مصاحبه اختصاصی با رضا کریمی ، مدیر برنامه های سابق ناصر عبداللهی

 

چهار سال از کوچ ابدی ناصریا گذشت

مصاحبه اختصاصی با رضا کریمی ، مدیر برنامه های سابق ناصر عبداللهی

روایتی دیگر از ناصریا

ضبط قطعات معنوی در واپسین ماههای عمر، توسط ناصرعبداللهی

امروز چهارمین سالگرد درگذشت ناصر عبداللهی ، خواننده محبوب و مشهور موسیقی پاپ ایران است . ناصریا مقارن اذان ظهر ٢٩ آذر ١٣٨۵ پس از ٢٧ روز که در کما به سر می بردند با جهان خاکی وداع گفتند و به دیار حق شتافتند . خواننده ای که با مرگ تراژدیک خود تمام اهالی موسیقی را در بهتی بزرگ فرو برد .

با توجه به اینکه قرار است به زودی آلبومی جدید با صدای این خواننده منتشر شود ، به همین دلیل مصاحبه ای را با رضا کریمی - مدیر برنامه های ناصر عبداللهی - انجام دادم که در ادامه خواهید خواند .

نوع گزینش سوالات در این مصاحبه به نحوی است که هم مخاطبان با ناصر عبداللهی و سابقه کاری وی بیشتر آشنا شوند و هم پاسخ به برخی حرفها و شایعاتی باشد که بعضا از جانب مطبوعات و تعدادی ازهمکاران وی طی این چند سال ایجاد شده است و همچنین سوالاتی که ممکن است برای مخاطبان و علاقمندان بوجود آمده باشد ، ولی نتوانسته باشند از یک شخص معتبر و نزدیک به ناصر پرسیده باشند .

این مصاحبه به صورت ایمیلی انجام گرفته است و در اینجا از رضا کریمی که با حوصله به پرسشهای این حقیر پاسخ دادند بی نهایت سپاسگزارم . 

گفتنی است خود رضا کریمی نیز روزنامه نگار هستند و ترجیح می دادند که این مصاحبه به صورت تلفنی انجام شود ( تا مصاحبه جذاب تر و در عین حال کامل تر باشد ) ولی به خاطربرخی موارد در نهایت این گفتگو به صورت ایمیلی صورت گرفت .

 البته این قول را به مخاطبان وبلاگ می دهم که در آینده یک مصاحبه مفصل تر را با رضا کریمی به صورت تلفنی انجام خواهم داد و اگر دوستان نیز سوالاتی پیرامون این مصاحبه و یا در مورد ناصر عبداللهی دارند می توانند آنها را مطرح سازند تا به آنها پاسخ داده شود .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 در ابتدا از سابقه کاری ناصرعبداللهی در بندرعباس بگویید ، چون هنوز خیلی از علاقمندان موسیقی مطلع نیستند که قبل از مشهورشدن ناصر در تهران وی در بندرعباس به عنوان یک خواننده شناخته شده بیش از یک دهه فعالیت می کرد؟

   آنگونه که من میدانم، ناصراز سال64 -63 کار حرفه ای موسیقی خود را به عنوان یک هنرمند بومی در استان هرمزگان شروع کرد ودر مقاطع مختلف رده های تحصیلی اش – تحت نظارت امور تربیتی آموزش و پرورش - موسیقی را دنبال نمود.

وی در همان سالها به عنوان یک نابغه جدید موسیقی در سطح استان معرفی شد ودر این زمینه آثار متعددی نیز از وی موجود است که این خود گویای قدمت فعالیتش در این حوزه می باشد 

 در چه سالی و به چه صورت با ناصر آشنا شدید و آیا پیش از آن نیز با خواننده دیگری همکاری می کردید ، همچنین آخرین دیار شما با ناصر کی و کجا بود ؟

 

از اوایل سال 70 که بنده در روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مشغول بودم رفت وآمدهای زیادی را به ضرورت شغلی خود به بندر عباس داشتم و همین امر باعث شد تا تقریبا از فعالیتهای هنری وی مطلع شده و بعضا در مراسمهای مختلف از او دعوت کنیم ، تا اینکه پس از گذشت 7 الی 8 سال در اواخر دهه هفتاد به طور کاملا اتفاقی در تهران همدیگر را دیدیم و همین دیدار مجدد منجر به آغاز دور جدیدی از همکاری ما شد ، کاری که بعدا رنگ و بوی اخوت و برادری به خود گرفت

