نغمه های پایداری همچنان ادامه دارند ... ( قسمت اول )

سی سالگی دفاع مقدس ( 4 )

 

مروری برآثار موسیقایی تولید شده پس از پایان جنگ تا امروز

 

نغمه های پایداری همچنان ادامه دارند ... ( قسمت اول )

 

 

تابستان 1367 جنگ 8 ساله رژیم بعث عراق برعلیه ایران به پایان می رسد ولی همگان بر این نکته واقفند جنگی که 8 سال به طول انجامیده است عوارض و بقایایی دارد که تا دهه های آتی  همچنان به طول خواهد انجامید .

دو سال بعد از پایان جنگ و در مرداد 1369 بین دو کشور و به صورت انبوه تبادل اسرا صورت گرفت و بار دیگر فضای شهرهای کشور با بازگشت اسرا که حال با نام آزادگان مشهور شده بودند تغییر کرد و شور و شوق فراوانی در میان قشرهای مختلف جامعه پدید آمد .

کم کم نیز کمیته ای برای جستجوی مفقودین به نام تفحص تشکیل شد و طی تمام این سالها پیکر شهدایی که در مناطق جنگی ایران و عراق مدفون شده بودند کشف شد و هراز گاهی باقیمانده پیکر آنها در شهرهای مختلف تشییع گردید و این جستجو هنوز نیز پس از 22 سال از پایان جنگ ادامه دارد و گفته می شود حدود 7 هزار پیکر شهید ایرانی هنوز کشف نشده است .

 عراق در سالهای پایانی جنگ از سلاحهای شیمیایی استفاده کرد و این امر باعث شد تعدادی از رزمندگان ایرانی دچار عوارضی شوند که سالها بعد چهره زشت خود را نشان داد و اکنون مشاهده می کنیم که هر چند روز یک بار کسانی که در ایام دفاع مقدس بدین گونه مجروح شده اند جان خود را از دست می دهند .

 پس با این توضیحات به این نکته پی می بریم که شاید جنگ به طور فیزیکی تمام شده باشد ولی عوارض شوم آن همچنان نمایان است و به همین دلیل باید یاد و خاطره رشادتها و از جان گذشتگیها گرامی داشته شود.جامعه هنری به خصوص موسیقی کشوراین موضوع را فراموش نکرده و در این راستا همچنان به فعالیت می پردازد وبعضا آثارفاخری نیز دراین زمینه تولید شده است .

در این گزارش که طی دو قسمت تقدیم شما خواهد شد به فعالیتهای جامعه موسیقایی کشورپس از پایان جنگ تا امروز می پردازیم و شاخص ترین آثار را با هم مرور می کنیم .

 

شاخص ترین آثار موسیقایی :

 

1 – لاله عاشق ( محمد اصفهانی ) : آهنگساز و تنظیم کننده = فواد حجازی– ترانه = علی معلم

این قطعه در آلبوم فاصله محمد اصفهانی قرار داشت که در سال 78 منتشر شد . فضای این قطعه در مورد کسانی بود که در جنگ شرکت داشته اند و از زبان آنها سخن گفته می شد . موسیقی از فضای پرتحرک و ریتمی تند برخوردار است . ( برید از اونا بپرسید که شنیده هارو دیدن ).

 

 

2 – سرو آزاد ( حسن فدائیان ) : آهنگساز و تنظیم کننده = حمید شاهنگیان – شعر= مجتبی کاشانی

این قطعه که در مورد جانبازان می باشد ، نیمه دهه 70 تولید شد و در زمان خود با استقبال مخاطبان مواجه گشت . این قطعه سال 85 در قالب آلبوم علمدار به صورت عمومی منتشر گردید .

 

3 – وطن ( علیرضا عصار ) : آهنگساز و تنظیم کننده = فواد حجازی – شعر = علیرضا شجاع پور

وطن سال 79 ساخته شد و سال 82 در قالب آلبوم ای عاشقان منتشر شد . شعر این قطعه ازپیوند دو شعر پدید آمده بود . در آغاز با شعری ملی – میهنی مواجه می شویم که در پایان به حماسه آزاد سازی خرمشهر پیوند می خورد . لحن حماسی و ارکسترال قطعه آن را به قطعه ای ویژه مبدل ساخت .

عصار همچنین چند قطعه دیگر را در این موضوع اجرا کرده است . نماز سرخ یاران ( نماز و جبهه )– فریاد فتح و روایت حق ( شهید آوینی ) .

 

4 – سربلند ( ناصر عبداللهی ) آهنگساز و تنظیم کننده = ناصر عبداللهی – شعر = قیصر امین پور

این قطعه در قالب آلبوم دوستت دارم در سال 79 منتشر شد . شعر این کار که جزو بهترین و مشهورترین آثار امین پور می باشد با موسیقی حماسی ممزوج شد و این قطعه که خطاب به جانبازان جنگ تحمیلی می باشد را خلق کرد . ( سراپا اگر زرد و پژمرده ایم / ولی دل به پاییز نسپرده ایم / چو گلدان خالی لب پنجره / پراز خاطرات ترک خورده ایم ).

