نقدی بر آلبوم تو راست میگی به خوانندگی علی اصحابی

نقدی بر آلبوم تو راست میگی به خوانندگی علی اصحابی

 

 

وقتی که غنچه بودی خودم باید می چیدمت

 

 

نخستین آلبوم رسمی علی اصحابی با نام ( تو راست میگی ) اواخر خرداد ماه توسط شرکت ایران گام و هنر شهر وارد بازار موسیقی کشور شد .

در این آلبوم 4 ساز زنده توسط 4 نوازنده مورد استفاده قرارگرفته است .

نام تنظیم کنندگان قطعات به تفکیک ذکر نشده است و همچنین نام الیاس شیرزاد تنظیم کننده اصلی آلبوم نیز به دلیل ممنوع الفعالیت بودن بر روی کاور درج نگردیده است .

لازم به ذکر است این آلبوم پیش از انتشار رسمی در برخی سایتهای اینترنتی قرار گرفته بود و به قول معروف این روزها لورفته بود که پس از برخی تغییرات جزئی به صورت مجاز منتشر گردید .

 

نگاهی به قطعه های آلبوم :

 

 

1 – فقط تو رو دارم = ترانه : هادی اصحابی – آهنگ : علی اصحابی – تنظیم : کوشان حداد

نخستین قطعه آلبوم با گفتن نام خواننده شروع می شود . این کار به صورت تمام الکترونیک و هاوس می باشد . خواننده به شکل منقطع و غربی کار خود را انجام می دهد . این قطعه نیز مانند سایر کارها از ترانه ای ساده و عاشقانه بهره می برد . شبیه این نوع آثار را این روزها به کرات  به خصوص در موسیقی غیرمجازمی شنویم .اگر ملودی این قطعه کاور نباشد به عنوان سر آلبومی قابل قبول به نظر می رسد .

 

2 – تو راست میگی = ترانه و آهنگ :حمید فرهادی – تنظیم : الیاس شیرزاد

در آغاز خواننده شروع به خواندن می کند و به همان شکل کوتاه و منقطع کار خود را به پیش می برد . موسیقی قطعه به صورت هاوس تنظیم شده و در فضای بم و پرحجم تر الکترونیکی که چندان با جنس صدای خواننده مطابقت ندارد به پیش می رود . ملودی در قسمت ترجیع بند به نحو خوبی ساخته شده است .

 

3 – غریبه = ترانه : یاحا کاشانی – آهنگ و تنظیم : انوشیروان تقوی

در فضایی خلوت و به صورت رمانس قطعه شروع می شود . ویلن و گیتار در آغاز مورد استفاده قرار گرفته است . خواننده به شکل واقعی تری این کار را اجرا می کند . در ادامه موسیقی ریتم می گیرد و در همان فضای اسلو جریان می یابد . با توجه به اینکه استفاده بهتری از صدای خواننده شده و از انسجام بهتری نسبت به برخی قطعات دیگر بهرمند است جزو آثار قابل قبول این مجموعه قرار می گیرد .

 

4 – باور محال ( عاشق شدم ) = ترانه و آهنگ : رامین فروغی – تنظیم : الیاس شیرزاد

بازهم در فضای تمام الکترونیک قطعه آغاز می شود . در ابتدا موسیقی به صورت کم حجم می باشد . در ادامه خواننده شروع به خواندن می کند و موسیقی ریتم ترنس به خود می گیرد . این سیکل دوباره تکرار می شود و به همین صورت کار به انتها می رسد .

 

5 – اون روزا = ترانه : نسیم قصیوند – آهنگ شهاب قصیوند – تنظیم : الیاس شیرزاد

این قطعه در واقع میکسی از کارهای منتخب خواننده می باشد که توسط شعری این کارها به هم پیوند داده شده است . البته برخی از کلمات و مصرع ها تغییر کرده است . بیشتر تاکید بر آلبوم قبلی خواننده لاف عاشقی بوده است که سه چهار سال پیش به صورت غیرمجاز پخش گردید و باعث آشنایی مخاطبان با این خواننده شد . فضای کار به صورت ترنس می باشد ، با مروری بر کارهای معروف خواننده .

 

6 – منو ببخش = ترانه : هادی اصحابی ( روزبه بمانی ترانه سرای اصلی قطعه می باشد ) آهنگ : شهاب قصیوند – تنظیم : الیاس شیرزاد

این قطعه نیز به صورت ترنس تنظیم شده است و البته ملودی آن آشنا به نظر می رسد . به احتمال زیاد ترانه بر روی ملودی سروده شده است . این اثر نیز در ادامه همان کارهای دیگر این آلبوم است . تنظیمی سراسر الکترونیک بدون خلاقیت خاص و به صورت ساده .

 

7 – تو راست میگی = این قطعه دوباره مورد استفاده قرار گرفته است و این بار به صورت ریمیکس تنظیم شده است . در واقع قطعه به شکل نامفهوم تر و گنگ تری در آمده است .

 

8 – قهر و آشتی = ترانه : پویان شریعتی – آهنگ : ناصر زینعلی

تنها قطعه آلبوم که به صورت شش و هشت می باشد، که این هم به صورت کاملا سینتی سایزری تنظیم شده است . در فضایی تقریبا شلوغ کار به پیش می رود . ملودی ساده کار به صورت سیکل وار تکرار می شود . ترانه سیر منطقی چندانی ندارد و مفهوم کوچولوی مهربون را نمی توان چندان به ماهیت اصلی ترانه تعمیم داد .

