از افشاگری در خصوص پشت پردۀ دفتر موسیقی ارشاد تا گفته های فرمان فتحعلیان

تغییر مهمّ: مرادخانی رفت؛ «حسینی» معاون امور هنری وزارت ارشاد شد/ افشاگری خبرگزاری اصولگرا: برخی خوانندگان غیرمجاز به شرط اخذ قرارداد با یک شرکت خاصّ مجاز می شدند/ «ناهید دایی جواد»، خوانندۀ موسیقی سنّتی درگذشت/ «فرمان فتحعلیان»: هیچ کس جز خودِ درد کشیده ام نمی تواند از این نوع موسیقی دفاع کند

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تغییر مهمّ/ علی مرادخانی رفت؛

«سیّد محمّد مجتبی حسینی»، معاون امور هنری وزارت ارشاد شد

 

 

 

 

موسیقی 2002 – بنا به نوشتۀ خبرگزاری "فارس"، «سیّدمحمّد مجتبی‌حسینی»، عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جایگزین علی مرادخانی شد.

علی مرادخانی که شهریور سال 92 به معاونت هنری ارشاد آمد، پس از 4 سال با این مجموعه خداحافظی کرد و جای خود را به سیدمحمد مجتبی‌حسینی داد. سیدمحمد مجتبی‌حسینی، عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک بوده و همچنین دبیری شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت ارشاد را برعهده داشته است.

دفتر هنرهای تجسمی، دفتر موسیقی، اداره کل امور هنرهای نمایشی، مرکز آموزش و توسعه فعالیت‌های هنری و کارگروه مد و لباس 5 بخش اصلی معاونت امور هنری ارشاد را تشکیل می‌دهد که با توجه به جابه‌جایی علی مرادخانی باید منتظر ماند و دید مدیران این نهادها نیز تغییر می‌کنند یا خیر.

سیدعباس صالحی در متن حکم سیدمحمدمجتبی حسینی آورده است: «نظر به سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی در رشته‌های مختلف هنری به‌موجب این حکم به سمت «معاون امور هنری» منصوب می‌شوید. امید می‌رود با استعانت از خداوند متعال و بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های موجود و نیروهای کارآمد در رونق بخشیدن به فعالیت‌های هنری، حمایت از تولید آثار و محصولات هنری، تقویت نهادهای صنفی و توسعه حضور فرهنگی هنری ایران در جهان موفق و مؤید باشید.»

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

افشاگری خبرگزاری اصولگرا از پشت پردۀ دفتر موسیقی ارشاد؛

برخی خوانندگان غیرمجاز به شرط اخذ قرارداد با یک شرکت خاصّ مجاز می شدند/ یکی از مدیران پشت پرده، نقش اصلی در این ارتباطات و قراردادها را داشت

 

 

 

 

موسیقی 2002 – بنا به نوشتۀ خبرگزاری "فارس"، از حدود دو سال پیش وظیفه اعطای مجوز و صلاحیت فعالیت رسمی و قانونی به چهره‌هایی بعضا جوانی که تاکنون مجوز دریافت‌ نکرده‌بودند، از حراست دفتر موسیقی وزارت ارشاد به شورایی تحت عنوان «شورای صیانت دفتر موسیقی» واگذار شد تا این شورا به صورت مستقیم بر روند فعالیت‌های حرفه‌ای این خواننده‌ها نظارت داشته باشد.

آغاز روند رسمی فعالیت‌های موسیقی چهره‌های جوان، برخورد با مشکلات اخلاقی و مختلف چهره‌های موسیقی اعم از ممنوع الکاری های مقطعی و... ، نظارت بر روند فعالیت های رسمی و رصد عدم همکاری با رسانه‌های خارجی از جمله وظایف این شورا تعریف شده است.

 

شورای صیانت را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

«نماینده حراست دفتر موسیقی وزارت ارشاد»، «نماینده فرهنگی وزارت ارشاد» و «نماینده دفتر موسیقی اعضای «شورای صیانت» را تشکیل‌ می‌دهند که ابوالفضل صادقی‌نژاد در دوره‌های قبلی به عنوان نماینده دفتر موسیقی و دبیر این شورا حضور داشته است.

پیش از تشکیل «شورای صیانت دفتر موسیقی»، حراست این دفتر وظیفه رصد و اعلام روند مجاز شدن چهره‌های مختلف را بر عهده داشت و با پیش گرفتن برخی سرفصل‌ها اعم از سوء پیشینه رفتاری و اخلاقی، همکاری نکردن با رسانه‌های خارج از کشور اعم از رادیو جوان و ...، تابعیت از قوانین داخلی ، مجوز فعالیت‌های رسمی این هنرمندان عمدتا جوان صادر می شد. مکانیسمی که زمان زیادی را عمدتا می‌برد و همین زمان‌بر بودن این رویه باعث شد شورای صیانت دفتر موسیقی جایگزین رویه قبلی باشد.

 

قراردادهای پشت پرده

اما حضور یک مدیر پشت پرده در این شورا و نقش پررنگ او حواشی مختلفی را در ماه‌های ابتدایی اجرای آن در پی داشت. برخی چهره‌های غیرمجاز تنها در شرایطی موفق به اخذ فعالیت‌های مجاز در داخل کشور می‌شدند که فقط با یک شرکت خاص قرارداد کنسرت‌هایشان را منعقد می‌کردند. «پرواز همای» و «کاوه یغمایی» از جمله این چهره‌ها بودند که توانستند مجوز فعالیت رسمی را پس از بیش از ده سال ممنوع الکاری در ایران بگیرند.

«ج. م» مدیر پشت پرده آن زمان دفتر موسیقی که حدود یک سال است از حضور در مجموعه معاونت هنری و بنیاد رودکی منع شده و به طرزی عجیب به یک باره از صحنه موسیقی کشور حذف شد، نقش اصلی در این ارتباطات و قرارداها را داشت.

 

تعطیلی طولانی مدت شورای صیانت

یک تهیه‌کننده موسیقی که بنابر دلایلی نخواست نامش فاش شود به خبرنگار موسیقی فارس گفت: «شورای صیانت دفتر موسیقی در یک تعطیلی هشت ماهه به سر می‌برد و آخرین بار اردیبهشت امسال برگزار شده است و نزدیک به 180 هنرمند در یک انتظار طولانی مدت به سر می‌برند»

وی ادامه داد: «ابوالفضل صادقی‌نژاد (دبیر شورا) در پاسخ به پرس و جوهای پرتعداد اهالی موسیقی که بعضا فقط به دلیل بودن یک قطعه در سایت رادیو جوان ماه هاست ممنوع الکار شده‌اند، اظهار کرده که این شورا این ماه هم برگزار نخواهد شد و هیچ دلیلی هم برای این برگزار نشدن عنوان نشده است.»

هنرمندان زیادی در انتظار برگزاری این شورا و رفع مشکلاتشان شان هستند و تعطیلی این شورا که مشخص نیست به چه دلیلی اتفاق افتاده، از جمله سوالات بی جوابی ست که این روزها در راهروهای ساختمان جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد بارها و بارها شنیده می‌شود.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خاموشی خوانندۀ قطعۀ مشهور «غروب کوهستان»/ در سنّ 75 سالگی و بر اثر سانحۀ تصادف رانندگی؛

«ناهید دایی جواد» درگذشت

 

 

/ 0 نظر / 81 بازدید