دو سال حبس تعزیری برای سه خوانندۀ مطرح داخلی/ ناگفته هایی از حامد هاکان

با شکایت ترانه سرای خارج نشین، «رضا صادقی»، «علی لهراسبی» و «سینا سرلک» به دو سال حبس تعزیزی محکوم شدند+ واکنش های سه خواننده به حکم دادگاه+ توضیحات وکیل ترانه سرای شاکی+ جوابیۀ «اردلان سرفراز»/ ناگفته هایی از«حامد هاکان» به روایت یکی از همکارنش: سرطان نه؛ افسردگی داشت

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۲ سال حبس تعزیری برای «صادقی»، «لهراسبی» و «سرلک»؛ شکایت «اردلان سرفراز» علیه سه خوانندۀ داخلی به نتیجه رسید

 

 

 

 

موسیقی 2002 –  بنا به نوشـتۀ وب سایت "افکار نیوز"، «علی لهراسبی»، «سینا سرلک» و «رضا صادقی» به اتهام مشارکت در سرقت ادبی از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران گناهکار شناخته شدند که رای صادره برای این سه خواننده مطرح و مردمی تحمل دو سال حبس تعزیری است.

علی لهراسبی و رضا صادقی ترانه «سوغاتی» از اردلان سرفراز را خوانده و منتشر کرده بودند و رضا صادقی در یادداشتی عنوان کرده بود این اثر را به شکل زمزمه وار و دلی خواندم و مثل قطعات خاطره انگیز دیگر در کانال تلگرامم قرار دادم و به اشتباه برخی سایت های پخش آثار موسیقایی این قطعه را اثر جدید من معرفی و پخش کردند. گفتنی است رضا صادقی در پایان این یادداشت از اردلان سرفراز عذرخواهی کرده بود.

قطعه «برخیز» با صدای سینا سرلک که به عنوان یکی از قطعات سریال پربیننده شهرزاد منتشر شده بود نیز در گذشته با صدای ابراهیم حامدی و با نام «محتاج» منتشر شده بود که سروده اردلان سرفراز است و سال ها پیش در کتاب «از ریشه تا همیشه» این ترانه سرا، با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران به چاپ رسیده است.

«اردلان سرفراز» با وکالت صالح دادگر پیگیری های لازم را انجام داده است. این پرونده در دادگاه فرهنگ و رسانه بررسی و منجر به صدور کیفرخواست شده. سپس به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت ارجاع و نهایتا رای صادر شده خبر از محکومیت این سه خواننده داشته است.

در رای دادگاه آمده است: «در خصوص اتهام آقایان۱- رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی مبنی بر مشارکت در سرقت ادبی حسب شکایت آقای اردلان سرفراز بدین شرح که مشتکی عنهم ترانه ای به نام سوغاتی و غزلی با عنوان محتاج را که توسط شاکی پرونده سروده شده است را بدون کسب اجازه از ایشان اجرا و پخش کرده و در فضای مجازی عرضه نموده اند.

علیهذا دادگاه با عنایت به شکایت شاکی خصوصی آقای اردلان سرفراز با وکالت آقای صالح دادگر، ملاحظه مستندات و ابرازی شاکی، نظریه کارشناس رسمی دادگستری که بلحاظ عدم حضور متهمین مصون از ایراد و اعتراض باقی مانده است و عدم حضور متهمین علیرغم احضار و دعوی از طریق نشر آگهی و همچنین امعان نظر به مفاد کیفرخواست صادرهبزه انتسابی را محرز و مسلم دانسته و مستندا به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸ حکم به محکومیت هر یک از متهمین به تحمل ۲ سال حبس تعزیزی صادر و اعلام می گردد.

رای صادره حسب مدلول مواد ۳۷۴ و ۳۷۵ قانون آئین دادرسی کیفری غیابی و ظرف مهلت قانونی بیست روز پس از تاریخ ابلاغ قابل واخواهی در همین دادگاه و سپس ظرف مهلت قانونی بیست روز پس از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدید نظر استان تهران می باشد.»

