بررسی اجمالی موسیقی پاپ مجاز ایران در" دهه 80 خورشیدی "

بررسی اجمالی موسیقی پاپ مجاز ایران در" دهه 80 خورشیدی "

 

 

 

اختصاصی - سالها که سهل است ، حالا دیگر دهه ها هم به سرعت در حال سپری شدن هستند و نسلهای تازه تر در حال ظهور می باشند . قصه ما که البته قصه هم نیست ، خود واقعیت است ؛ یک دهه ازموسیقی پاپ را بررسی می کنیم ، آن هم از یک دریچه دیگر. دریچه تاریخ ، آن هم به روایت این حقیر .

ابتدا بد نیست مروری سریع بردو دهه پیش ازاین داشته باشیم یعنی دهه های 60 و 70 شمسی .

" دهه 60 " سالهای جنگ و دفاع بود . مشخص است که موسیقی چندان نمی توانست دغدغه حتی خود هنرمندان باشد . تا پایان جنگ فقط سرودهای انقلابی و مرتبط با دفاع مقدس تولید و پخش می شد . پس از پایان جنگ دو سه کاست آن هم به صورت زیرزمینی در گونه موسیقی پاپ پخش شد و با اسقبال خوبی هم مواجه گشت . البته چند قطعه معدود پاپ هم در صدا و سیما تولید شد .

با شروع " دهه 70 " چند خواننده قدیمی پاپ مجوز آلبوم و بعضا اجرای کنسرت را دریافت می کنند . سالی فقط یک آلبوم پاپ از ارشاد مجوز می گیرد !! . چند خواننده در صدا و سیما کارهایی پاپ – سرود را اجرا می کنند . اولین  کارهای تصویری نوروز 72 از تلویزیون پخش می شود.

 این روند تا نوروز 77 ادامه دارد . در این نوروز ویژه ، صدا و سیما چند خواننده جوان پاپ تازه کار و البته مسلط را رو می کند و پس از این ماجرا ارشاد هم وارد کارزار می شود و به تدریج آلبوم خواننده های پاپ به صورت رسمی منتشر می شوند . به یکباره شاهد حضور خوانندگان فراوانی در گونه موسیقی پاپ می شویم و همه از این همه ازدحام حیرت زده می شوند . حالا دیگر کم کم همه وارد می شوند . راستی این همه خواننده به یکباره از کجا سر برآوردند ؟

 چه آنهایی که پیش از این در عروسی ها و مجالس خصوصی می خواندند . چه آنهایی که پیش از آن فقط قرائت قرآن ومداحی را تجربه کرده بودند . برخی از کافه های دبی بازگشت دوباره ای داشتند . بعضی هم که فقط در خلوت خود تمرین می کردند و بس . تعدادی در موسیقی سنتی بخت خود را امتحان می کردند . کسانی هم که در سفره خانه ها و هتل ها به اجرا می پرداختند . بودند آنهایی که کاستهایی را هم در بازار غیررسمی پخش کرده بودند و تا حدودی شناخته شده تر بودند البته فقط از طریق نام و نه تصویر. تعدادی هم که گروههای کوچکی برای خود درست کرده بودند و گاها برنامه خلوتی را برای دوستان خود در زیرزمینها و خانه های خود برگزار می کردند . کم نبودند خوانندگانی که طی این مدت برای خوانندگی کشور را ترک کرده بودند ولی این گروهها بیشترمنتظرمانده بودند و خود هم نمی دانستند چه پیش خواهد آمد .

نکته اصلی و اساسی در بررسی این دهه ها این نکته را روشن می سازد که موسیقی پاپ در تمامی این سالها جریان داشته است و هیچ گاه خاموش و فراموش نشده است .

اما مرور دهه های 60 و 70 به مجالی گسترده تر احتیاج دارد وبه همین بررسی کوتاه اکتفا می کنیم و دهه 80 خورشیدی را از زاویه موسیقی پاپ بررسی می نماییم .

با پایان گرفتن دهه 80 خورشیدی ، فرصت مناسبی برای بررسی و تحلیل این دهه در زمینه های مختلف فراهم شده است . " موسیقی پاپ ایران " نیز در این دهه با فراز و نشیب ، اتفاق ها و ظهورو بروزها وهمچنین سکوت و هیاهوهای فراوانی مواجه بود .

 دهه ٨٠ در حالی آغاز می شود که خوانندگانی چون : ناصر عبداللهی ، علیرضا عصار ، محمد اصفهانی ، شادمهر عقیلی ، خشایار اعتمادی ، امیر کریمی ، قاسم افشار و ... در اوج قرار دارند .

