رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ برگزاری نخستین جشنواره ی موسیقی اینترنتی هرمزگان

 

 

برگزاری اولین جشنواره موسیقی اینترنتی هرمزگان

 

 

سابقه ی برگزاری جشنواره ی موسیقی اینترنتی در ایران به سال 81 بر می گردد و پس از آن نیز چند دوره ی آن انجام شد . در چند جشنواره ی اینترنتی برگزار شده گروههای زیادی شرکت کردند که بیشتر، کارهایی را ارائه می دادند که با آن چیزی که در جامعه ی موسیقی و در بازار موجود بود تفاوتهایی داشت . مثلا در اولین دوره که با نام راک زیرزمینی در اسفند 81 توسط سایت تهران اونیو برگزار شد گروه فرا با آهنگ پشه اول شد . اکثر گروهها و خواننده هایی که در سه دوره این فستیوال اینترنتی شرکت کردند هرگز نتوانستند کارهای مجازی وارد بازار کنند و در پی آن یا زیر زمینی ماندند و یا از هم جدا شدند و به پایان راه رسیدند .

اما این جشنواره ها باعث شدند برای اولین بار در ایران کارهای موسیقی وارد فضای مجازی شوند و آنهایی که مجوز نداشتند هم به این صورت کارهای خود را به گوش دیگران برسانند . البته شاید کسی آن موقع فکر نمی کرد که بعد از آن با حجم وحشتناکی از کارهایی مواجه شویم که هر روز و بهتر است بگویم هر دقیقه بر روی اینترنت قرار می گیرد و بازار دانلود کردن به این گرمی خواهد بود .

اما در تازه ترین رویداد از این نوع ، جمعی از هنرمندان استان هرمزگان کارهای خود را در جشنواره ای اینترتی شرکت داده اند . پس از فراخوانی که در یکی از سایتها برگزار شد تعداد 21 قطعه برگزیده در سایت مربوطه قرار گرفته و طبق نظر بازدید کنندگان بهترین ها انتخاب خواهند شد . گرچه تعدادی از خوانندگان خوب بندرعباس در این برنامه شرکت نکرده اند و جای آنها خالی است ولی به هر حال چند قطعه خوب در این فسیوال اینترنتی قرار گرفته است  .

سبک های مختلف موسیقی در این کارها شنیده می شود مانند : رگه ی – راک – کلاسیک – فیوژن – پاپ – فولکلور – رابسودی – رپ پاپ – پاپ محلی و نوبان

کارها به لهجه ی محلی است و از سبکهای موسیقی استفاده شده که کمتردر مناطق دیگر کشور شنیده می شود .

از کارهای خوب این جشنواره می توان به کارهای حمید سعید – عیسی بلوچستانی – ناصر زرجام و سمیرا نقش بندی در قسمت با کلام و بهمنیار افروزه و بهزاد حبیب زاده در بی کلام اشاره کرد .

برای دانلود کردن کارها می توانید به سایت لیوا مراجعه کنید .

برخلاف آن چیزی که دیگران در مورد موسیقی جنوب گمان می کنند و اینکه کارهای بندری در این مناطق رواج دارد ، کارهای معروف به بندری مختص استان خوزستان است و در دو استان دیگر نوع دیگری از موسیقی مرسوم است که باهم تفاوت بسیار دارند .

در مطلب دیگری به موسیقی های دیگر جنوب خواهم پرداخت .

 

 

در این روزها و در میان کارهای فراوانی که از خواننده های خوب و بد می شنویم ، بعضی از قطعات از قدرت جذب بیشتری برخوردار هستند که در اینجا چند کار خوب را معرفی می کنم . قطعه روزگار با صدای شهرام موسوی که پیش از این آلبوم دیوار را وارد بازار کرده بود ، مدتی است از ایران موزیک پخش می شود ، کلیپی که با مضمون ترانه سنخیت دارد و خود کار به خصوص ملودی آن واقعا شنیدنی است .

ترانه ی اصرار با صدای امیر مولایی نیز کار زیبایی است که از ملودی خوب و اجرای توانمندی برخوردار است .

کیپی با صدای بابک فرخی که به زبان انگلیسی اجرا شده و مضمون ضد جنگ دارد نیزجزو کارهای خوب این روزها محسوب می شود . بهمن تیرگان کارگردان این کلیپ توانسته این قطعه را دیدنی تر کند .

همچنین یکی دیگر از کارهای خوب این روزها قطعه ی حسرت با صدای میثم بختیاری است که پیش از این آلبوم پروانگی را منتشر کرده بود . این کار هم از لحاظ ترانه - ملودی و اجرا جزو بهترین کارهای این روزها به شمار می رود . شنیدن این ترانه را به شما توصیه می کنم .

 

 

قصه ی ساسی مانکن همچنان ادامه دارد . پس از اینکه یکی از سایتها در خبری اعلام کرد که این خواننده قصد ساختن کاری در حمایت از مهدی کروبی در انتخابات را دارد ، دیروز نیز مسئول شاخه ی هنری این نامزد انتخاباتی درمصاحبه ای خبر فعالیت ساسی مانکن و یاس را در ستاد انتخاباتی کروبی تایید کرد و گفت : این دو در حال حاضر با نظر خود در ستاد کروبی به فعالیت انتخاباتی می پردازند و در صورت برگزیده شدن این کاندیدا ، به صورت قانونی فعالیتهای موسیقایی خود را انجام خواهند داد .

یک سوال ، آیا ساسی مانکن با این ترانه ها ی مبتذل و کارهای چیپ می تواند مجاز شود ؟

 

 

 

جدیدترین آلبومهای مجاز پاپ منتشر شده :

 

بازی در نیار = فرهاد جواهر کلام

 

 

 

دوستان گرامی ، برای شرکت در نظر سنجی انتخاب بهترین خواننده های پاپ مجاز 30 سال اخیر به وبلاگ دیگر من به آدرس www. Music 82 . persianblog.ir مراجعه فرمایید .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٢/۱۳
comment نظرات () لینک