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

واکنش های سه خواننده به حکم دادگاه + توضیحات وکیل ترانه سرای شاکی + جوابیۀ اردلان سرفراز

- از طرح شکایت و از برگزاری دادگاه بی‌اطلاع بودیم

- از طرف دادگاه احضاریه های برای سه خواننده ارسال شد که در محل دادگاه حاضر نشدند

- به تحقیر از من به نام ترانه سرای لس آنجلسی نام برده اند

 

 

 

 

موسیقی 2002: پس از رسانه ای شدن حکم دادگاه در خصوص شکایت اردلان سرفراز از سه خواننده داخلی، شاهد واکنش هایی از سوی این خوانندگان و مدیر برنامه های آنها بودیم.

به گزارش موسیقی 2002،"«مسعود دهقان" تهیه ‌کننده و مدیر برنامۀ سینا سرلک در گفتگو با "خبرگزاری مهر"، با اشاره به اقامت موقت این خواننده موسیقی ایرانی در خارج از کشور گفت: «ما از این طرح شکایت و از برگزاری دادگاه بی‌اطلاع بودیم و امروز از طریق رسانه‌ها در جریان حکم صادرشده قرار گرفتیم.

وی افزود: این حکم دادگاه غیابی بوده و قابل تجدید نظرخواهی است و در اسرع وقت از طریق وکیل سینا سرلک به آن اعتراض خواهیم کرد. البته پس از مشورت با وکیل این خواننده، از رسانه‌ای که برخلاف قانون، برای نخستین بار تصویر حکم غیرقطعی و خبر را به انتشار رسانده، شکایت خواهیم کرد.

وی گفت: سینا سرلک از خوانندگان خوب کشور است و چنین حواشی از اعتبار و ارزش ایشان در بین مخاطبان کم نخواهد کرد.»

"رضا صادقی" در گفت وگو با "خبرگزاری "ایسنا و در واکنش به این خبر اظهار کرد: «دو سال پیش در کانال تلگرامم صوتی منتشر شد که این قطعه در حد یک گیتار زدن و خواندن چهار بیت از شعر «سوغاتی» آقای سرفراز بود. در این صوت تلگرامی حتی صدای محیط و در و دیوار نیز شنیده می‌شود.

او ادامه داد: اما انگار ایشان وامصیبتا سر داده که سرقت ادبی انجام شده است. آن‌طور که من شنیده‌ام، البته مطمئن نیستم دوست عزیزم آقای لهراسبی این کار را تنظیم و ارایه کرده است. تا جایی که من پرس و جو و اطلاع پیدا کرده‌ام خود آقای سرفراز در این کار زیاد مداخله نداشته‌ است، بلکه برادرش با وکالتی که از او دارد اقدام به شکایت کرده است.

صادقی اضافه کرد: یک هفته پیش وکیل من با من تماس گرفت و گفت چنین حکمی را داده‌اند؛ آن هم نه به دلیل این شکایت، بلکه گویا دادگاه اظهار کرده بوده چند بار برای ما احضاریه فرستاده اما من، آقای لهراسبی و آقای سرلک در دادگاه حاضر نشده بودیم. گویا به دلیل اینکه به دادگاه بی‌احترامی شده است این حکم را صادر کرده‌اند.  

این خواننده بیان کرد: گویا این احضاریه یک‌بار به نگهبانی دفتر کارم رفته و یک‌بار دیگر به جای دیگری، هیچ احضاریه‌ای به دست من نرسیده بود. البته وکیلم به من گفته بود چنین موضوعی است و قرار بود من پیش از محرم برای پیگیری کار بروم، اما برای مراسم محرم و طبق عادت دیرینه‌ام به بندرعباس آمدم تا در مراسم مذهبی شرکت کنم.

