نقد آلبومهای « چراغ قرمز » و « صدام غم داره »

نقد آلبومهای « چراغ قرمز » با صدای " پژمان کلانی " و « صدام غم داره » با صدای " حسین عنابستانی "

 

 

نقد آلبوم « چراغ قرمز » با صدای " پژمان کلانی "

 

باتو تا آخر خط دوباره ها رو دوست دارم !!

 

 

نخستین آلبوم " پژمان کلانی " با نام « چراغ قرمز » هفته سوم بهمن توسط شرکت " پژواک صوت و تصویر ایرانیان " منتشر شد .

این آلبوم به صورت سی دی والتی دولت پخش شده است. تصویری از خواننده در کناریک چراغ راهنمایی و رانندگی که رنگ قرمز آن روشن شده و تصویر قلبی در آن نمایان است و همچنین نام خواننده و نام آلبوم با فونت قرمز تشکیل دهنده کاوراین آلبوم می باشد .

در این آلبوم از سازهای : گیتار الکتریک – گیتار اسپنیش – گیتار کلاسیک – دیوان – ویلن –  تار– تنبک – پیانو و سازهای الکترونیک استفاده شده است .

نام هیچ نوازنده معروفی در بین نوازندگان این آلبوم دیده نمی شود .

آهنگسازان آلبوم عبارتند از : میلاد خاتمی ( 7 ) – میثم جمشید پور ( 2 ) – پژمان کلانی ( 2 )

تنظیم کنندگان آلبوم شامل : میلاد خاتمی ( 4 ) و میثم جمشید پور ( 7 )

در ضمن تمامی قطعات آلبوم توسط محمد بکرانی سروده شده است .

 

سر آلبومی " نبض نگاه " نام دارد که به صورت هاوس تنظیم شده است . فضای قطعه در برخی موارد شلوغ می شود و در میانه ها گیتار الکتریک حضور پررنگی دارد .

" بی تو و با خیالت " : قطعه از تم ترکی برخوردار است و از سمپل ویلن و دیوان درآن استفاده شده است . تنظیم قطعه بر مبنای سازهای الکترونیک می باشد ولی با دو سه ساز زنده قطعه پرداخت شده است .

" بغض " : قطعه ای اسلو با همراهی گیتار و دیوان البته بر مبنای سازهای الکترونیک . در این قطعه خواننده اجرایی تکنیکی و تاثیر گذار دارد . در این قطعه از دکلمه ای کوتاه نیز استفاده شده که چندان با حال و هوای قطعه سنخیت ندارد .این کارجزو بهترین قطعات آلبوم می باشد .

" باورم کن " : اسلویی با سولوی ویلن و طبق معمول با استفاده از سازهای الکترونیک . این قطعه که تیتراژ تله فیلمی نیز بوده با اجرای تکنیکی خواننده همراه است .

دوباره ها رو دوست دارم : این قطعه به صورت ترنس تنظیم شده و از ساز تار نیز درآن استفاده شده است . این قطعه نیز جزو کارهای خوب آلبوم می باشد و ترجیع بند آن به خوبی ساخته شده است .

خط تکرار : این قطعه از فضایی خلوت برخوردار است و به صورت اسلو ساخته شده است . از سازهای گیتار آکوستیک و الکتریک در آن استفاده شده است .

چراغ قرمز : نام آلبوم از همین قطعه برداشته شده است . تکنویی که در آن از تاراستفاده شده است . فضایی عاشقانه با تشبیهاتی به چراغهای سر چهارراهها .

درخت : اسلویی با فضا سازی الکترونیکی . این قطعه از فضایی متفاوت تر نسبت به سایر قطعات آلبوم برخوردار است .

دارم عاشق می شم : ترنسی تا حدودی شلوغ و پرحجم . خواننده در گام تقریبا بالا اجرا را به سرانجام می رساند . این قطعه از فضایی شاد برخوردار است و خواننده مانند اجرای کارهای ملایم در این قطعه نیز عملکرد مناسبی دارد .

نگاه آخر : اسلویی با همراهی ویلن . در راستای دیگر کارهای ملایم آلبوم .

اگه دستامو نگیری : اسلویی خلوت به همراهی گیتار و سازهای الکترونیک و در ادامه ویلن نیز با آن همراه می شود .

 

آلبوم چراغ قرمز تولیدی از چهره های کاملا گمنام است . آلبوم از فضای تا حدودی متنوع برخوردار است . خواننده آلبوم از صدای قابل قبولی برخوردار است و با استفاده از تحریرهای سنتی ( نه کاملا پخته و حرفه ای ) و اجرایی که در تمامی قطعات تکنیکی و با ضرافتهای صدایی برخوردار است ، این آلبوم را اجرا کرده است . صدای خواننده نقطعه قوت اصلی آلبوم است . برخی از ملودی ها نیز جزو نقاط روشن آلبوم هستند . در تنظیم ها بعضا اشکالاتی دیده می شود و همچنین ترانه های آلبوم نیز اکثرا در فضایی عاشقانه سروده شده است و گرچه توسط یک نفرکار شده اند چندان شبیه به هم نشده اند ولی از قدرت و گیرایی لازم به دورند .

