صدمین سال شهادت رییس علی/ انتشار قطعه تنگسیر با صدای ساسان نوذری

آهای انگلیسی ، اینجا خونه ی  تو نیس / به مناسبت یک صدمین سالگرد شهادت رییس علی دلواری ، سردار مبارزه با استعمار انگلیس / اثری متفاوت ، حماسی و شورانگیز از هنرمندان استان بوشهر ؛

قطعه «تنگسیر» (جاشوی بی پروا) با صدای ساسان نوذری منتشر شد

 

 

 

 

 

«موسیقی 2002»: قطعه موسیقی "تنگسیر" (جاشوی بی پروا) به مناسبت یک صدمین سال شهادت رییس علی دلواری با محوریت مبارزه با استعمار انگلیس منتشر شد.

به گزارش موسیقی 2002 ، قطعه تنگسیر(جاشوی بی پروا)، با خوانندگی ساسان نوذری، خواننده جوان پاپ انقلابی بوشهری ، ملودی سازی و تنظیمی از اکبر ابراهیمی، ترانه سرایی دکتر منوچهر بایندری ، دکلمه حماسی و شورانگیز شاهین بهرام نژاد ، مدیریت تولید عبدالحسین رفیعی نژاد و تهیه کنندگی واحد هنر و رسانه تسنم ، با موضوع مبارزه مردم تنگستان با استعمار انگلیس با حضور تعدادی از اهالی هنر در محل بنیاد تسنیم رونمایی شد.

به گزارش بوشهر 24 ، جاشوی بی پروا اثری است بومی - حماسی که روحیه بیگانه ستیزی مردم استان بوشهر و مقاومت آنان در برابر تجاوز را در قالب واژه های بومی روایت میکند. این ترانه تلاش می کند چهره ضداستعماری مردم غیور این خطه را که نماد آن رییس علی دلواری است برای همگان به تصویر بکشد و داستان شورانگیز تجاوز اجنبی و مبارزه دلیران تنگستانی(تنگسیرا) را بازخوانی کند.از سویی دیگر جاشوی بی پروا که واژگانش از دل ادبیات فوکلور منطقه انتخاب شده گامی تلاشی است در کنار همت بلند و تلاش ستودنی بزرگان ادبیات استان برای حفظ واژه هایی که در گذشته ای نه چندان دور در گویش مردم استان ساری و جاری بوده است.

در این ترانه از آواهای بومی و موسیقی کار منطقه نیز استفاده شده تا ضمن بازآفرینی شور حماسی تنگسیرا ٬ مخاطب را باخود همراه و هم آوا کند.

به گزارش موسیقی 2002 ، در قطعه جاشوی بی پروا بابک شهرکی به عنوان نوازنده ویلون و آلتو ، ناصر رحیمی نوازنده فلوت ، حسین میرزایی نوازنده هورن ، حسین شریفی نوازنده ترومبون حضور داشته اند. همچنین بابک و پدارم شهرکی صدابردار این اثر بوده اند ، بابک شهرکی ناضر ضبط بوده و قطعه در استدیو پارت ضبط شده است.

یادآور می شود ، این اثر موسیقایی اسفندماه سال گذشته در نخستین همایش "بوشهر ، دو قرن مقاومت" رونمایی شده بود و اکنوت با انجام کارهای اصلاحی و افزودن بخش هایی و حذف بخش هایی از کلام منتشر شده است.

به گزارش موسیقی 2002 ، پس از حامد زمانی حدود 50 خواننده در حوزه موسیقی پاپ انقلابی و ارزشی ظهور کردند که اکثر آنان فاقد توانایی لازم جهت فعالیت در این عرصه هستند ولی اکنون می توان از ساسان نوذری به عنوان دومین خواننده شاخص موسیقی پاپ انقلابی پس از حامد زمانی نام برد. وی با اجرای قطعاتی نظیر حماسه نادر ، تصویر غیرت ، از علم تا قلم و ... اکنون با اجرای قطعه تنگسیر نام خود را به عنوان خواننده ای جدی و مستعد در حوزه موسیقی پاپ مطرح ساخته است.


متن ترانه:

 

تنگسیرا ، تنگسیرا ، تنگسیرا ، آهای تنگسیرا

هلا جاشوی بی پروا / یل جنگ آور دریا

زده لنگر به خاک ما / جهاز انگلیسی ها

تنگسیرا ، تنگسیرا ، تنگسیرا

آهای انگلیسی ، اینجا خونه تو نیس

صدای رییس علی غُرید / تن کوه و کمر لرزید

خطر کردن خطا کردن / به زرنوی بلا اندن

تنگسیرا ، یالا شیرمردا ، تنگسیرا ، تنگسیرا

رسیدن مَنوِر و صدناوِ جنگی       هزارون بیله مزدور فرنگی

زنین برطبل جنگ ای تنگسیرا      که ماه افتاده دست شاه زنگی

برو ای دیو دشمن زاده واگرد     که خشم مو مثِ تشباده واگرد

مو مرد تنگسیرُم شرز شیرم     لِشِت تا ری زمین نفتاده واگرد

تنگسیرا ، تنگسیرا ، تنگسیرا ، آهای تنگسیرا

جُم جمبیسا یالا اینجا نویسا اینجا نه جاتن ما بیله مردیم اهل نبردیم جُم جمبیسا

خوشا وقتی که شولا را گره زد     به آتش کوه و دریا راگره زد

به سرهای فرو افتاده ی خصم     رکاب اسب آنها را گره زد

عرق ریزون اگه در کشتزارم        اگه بر گرده ی دریا سوارم

فتاده لرزه بر اندام دشمن          ز برق برنوِ دشمن شکارم

هایمله هله دریا ، هایمله هله مردا ، هله مردان بندر ، هله مردان دریا ، والا شیرای دلاور ، والله جاشوی بندر ، هایمله هلا یالا ، هله هله یاالا

آهای اجنبی اینجا خونه ی تو نیس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

/ 0 نظر / 73 بازدید