گزارشی از اجراهای پاپ جشنواره 25 موسیقی فجر

گزارشی از اجراهای پاپ جشنواره 25 موسیقی فجر

 

 

بیست و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در حالی پنجشنبه شب گذشته به پایان رسید که با حاشیه های مختلفی همراه بود . در گزارش زیر نگاهی به اجراهای این جشنواره به خصوص کنسرتهای پاپ خواهیم داشت :

جمعه 7 اسفند ارکستر سمفونیک تهران نخستین اجرای خود را برگزار کرد . نیما مسیحا خواننده آن بود و منوچهر صهبایی به عنوان رهبر ارکستر انجام وظیفه کرد . در گروه کری که به رهبری رازمیک اوهانیان این ارکستر را همراهی می کردند محمدرضا صادقی و جاوید عسگری دو تن از خوانندگان پاپ نیز حضور داشتند . این ارکستر شب بعد قطعاتی همچون پوئم سمفونی آب اثر دکتر سریر را به خوانندگی محمدرضا صادقی اجرا کرد .

اما اولین خواننده پاپی که در بخش جنبی جشنواره به اجرای برنامه پرداخت حمید عسکری بود . وی شنبه شب 8 اسفند در برج میلاد در دو سانس با حضور 6 نوازنده به خوانندگی پرداخت . وی در این اجرا این قطعات را اجرا کرد : هیشکی مث من تو رو دوست نداره – تلافی می کنم – گریه و خنده – تو همونی که می خوام – چشم تو – گل من – ستاره – ناشناسی – فکر می کنی کی هستی – عزیز قصه – دلم گرفته – دلم آواره شده .

امید حجت رهبر گروه عسکری بود . از نکات حاشیه ای این اجرا در سانس اول خالی بودن نیمی از سالن بود که با تعجب خواننده روبرو شد . البته در سانس دوم استقبال تماشاگران بیشتر شد . حمید عسگری با چهره تازه ( موهای دم اسبی ) این اجرا را پشت سر گذاشت .

 

احسان خواجه امیری به عنوان دومین خواننده پاپ در یک سانس و از ساعت 25/21 تا 55/22 روز یکشنبه 9 اسفند کنسرت خود را برگزار کرد . وی به همراه 10 نوازنده قطعاتی چون : برای آخرین بار – مثل هیچکس – نمی دونی – سلام آخر – باور نمی کنم – میوه ممنوعه – شوق سفر – یک خاطره از فردا – خودت خواستی – نباید عاشق می شدم – دوستی و پرنده کارهای قدیمی از ایرج و سلام آخر را اجرا کرد . وی در این کنسرت که با اسقبال مردم نیز همراه بود زمان انتشار آلبوم جدید خود را در اواخر فروردین سال آینده اعلام کرد . آلبومی که توسط میثم مروستی و بهرنگ بهادرزاده تنظیم شده است .

 

دوشنبه 10 اسفند و طی دو سانس بنیامین نخستین کنسرت خود را در کشور برگزار کرد . وی در این برنامه قطعات : خاطره ها –عاشق شدم – اینم بمونه – عطر تو – تنگ غروب - یه عاشق – عاشقم کن – فراموشت کنم – مثل گریه تو پاییز – ای وای دلم – دل دیونه – دارو ندارمو را اجرا کرد . وی همچنین بر اساس ملودی کودکانه فرهاد ترانه تازه ای را به یاد این خواننده شاخص برای مردم خواند و یک دقیقه سکوت نیز به یاد فرهاد اعلام کرد . بخشی از این ترانه به این صورت است : بوی عیدی بوی تو / بوی کاغذ رنگی / بوی تند تپش قلب من از دیدن تو / بوی عطر با تو رفتن توی یک خونه نو / با اینا حواسمو جمع می کنم / با اینا عشقمو محکم می کنم /

بنیامین در این کنسرت فقط قطعاتی که مجوز گرفته بودند را اجرا کرد . وی چون در سانس اول در خلال کارهای خود صحبت کرد مدت آن بیشتر شد و در سانس دوم وقتی این کار را انجام نداد و ترانه بوی عیدی را نیز اجرا نکرد با واکنش مردم مواجه شد که چرا مدت زمان برنامه این قدر کوتاه بوده است .

رهبر گروه 6 نفره بنیامین در این اجرا شهاب حسینی بود . استقبال مناسبی از این اجرا به عمل آمد .

 

همچنین دوشنبه شب در برنامه ویژه ای گلچینی از برنامه های جشنواره برای دولتمردان و مجلسیان اجرا شد که در قسمت پاپ احسان خواجه امیری چند قطعه را به همراه گروه خود اجرا نمود .

 

سه شنبه شب 13 اسفند نوبت به گروه آریان رسید تا قطعاتی را برای تماشاگران اجرا کنند . گروه آریان علاوه براینکه کارهای معروف خود را خواندند چند کار سنتی را نیز با تنبک و سنتور اجرا کردند .