لازم به ذکر است " گروه سان بویز " ( پسران آفتاب ) با انتشار 6 آلبوم در دهه 80 به عنوان پرکارترین گروه پاپ محسوب می شود . همچنین " سعید شهروز " با انتشار ۶ آلبوم به عنوان پرکارترین خواننده در زمینه انتشار آلبوم معرفی می گردد .

در این مطلب سعی شده است به اختصار به مهم تریم وقایع یک دهه اخیر نگاهی منصفانه و در عین حال صریح ، شفاف و کارشناسانه نگریسته شود . مطمئنا موارد دیگری را نیز می توان به این مطالب افزود که شاید به مجال گسترده تری نیاز باشد .

 

 

سال 1380 :

 

آلبوم مهم = عشق الهی ( علیرضا عصار ) / شکوفه در شکوفه ( استاد محمد نوری ) / قرمزته ( قاسم افشار ) / ماه غریبستان ( محمد اصفهانی )

 

آلبوم ویژه = دورنگی ( بهنام صفاریان ) / پرپرواز ( شادمهر عقیلی ) / بهشت از آن تو ( شهریار مسرور و مهرداد نوذری : نخستین آلبوم در گونه موسیقی کانتری و بلوز)

 

اتفاق مهم = توقیف آلبوم دورنگی : این آلبوم چند روز پس از انتشار با اعتراضهای صورت گرفته توسط برخی اهالی موسیقی ! توقیف شد و پس از اصلاحاتی که برروی قطعات آن انجام شد دوباره منتشرگردید .

آلبوم " کنسرت فرهاد " آخرین آلبوم این خواننده در زمان حیاتش منتشر شد .

برگزاری نخستین کنسرت گروهی پاپ با حضور " ناصر عبداللهی "، " مانی رهنما "، " امیر تاجیک "، " محمد خاکپور " و" داریوش خواجه نوری " به مدت ٣ شب در سالن میلاد

 

درگذشت مهم = " فریدون فروغی " خواننده مشهور و باسابقه پاپ در سن 51 سالگی درگذشت .

 

 

 

سال 1381 :

 

آلبوم مهم = نون و دلقک ( محمد اصفهانی ) / بوی شرجی ( ناصر عبداللهی ) / ایلیا ( ایلیا منفرد ) / لیلا ( خشایار اعتمادی )

 

آلبوم ویژه = بازگشت ( سعید پورسعید ) / دیوونه ( عرشیا )

 

اتفاق مهم = " شادمهر عقیلی " خواننده و آهنگساز معروف پس از ممنوع الفعالیت شدن ، در فروردین ماه ایران را به قصد کانادا ترک کرد . این مهاجرت سوژه ای دو ساله برای نشریات زرد فراهم نمود .

 

نخستین آلبوم " سعید پورسعید " خواننده مشهوری که از اواخر دهه 60 در ایران به فعالیت موسیقایی  به صورت زیرزمینی پرداخته بود و در ضمن چندین آلبوم را در ایران و خارج از کشور منتشر کرده بود به صورت مجاز منتشر شد .

آلبوم " عرشیا " خواننده جنجالی پس از مدتها مجوز پخش می گیرد . خواننده ای که طی این مدت مصاحبه های تندی را با نشریات انجام داده است .

 

درگذشت مهم = " فرهاد مهراد " خواننده بزرگ موسیقی پاپ ایران پس از یک دوره بیماری در سن 59 سالگی در پاریس درگذشت . وی برای درمان بیماری خود به فرانسه عزیمت کرده بود .

 

 

سال 1382 :

 

آلبوم مهم = هوای حوا ( ناصر عبداللهی ) / بازیگر ( قاسم افشار ) / ای عاشقان – مولای عشق ( علیرضا عصار ) / دو نیمه رویا ( حامی ) / شکوه عشق ( علیرضا افتخاری )

 

آلبوم ویژه = معرکه ( مجتبی کبیری ) / مترسک ( کاوه یغمایی ) / پرنده بی پرنده ( رضا یزدانی )

 

اتفاق مهم = مجموعه آثار فرهاد مهراد با نام " 159 فرهاد " که شامل 5 آلبوم می شود و برخی کارهای منتشر نشده وی را نیز در بر می گیرد در قالب کاست و سی دی منتشر می شود .

 

کلیپ " نون و دلقک " با صدای محمد اصفهانی از تلویزیون پخش می شود که به اعتراضهایی می انجامد . اصفهانی در شبکه دوم در یک برنامه حاضر می شود و به طور مفصل در باره این کار توضیح می دهد .

