رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نقدی بر 4آلبوم جدید پاپ ( ستاره ی سهیل - هم پرواز - لایق - با تو می مونم )

 

 

نقدی بر 4 آلبوم جدید پاپ  ( ستاره ی سهیل – هم پرواز – لایق – با تو می مونم )

 

 

چهار آلبومی که مورد نقد واقع شده اند اسفند پارسال منتشر شده اند و جزو کارهای خوب پاپ محسوب می شوند .

 

ستاره ی سهیل ( مهران موثقی )

 

پیش از انتشار این آلبوم دو قطعه ی پرستوی مهاجر و همت عشق با صدای این خواننده از رادیو پخش می شد . این دو کار با استقبال مواجه شدند و با گذشت یکسال آلبوم وی نیز وارد بازار شد . آهنگساز این آلبوم خود خواننده است و تمامی تنظیمها را حسین زارع انجام داده است . ستاره ی سهیل شامل 8 قطعه می باشد که یا اسپانیش هستند یا اسلو – راک و این روند در آلبوم حفظ شده است . در این آلبوم بیشتر از شعر استفاده شده تا ترانه و از شاعران معروفی چون حسین منزوی و سیمین بهبهانی کارهایی انتخاب شده است . جمعی از بهترین نوازنده های کشور در این آلبوم به نوازندگی پرداخته اند . در تنظیمها بیشتر از سازهای آکوستیک بهره برده شده ، بر خلاف بیشتر کارهای موجود در بازار که با سمپل و سینتی سایزر یک آلبوم را می بندند . خواننده از صدایی خوب برخوردار است و مسلط می خواند ، صدایش تقلیدی نیست ، گرچه فضای کلی آلبوم شباهتهایی به کارهای کوروش یغمایی دارد والبته خواننده رنگ صدای مخصوص به خود را دارد و مانند خواننده های با تجربه راحت و روان کار خود را انجام داده است .

پرستوی مهاجر – ستاره سهیل و همت عشق بهترین کارهای این آلبوم بشمار می روند . خواننده به موسیقی راک علاقه ی خاصی دارد و چند قطعه به این صورت می باشد . بر خلاف کارهای موجود در بازار این آلبوم چندان شامل کارهای عاشقانه ی من و تویی نمی شود و در این دام گرفتار نشده است . با اینکه تنظیم کننده ی این آلبوم اولین کار خود را به صورت رسمی در این مجموعه انجام داده ولی توانسته از عهده ی تنظیمها بر آید البته  اگر از وجود محسن مرشد که ناظر ضبط این کار و نوازنده ی یکی از قطعات بود نیز در تنظیمها استفاده می شد تنوع بیشتری را شاهد بودیم .

به هر حال ستاره ی سهیل که کاری از بچه های شیراز می باشد آلبوم جدی و موفقی در بازار محسوب می شود و خواننده آن می تواند به این کار افتخار کند . برای بهتر شدن کارهای آینده باید از سبکها و ریتم های متنوع دیگر هم استفاده شود و توازنی بین ترانه و شعر برقرار گردد.

 

هم پرواز ( آرش رستمی )

 

اولین اعتبار را استاد محمد نوری به این خواننده داده است و در کاور این آلبوم با دست خط خود از وی تعریف کرده است . بیشتر ترانه و ملودیهای این کار را مجید تقی زاده ساخته و بهروز علیاری و بهنام صفوی که دو کار را تنظیم کرده ، تنظیم کننده های این آلبوم هستند .

فضای کار عاشقانه است و تنظیم ها بیشتر الکترونیک  می باشد . به تو عادت کردم – هم پرواز و ابر بارونی بهترین قطعات این آلبوم هستند . موسیقی این آلبوم به صورت اسلو – هاوس – اسپنیش – شش و هشت – ترنس و کاری ترکی را شامل می شود . این آلبوم تنوع لازم را دارد ولی فقط  کار هم پرواز قدرت صدای خواننده را مشخص می کند . صدای خواننده از توانایی و تکنیک لازم برخوردار است و تا اندازه ای از تحریر های سنتی و البته تحریر های پاپ می تواند استفاده کند  ، صدایش تقلیدی نیست .  کلام این آلبوم قوی نیست و ترانه ی برجسته ای ندارد .

این خواننده می تواند در آلبومهای بعدی با افراد حرفه ای تر همکاری کند و سطح کارهای خود را بالاتر ببرد چون توانایی این کار را دارد اگر خودش بخواهد .

