نگاهی به تیتراژهای آهنگین اخیر ؛ شب از خورشید پر میشه

نگاهی به تیتراژهای آهنگین اخیر ؛ شب از خورشید پر میشه

 

 

حالا دیگر چند سالی می شود که بیشتر سریالها و حتی برنامه های تلویزیونی در تیتراژهای خود از وجود صدای خواننده های مختلف بهره می برند که در برخی موارد این ترانه ها از خود آن برنامه و سریال موفق تر می شوند و چه بسا ماندگارترهم بشوند .

طی هفته های اخیر چند تیتراژ آهنگین برجسته تر بوده اند که به آنها اشاره می کنم .

از تیتراژ سریال دل نوازان شروع می کنم که با توفیق همراه بود . علی لهراسبی خواننده دو ترانه این مجموعه در مصاحبه ای عنوان کرده است که ابتدا 50 ملودی ساخته شد و دو شعر ادغام شد تا ترانه نهایی به دست آید و 8 ورژن میکس از این ترانه به تلویزیون ارائه دادیم . اگر دقت کرده باشید دو ورژن از ترانه اصلی پخش شد و مشخص شد چقدر بهروز صفاریان به عنوان تنظیم کننده اثر حساسیت به خرج داده و کار نهایی به خوبی این دقت را نمایان می کرد . در نوع خواندن خواننده هم تفاوتهایی ایجاد شده بود و قطعه را قوی تر ساخته بود . ترانه سرای این قطعه جبار کاکایی و آهنگساز آن محسن یگانه می باشد .

البته این سریال ترانه دیگری به نام درخت سیب هم داشت که به اندازه کار نخست سر و صدا نکرد .

اما سریال خسته دلان هم چند هفته ای است که پخش آن از شبکه اول شروع شده است . ترانه پایانی این سریال توسط قاسم افشارخوانده شده است . ناصر چشم آذر به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده توانسته به خوبی از ظرفیت صدایی خواننده استفاده کند و قاسم افشار هم به خوبی از عهده اجرای این ملودی سخت بر آمده و بی شک این قطعه جزو بهترین کارهای این خواننده باسابقه قرار می گیرد . در ضمن باید منتظر آلبومی با صدای افشار و موسیقی ناصر چشم آذر در آینده ای نزدیک باشیم . ترانه موفق این اثر سروده کارگردان سریال سیروس الوند است که پیش از این هم سابقه سرودن ترانه داشته است . این قطعه با بیت ( تو تب و تاب رفتنم – عشق سفر داره تنم ) آغاز می شود و با مضمون سریال که در باره سفرمی باشد و تمام ماجراهای آن در یک قطار در حال حرکت می افتد ، مطابقت دارد .

به نظر می رسد که برای خواننده های تیتراژها یک رقیب تازه پیدا شده است . برای اولین بار صدای این خواننده در ویژه برنامه هشتمین عاشق از شبکه تهران روز8-8-88 پخش شد که رضا رشید پور مجری و تهیه کننده برنامه ترانه آن کار را سروده بود . مهدی هدایی به عنوان خواننده ای جدید آن قطعه را اجرا کرد که نسبتا کار خوبی به شمار می رفت . پس از آن دو کار دیگر نیز از این خواننده در اینترنت منتشر شد که نشان می دهد می توان به  آینده وی امیدوار بود . کابوس و غم دل این دو کار بودند .

وی همچنین به تازگی تیتراژ برنامه ای به نام شب از خورشید پر میشه از شبکه تهران را اجرا کرده است که هم اجرای خواننده موفق است و هم از ترانه و ملودی شنیدنی برخوردار است . رضا خسروی آهنگساز و تنظیم کننده این قطعه می باشد .

صدای مهدی هدایی جزو صداهایی است که می تواند در آینده به موفقیت بیشتری دست یابد . وی می تواند رقیب جدی برای تیتراژخوانهایی چون مجید اخشابی – علی لهراسبی و احسان خواجه امیری باشد .

محسن یگانه هم در این اثنا تیتراژبرنامه نشان بی نشانها در شبکه دوم را اجرا کرده که این برنامه در مورد شهدای جنگ می باشد . گرچه یگانه در این ترانه در بعضی جاها به شادمهر عقیلی نزدیک می شود ولی در مجموع این قطعه هم جزو کارهای خوب این خواننده قرار می گیرد . جبار کاکایی ترانه سرا و شهاب اکبری تنظیم کننده کار است . ملودی هم از خود یگانه می باشد .

یکی از تیتراژهایی که چند ماه است پخش می شود خانه فیروزه ای با صدای میثم ابراهیمی است که از شبکه سوم پخش می شود که این هم در نوع خود کار خوبی به شمار می رود .

آن چیزی که در خواندن تیتراژها بسیار مهم است علاوه برصدا ، ترانه و موسیقی خوب باید به خواننده اثر هم توجه شود که صدای چه خواننده ای مناسب اجرای این قطعه می باشد و با حال و هوای آن سریال هم همخوانی داشته باشد .

مطمئنا همان قدر که صدای محزون و عاشقانه لهراسبی برای دلنوازان که سریالی با چنین مضمونی بود مطابقت داشت ، صدای حماسی و قوی افشار برای سریالی جدی با ماجراهای متفاوتی که در یک قطار در حال حرکت می افتاد ، همخوانی داشت  . اگر جای این دو صدا را عوض کنیم نتیجه کار چندان دلچسب نخواهد شد .

کم نیستند سریالها و بر نامه هایی که دارای تیتراژبا کلام بودند و به دلیل صعف مفرط به فراموشی محض سپرده شده اند .

حال که صحبت از موسیقی سریالهای تلویزیونی شد  باید به موسیقی قدرتمند و هوشمندانه سریال بزرگ در چشم باد نیز اشاره کنم که توسط حسین علیزاده به خوبی خلق شده است و در هر سکانس و قسمت و فصل فراخور آن زمان مشخص ساخته شده است و می تواند الگویی شایسته برای آهنگسازان جوان تر باشد .

 

 

 

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های موسیقی پاپ مجاز 30 سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

/ 1 نظر / 5 بازدید
علی

ممنون از وبلاگ زیبات