 

" حسن پیغان " خواننده بندرعباسی قطعه نازی جون را در آلبوم خود منتشر می سازد . قطعه ای که چند ماه پیش شهرام کاشانی خواننده لس انجلسی کلیپ آن را در شبکه های ماهواره ای پخش کرده است . برای اولین بار لس انجلسی ها رودست می خوردند . همه با تعجب به این ماجرا نگاه می کنند . پس از آن خواننده اصلی این قطعه که یک زن افغانی است وارد ماجرا می شود و اعتراض خود را در مصاحبه ای بیان می کند .

 

پس از اینکه موسیقی پاپ به صورت مجاز و به صورت گسترده در ایران جان گرفت ، دیگر خبری از کاستهای غیرمجاز خوانندگان داخلی پاپ تا چند سال نبود تا اینکه سال 79 با پخش آلبوم « فریبا »  با صدای " شادمهرعقیلی " و " نامی " دوباره این جریان به راه افتاد . اما این موضوع تا سال 82 مسکوت ماند تا اینکه عرشیا آلبومی با صدای خود و شادمهر را به صورت غیرمجاز پخش کرد . همچنین آلبوم " اسکناس " با صدای شاهکاربینش پژوه نیز پیش از انتشار رسمی به صورت غیرمجاز پخش گردید .

" رضا صادقی " خواننده بندرعباسی با قطعه غیررسمی" مشکی رنگ عشقه " شناخته می شود و چند آلبوم وی به صورت غیرمجاز پخش می شود .

 

چند کلیپ با صدای " عرشیا " از شبکه های ماهواره ای پخش می شود .

 

درگذشت مهم : " منوچهر طاهرزاده " آهنگساز و خواننده نامی در سن 51 سالگی درگذشت .

 

سال 1383 :

 

آلبوم مهم = غریبه ( فریدون آسرایی ) / تموم شد ترانه ( مانی رهنما ) / دریا ( مهرداد شهسوارزاده ) / شب سربی ( نیما مسیحا )

 

آلبوم ویژه = پنهان ( فرشید اعرابی : نخستین آلبوم هوی متال مجاز )

اسکناس ( شاهکار بینش پژوه : نخستین آلبوم رپ مجاز )

 

اتفاق مهم = " علیرضا عصار" طی 9 ماه 170 اجرا در کشور برگزار می کند و صاحب یک رکورد ویژه دراین زمینه می شود .

 

شبکه ماهواره ای " مهاجر" با اخذ مجوزاز وزارت ارشاد کار خود را در ایران آغاز می کند . مرکز پخش این شبکه در آلمان می باشد . این شبکه در مجموع 9 ماه مجوز رسمی فعالیت در کشور داشت و پس از آن دیگر مجوزی برای آن صادر نشد . همچنین شبکه ماهواره ای " هما " نیز برای مدتی مجوز رسمی فعالیت در ایران را کسب کرد . مرکز پخش این شبکه در امریکا بود . تعداد قابل توجهی از خوانندگان مجاز با این دو شبکه به همکاری می پردازند . درادامه شبکه هما به دلیل نداشتن مجوزبه خواست مدیر آن تعطیل شد و شبکه مهاجر به شبکه ای سخیف مبدل گشت و محلی برای ضعیف ترین خوانندگان غیرمجاز داخلی شد .

 

آلبوم دختری جوان با نام محشر نصراللهی که به " دی جی مریم " معروف است ، به صورت غیرمجاز پخش می شود . پس ازآن این دختر جوان با حمایت رادیو و سایت بی بی سی فارسی معروف تر شد و آلبومی دیگر را نیز پخش کرد . پس از اینکه وی حتی در نشریات نیز به تبلیغ خود پرداخت ، با برخورد مراجع نظارتی مواجه شد . وی یکی دو سال بعد به خارج از کشور رفت و سال 89 با پخش کلیپ وی که در کانادا ضبط شده بود رسما به جمع خوانندگان لس آنجلسی پیوست . لازم به ذکر است این خواننده به همراه خانواده خود در تورنتو مقیم شده اند .

 

پس از پخش آثاری از" رضا صادقی " در بازار غیررسمی ، خواننده های دیگری را نیز این شیوه را انتخاب می کنند که " محسن چاوشی " یکی از آنهاست . پس از وی  در سال 84 خوانندگانی چون محسن یگانه و حامد هاکان نیز به این گروه می پیوندند و خوانندگان فراوانی به این گونه سعی در معرفی خود دارند . این خوانندگان در ابتدا با پخش سی دی های خود در سراسر کشور که به صورت غیر مجاز و با حمایت برخی پخش های زیرزمینی می باشد معروف می شوند . البته یکی دو سال بعد نیروی انتظامی بااین گ