او تاکید کرد: با نقطه نظرها و افکار آقای سرفراز هیچ سنخیتی ندارم اما در جایگاه پیرمرد جا افتاده ادبیات مملکت برای او احترام قائل هستم. الان هم بندرعباس هستم و آخر مهر به تهران می‌آیم.»

همچنین "علی جعفری"، ‌مدیر برنامه رضا صادقی، ‌در گفت‌وگو با "روزنامۀ شرق" دراین‌ باره گفت: «ظاهرا منظور جناب آقای سرفراز، ‌اشاره به یکی از ترانه‌هایشان است که از سوی آقای صادقی حدود دو سال پیش در کانال تلگرامی خود برای طرفدارانش خوانده بود. منتها کاملا مشخص است که آقای صادقی با گیتار در محیط خانه و با نرم‌افزار ضبط صدای تلفن همراه خود ترانه‌ای را خوانده و بعد ضبط کرده است. اگر بحث سرقت ادبی مطرح باشد، حتما باید خوانندگی در فضای استودیو و با چندین ساز زنده اجرا شود که درباره آقای صادقی اصلا چنین موضوعی صدق نمی‌کند. ضمن اینکه هیچ نفع مالی‌ای هم دراین‌باره نصیب آقای صادقی نشده است».

جعفری در ادامه توضیح داد: «بااین‌حال ظاهرا دادگاه چندبار احضاریه را به دفتری ارسال کرده و از آنجا که نشانی دفتر آقای صادقی اشتباه بود، ما نتوانستیم در دادگاه شرکت کنیم و درنتیجه فرصت دفاعیه هم نداشتیم. با این وضعیت قاضی محترم هم در غیاب آقای صادقی اقدام به صدور حکم کردند. حالا ما هم تازه متوجه این موضوع شده‌ایم و خوشبختانه این حکم قطعی نیست و ٢٠ روز وقت داریم تا تقاضای تجدیدنظر بدهیم. به نظر ما این موضوع حل‌شدنی است و ان‌شاءالله موضوع مرتفع می‌شود».

"علی لهراسبی" نیز در  پاسخ به پیگیری‌های "خبرگزاری ایسنا" و در واکنش به حکم صادر شده، گفت: من تازه متوجه این موضوع شده‌ام، بعدا درباره آن صحبت خواهم کرد. 

"زایا سلیمان"، ‌مدیر برنامه علی لهراسبی، در گفت‌وگو با "روزنامه شرق" درباره اصل حکم چنین گفت: «واقعیت این است که چنین حکمی صادر شده است، اما ما همین امروز متوجه چنین حکمی شدیم که شوک‌آور بود، چون تاکنون اصلا هیچ نوع احضاریه یا شکایتی را دریافت نکرده‌ایم. به‌همین‌دلیل دادگاه در غیاب ما حکم را صادر کرده است».

سلیمان در برابر این سؤال که «مگر کلیه مکاتبات در دفتر کار آقای لهراسبی وصول نمی‌شود»، ‌گفت: «البته تقریبا هر سال مکان دفتر تغییر می‌کرده ضمن اینکه مدیر برنامه‌های مختلفی در این مدت وجود داشته. من خودم از نوروز امسال به‌عنوان مدیر برنامه آقای لهراسبی مشغول به کار شده‌ام. به‌همین‌دلیل تاکنون هیچ شکواییه یا احضاریه‌ای را دریافت نکرده‌ایم. بااین‌حال این حکم قطعی نیست و می‌توانیم تقاضای تجدیدنظر کنیم. الان هم پیگیر موضوع هستیم و این مسئله حتما قابل‌حل است».

او در پاسخ به این پرسش که «آیا با آقای سرفراز درباره این حکم گفت‌وگو کرده‌اید؟» گفت: «خیر، اما هنوز نمی‌دانیم که منظور آقای سرفراز کدام‌یک از ترانه‌های ایشان است».