 دو سه نفر دیگر نیز طی آن سالها مدیر برنامه ناصر شدند ، چه شد که شما در آن مدت حضور نداشتید ؟

در دو یا سه مقطع مختلف به واسطه ضرورتهای سفر بنده به خارج از کشور،  لازم بود تا دوستان به طور موقت این مسئولیت را عهده دار شوند

 

 گروه ناصریا اولین گروه پاپ نسل جدید بود که برای برگزاری کنسرت به خارج از کشور رفت و در 4 کشور به اجرای برنامه پرداخت ، از آن برنامه ها بگویید و میزان استقبال در چه حدی بود ؟

ما اولین گروهی نبودیم که برای برگزاری کنسرت به خارج از کشوررفتیم و قبل از گروه ناصریا یک یا دو گروه دیگر نیز در خارج از کشور برنامه داشتند . برنامه گروه ناصریا در بیش از چهار کشور انجام شد... انگلستان ،تایلند،مالزی ،ترکیه،ارمنستان ،تاجیکستان ، امارات متحده عربی و.... از کشورهایی بودند که ناصریا در آنها اجرای کنسرت داشت ، خاطرات و نقاط شاخص تک تک این کنسرتها هر کدام جای بحث طولانی دارد که انشاا... در یک مصاحبه حضوری خواهم گفت ولی در خصوص استقبال میتوان همه آنها را موفق برشمرد.

 عبداللهی جزو برترین خوانندگان پاپ ایران محسوب می شد ، از قدرت و مهارت صدایی وی در کنسرتها و استدیو توضیح بفرمایید ؟

 

از اونجایی که بنده حقیر موزیسین نبوده ونیستم بهتر است پاسخ این سوال را  از زبان اهل فن بشنوید

چرا طی دو سه سال آخر حضور ناصر در تلویزیون کم رنگ تر شد ؟

  سیاستهای سازمان برای حضور هنرمندان دائم دچار تغییر بود و در آن زمان هرگز از ثبات خاصی برخوردار نبود . ازآنجایی که ارائه آثار جدید یک هنرمند، بهانه حضورش در صحنه رسانه بزرگی چون تلویزیون است متاسفانه به علت عدم صدور مجوز مربوطه از سوی صدا و سیما ، شرایط برای ارئه آثار جدید وبیان حرفی جدید مهیا نبود . به همین دلیل وی در سالهای واپسین عمرش هیچ دعوتی را از تلویزیون نمی پذیرفت

 ناصر اصولا صدای چه خواننده یا خوانندگانی را گوش می کرد و آیا الگوی خاصی هم در این زمینه داشت ؟

 

  شنیدن موسیقی توسط او ارتباط مستقیمی با شرایط روحی اش داشت و هیچگاه به شنیدن موسیقی خاصی زوم نمی کرد ،هر چند هر اثری که روانه بازار میشد را میشنید و هیچگاه هم از هیچ هنرمند خواننده ای بد نگفت و مدام خود را پایین تر از همه همکاران هنری خود می پنداشت .اما همواره مرحوم ابراهیم منصفی را به عنوان یکی از اصلی ترین الگوهای موسیقی خود می دانست واز نقطه نظر فنی ،حسین جسمی ،خواننده ایرانی اصل  اماراتی را بسیار قبول داشت .


 به چه دلیل به یکباره ناصردر تابستان 85 به بندرعباس کوچ کرد ؟

ناصر سالها بود که تصمیم داشت به شهر و زادگاهش بر گردد... بارهای بار شده بود که مانع رفتنش میشدم ،چرا که همه کارهای ما در تهران تمرکز داشت . وعملا دوری او از تهران به فعالیت هنری اش لطمه میزد ولی از جایی که مجددا بنده در اسفند سال 84 به خارح از کشور عزیمت کردم پس از چند ماهی به یکباره شنیدم که او به بندر عباس نقل مکان کرده ... امیدوار بودم تا برگردم و دوباره ناصر را به تهران بیاورم که ....