 

9 – مسافر = ترانه : بهاره مکرم ( ترانه مکرم ترانه سرای اصلی این قطعه است ) آهنگ : علی اصحابی – تنظیم : الیاس شیرزاد

این قطعه به صورت اسلوی الکترونیک آغاز می شود و ادامه می یابد . در بخش ترجیع بند خواننده مقداری بالاتر می خواند . قسمتهای بی کلام را ساکسیفون همراهی می کند . فضای کلی کار به صورت ساده جریان می یابد . جزو کارهای خوب آلبوم قلمداد می شود .

 

10 – خجالتی ( روم نشد ) = ترانه : رحیم بایزیدی – آهنگ : شهاب قصیوند – تنظیم : الیاس شیرزاد

این کار به صورت ترنس تنظیم شده است و در فضایی این چنینی قطعه به پیش می رود . ملودی نسبت به تنظیم برتری نسبی دارد . در پایان با تکرار چندید باره ترجیع بند کار تمام می شود .

 

11 – ولنتاین ( روز عاشقی ) = ترانه : پویان شریعتی – آهنگ : ناصر زینعلی – تنظیم : الیاس شیرزاد

 این قطعه در فضایی آرام با سینتی سایزر و همراهی سازدهنی شروع می شود . در ادامه موسیقی ریتم می گیرد . خواننده به صورت احساسی و ملایم قطعه را اجرا می کند . ترانه ، داستانی را به صورت تصویری بیان می کند . در بخشهای بدون کلام سازدهنی و گیتار نقش پررنگی دارند .قطعه در فضایی سراسر آرامش و به صورت احساسی جریان می یابد و به انتها می رسد . بدون شک این کار بهترین اثر این مجموعه می باشد .

 

12 – مسافر ( بی کلام ) = تنظیم : الیاس شیرزاد

این قطعه به صورت بی کلام می باشد که ملودی توسط ویلن نواخته می شود .

 

 

این آلبوم را می توان محصول موسیقی غیرمجاز داخلی دانست ؛ با همان مولفه های آشنا ، ترانه های عاشقانه ساده و تا حدودی سطحی ، اجرای محزون خواننده برای ارتباط برقرار کردن با مخاطب ، حتی اگر فضای کار چنین رویه ای را برنتابد ، ملودی های ساده و حتی کاور و تنظیم هایی تمام الکترونیک که دچار ضعف هایی مشهود می باشند .

این گونه کارها با استقبال مخاطبان نوجوان روبرو می شوند و پس از مدتی کارها قدیمی شده و توسط همان مخاطب پس زده می شود . این آثار در کوتاه مدت جواب می دهند و شنونده را جذب می کنند ولی برای سالیان بعد نمی توان دل به آنها بست .

خواننده این اثر اگر به دنبال پیشرفت است باید با تیمهایی حرفه ای تر کار کند و از ملودیهای قوی تری که بتواند به خواندن و اجرای وی کمک شایانی نماید بهره ببرد .

 

 

 

اجرای زنده تلویزیونی اصفهانی

 

 

جمعه شب گذشته، شبکه تهران به مناسبت نیمه شعبان در جشنی از عوامل سریال دارا و ندار تقدیر کرد .

 در این مراسم که به صورت زنده از این شبکه پخش می شد محمد اصفهانی خواننده مشهور پاپ قطعاتی را همراه با گروه نوازندگان خود اجرا نمود .در این برنامه که در تالار کشور برگزار می شد ، اصفهانی به ترتیب : اخراجیها – از داغ غمت - ماه نو – زیر هشت – خورشید فردا و ای ایران را اجرا کرد .

سرپرست گروه نوازندگان مهرداد شریف بود و 4 خواننده کر نیز وی را همراهی می کردند .

اجرای اصفهانی این بار نیزقدرتمند بود و وی فوق العاده مسلط و توانا قطعات را شبیه اجراهای استدیوی آنها اجرا نمود . باز هم مثل همیشه و اجراهای تلویزیونی خوانندگان موسیقی گروه نوازندگان پشت دکور پنهان شده بودند و دوربین ها در هراس نشان دادن آنها بودند .

 معلوم نیست این مشکل تاریخی کی و توسط چه کسی برای همیشه حل خواهد شد .

 

 

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

١ – رفیقانه = امیر فاتحی – نخستین آلبوم رسمی این خواننده ٣ مرداد منتشر شد .

 

٢- باید به تو برگردم = خشایار اعتمادی – هشتمین آلبوم مستقل این خواننده با سابقه ۴مرداد منتشر گردید .

٣ - محافظ = آتبین - نخستین آلبوم این خواننده ۶ مرداد وارد بازار موسیقی شد .

 

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
فرشاد

قرار هست در کنسرت دکتر محمد اصفهانی از آلبوم جدید که هنوز نیومده خونده بشه .همچنین از آثار سنتی ایشون . گروه ارکستر کامله.

Sina

آلبوم اصحابی بد نبود در مجموع ...به هر حال باید به تجربه و پیشینش هم نگاه کرد ...هنوز خیلی فاصله داره تا جایگاهی بین موزیسین های بزرگ پیدا کنه ....در کل من بزرگ ترین ضعف آلبوم رو تنظیم های یکنواخت الیاس شیرزاد می دونم ... به نظرم تمام کارهاش رو خیلی نزدیک به هم انجام می ده و بر خلاف تبلیغات بعضی از سایت ها بین تنظیم کننده های بزرگ جایی نداره.

Sina

تسلیت می گم فوت استاد محمد نوری رو ...