به گزارش موسیقی 2002، بر اساس نوشتۀ "روزنامۀ هفت صبح"، وکیل رسمی اردلان سرفراز، "صالح دادگران"، شروع فرایند این شکایت و دادرسی را به مدت ها قبل باز می گرداند و می گوید:«حدود یک سال و نیم پیش، این مسأله مطرح شد و ما مقدمات این دادگیری را آغاز کردیم. ایشان مسأله را در فضای مجازی هم اعلام کرد... در مرحله اول پرونده را در شعبه دوم دادگاه «فرهنگ و رسانه» و با بازپرسی آقای قاسم زاده مطرح کردیم. از طرف دادگاه احضاریه های هم برای هر کدام از این آقایان ارسال شد که در محل دادگاه حاضر نشدند. بعد از آن از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم آدرس های آنان را استعلام و مجددا احضاریه ها برای ایشان ارسال شد که باز هم به آن وقعی ننهادند. تا آنجا که شنیدم یک بار وکیل آقای ... هم به دادسرا رفته و به اصطلاح پرس و جو هم کرده بودند، اما گویی به این نتیجه رسیده بودند که مسآله اهمیت زیادی ندارد و حضور در دادگاه لزومی ندارد. در هر حال بعد از اعلام نظر کارشناس رسمی دادگستری در زمینه «شعر و ترانه» مبنی بر وقوع سرقت ادبی، کیفر خواست صادر شد.

وکیل اردلان سرفراز در ادامه می گوید:«بعد از صدور کیفر خواست، پرونده به شعبه 1060 دادگاه های کارکنان دولت فرستاده شد؛ اما متأسفانه این آقایان در جلسه دادگاه نیز حاضر نشدند. بعد از استماع دفاعیه ما، دادگاه دادنامه را صادر کرد.»

صالح دادگر در مورد اهمیت این حکم می گوید:«من تا به حال صدور چنین حکمی را سراغ ندارم. قاضی به طور کامل بر جزئیات مفهوم آفرینش هنری و معنای «سرقت ادبی» اشراف داشت. برای خود اردلان سرفراز هم ماهیت حکم و چگونگی اجرای آن مهم بود. او به رغم تمام خون دلهایی که از اتفاقات قبلی خورده بود، این بار به من گفت تا انتهای کار خواهم رفت. ...»

به گزارش موسیقی 2002، "اردلان سرفراز" نیز پس از اعلام حکم دادگاه، جوابیه ای به خبر شکایتش منتشر کرد. وی در صفحه شخصی خود نوشت:«خبر شکایت من از سه خواننده که گویا به تحقیر از من - که به شعور و دانش خودشان مربوط است - به نام ترانه سرای لس آنجلسی نام  برده اند؛ من در اروپا زندگی می کنم! و دیگر اینکه هنرمندان؟! عزیز داخلی! دیرگاهیست که در ابتذال، گوی سبقت را از لس آنجلسی ها ربوده اند!! با احترام به تمام قلم به دستان متعهد: اردلان سرفراز»

گفتنی است، اردلان سرفراز، زاده 24 تیر 1329 در شهر داراب، از سال 1362 ساکن فرانکفورت آلمان است. افشین سرفراز – برادرش که وی نیز جزء ترانه سرایان باسابقه محسوب می شود- کارهای مربوط به وی در ایران را انجام می دهد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ناگفته هایی از «حامد هاکان» به روایت مسعود کریمی، یکی از همکاران وی:

- آن شرکت موسیقی به تعهداتش عمل نکرد

- حدود 4 ماه پیش مجوز آلبوم صادر شد

- آلبوم ضعیف بود و هاکان نمی خواست منتشر شود

- سرطان نه؛ افسردگی داشت

 

 

 

 