 

 

لایق ( امیر شهرام )

 

بارزترین نکته ی این آلبوم شباهت صدای خواننده به سروش و امید است و خواننده سعی کرده به فضای این دو خواننده نزدیک شود . مشخص است امیر شهرام سالها خوانندگی کرده و بعد به صرافت ارائه ی آلبوم افتاده است . از تحریر های سنتی تا اندازه ای می تواند استفاده کند البته نه به خوبی بعضی از خواننده های پاپی که از این تحریرها بهره می برند و البته صدای با احساسی دارد . آلبوم فضای گوناگونی دارد ، از شش و هشت - چهار چهارم و بندری گرفته تا اسلو- تکنو - ترنس و کارهای ترکی . گریه کردم – می خوامت بی نهایت – مهره سوخته و برگرد کارهای خوب این آلبوم هستند . به نظر می رسد برخی از این ملودیها کاور باشند گرچه در آلبوم اشاره ای نشده است . این آلبوم نیز از ترانه های قدرتمندی برخوردار نیست ولی چند ملودی خوب دارد . خواننده از اجرای کارها بر آمده و صدایش به درد این نوع کارها می خورد . یکی از خوبیهای این آلبوم این است شنونده می تواند چند بار آلبوم را گوش کند بدون اینکه احساس خستگی کند . این خواننده در آلبومهای بعدی اگر از تیم حرفه ای تری استفاده کند موفق تر خواهد شد . تنظیم کننده ی این آلبوم مرتضی شفیع است که توانسته کارهای متنوعی را انجام دهد و آلبوم را از یکنواختی خارج کند و همچنین یک قطعه نیز توسط هومن تکاو تنظیم شده که بهترین کار آلبوم بشمار می رود .

امیدوارم خواننده های دیگر نیز پس از کسب تجربه لازم و سالها خواندن به ارائه ی آلبوم بپردازند نه اینکه هنوز شروع نکرده تصیمیم بگیرند آلبوم به بازار بدهند که جز شکست چیزی عاید آنها نخواهد شد و ممکن است برای همیشه از دور خارج شوند .

 

 

با تو می مونم ( گروه سون )

 

آرش و امید قنادی و کیارش پوزشی با تشکیل گروه سون آلبوم اول خود را وارد بازار کرده اند . این گروه پیش از این دو کار واست می میرم و ستاره را کلیپ کرده بودند که با استقبال مواجه شده بود . این سه نفر آهنگسازی و تنظیم قطعات را انجام داده اند و به خوانندگی پرداخته اند . حسن بزرگ این آلبوم تنظیمهای خوب این کار است ، مخصوصا قطعات اسلو که به خوبی تنظیم شده اند . یه لحظه چشماتو ببند – واست میمرم – بذار دستاتو بگیرم – ستاره ، بهترین کارهای این مجموعه را تشکیل می دهند . کلام این آلبوم بسیار ساده است و چون روی موسیقی به خوبی نشسته شاید ضعف آن مشخص نشود . بهتر است در آلبومهای آتی از ترانه های بهتری استفاده کنند . موسیقی کاراز اسلو – ترنس – شش و هشت و هاوس تشکیل شده است . تنظیم برپایه ی سینتی سایزر استوار است که استفاده ار کلارینت در دو قطعه آنها را شنیدنی تر کرده ، به تازگی استفاده از این ساز کم نوازنده در موسیقی پاپ ایران زیاد شده است . به نظر می رسد این گروه در ساخت و تنظیم کارهای اسلو تبحر بیشتری دارد و قطعات خوب این آلبوم هم جزو این کارها هستند . اورتور قطعه ستاره واقعا شنیدنی است و این کار و چند قطعه دیگر به شنونده احساس آرامش می دهند .

آلبوم گروه سون بهترین آلبوم پاپی است که طی این سالها از یک گروه به بازار ارائه شده است .

 

 

جدید ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

بی تو امشب ( افشین سپهر ) – یاد تو میاد سراغم ( علی هوشمند ) – ساعت 9 ( سیروان خسروی ) – 88 ( بنیامین بهادری )

 

 

دوستان گرامی برای شرکت در نظر سنجی انتخاب بهترین خواننده های پاپ مجاز طی 30 سال اخیر به وبلاگ music82.persianblog.ir مراجه نمایید .

لینک این وبلاگ در قسمت لینکها در سمت راست وبلاگ به نام نظر سنجی موسیقی پاپ قرار دارد .

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٢/٩
comment نظرات () لینک