 آلبوم ماندگارزمانی منتشر شد که دیگر ناصر نبود و هیچ وقت فرصتی برای اظهار نظر وی در باره این کار پیش نیامد . مجموعه ای که جزو بهترین کارهای ناصر محسوب می شد . نظر خود ناصر در مورد آلبوم ماندگار چه بود ؟ چون طی این سه چهار سال اخیراظهار نظرهای مختلفی توسط همکاران وی در این مورد بیان شده است . مثلا گفته شد قرار نبوده قطعاتی چون یمبو صحنه ، منو ببخش ، راز و یا خونه در آلبوم قرار بگیرد و برخی کارها را ناصر برای آلبوم بعدی در نظر گرفته بوده . همچنین گفته شد که این آلبوم در زمینه اخذ مجوز نیز به مشکل برخورده بود و موقعی مجوز آن صادر شد که ناصر در کما بود . دقیقا این آلبوم چند ماه منتظر گرفتن مجوزبود و آیا قطعه یا قطعاتی از آن مجموعه حذف شد ؟

داستان انتشار این آلبوم دقیقا اینگونه نیست که میگویید... ناصر همه قطعات این آلبوم را دوست داشت مخصوصا "یمبوسنه" و "مهر علی و زهرا" را... ولی در خصوص برخی از قطعات عاشقانه این البوم اعتقاد داشت که ممکن است از ترانه های آن عده ای سوء استفاده نموده و خود را هدف و مقصود  خواندن آنها تلقی کنند که البته بی راه هم نگفته بود و همانطور که شاهد هستید بعضیها دوست دارند خود را علت خواندن این ترانه ها معرفی کنند. گفتنی است روند اخذ مجوز ماندگار که با نام "راز" قراربود راهی بازار شود به طور کاملا عادی طی شد و نظر شما در این رابطه صحت ندارد . از این البوم فقط یک قطعه به نام "بارونی" حذف شد که بعدها در کاست دوست همشهری اش اسحق احمدی منتشر گردید.

 


/ 5 نظر / 11 بازدید
هنا

در جیب هایم چیزی نیست در دفترم چیزی نیست دست هایم را باز می کنم: چیزی نیست دل را هم که بدهکار توام

مازیار

ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مصاحبه رو انجام دادید..من که صدای ناصریا رو فقط2-3 بار شنیدم و اطلاعات کاملی درمورد سبکش ندارم چون من از سالای85-86 شروع به اهنگ گوش دادن کردم و سنی هم ندارم امیدوارم درمورد سبک کاری و سبک ترانه هاش و اینکه با چه کسایی همکاری کرده توضیحاتی بدید..با سپاس از زحمات شما..درضمن از ارشیو وبتون خیلی مطالب پر و پیمون یاد گرفتم/آرشیوش محشره.مقسی

اسمعیل

بسیار بسیار متشکر از اینکه این مصاحبه را انجام دادید و تشکر از زحمات آقای کریمی اما او هم باید روزه سکوت می گرفت که خوب گرفت اینجا مثل خیلی از یاران ناصر عبداللهی عزیز که مجبورند از حقیقت چیزی نگویند. از چرایی رفتنش. از اینکه او شهید شد و البته این جرات را فرمان فتحعلیان گرامی داشت.

hamed

تو کامنت‌های مطلب مربوط به آلبوم یزدانی، گفته بودین شاید به دعواهای گلرویی در چند سال اخیر با اهالی موسیقی و ترانه بپردازید. فکر می‌کنم با توجه به جدل جدیدی که پیش اومده- بین گلرویی و روزبه بمانی- بد نیست که مطلب بعدی‌تون رو به این موضوع اختصاص بدید. به گمانم یغما گلرویی نزدیک به ده ساله که وارد بازار موسیقی شده و در این مدت جدل‌ها و جنجال‌های زیادی داشته. از نامه‌نگاری به شهیار قنبری گرفته تا حمله به ناصر عبداللهی و امیر کریمی و انتشارات دارینوش و شادمهر عقیلی و علیرضا عصار و بنیامین به تازگی‌ هم جدل قلمی با روزبه بمانی. جالب که یکی از نشریات که با گلرویی رفاقت داره در مطلبی این ترانه‌سرا را به دور از جنجال‌های مطبوعاتی معرفی کرده!

مازیار

سلام یه خبر برات داشتم امروز صبح سایت آهنگهاا یه ویدیو جدید از dj Maryamگذاشت که مبتذله خالی از لطف نیست که ببینی یه چیز دیگه این دعوای گلرویی با بمانی چیه و موضوش چیه یا لینک سایتایی که مطالبشو گذاشتن بهم بده