موسیقی 2002 - بنا به نوشتۀ وب سایت "ریتم نو"، «مسعود کریمی» از دوستان نزدیک حامد هاکان و مدیر استودیو سل رکورد با انتقاد شدید از مسئولان و هنرمندان موسیقی کشور، گفت:«حامد هاکان چند سالی بود که هیچ فعالیتی در عرصه موسیقی نداشت به دلیل اینکه منتظر انتشار نخستین آلبومش بود. زمانی که شرکت فرهنگی و هنری به‌عنوان اسپانسر در کنار حامد هاکان بود و قرار بود تمام هزینه‌های ساخت قطعات ایشان را متقبل شود، تنها یک قرارداد بسته می‌شود و در آن زمان آلبوم ایشان در اختیار یکی از تنظیم‌کنندگان آلبوم بود. در آن زمان مقررشده بود تا این شرکت مبلغی را به‌صورت ماهیانه به حامد هاکان پرداخت کند اما تقریباً دو ماه نخست مبلغ مختصری را به ایشان پرداخت می‌کنند و پس از دو ماه به تعهداتشان عمل نمی‌کنند. سپس شرکت اعلام کرد که ما تمام هزینه‌ها را به تنظیم‌کننده آلبوم پرداخت کرده‌ایم اما ایشان گفتند که من هیچ مبلغی را دریافت نکردم.»

وی ادامه داد: «حامد هاکان در این مدت آلبومی را جمع‌آوری می‌کند که طبق گفته‌های ایشان از لحاظ قدرت موسیقایی حرفی برای گفتن نداشت و به‌هیچ‌وجه از این آلبوم راضی نبودند. شرکت فرهنگی و هنری هم اقدام آن‌چنانی برای اخذ مجوز آلبوم انجام نداد و حامد هاکان مجبور شد که شخصاً کارهای مربوط به اخذ مجوز آلبوم را پیگیری کند. سرانجام حدود 4 ماه گذشته مجوز آلبوم اخذ شد و ایشان عملاً از این موضوع ناراحت بود به دلیل اینکه سال‌ها در پی اخذ مجوز بود اما به دلایلی به ایشان مجوز نمی‌دادند و آن قطعات هم قطعاتی نبود که بخواهد آن‌ها را منتشر کند.»

کریمی تصریح کرد: «مسلماً خواننده‌ای مانند حامد هاکان زمانی که یک مقدار فراموش می‌شوند، دیگر خواننده‌ها اهمیتی به او نمی‌دهند. در شرایط کنونی حتی اگر یکی از خانواده یک خواننده از دنیا برود، تمام خواننده‌ها در صفحات مجازی پیام تسلیت می‌فرستند و در مراسم آن‌ها حضور پیدا می‌کنند اما متأسفانه در مراسم تشییع پیکر حامد هاکان هیچ‌یک از خواننده‌های مطرح و حتی غیر مطرح هم شرکت نکردند. به نظر من علت حضور پیدا نکردن هنرمندان در مراسم تشییع پیکر حامد هاکان را باید از خودشان بپرسید.»

کریمی درباره علت تدفین نشدن حامد هاکان در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا نیز گفت: «زمانی که مجوز آلبومی اخذ می‌شود، شماره‌سریال آن اثر در کتابخانه ملی به ثبت می‌رسد و خواننده باید از آن شماره‌سریال نگه‌داری کند. متأسفانه به دلیل اینکه هیچ همکاری با حامد هاکان نشده بود، هیچ خبری از این ماجرا نداشتیم و نمی‌دانستیم که شماره‌سریالی که در کتابخانه ملی به ثبت رسیده، به چه صورت بوده است و تنها شخصی که از این موضوع باخبر بود، یکی از تنظیم‌کنندگان آلبوم بود و ازآنجایی‌که حامد هاکان وصیت کرده بود که بعد از مرگش وی را در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا به خاک بسپارند، ما با ایشان تماس گرفتیم که در ابتدا یک خانمی پاسخ دادند و اعلام کردند که ایشان مدیر برنامه‌های این تنظیم‌کننده هستند و از ما خواستند که نیم ساعت دیگر مجدداً تماس بگیریم تا ما را در این مورد راهنمایی کنند. پس‌ازآن هرچه با ایشان تماس گرفتیم پاسخگو نبودند و بالاخره به دلیل اینکه هیچ‌یک از افراد با ما همکاری نکردند، به‌ناچار وی را دریکی از قطعات بهشت‌زهرا به خاک سپردیم.»

