دستگیری مدیر ایران موزیک وچند کلیپ ساز و خواننده

اتفاقی که محتمل به نظر می رسید به وقوع پیوست و چند نفر از عوامل اصلی شبکه ماهواره ای ایران موزیک دستگیر شدند . البته پیش از این هم تذکرهای لازم به این عوامل داده شده بود و حتی مدیر ایران موزیک تعهد لازم را داده بود که با این شبکه دیگر همکاری نکند ولی به هر حال این باربرخورد جدی تری صورت گرفت .

طی هفته گذشته مجتبی شاه علی مدیر ایران موزیک - فرهاد غفوریان و محمد سیحونی که هردو کلیپ ساز هستند وخوانندگانی چون  نریمان - مهدی مدرس - حسین استیری - رضایا که سه نفر آخر در کنسرت دبی حضور داشتند همگی دستگیر شدند . البته اینکه چرا فقط با این افراد برخورد شده هم جای سوال دارد چون در زمینه کلیپ سازی حداقل 15 کارگردان دیگر در حال حاضر در داخل کشور فعالیت دارند و کارهای غیرمجاز تولید می کنند و حتی در خارج کشور هم چند کلیپ آنچنانی ساخته اند که حتی اگر لازم شد اسامی آنها را هم ذکر خواهم کرد .

همچنین تعدادخواننده هایی که درحال حاضرکلیپ هایشان از شبکه های مختلف ماهواره ای پخش می شود بیش از 200نفر می باشند که اگر قرار باشد برخوردی صورت گیرد یا باید یکسان با همه برخورد شود یا با هیچکس .علاوه بر ایران موزیک 7 شبکه فارسی ماهواره ای دیگر به صورت انبوه کلیپهای خوانندگان داخل کشور را پخش می کنند که هیچکدام از کلیپها مجوز ندارند. درست است که بعضی از این کلیپها از هر لحاظ کارهای مبتذل و جلفی به شمار می روند که این شامل ترانه و ملودی و صدای خواننده و خود ماهیت کلیپ می شود ولی در همین کارهایی که از شبکه های ماهواره های پخش می شود کارهای فاخر و قابل دفاعی هم وجود دارد ولی متاسفانه به دلیل انبوه کارهای ضعیف این کلیپها هم در بین آنها گم می شوند و یا با آنها سنجیده می شوند .

همچنین طبق خبری که از طریق وزارت ارشاد اعلام شده از اول دی ماه کلیپ هر خواننده ای از شبکه های ماهواره ای پخش شود آن خواننده به طور دائم ممنوع الفعالیت خواهد شد .

اگر بخواهیم بی طرف به این موضوع نگاه کنیم با معادله ای چند مجهولی برخورد می کنیم . از یک سو خواننده هایی که آلبومهای مجاز وارد بازار می کنند به دلیل نداشتن تصویر خیلی از آنها فید می شوند و آلبوم آنها بدون اینکه فروشی داشته باشد شکست می خورد و دیگر هیچ شرکتی هم حاضر به سرمایه گذاری نخواهد شد . از سوی دیگر اگر بخواهد در خود آلبوم کلیپهای قرار دهد باز به دلیل اینکه هنوز مردم عادت به خرید کالای اصل نکرده اند بازهم کار آنها دیده نخواهد شد . وقتی شما این را در مقابل یک شبکه ماهواره ای قرار می دهید که در بیشتر نقاط جهان قابل دیدن است آنگاه به سطح تفاوت پی خواهید برد .

پس راه چاره چیست در زمانه ای که تصویر نقش ویژه ای پیدا کرده و صدا با تصویر کامل می شود . درست است بعضی از خواننده های معروف بدون داشتن تصویر آلبوم آنها فروش زیادی کرده ولی باید توجه داشته باشیم همه که معروف و محبوب نیستند و تازه همان خواننده ها هم اگر بدانند پخش کلیپ مشکلی ندارد به این امر مبادرت می ورزند .

شاید تنها راه حل این باشد که خود صداوسیما یک شبکه تلویزیونی مخصوص موسیقی ایجاد کند که هم در داخل کشورو هم در خارج کشور پخش شود آنگاه دیگر خواننده ها با خیال راحت به تولید کلیپ دست خواهند زد و هم درچارچوب قرار می گیرند و دیگر لازم نیست هر چیزی را در قالب تصویر به خورد مخاطب بدهند .

همچنین می شود قانونی وضع کرد که هر خواننده ای که می خواهد کلیپ بسازد ابتدا مجوز آنرا بگیرد بعد آن را در شبکه های ماهواره ای پخش کند که البته با وضعیت حال حاضر این مورد بعید به نظر می رسد .

علیرغم تمام این حرفها در حال حاظر کلیپهایی که خواننده های داخل کشور چه آنها که دوست دارند مجاز باشند و چه آنهایی که می خواهند با یک کلیپ بتوانند در یک عروسی بخوانند نا امید کننده است شاید در ساخت کلیپ و کارگردانی و تدوین آن طی این سالها پیشرفت خوبی حاصل شده ولی ماهیت برخی از آنها که روز به روز هم بیشتر می شود تاسف برانگیز است .

باید ببینم با این برخوردها درماههای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و همچنین شبکه ایران موزیک چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد شبکه ای که اگر دید فرهنگی بر آن حاکم بود می توانست رسانه ای تاثیر گذار و مهم باقی بماند نه آن چیزی که امروز شاهد آن هستیم چون به هر حال محصول هنرمندان داخل کشور می باشد با ظوابط خاص آن وگرنه شبکه های موسیقی دیگر فارسی هم هستند چرا کسی خیلی آنها را مورد انقاد قرار نمی دهد چون انتظاری از آنها نمی رود و نخواهد رفت .

 

 

 

جدید ترین آلبومهای مجاز پاپ منتشر شده

 

1- آلگرو = امید حاجیلی --- 2- یاد چشمات = امین رستمی ---

 3- امون بده = مسعود امامی 4- پسران آفتاب 5 = اشکان شاملو و سعید آسایش --- 5- همه چیز و همه کس = آراد شاکری6- شایعه = نادر مسچی

  7- باورم کن = سهیل تهرانی  8- غم باد = میعاد -- 9- خیال محال = علی سرشار

 

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
آی آر آموزش

[تعجب] این هفته با : يک تست شخصيت سنجي مفصل تو هم حتما بیا.... خیلی باحاله

خوفکده

----------- آموزش گذاشتن متن بر روی آهنگ بدو بیا بیا که آپ شد...

مدیر وبلاگ

پاسخ به آقای سپهر در این مورد اطلاعی ندارم اصولا این موارد رسانه ای نمی شود.

آرمین

دوست عزیز سلام. آیا شما اطلاعات بیشتری در مورد افراد دستگیر شده دارید؟ آخه دوست من در بین آنها هست. پیشاپیش ممنون از لطفتان.

مدیر وبلاگ

پاسخ به آقای آرمین با سلام تا آنجا که من مطلع هستم دو تن از کلیپ سازها دی ماه در زندان اوین بودند ولی فکر می کنم الان آزاد شده باشند . راستی دوست شما کدامیک از این افراد بود ؟

آرمین

با تشکر از شما. دوست من ف.غ مییاشد و موبایلش هم در دسترس نیست. اگه خبری جدیدی گرفتین لطفا منو مطلع کنید. با سپاس