رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ ترانه ای مورد دار برای حمایت از میر حسین موسوی در انتخابات

 

ترانه ای مورد دار برای حمایت از میرحسین موسوی در انتخابات

 

 

یکی از ابزارهایی که در انتخابات ریاست جمهوری ایران طی سه دوره ی اخیر از آن استفاده شده است سرودها و ترانه های مختلف است . گرچه جامعه ی سیاسی ایران هیچگاه رابطه ی خوبی با موسیقی به خصوص بخش پاپ آن نداشته و به جای تایید و حمایت در جهت انکار آن بر آمده است ، اما در آستانه ی انتخابات همه چیز بر عکس می شود وهمه موسیقی دوست ، از نوع رپ و کارهای آن چنانی می شوند .

اولین سرودها و ترانه هایی که در هنگام انتخابات به وفور شنیده می شود ، ای ایران و یاردبستانی است . این دو کار طی این سالها کاربرد فراوانی داشته اند و درهمخوانی هوداران کاندیداها بارها خوانده شده اند .

در انتخابات گذشته جهت حمایت از آیت اله هاشمی رفسنجانی چند خواننده ی جوان پاپ تعدادی قطعه اختصاصی تولید کردند که به اسامی خواننده هایی چون هومن سزاوار ، فرزاد فرزین و حتی دی جی الهه می توان اشاره کرد .

چند ماه پیش نیز هواداران محمد خاتمی ترانه ای در حمایت از وی تولید کردند . پیام حصیری خواننده ی این کار حماسی بود که البته با انصراف این نامزد انتخاباتی این قطعه نیز به فراموشی سپرده شد .

اما ترانه ی دیگری که این روزها به گوش می رسد و به عنوان ترانه ی اختصاصی هوداران میر حسین موسوی پخش می شود کاری قدیمی است که حاشیه ساز شده است . ترانه یا سرود ی که با نام آفتابکاران جنگل یا با نام اصلی خون ارغوان ها شناخته می شود ( اومد زمستون ، شکفته بهارون – گل سرخ خورشید ، بازاومد و شب شد گریزون ) این کار بر اساس ملودی ترانه ی نوای چوپان به خوانندگی منوچهر همایون پور ساخته شده است . این سرود قبل از انقلاب بیشتر در جمع گروهی از زندانیان سیاسی و مبارزین آن روزها خوانده می شد و اولین بار به صورت کاست در مجموعه ای با نام آفتابکاران جنگل در اوایل انقلاب منتشر شد که البته  نام اصلی سرود ، خون ارغوان ها بود . این ترانه با صدای خواننده ای به نام داوود و گروه کر با یک پیانو اجرا شد .

این سرود منتسب به یک گروه خاص سیاسی است و به همین خاطر هیچگاه پس از انقلاب از صدا وسیما پخش نشد . در واقع این کار، سرود چریکهای فدایی خلق ایران می باشد که گروهی مخالف نظام جمهوری اسلامی به شمار می روند .

همین سرود با بازخوانی دوباره در حال حاضر به عنوان سرود حمایت از میرحسین موسوی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مورد استفاده قرار گرفته است و در تلویزیون اینترنتی وی که چند روزی آغاز به کار کرده است آغازگر برنامه ها می باشد .

اینکه چرا این کار قدیمی که خیلی هم معروف نیست و سالها نشنیده شده باقی مانده را یکباره علم کرده اند و همچنین  سرود یک گروه خاص سیاسی نیز محسوب می شود ، خود جای سوال دارد . آیا بهتر نیست هواداران هر نامزد انتخاباتی اگر قصد چنین کاری را دارند ترانه یا سرود تازه ای تولید کنند تا هم مختص به خود آنان باشد و هم شائبه ای ایجاد نکند ؟

 

 

از دو سه ماه قبل ازعید چند سایت دانلود آهنگ که رابطه ی نزدیکی با خوانندگانی دارند که کارهای خود را روی این سایتها  می گذارند خبری را درج کرده بودند با این مضمون که مهدی مقدم خواننده ی جوانی که مدتی است دچار ممنوعیت شده است برای ادامه ی فعالیت به خارج از کشور رفته و در همان جا به خوانندگی خواهد پرداخت  . اما مقدم دو سه هفته پیش از سفربه کشور مالزی برگشت و با اعلامیه ای که در یکی از سایتها قرار داد اعلام کرد که برای فعالیت در ایران خواهند ماند .

وی در بخشی از این مطلب نوشته است : حاضر نیستم لذت شاد کردن هم میهنان ام را با به دست آوردن دل یک عده وطن فروش مفلوک عوض کنم .

با نوشتن این مطلب وی شایعه های اخیر را تکذیب کرده است . البته این در حالی است که این خواننده همچنان به دلیل پخش کلیپ از شبکه های ماهواره ای دچار ممنوعیت است .البته پس از بازگشت وی دو کار تازه با صدای  این خواننده در اینترنت پخش شده است . با اینکه آلبوم وی آماده انتشار است ولی بعید به نظر می رسد که به این زودی بتواند کار خود را به صورت قانونی پخش نماید . البته در مورد مقدم نکته ای را که نباید فراموش کرد این است که کلیپهای وی بر خلاف خیلی از خواننده های دیگر ، هیچگاه مشکل خاصی نداشته و به راحتی می شود برای  کارهای وی از وزارت ارشاد مجوز پخش گرفت .

 

 

علیرضا عصار خواننده ای که همیشه کارهای جدی و متفاوتی در عرصه ی موسیقی انجام داده است در جدیدترین فعالیت خود هفته ی گذشته در آیین پایانی دومین دو سالانه ی جایزه بزرگ شهید آوینی در تالار اندیشه ، کنسرتی را برگزار کرد و ترانه ی روایت حق که در مورد شهید آوینی بود را برای اولین بار برای حضار اجرا نمود . تازه ترین آلبوم عصار در تابستان امسال منتشر خواهد شد .

 

 

جدید ترین آلبومهای مجاز پاپ منتشر شده :

 

با تو یه رنگم  = مهران درویش --- پای رفتن = حمید رضا پیروزنیا

 

 

دوستان گرامی ، برای شرکت در نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های پاپ مجاز سی سال اخیر به وبلاگ دیگر من به آدرس www.music82.persianblog.ir مراجعه فرمایید.

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٢۱
comment نظرات () لینک