نقدی بر آلبوم هشت ؛ با صدای 8 خواننده پاپ

نقدی بر آلبوم هشت ؛ با صدای 8 خواننده پاپ

 

 

سرانجام آلبوم هشت که به مناسبت 8/8/88 سالروز میلاد امام رضا ( ع ) هشتمین امام ، تهیه شده بود در اردیبهشت امسال وارد بازار موسیقی کشور شد . این آلبوم که قرار بود در روز استثنایی 8/8/88 منتشر شود با چند ماه تاخیر منتشر گردید .

 آلبوم هشت توسط شرکت هنرنمای پارسیان تولید شده و برای پخش در اختیار شرکت ایران گام قرار گرفت و توسط هنر شهر منتشر شد . این مجموعه به صورت والتی منتشرگردید و بر روی کاور آلبوم تصویری ازخوانندگان دیده نمی شود و فقط به ذکر اسامی آنها بسنده شده است ، گرچه بر روی سی دی تصاویر خوانندگان این اثر به جز محسن چاووشی حک شده شده است . همچنین نام نوازندگان این آلبوم بر روی کاور درج نشده است .

 

نگاهی به قطعات آلبوم هشت :

 

1 – پرسه زنون = خواننده و آهنگساز : علی اصحابی – ترانه سرا : هادی اصحابی – تنظیم کننده : محمد رضا چراغعلی –

نخستین قطعه این آلبوم با صدای الکترونیک آغاز می شود و در ادامه سازهایی چون طبلا ، ویلن و باغلاما به آن افزوده می شود و موسیقی پرحجم تر می گردد . پس از حدود یک دقیقه که اورتور ادامه می یابد خواننده با سبکی تقریبا سنتی شروع به خواندن می کند . با توجه به خط ملودی که سنتی ساخته شده است فضای تنظیم هم با آن همراه می شود . در میانه های قطعه خواننده پس از اینکه در گام پایین می خواند به گام بالاتری می رود . مضمون این ترانه زیارت است و تنظیم توانسته فضای مذهبی را به ذهن متبادر سازد .

 

2 – کاسه گندم = خواننده : بابک جهانبخش – ترانه سرا : حامد عسگری – آهنگساز و تنظیم کننده : مهران خالصی –

موسیقی به صورت کم حجم و خلوت و به صورت کاملا سینتی سایزری در فضایی اسلوآغاز می شود . در همان فضا خواننده به آرامی و در گامی پایین شروع به خواندن می کند . البته خواننده اعلام کرده این قطعه به صورت ماکت بوده و نسخه نهایی نیست ، که این مورد در تنظیم مشهود می باشد و در حال حاضر شبیه کارهایی شده است که رپرها بر روی آنها می خوانند . در کل تنظیم به این قطعه ضربه زده است و وقتی کاری منتشرشود دیگر باید آن را به عنوان نتیجه نهایی کار پذیرفت حتی اگر نسخه نهایی نباشد .

 

3 – کاشکی = خواننده و آهنگساز : محسن چاووشی – ترانه سرا : امیر ارجینی – تنظیم کننده : شهاب اکبری –

با اورتوری کوتاه خواننده شروع به خواندن می کند که به صورت اسلو می باشد و البته با پس زمینه ویلن که شنیده می شود . در ادامه و قسمت بی کلام آوا خوانی به صورت نه چندان واضح به گوش می رسد و همچنین صدای دف و در ادامه صدایی شبه عود شنیده می شود . در ادامه صدای خواننده متکثر می شود  و در پایان با صدای تکی وی کار تمام می شود . این قطعه نیز در رابطه با زیارت امام هشتم می باشد .

 

4 – زائر = خواننده و آهنگساز : حامی – ترانه سرا : بابک صحرایی – تنظیم کننده : پوریا حیدری –

این قطعه با صدای پیانو شروع می شود و با اضافه شدن سمپلها ، درام و دیگر سازها موسیقی پرحجم تر می گردد . در ادامه خواننده به آرامی  کار خود را شروع می کند . استفاده از تار به قطعه فضای ایرانی تری میدهد . در ادمه خواننده به گام بالاتری می رود . این کار با تکنوازی تار تمام می شود . این قطعه نیز مضمونی در رابطه با زیارت امام هشتم را دارد . تنها قطعه این آلبوم که پیش از این ساخته شده بود و یک بار در نوروز 86 از تلویزیون پخش شده بود . این کار یکی از قطعات خوب این مجموعه می باشد .

 

5 – دلم گرفته = خواننده و آهنگساز : امین رستمی – ترانه سرا : فوژان برقیان – تنظیم کننده : مهران خالصی –

این قطعه با تکنوازی گیتار آکوستیک و صدای بارش باران شروع می شود و در ادامه خواننده به آرامی شروع به خواندن می کند . مقداری موسیقی حجم بیشتری می گیرد و تم کار که به صورت ریتمیک می باشد ادامه می یابد . در پایان به صورت چند صدایی کار به پایان می رسد . یکی از قطعات آلبوم که می تواند با سنین پایین تر ارتباط خوبی برقرار نماید . از نقاط قوت این قطعه می توان به ملودی آن اشاره کرد .

