ترانه های محرم - ترانه های انقلابی و ...

نوبت محرم شد

 

با توجه به اینکه در ماه محرم هستیم به آلبومهای پاپ وتلفیقی که دراین سالها وارد بازار شده می پردازیم .

اولین آلبوم از این دست عطش و آتش با صدای صادق آهنگران و موسیقی محمد میرزمانی بود.اولین آلبوم محمد اصفها نی هم گلچین نام داشت که آنهم در مورد ماه محرم بود.

آلبوم عطش از چنگیز حبیبیان-عشق ازلی1و2 با شعرودکلمه محمد رضا آقا سی وصدای فرشاد بهرامی وکاستی از فردوس حاجیان از دیگر کارهای منتشر شده در این مورد است.

 مولای عشق با صدای علیرضا عصار با موضوع عاشورا و نگاهی انقادی واجتماعی وموسیقی فواد حجازی هم از بهترین نمونه ها به شمار میرود.

آلبوم ماه غریب هم پارسال به خوانندگی مهدی عبد لی منتشر شد جالب است بدانید موسیقی این کار در طول 4-5 روز به صورت شبانه روزی توسط بهنام صفوی ساخته شد وبدون اینکه مجوزارشاد را بگیرد به بازار آمد ولی ظاهرا بعد از مدتی مجوز آن صادر شد.

عرشیا هم چند سال پیش کاستی در همین مورد وارد بازار کرد.

غریبانه 2 غلام کویتی پور و تنظیم مجید رضا زاده و همچنین داغ ازلی با صدای صادق آهنگران و موسیقی بهزاد خدارحمی جدید ترین البومهایی هستند که امسال در آستانه ماه محرم وارد بازار شده اند.

کویتی پور پیش از این هم غریبانه1 را در بازار داشت. البته کارهای دیگری هم در آلبومهای مختلف وهم در آرشیو صدا و سیما مربوط به ماه محرم وجود دارد .آلبوم غیر مجازی که این روزها از بنیامین پخش شده هم 2 ترانه در مورد کربلا دارد.

 به هر حال هنر مندان موسیقی هم خود را عزا داری ماه محرم با این گونه کارها شریک می کنند. چند تن از خوانندگان پاپ هم در این روزها در هیا ت های عزاداری به مداحی می پردازند.

 

 

بهمن خونین جاویدان

 

در دهه فجر قرار داریم به همین خاطر به کارهایی که در سال 57 ساخته شد می پردازیم =

ایران ایران ساخته فریدون خشنود با صدای رضا رویگری از کارهای معروف آن روزگاران است. ترانه الله الله که خواننده آن علی هاتفی 18 ساله بود با شعری از مسعود هوشمند و موسیقی علی درخشان یکی از معدود کارهای پاپ آن دوره است. هاتف خواننده این ترانه کماکان در لس آنجلس میخواند .خمینی ای امام- قسم به اسم ازادی –بهمن خونین جاویدان – بهاران خجسته باد ساخته اسفند یار منفرد زاده از دیگر سرودهای معروف است . سرود بلند آسمان جایگاه من است سروده مسعود فرد منش که مربوط به نیروی هوایی بود. همچنین ترانه ایی را گوگوش اجرا کرد به نام آقا خوبه که ساخته صادق نوجوکی بود و شعر آن از محمد صالح علا و گفته می شد درباره امام خمینی است گرچه گوگوش و نوجوکی این مسا له را تکذ یب کردند ولی انتظار ندارید که این دو نفر این موضوع را در لس آنجلس تایید کنند.

 

افشین مقدم با زمستان آمد

 

آلبوم زمستان به خوانندگی افشین مقدم منتشر شد. این خواننده قد یمی در سال 55 درگذشت . اشعار این آلبوم از سعید دبیری  مسعود هوشمند – باقری و جهان بخش پازوکی می باشد . تنظیم کننده این کار ناصر آهنیان مقدم برادر افشین است .

 

 

فرامرز اصلانی مجاز شد 

 

آلبوم دل مشغولیها که شامل کا رهای قدیمی فرامرز اصلانی است مجوز گرفت . این اولین آلبومی است که خواننده آن ساکن لس آنجلس میباشد و مجوز آن صادر شده است . البته اصلانی در اوایل انقلاب 2 کار انقلابی اجرا کرده بود که سرود کارگر سالها از رادیو پخش می شد . آلبوم جدید این خواننده کم کار خط سوم نام دارد که احتمال دارد با توجه به این شرایط در داخل کشور پخش شود .

 

 

پرواز ناتمام

 

به مناسبت شهادت جمعی از خبرنگاران در سانحه سقوط هواپیما شبکه خبر کلیپی تهیه کرد که در آن 12 خواننده قطعه ایی را اجرا کردند . ترانه سرای این کار فرید احمدی بود . علی پاک دامن هم ساخت و تنظیم آهنگ را بر عهده داشت . خواننده های این قطعه عبا رت بودند از= مجتبی کبیری – محسن فرحی – بهزاد ابطحی – امید زند گانی – حمید خندان – جمشیدی- داریوش شهریاری – کورش صنعتی – امید عامری – هوتن جوادی – مهدی افشار – فر شید سرباز وطن .

 

 

ترانه دزدی

 

بالا خره ترانه سرای اصلی عشق اینترنتی پیدا شد . این ترانه را که نیما در لس آنجلس خوانده است سروده سعید نوری است. وی کار شناس شعر در سازمان صدا و سیما است. نا مبرده  با نوشتن نامه ای به یکی از مجلات موسیقی پاپ با اعلام این خبر تصریح کرد که این ترانه پیش از این در مجاه اطلاعات هفتگی چاپ شده بود و قبل از آن هم در شبهای طنز حلقه رندان خوانده شده بود . این ترانه بدون اجازه شاعر و به صورت ناقص و با عوض کردن بعضی از کلمات اجرا شده است .

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
حمزوک

درود خیلی وبلاگ خوبی دارید . در مورد آلبوم جدید عصار اطلاعی دارید که بالاخره میاد یا نه ؟ چون دو ساله قراره یه ماه دیگه منتشر بشه . بعدش می خواستم خواهش کنم در مورد آهنگهای محسن چاوشی و حامد هاکان و محسن یگانه توضیحاتی بدید . ضمنا اگه میشه هر آلبومی رو که معرفی میکنید بفرمایید مجوز دارد یا نه .