/ 8 نظر / 12 بازدید
حسودی

ببخشید چرا احساس نمی کنید حتی گروه اریان نباید یکبار هم اسمش این متن نباشد؟ پرفروشترین البوم تاریخ پاپ ایران با 2600000 نسخه مال اریانه با کریس دیبرگ خونده این همه کنسرت خارجی داره 500 تا کنسرت داخلی داره 4 تا البوم داده و خیلی چیزهای دیگر که شما در طول حیات 9 ساله وبلاگتان اصلا ان را به حساب نمی اورید - قبول دارین خیلی از اریان بدتان می اید؟ تا بی نهایت تکراری هم زشت ترین عنوان برای بهترین البوم اریان است

مازیار

ممنون از زحماتت اطلاعات ارزشمندی بود..ماشاالله خوب اطلاعاتت بالاست

سپهر

مثل همیشه عالی.ای کاش یه سری از نویسندگان سایت های به اصطلاح تخصصی موسیقی هم یه مقدار به اندازه شما درک از موسیقی پاپ داشتند

محمدرضا

البوم معبد سعیدشهروز در سال 83 رو جا انداختی عزیز

حسودی نیستی !

دوست عزیز باور کنید بنده جزو اعضای اریان نیستم ولی احنمالا تو این ده سال فعالیت مجازیتان دیده اید که طرفداران اریان کم هم باشند شدیدا متعصب هستند و البته این خوب نیست چون وقتی خودم کتمنت های طرفداران چاووشی رو میخونم حالم خرایب میشود - هر چند از خود محسن چاووشی هم بدم میاید. در مورد فروش اگه اریان 2 پرفروشترین نباشه احتمالا قبول خواهید کرد که جزو پرفروش ها بوده اینکه شما از اریان خوشتان نمی اید شکی نیست و باید به این سلیقه احترام گذاشت ولی به نظرم اینکه اصلا نامی از اریان برده نشده از گل افتابگردون از اهنگ پرواز و .... نشانه خوبی نیست. امیدوارم وبلاگتان همچنان زنده باشد - من حدود 3 ساله از بازدیدکنندگان ان هستم

تیم مجله الکترونیکی موسیقی طنین

با سلام و عزض ادب خدمت شما دوست عزیز ازگزارش تحلیلی شما لذت بردم خداراشکر پس از موفقیت در انتشار نخستین شماره مجله الکترونیک تخصصی موسیقی طنین، با همتی بیشتر شماره دوم مجله را به صورتی بسیار پر محتوا تر و بهتر آماده کردیم در این شماره 4 مصاحبه اختصاصی با حامد هاکان،علی تکتا،سهیل جامی و مهیار کاووسی انجام دادیم به نقد و بررسی آلبوم حریص محسن چاوشی پرداختیم ساز سنتور را به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار دادیم برترین های سال را از دیدگاه هنرمندانی چون محسن یگانه،علی لهراسبی،علی اصحابی،حمید عسکری و ... معرفی کردیم و کلی مطالب جالب و خواندنی دیگر آماده کردیم و در این شماره یک مسابقه نظرسنجی داریم که به تعدادی از شرکت کننده ها از طرف تیم مجله جوایزی نیز تقدیم خواهیم کرد انشاا...که بتوانیم در این راه واقعا مقدس با همراهی دوستان خوبی چون شما سربلند باشیم و موسیقی کشور را به جایگاه واقعی اش برسانیم شما میتوانید برای دریافت رایگان مجله به وبلاگ زیر مراجعه کنید : Taninmag.Blogfa.com لطفا هرگونه نظر یا انتقاد یا هر چیزی در مورد مجله دارید با ما در میان بگذارید با آرزوی موفقیت برای شما تیم مجله الکترونیکی تخصص

طوفان جوانی

آخه برای چی این اتفاق باید بی افته اونایی درک میکنن دارم چی میگم که با 2 آلبوم معین سیدی پور زندگی کردن بین این همه خواننده 1000 خواننده به بالا چرا باید برای این خواننده اتفاق بی افته ؟؟؟؟؟ من به جرات میگم بهترین صدا ایران بود بقران بدون تعریف میگم من میگم اگر زنده بود میتونست جای خوانندهای بزرگ مثل معین رو هم بگیره پتانسیلش رو داشت بقزان صدا مثلش ندیدم صداش آدم رو تحت تاثیر قرار میداد دوست دارم زمان بر میگشت باور کنین وقتی اسم این خواننده رو میشنوم بغض گلوم میگیره خواننده اینده داری بود تو صداش میشد حدس بزنی همیشه گفتم محبوب ترین خوانندم معین سیدی پور است نویسنده وب لاگ شما با نظراتم موافق هستی که صداش حرف نداشت ؟