دراین آلبوم نه قطعه درخشانی وجود دارد و نه قطعه ضعیفی که گنجاندن آن در آلبوم زائد باشد . تقریبا تمامی قطعات در یک سطح هستند و این نشان دهنده آن است که سعی شده کاری در یک حد قابل قبول عرضه شود .

این آلبوم به عنوان تجربه نخست عوامل آن کاری قابل قبول است و اگر خواننده آن با تیمهای حرفه ای تر همکاری نماید می تواند به پیشرفت بیشتری نائل شود .

در بین آلبومهایی که با ادعاها و تبلیغات فراوان ساخته می شوند و پس از عرضه حرفی برای گفتن ندارند این آلبوم با توجه به بضاعت و تجربه کم عواملش کار آبرومندانه تری نسبت به آن گونه آثار است .

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

نقدی برآلبوم « صدام غم داره » به خوانندگی " حسین عنابستانی "

 

نذار سرخم کنه مردی که خسته س اما مغروره

 

نخستین آلبوم " حسین عنابستانی " با نام « صدام غم داره » هفته سوم بهمن توسط شرکت پژواک صوت و تصویر ایرانیان منتشر شد .

این آلبوم در قالب سی دی والتی دو لت منتشر شده است . کاور اصلی آلبوم شامل تصویری ازخواننده ، نام وی و نام آلبوم می باشد . کاور اصلی آلبوم به صورت ضعیف طراحی شده و عکسی که از خواننده بر روی کاورقرار داده شده چندان جالب توجه نمی باشد . در داخل کاور نیز تصویری از خواننده در کنار بابک زرین قرار داده شده و در سمت دیگر اینسرت نیز تصویر دیگری از خواننده گنجانده شده است .

نکته ظریف کاور این آلبوم این است که دو عکسی که از خواننده در داخل کاور آلبوم قرار دارد بخشی از یقه خواننده که باز بوده را با فتوشاب پوشانده اند و سوال اینجاست که آیا خواننده متوجه نبوده که باید عکسی از وی در کاور آلبوم قرار بگیرد که بعدها مجوز انتشار دریافت نماید ؟

در این آلبوم از سازهای پیانو – درام – گیتار باس – گیتار الکتریک – ویلن – ویلن سل و ساکسیفون استفاده شده است . جمعی از برترین نوازنده های ایران در این آلبوم حضور  دارند . گرچه به جز یک ساز سایرسازها فقط در قطعه 7 آلبوم مورد استفاده قرار گرفته اند و آلبوم بیشتر با سازهای الکترونیک تنظیم شده است .

آهنگساز تمامی قطعات آلبوم " بابک زرین " است که نامی از وی در آلبوم برده نشده است و شاید  این امربه دلیل ممنوع الفعالیت شدن وی باشد . گرچه تصویری از وی در آلبوم موجود است . همچنین ترانه سرای قطعات آلبوم " یغما گلرویی " است که نام وی نیز در اینسرت آلبوم درج نشده است . در ضمن یکی از قطعات به نام دلتنگی توسط " حمید عنابستانی " سروده شده است . همچنین تنظیم کننده6 قطعه این آلبوم میلاد ترابی می باشد . لازم به ذکر است تنظیم کننده قطعه افسوس بابک زرین می باشد که در این باره نیز چیزی در اینسرت درج نشده است .

 

" صدام غم داره " : نخستین قطعه آلبوم کاری شش و هشت تمام الکترونیک مدرن می باشد که از ملودی خوبی برخوردار است . این قطعه هیت ترین کار این آلبوم است و مطمئنا اگر کلیپ مناسبی برای آن تهیه می شد جزو کارهای هیت امسال قرار می گرفت . در ضمن این قطعه چند ماه پیش در اینترنت پخش شده بود .

" نترسونم " : ترنسی تمام الکترونیک با همراهی گیتار الکتریک .

" گریه کن " : هاوسی تمام الکترونیک ، شبیه دیگر کارهای میلاد ترابی .

" دلتنگی " : قطعه ای اسلو که در برخی قسمتها ساکسیفون با آن همراه می شود .

" با تو" : ترنسی دیگر که از ملودی جذابی برخوردار است . در این قطعه " میلاد فرهودی " با خواننده همراه شده است که همین همراهی به اجرای این قطعه به دلیل ضعف صدایی فرهودی لطمه زده است . لازم به ذکر است این قطعه چند ماه پیش با صدای خواننده و خواننده زنی به نام " سارا " در اینترنت منتشر شده بود که در آن اجرا به خصوص اجرای سارا این قطعه را شاخص کرده بود ولی در این ورژن قطعه کاملا معمولی جلوه می کند . این قطعه تنها کار این آلبوم است که باید به صورت هاوس و یا ترنس تنظیم می شد و سایر قطعات آلبوم که به این صورت تنظیم شده اند چندان دلیل قانع کننده ای برای آن یافت نمی شود .