وی اضافه کرد: «حامد هاکان تاکنون مدیربرنامه ای نداشته است و بنده هم که اکثر کارهای ایشان را پیگیری می‌کردم تا به حال از این عنوان استفاده نکرده‌ام چراکه حامد عضوی از استودیو سل رکورد بود و تا آنجایی که بنده مطلع هستم هیچ مدیر برنامه‌ای نداشت.»

مدیر استودیو سل رکورد درباره شایعه داشتن سرطان این خواننده نیز این‌گونه توضیح داد: «حامد هاکان هیچ‌گونه مریضی جسمی نداشت و تنها مشکل افسردگی داشت. این افسردگی هم تا زمانی که در محیط استودیو بود، به‌هیچ‌عنوان سراغش نمی‌آمد و همیشه در محیط استودیو شرایطش خوب بود اما به دلیل اینکه دچار افسردگی شده بود، یک اتفاق و یا یک خبر ناگوار باعث می‌شد که ایشان به بیمارستان منتقل شود و حدود دو ماه از موسیقی دور باشد. حدود 8 ماه گذشته تصمیم گرفتیم که قطعاتی را تولید کنیم و هر 20 روز یک‌بار یک قطعه از ایشان در فضای مجازی منتشر شود اما ایشان در آن زمان مدام حالشان نامساعد می‌شد و به بیمارستان منتقل می‌شدند و هر باری که به بیمارستان منتقل می‌شدند، حداقل 40 روز بستری می‌شدند.»

کریمی درباره کم‌کار بودن حامد هاکان در طی سالیان گذشته نیز گفت:«افسردگی وی یک بخش این موضوع بود و بخش دیگر آن حمایت نکردن هنرمندان از وی بود. به‌عنوان‌مثال خواننده‌ای که حامد هاکان یک ترانه و ملودی به نام «چیکه چیکه» را به ایشان واگذار می‌کند و زمانی که تنها این قطعه در آن آلبوم شنیده می‌شود، آیا این خواننده به‌عنوان یک رفیق قدیمی نباید از وی حمایت کند؟ چه طور ایشان نفر اول اعلام می‌کند که آقای هاکان فوت شدند؟ ایشان چه لینکی دارند که می‌تواند تشخیص دهد حامد هاکان فوت‌شده است؟ ما از روز اول توقعی از هیچ خواننده‌ای نداشتیم اما برخی دوستان و همکاران قدیمی می‌توانستند در عالم رفاقت دست حامد هاکان را بگیرند و به کمک ایشان بیایند.»

مسعود کریمی در پایان در مورد انتشار آلبوم و تک آهنگ‌های شنیده نشده حامد هاکان نیز گفت: «امروز تک آهنگ «فرشته زمینی» از حامد هاکان منتشر شد و این قطعه تنها قطعه‌ای بود که از حامد هاکان منتشر خواهد شد. قطعه «فرشته زمینی» در بهترین شرایط هم ازلحاظ روحی و هم ازلحاظ کاری از حامد هاکان منتشر شد. این قطعه تنها قطعه‌ای بود که در استودیو سل رکورد از حامد هاکان موجود بود. البته سه قطعه تنظیم‌شده از ایشان داشتیم اما حامد هاکان در شرایطی نبود که بتواند این قطعات را ضبط کند. دیگر قطعه‌ای از حامد هاکان منتشر نخواهد شد مگر اینکه تصمیم بگیریم قطعات آلبومی که مجوز آن اخذشده بود و ایشان به‌هیچ‌ عنوان از قطعات آن آلبوم راضی نبودند را منتشر کنیم.»

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 کانال  "موسیقی 2002" در تلگرام: iranmusic2002

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

/ 0 نظر / 42 بازدید