گزارش اختصاصی از ویژه برنامه های " تحویل سال 90 " درتلویزیون

گزارش اختصاصی از ویژه برنامه های " تحویل سال 90 " درتلویزیون

 

 

ایجاد شبکه مجازی موسیقی درشب عید

 

 

حالمو زیبا کن

 

 

 

با وجود آنکه 20 روز از فروردین 1390 را پشت سر گذاشته ایم ، ولی خالی از لطف نیست که نگاهی به ویژه برنامه های نوروزی تحویل سال 90 در سیما داشته باشیم و حضور خوانندگان موسیقی را در این برنامه ها بررسی نماییم .

امسال به لحاظ حضور خوانندگان مختلف در ویژبرنامه های نوروزی سیما ، در مجموع سال قابل قبولی بود . حضور برخی خواننده ها برای نخستین بار در تلویزیون و همچنین اجرای برخی قطعات برای اولین بار در رسانه ملی از جمله ویژگیهای مثبت امسال بود . در ضمن کنسرت زنده دو خواننده و پخش آن از سیما از دیگر امتیازات برنامه های امسال بود .

به نوعی در ویژه برنامه های امسال تحویل سال یک شبکه مجازی موسیقی تشکیل شد و شما می توانستید درهر لحظه و حداقل در یک شبکه تلویزیونی شاهد اجرای یک خواننده باشید که این روند تا پایان برنامه ها نیزحفظ شد .

البته تجربه ثابت کرده است که سیما فقط درچنین برنامه هایی به خوانندگان به خصوص پاپ اجازه ظهور می دهد و در زمانهای دیگر چنین فضایی برای آنها ایجاد نخواهد شد .

 

شبکه 1 : ویژه برنامه شبکه اول سیما که با عنوان « گنبد مینا » پخش شد ، توسط رضا صفدری ، اقبال واحدی ، فرزاد جمشیدی و مهسا ملک مرزبان اجرا گردید . در این برنامه ٣ خواننده پاپ به اجرای کارهای خود پرداختند ." امیر کریمی " با اجرای قطعات : ایران من - سرزمین و یاد تو سبزه در این برنامه حضور داشت . همچنین " مجید اخشابی " دو قطعه از جمله کار تازه " معجزه بهار " را اجرا نمود . در ضمن " بهنام صفوی " نیز در این شبکه قطعه اخراجی ها ٣ را اجرا کرد . ویژه برنامه شبکه اول امسال بیشتر جنبه رسمی داشت .

 

شبکه 2 : اجرای ویژه برنامه شبکه دوم بر عهده " محمد جعفر خسروی " و" آزاده نامداری " بود . این برنامه در یک دکور کوچک اجرا می شد . در این شبکه نیز چند خواننده به اجرای برنامه پرداختند . " مانی رهنما " ورژن ترنس « پرنده » را اجرا نمود و در ادامه قطعه « نازلی » را پلی بک کرد . در ادامه " محمد عبدالحسینی " ، خواننده موسیقی اصیل به اجرای زنده پرداخت . " بنیامین بهادری " نیز پس از مدتها در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شد و قطعه های « بوی عیدی » و « لیلی در پاییز » را اجرا کرد . آخرین خواننده این شبکه " علی تفرشی " بود که توانست یکی از کارهای خود را اجرا نماید .

 

شبکه 3 :" فرزاد حسنی " پس از مدتها بار دیگر در یک برنامه زنده تلویزیونی با عنوان « حالمو زیبا کن » ظاهر شد و اجرای ویژه برنامه شبکه سوم را برعهده گرفت . " حسن همایونفال " خواننده با سابقه پاپ قطعه مشهور خود « آی نسیم سحری » را به صورت زنده اجرا کرد و همچنین قطعه دیگری را نیز به صورت زنده خواند . " رضا یزدانی " نیز برای نخستین بار حضور در سیما را تجربه نمود و قطعه " خلیج فارس " و قطعه " کی فکرشو می کرد " را اجرا کرد ." محمد علیزاده "نیز یک پای ثابت این ویژه برنامه بود و برای اولین بار در تلویزیون قطعه هیت " جز تو " را پلی بک کرد . وی همچنین تیتراژ آغازین این برنامه و قطعه برنامه " ماه عسل " را به صورت زنده اجرا کرد . علیزاده دعای آغاز سال تحویل را هم به صورت زنده اجرا نمود . پایان بخش این برنامه اجرای قطعه " خداحافظ همین حالا" به صورت زنده توسط علیزاده بود .