 

اما همزمان با آریان یکی از شلوغ ترین کنسرتهای جشنواره با صدای رضا صادقی برگزار شد . ارکستر صادقی شامل 15 نوازنده به رهبری بهنام ابطحی بود . صادقی یادی از شهدا و هنرمندان از دست رفته ای چون : پرویز مشکاتیان – بابک بیات – ناصر عبداللهی – خسرو شکیبایی و شاعرانی مانند : شاملو – سپهری – اخوان ثالث و حسین پناهی کرد . وی همچنین از مردم خواست به خاطر پدران و مادران 10 ثانیه بایستند و دست بزنند . صادقی در این کنسرت این قطعات را اجرا کرد : چقد سخته – آغوش خدا – رویای دریا – دیر میشه لحظه – حرف آخر – خدارو دوس دارم – عشق تازه – مشکی – وایسا دنیا – ممنونم – خدارو چه دیدی .

اما این کنسرت نیز خالی از حاشیه نبود و قبل از این که خواننده تمام کارهای خود را اجرا کند به وی اعلام کردند که برنامه را تمام کند که این مورد باعث ناراحتی صادقی شد و با تکرار چند باره من دیگه خسته شدم این کار را اجرا کرد و با تکنوازی ابطحی کنسرت نیمه تمام به پایان رسید . البته این موضوع  موجب شد مردم نیز اعتراضهایی داشته باشند .

 

آخرین کنسرت پاپ چهارشنبه شب 12 اسفند با صدای نیما مسیحا برگزار شد . این کنسرت که باشکوه ترین اجرای جشنواره بود با حضور 40 نوازنده و به رهبری محمدرضا عقیلی همراه بود . مسیحا در این کنسرت و در بخش نخست قطعات : دریغ – عاشقانه – سبد سبد – ماهی نقره ای – غربت و یک کار فولک آذری اجرا کرد . وی در بخش دوم قطعات : نمی تونم – مهتاب – پروانگی – مرد تنها و وحدت به یاد فرهاد و برفراز آسمانها را اجرا نمود .

در این کنسرت مجید انتظامی – سیروس الوند – ایرج نوذری و حمید خندان به عنوان میهمان حضور داشتند .

 

و در نهایت جشنواره موسیقی فجر پنچ شنبه شب 13 اسفند به پایان رسید . در مراسم اختتامیه از چند چهره مانند عبدالوهاب شهیدی خواننده قدیمی تجلیل شد . همچنین در مراسم اختتامیه نیما مسیحا سه قطعه وحدت – نمی تونم و مردتنها را اجرا کرد .

در بخش آهنگسازی امیر پورخلجی به خاطر قطعه آرش کمانگیر مقام نخست را کسب کرد .

در بخش رقابتی پاپ گروه کادانس ( سید علی حسینی ) اول شد . گروه هارمونی ( عباس لطیفی ) به مقام دوم رسید و گروه دیروز – امروز ( محمد ابراهیمیان ) از اصفهان در جای سوم قرار گرفت .

همچنین امسال علاوه بر تهران جشنواره موسیقی فجر در شیراز و کرمان نیز برگزار گردید که در شیراز علی لهراسبی 13 اسفند و نیما مسیحا 14 اسفند کنسرتی برگزار کردند که با استقبال مردم مواجه گردید .

 

 

 

مجله دنیای تصویر طبق روال چند ساله اخیر خود جشن حافظ را برگزار کرد و به بهترین های سینما و تلویزیون جوایزی را اهدا نمود . در بخش ترانه فیلم و سریال علیرضا قربانی برای سریال مدارصفر درجه و رضا یزدانی به خاطر سریال مرگ تدریجی یک رویا برگزیده شدند . همچنین در این مراسم رضا یزدانی سه قطعه را اجرا کرد .

 

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

هاج و واج = مهران احراری --- بزن و بکوب = مهدی وطن زاده ( پاپ بندری )

 

 

دوستان عزیز ، جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز 30 سال اخیر ایران به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید . ( نتایج نهایی ایننظرسنجی اواخر اسفند اعلام می شود . )

 

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
علی کمارجی

سلام اقای بهمیاری، من به همراه جمعی از دوستان ترانه سرا و علاقمندان موسیقی سایت بنیاد ترانه را اداره و به روز می کنیم. از شما دعوت می کنم تا در صورت تمایل به این کار گروهی ملحق شوید. اگر مایل هستید یک پسورد در اختیارتان بگذارم تا مطالبی که در وبلاگتان درج می کنید را در بنیاد ترانه هم با بقیه دوستان به اشتراک بگذارید.(با ذکر ادرس وبلاگتان) امیدوارم پاسختان مثبت باشد سپاس[گل]

علی کمارجی

سلام خب حالا که فرصت ندارید و البته اجازه استفاده رو دادین از برخی از مطالب با ذکر منبع استفاده می کنیم. تشکر