مملکتو به قهقرا کشیدن تازه بهشون میگن خواننده ی با تیراز بالا...صداش که یه صدای تقلیدیه که همه شنیدیم و تنظیمای میلاد ترابی هم که تا حدود زیادی تکراری شدن تو این البومایی که تا حالا شنیدیم خودم قبلا خیلی از میلاد ترابی خوشم میومد ولی حالا دیکه نه...ح عسکری تو یه مصاحبه گفته بود کما3 سقف توانایی های منه که اگه سقف تواناییش این بود بهتر اصلا دور و بر موزیک نیاد

سینا

سلام...یه مدتی نبودم ...دارم می خونم پست ها رو ...در مورد کما 3 به نظرم بهتر از کما 2 بود...اما باز هم ترانه ها ضربه ی اصلی رو وارد اورده...همچنین ملودی سر آلبومی شباهت زیادی به یکی از ترک های کما 2 داره ...در مجموع آلبوم بدی نبود. یه نکته ی کوچولو هم اینکه تو متن نقد یه اشتباه تایپی هست و نام تنظیم کننده قطعه ی 8 ام (مهران خالصی) و ترانه سرا (داریوش شهریاری) بر عکس نوشته شده...[چشمک]

حالگیر

سلام قسمت نهم داستان حاج آقا منتشر شد [گل][گل]

حسین نظری

سلام و خسته نباشید - من آلبوم پیام مقامی (باور) رو تهیه کردم و خوشم اومده نقد آلبوم رو از لحاظ حرفه ای دوس دارم بدونم اگه ممکنه نقد این آلبومو بذارید

سعيد

كما3 بهترين آلبوم سال 90.89وبراي كساني كه حرف هاي مذخرفي مي زنن فقط سكوت