 

شبکه 5 : این شبکه که از دو قسمت مختلف تهران یعنی بوستان آب و آتش و برج میلاد برنامه های خود را پخش می کرد ، میزبان چند خواننده پاپ بود . از جمله مجریان این شبکه کاظم احمدزاده ، کامیار اسماعیلی ، محمد سلوکی و هومن حاجی عبداللهی بودند . در آغاز  " امیر کریمی " قطعه تهران را برای مردم حاضر در بوستان اجرا کرد . " رضا صادقی " نیز به صورت زنده و بدون همراهی موسیقی قطعه نرو را برای مردم خواند . " آرش رستمی " دیگر خواننده پاپ قطعه " تازه شو عیده " را اجرا نمود . همچنین " محمد اصفهانی " مانند 13 سال گذشته در لحظه تحویل سال در یک برنامه تلویزیونی حضور داشت . اصفهانی در این برنامه قطعه " بوی باران " را به صورت زنده با همراهی موسیقی اجرا نمود . در ضمن" احسان خواجه امیری " نیز با همراهی گروه ارکستر خود قطعاتی چون " خلاصم کن " ، " شب سرمه " و" مژده بده " را اجرا کرد . البته کارگردان شبکه تهران با کج سلیقگی اجرای زنده این خواننده را در یک کادر کوچک به نمایش گذاشت و سعی کرد نوازندگان را نیز حذف نماید .

 

 

شبکه جهانی جام جم : « دو نیمه سیب » نام برنامه این شبکه بود که توسط " احسان علیخانی " اجرا شد . ورژنی ضعیف از برنامه سال گذشته شبکه سوم که توسط همین مجری اجرا شده بود . نکته عجیب این برنامه پخش بعضا بخش های پخش شده در برنامه پارسال در برنامه امسال بود . به مانند سال گذشته تیتراژ این بر نامه ترانه " تو نزدیکی " با صدای فرزین ، صفوی و اصحابی بود . خود این سه خواننده نیز در این برنامه حضور یافتند و قطعاتی را اجرا نمودند . " علی اصحابی " قطعات ایران و پرسه زنون را پلی بک کرد . همچنین " فرزاد فرزین " به اجرای قطعات عیدت مبارک و یادمه پرداخت . وی همچنین کودکانه فرهاد را به صورت زنده اجرا کرد ." بهنام صفوی " نیز بخشی از قطعه تمنا را زنده اجرا کرد و سپس ای جان را به صورت پلی بک اجرا نمود .

همچنین " عبدالرسول کارگشا " خواننده موسیقی اصیل قطعه " گفتی بمون " را به صورت زنده اجرا کرد .

" مهدی یراحی " دیگر خواننده حاضر در این شبکه بود که برای اولین بار در تلویزیون حضوریافته بود . وی در این برنامه قطعه مربوط به برنامه ماه عسل را به صورت زنده اجرا کرد و همچنین قطعه منو رها کن را پلی بک نمود . در ضمن یراحی بخشی از ترانه " بهار بهار" را به یاد ناصرعبداللهی به صورت زنده اجرا کرد .

اما مهم ترین بخش برنامه های نوروزی تلویزیون در بخش موسیقی کنسرت زنده " رضا صادقی بود " که در سالن اریکه ایرانیان بدون حضور تماشاگران برگزار شد و به صورت مستقیم از شبکه جام جم پخش شد . این کنسرت در دو بخش مجزا انجام شد . در بخش نخست صادقی به همراه 5 نوازنده شامل : پدرام مرندیز( گیتار آکوستیک ) ، مسعود همایونی ( گیتار الکتریک ) ، دارا دارایی ( گیتار بیس ) ، ارسطو میرزایی ( پرکاشن ) و معین راهبر ( کیبورد ) به اجرای برنامه پرداخت . قطعات تو با منی – وایسا دنیا – دلم برات تنگه شده جونم  – حرمت را در بخش نخست اجرا کرد .

 صادقی  در بخش دوم به صورت ایستاده و با همراهی معین راهبر در مقام نوازندگی پیانو این قطعات را اجرا نمود : ملکوت – خدا با منه – نرو - خدا رو چه دیدی و میکسی از دو قطعه نارد زیا دم ( به یاد ناصریا ) و خونه که این دو کار با گویش بندرعباسی اجرا شدند . رضا صادقی طبق معمول در بین قطعات اجرا شده با مخاطبان تلویزیونی نیز حرف می زد و این روند در بین تمامی قطعات حفظ شد . وی همچنین یاد ناصر عبداللهی ، بابک بیات و خسرو شکیبایی را گرامی داشت . در ضمن در این اجرا بعضا پدرام مرندیز – که خود خواننده قابلی است و جزو اولین پاپ خوان های پس از انقلاب محسوب می شود و مشخص نیست که چرا هیچ وقت خوانندگی را به صورت جدی دنبال نکرد با وجود صدایی پرحجم و تکنتیکی – و معین راهبر با صادقی به همخوانی پرداختند . نوع پوشش و کارگردانی این کنسرت در حد قابل قبولی بود و گرچه سازها به نمایش در نیامد ولی چهره نوازندگان نمایش داده شد واین کار در نوع خود تجربه موفقی برای تلویزون بود .

اما شبکه جام جم گروهی را نیز به بندرعباس اعزام کرده بودند و بر روی ناو ارتش دو خواننده پاپ یعنی " چنگیز حبیبیان" و" فریدون بیگدلی " به اجرای قطعاتی پرداختند .