 

6 – دخیل = خواننده : علیرضا شهاب – ترانه سرا : محمد رضا اسدزاده ( روزبه بمانی ترانه سرای این قطعه است که نام دیگری ذکر شده است ) – آهنگساز و تنظیم کننده : محمدرضا چراغعلی –

این قطعه با صدای پرحجم سینتی سایزر ، ویلن ها و باغلاما شروع می شود و پس از اورتوری کوتاه خواننده با صدایی فوق العاده محزون و تاثیر گذار شروع به خواندن می کند و در ادامه موسیقی تم عربی به خود می گیرد . در قسمتهای بی کلام با استفاده از ساز پوستی و زهی ها و درام و همچنین اضافه شدن باغلاما خواننده با احساس فراوان کار خود را به پیش می برد . ترانه این قطعه که خوب هم سروده شده است باز هم مضمون زیارت امام هشتم را روایت می کند . با سابقه ترین خواننده این مجموعه بهترین قطعه این آلبوم را اجرا کرده است .

 

7 – پابند = خواننده و آهنگساز : رضا صادقی – ترانه سرا : مصطفی منصوریار – تنظیم کننده : معین راهبر –

موسیقی با صدای الکترونیک و همراهی کمانچه آغاز می شود و در ادامه کار ریتم می گیرد و موسیقی حجم بیشتری پیدا می کند . پس از اورتورحدود یک دقیقه ای خواننده به آرامی شروع  به خواندن می کند و با همان صدای محزون کار خود را ادامه می دهد . فضای اسلوی کار با صدای پس زمینه زهی ها و افزودنیهای الکترونیکی موسیقی را به پیش می برد . در دقیقه 4 دوباره حضور کمانچه و پس از آن خواننده به صورت طولانی خواندن خود را ادامه می دهد و همچنین سمپلها فضا را در اختیار می گیرند تا دوباره خواننده خواندن را شروع نماید .

طولانی ترین قطعه آلبوم با حدود 6 دقیقه و نیم که مضمون زیارت امام هشتم را بیان می کند جزو قطعات مناسب آلبوم می باشد .

 

8 – کبوتر = خواننده و آهنگساز : رضا یزدانی – ترانه سرا : مصطفی منصوریار – تنظیم کننده : بهروز پایگان –

صدای پیانو به صورت کوتاه آغازگر این قطعه راک می باشد . در ادامه با صدای شلوغ گیتار الکتریک و درام خواننده با همان لحن همیشگی و خشن کار خود را آغاز می کند . این قطعه تا پایان همین ضرباهنگ را حفظ می کند تا اینکه به اتمام برسد . مضون این قطعه درباره قصد زیارت کبوتری است که مجروح شده است .

 

آلبوم هشت یکی دیگر از آلبومهای پاپ مذهبی با حضور چند خواننده می باشد که به بازار موسیقی عرضه شده است . پیش از این آلبوم ، مجموعه های دیگری چون امیر – بوسه بر تیغ – سلام آقا – ماه پنهان و ... در چنین فضایی تهیه شده بودند .

چنین آلبومهایی ثابت می کند هنوز اهالی پاپ به چنین آثاری بها می دهند و دغدغه ارائه آثار مذهبی در فضای موسیقی پاپ را دارند . برخلاف موسیقی سنتی که خیلی کمتر نسبت به پاپ روی خوش به چنین آثاری نشان می دهند و کماکان به چشم نرگس و ابروی کمان یار دلخوش کرده اند . گرچه هنوز سنتی ها تا پای مقایسه و ارزش گذاری پیش می آید موسیقی پاپ را کم ارزش و چه بسا بی ارزش می دانند و ژستهای آنچنانی می گیرند .

اما اگر بخواهیم بزرگترین نقطه ضعف آلبوم هشت را متذکر شویم باید به ترانه های این اثر اشاره نماییم . مضمون هر 8 قطعه این آلبوم زیارت امام هشتم می باشد که این مورد به یکنواختی آلبوم در بخش کلام منجر شده است . در حالی که زیارت می توانست یکی از موضوع های مربوط به امام رضا ( ع ) باشد اما ترانه سراها راحت ترین موضوع را برگزیده اند و نخواسته اند و شاید بهتر است بگوییم نتوانسته اند به زندگی و فضایل و شخصیت امام رضا ( ع ) اشاره کنند و آن را در قالب یک ترانه به مخاطب تحویل دهند .

زاویه دید ترانه سراهای این آلبوم همگی در یک جهت و به صورت کاملا کلیشه ای در آمده و به کلیت آلبوم ضربه زده است . شاید یهتر بود تهیه کنندگان این مجموعه سفارش ترانه ها را به ترانه سراهایی می دادند که در زمینه آثار مذهبی باسابقه تر و آشناتر با این مضمون هستند . به هر حال باید توجه داشته باشیم که در آثار موسیقایی مذهبی کلام حرف اول را می زند و باید ژرف تر و عمیق با این موضوع برخورد شود .

ما وقتی در مقام مقایسه بر می آییم و قطعات آین آلبوم را با قطعه ماندگار سریال امام رضا مقایسه می کنیم در می یابیم که بابک بیات به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده ، پیام پارسا در مقام ترانه سرا و محمد اصفهانی به عنوان خواننده چه اثر بزرگی را خلق کرده اند .

 

 

 

نظرسنجی تازه

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
فرشاد

سلام . کل آلبوم 8 یک طرف ، ولایت عشق محمد اصفهانی هم طرف دیگه باز ولایت عشق در این میان می درخشه .