آزادی ، دیگر قطعه ای است که عبداللهی برای آزادگان اجرا کرده است .همچنین قطعه ای با مصرع ( آتش گرفتیم ، سوختیم ، از جان گذشتیم ) دیگر اثر این خواننده متعهد پاپ ایران است که به موضوع حماسه پایداری می پردازد .

 

5 – کبوتر ( فریدون آسارایی ) : آهنگ = فریدون – تنظیم : بهروز صفاریان – ترانه = عبدالجبار کاکایی

اثری که در مورد وضعیت کنونی جانبازان می باشد و به صورت کلیپ نیز ساخته شد . این قطعه در آلبوم غریبه قرار داشت و جزو آثار مهم فریدون می باشد .

 

6 – بوی سیب ( فریدون آسارایی و مهرزاد اصفهان پور ) : آهنگ = فریدون – تنظیم = بهروز صفاریان – ترانه = عبدالجبار کاکایی

بوی سیب فقط در سی دی مجموعه غریبه سال 83 قرار داشت . این قطعه به بازگشت بقایای اجساد شهدا به کشور و حال و روز مادران شهدا اختصاص داشت . تم غمگنانه این کار آن را تاثیرگذار و شاخص ساخت .

 

7 – غریبانه ( غلام کویتی پور ) تنظیم = مجید رضا زاده – شعر = پرویزبیگی حبیب آبادی

در مورد سابقه این قطعه پیش از این گفتیم . این بار با تنظیمی جدید این قطعه در آلبومی به همین نام منتشر شد و با اسقبال مخاطبان مواجه گشت .

 

8 – با شوق تو ( محمد اصفهانی ) آهنگ = محمد اصفهانی – تنظیم = بهروز صفاریان -  ترانه = سهیل محمودی

این قطعه در مورد چشم انتظاری مادران شهدا می باشد . مادرانی که سالها منتظر فرزند خود بودند ولی هیچ گاه به آرزوی خود نرسیدند . این قطعه در آلبوم نون و دلقک قرار داشت که سال 80 منتشر شد .

از دیگر کارهای این خواننده به قطعه کجایید ای شهیدان خدایی و اخراجیها می توان اشاره کرد .

 

آهنگران پس از پایان جنگ نیز چند قطعه معروف دیگر را اجرا کرد . کارهایی مانند : ( یا حسین بر حسین ها بسته ) – ( سنگر خوب و قشنگی داشتیم ) – ( شب است و سکوت است و ماه است و من) که با موسیقی و افکت همراه بود – (جاده و اسب مهیاست بیا تا برویم ) با موسیقی – ( کربلای جبهه ها یادش بخیر) .

سعید حدادیان ، مداح معروف نیز قطعه ( یاد امام و شهدا ) را طی سالهای اخیر به صورت نوحه اجرا کرده است .

 

 

 

دیگر آثار مهم :

 

پلاک – اسطوره ( امیر کریمی ) – شب بارون – آیینه وار - پرپرواز ( قاسم افشار ) – خاک خوب ( امیر تاجیک ) – ماسک – شهید ( رسول پویان )- همنشین ملائک ( هادی آرمین ) – آذرخش – دلواپسم نباش ( نیما مسیحا ) – جنون خون ( مهدی زکی زاده ) و ایثار ( حامی )

 

 

سمفونی های دفاع مقدس

 

در دوران پس ازپایان جنگ چندین سمفونی و نظایر آن در این رابطه تولید شده است . سمفونی ها موسیقی هایی با ارکستر بزرگ هستند که برای القای مفاهیم حماسی و ملی – میهنی گزینه مناسبی می باشند . برخی بدون کلام هستند و تعدادی نیز با کلام می باشند و تک خوان و یا گروه کر آنها را همراهی می کنند . سمفونی هایی مانند : خرمشهر ( احمد پژمان ) – ایثار ( شاهین فرهت ) -  نغمه های صلح ( شهریار کهن زاد ) – فلک الافلاک ( کامبیز روشن روان ) – اروند رود و سرداران ( محمد سعید شریفیان ) از جمله آثار مهمی هستند که در این باره تولید شده اند .

همچنین مجید انتظامی در موضوع 8 ساله دفاع مقدس کارهای شاخصی را ساخته است که بعضا با کلام هستند مانند : سمفونیهای خرمشهر – صلح ( با صدای علی تفرشی ) – ایثار ( با صدای حامی و اشعار مسعود هوشمند ) – مقاومت ( با صدای نیما مسیحا و محمد عبدالحسینی و اشعار ساعد باقری و پرویز بیگی حبیب آبادی ) و این فصل را با من بخوان .

 

 

 

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

/ 2 نظر / 4 بازدید
محسن

سلام. یه ترانه داره مهراج محمدی به اسم چفیه عشق. فکر کنم جاش خالی بود تو این لیست. فوق العاده بود اون کار. نکته دیگه اینکه جدیدا سایت گنجا داره ترانه های زنده یاد معین سیدی پور رو به نام مبین سیدی میده بیرون!!!!! تا حالا اینجوریشو ندیده بودم.!!! به مرده هم رحم نمی کنن.

پریا

سلام..خوب هستین؟ببخشید میخواستم یه کمکی بهم کنین....ممنون میشم....من یه اهنگی شنیدم که اسم خوانندشو نمیدونم درباره شهیداست من چطوری میتونم اونو پیدا کنم؟[گل]