 

شبکه های استانی :

 

شبکه های استانی نیز هرکدام به فراخور برنامه خود خواننده یا خوانندگانی را به برنامه های خود دعوت کرده بودند . مثلا درشبکه فارس چندین خواننده حضور داشتند و این خوانندگان از حافظیه به اجرای برنامه پرداختند که در میان تمامی شبکه های استانی بیشترین میزان حضور خوانندگان مربوط به این شبکه بود . حضور خوانندگانی مانند : " مهدی کرمی " خواننده خوش صدای این مرکز و همچنین " مهدی رستمی " که پیش از این در شبکه های ماهواره ای چند کلیپ ( البته بدون مشکل ) از وی پخش شده بود از نکات جالب برنامه این شبکه بود .

شبکه استانی بوشهر نیز چند خواننده را درویژه برنامه خود داشت که از جمله آنها " سام اسدی " خواننده پاپ بود که پیش از این چندین کلیپ وی از شبکه های ماهواره ای پخش شده بود . اسدی برای سومین بار در این شبکه استانی به اجرای برنامه می پرداخت .

 به نظر می رسد برخی خوانندگانی که پیش از این با پخش کلیپ های خود از شبکه های ماهواره ای با این شبکه ها همکاری داشته اند این گونه همکاری ها را قطع کرده اند و ترجیح داده اند با شبکه های استانی به همکاری بپردازند که این مورد می تواند به سود آنها تمام شود .

 

 

 

 

نگاهی به تیتراژهای با کلام سریال ها و برنامه های نوروزی 90سیما

 

 

یاره نارنجی جونم ، گل جامه نارنجی جونم !!

 

 

امسال نیز به مانند سالیان اخیر سریال ها و برنامه های نوروزی سیما با ترانه های در تیتراژهای خود همراه بود . در ادامه نگاهی به این قطعات خواهیم داشت .

 

 

1 – شبکه اول : سریال پایتخت ( سیروس مقدم ) = موسیقی : آریا عظیمی نژاد – خوانند

گان : سید حسن و مطلب حسینی – شعر و موسیقی : محلی خراسانی

این سریال که به عنوان پرمخاطب ترین سریال نوروزی شناخته شد ، در واقع به منطقه علی آباد کتول اشاره می کرد و به همین خاطر موسیقی آن با صدای خوانندگان محلی اجرا شد و در تیتراژهای آغاز و پایان دو قطعه گنجانده شده بود .این منطقه کشور که به نوعی هم مرز با خراسان ، مازندران و ترکن می باشد نوع موسیقی بکار رفته در آن نیز تلفیقی از موسیقی های این سه منطقه می باشد .

 

3 – شبکه سوم : سریال راه در رو ( سعید آقا خانی ) = قطعه بارون بارونه از گروه رستاک

این سریال که از ساختار و محتوایی ضعیف برخوردار بود و طبقه متوسط شهری تهران را روایت می کرد قطعه گروه رستاک که مربوط به لرستان می باشد را در تیتراژ پایانی خود قرار داده بود که هیچ گونه ربطی با محتوای سریال نداشت و یک بی سلیقگی عجیب را بوجود آورده بود .

 

4 – شبکه پنج : سریال موج و صخره ( مجید طالحی ) =  خواننده و آهنگساز: رضا صادقی – ترانه : محمد علی قویدل – مرجان زنگنه  - تنظیم : معین راهبر

این سریال ضعیف که شاید تنها نکته آن همین دو ترانه تیتراژ بود در کیش تصویربرداری شده بود و به لحاظ محتوا و ساختار کاری دم دستی و چیپ بود .

همچنین در این سریال دو خواننده پاپ جنوبی نیز به عنوان بازیگر حضور داشتند ." امیر عبدالله " و" ایمان سیاهپوشان " این دو خواننده بودند که بازیگری را در این سریال تجربه نمودند .

 

 

5 – شبکه سوم : ویژه برنامه تحویل سال ( حالمو زیبا کن ) = خواننده : محمد علیزاده – ترانه : فرزاد حسنی – آهنگ : علیزاده و ترابی – تنظیم : میلاد ترابی

 

6 – شبکه سوم : برنامه مردان آهنین = خواننده : صابر آرامباش – آهنگ و تنظیم : مهدی آرامباش – ترانه : محمد آرامباش

کاری خانوادگی ار بچه های بندرعباس در گونه موسیقی محلی این خطه .

 

 

7 – شبکه سوم : برنامه بهار نارنج = خواننده : مجید اخشابی – ترانه : اهورا ایمان – موسیقی : پدرام کشتکار

 

 

سایر قطعات نوروزی 90 :

 

 

صبح بهارون = جاوید عسکری  / عید مهربون = علی نفری / سی بوشهر = محسن شریفیان / عید شما مبارک = مسعود امامی / خط سوم = بنیامین بهادری / بهار = امید زمانی

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
امیر

سلام.فکر کنم برای اجرای رضا صادقی .بهنام ابطحی رهبر ارکسترش وپیام طونی هم بوده باشند؟

علی

ناراحت نشی رفیق ! اما هر کسی خزعبلات صدا و سیما ایران ببینه رسما یک تخته اش کمه ! چه برسه به این که بخواد تحلیلش کنه شاد باشی