" افسوس " : یک قطعه اسلوی تمام آکوستیک که توسط بابک زرین تنظیم شده است . این قطعه با نوای پیانو شروع می شود و پس از آن درام و ویلن ها افزوده می گردند . در ادامه خواننده با خلوت تر شدن موسیقی با پیانو شروع به خواندن می کند و در ادامه ویلنسل با پیانوهمراه می شود و موسیقی نیز پرحجم تر می گردد . این قطعه ارکسترال بهترین کار این آلبوم است ،گرچه چندان با نوع صدای خواننده مطابقت ندارد و خواننده نمی تواند همپای این قطعه پیش برود . اگر یک خواننده توانا این قطعه را اجرا کند اثر جلوه دیگری خواهد داشت .

 

این آلبوم که فقط شامل 7 قطعه است و پیش از انتشار رسمی دو اثر آن نیز در فضای مجازی پخش شده بود گرچه توسط تیمی حرفه ای ساخته شده است ولی به دلیل ضعف صدای خواننده نمود چندانی ندارد .

خواننده از صدایی کاملا ساده برخوردار است . گرچه صدای وی مخاطب را اذیت نمی کند و قابل تحمل است و از جنس خوبی نیزبرخوردار است ولی فاقد حجم ، وسعت و تکنیک خاص خوانندگی است.

 حداقل این گونه خواننده ها که دارای صداهای ساده ای هستند باید از طریق احساس و بهره از ویبره و انعطاف لازم و تکنیک صدا مخاطب را با خود همراه سازند مانند : مازیار فلاحی که نمونه موفقی از این گونه خوانندگان است . به همین دلیل نیز زرین ترجیح داده که تنظیم ها الکترونیک باشد چون کارهای ارکسترال به درد این صداهای ساده نمی خورد و اصولا خواننده در اجرای این گونه آثار ضعیف و فقیر است . ملودیها و ترانه های آلبوم – گرچه کلام ،تکرار مکررات است ولی در حد قابل قبولی است – اگر توسط یک خواننده شاخص و قدر اجرا شوند این قطعات می توانند نمود بیشتری داشته باشند . اما سوال اصلی این جاست که بابک زرین که تجربه همکاری با صداهای توانمند را در کارنامه کاری خود دارد چه نیازی به همکاری با این صداهای کاملا معمولی دارد ؟

وقتی خواننده ای پشت میکروفن استدیو قرار می گیرد باید با یک فرد معمولی تفاوتهایی داشته باشد ولی ما امروزه با صداهایی مواجه هستیم که دلیل قانع کننده ای برای خوانندگی آنها به دست نمی آید .

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

 

1 – قصه من و تو = امیر باران – دومین آلبوم این خواننده نیمه بهمن ماه منتشر شد .

2- شطرنج = حسن پیغان – پنجمین آلبوم این خواننده اواخربهمن توسط شرکت صدای ماندگار بندرعباس منتشر شد . رضا صادقی و سیامک پیغان خوانندگان میهمان این آلبوم هستند . آلبومی که شامل 5 قطعه بندرعباسی و 4 کار فارسی است .

3 – با تو بودن = بهمن قاضی – اولین آلبوم این خواننده 8 اسفند وارد بازار شد .

4 –نیلوفر= مرتضی سرمدی – نخستین آلبوم این خواننده هفته اول اسفند توسط شرکت ایران گام منتشر شد .

5 – دنیای خیالی = میثم دوست افزون – اولین آلبوم این خواننده هفته اول اسفند توسط شرکت گلچین منتشر گردید .

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 -----------------------------------------------------------------------------------

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگwww.music82.persianblog.irمراجعه نمایید. ( این نظرسنجی در روزهای پایانی می باشد )

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
مازیار

سلام.باعرض معذرت"میخوستم چند روزپیش نظر بدم نشد>>آلبوم کلانی رو نیمه دومش به نظرم بهتر از نیمه اول بود ولی یکبار گوشش دادم..درمورد صدام غم داره:صداش انچنان خوب نبود و تنظیمای الکترونیک کاملا تکراری داشت و من میگم تراک اکوستیکش بهترین کار البوم بود نمیدونم چرا میلاد ترابی که تنظیم کننده خوبیه و قابلیتاشو تو البوم سورپرایز نشون داد اینجا چرا زیاد خوب کار نکرده درمورد ترانه ها هم نظرم اینه به جز چند تا ازشون باقیشون حس نداشت و یغما ترانه های بهتری هم نسبت به اینا داشته نمیدونم چرا ترنه هاش تو این البو حال نمیده چندان که شاید به خواندن خواننده برگرده در آخر چون آهنگ ساز همه کار بابک زرین بود اگه میدادن البوم رو نیکان و مهران خلیلی تنظیم کنن قطعا بهتر میشد نظر شما چیه