رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ کنسرت زنده ی محمد اصفهانی و احسان خواجه امیری ، لحظات تحویل سال در تلویزیون

کنسرت زنده ی اصفهانی و خواجه امیری لحظات سال تحویل در تلویزیون

 

 

با عرض شادباش به مناسبت آغاز سال نو

نوروز 1388 مبارک و فرخنده باد

 

 

در نخستین پست سال جدید نگاهی به برنامه های تلویزیون در ساعتهای پیش و پس از سال تحویل دارم و حضور خواننده های پاپ را بررسی می کنم .

امسال یکی از سالهای خوب تلویزیون در مورد بها دادن به اهالی پاپ در آغاز نوروز بود .

در برنامه ی نقره که صبح جمعه پخش شد کلیپ ترانه ی باغ گل با صدای عباس بهادری که در سال 1371 پخش شده بود را با تصویر جدید وی تلفیق کرده بودند و این ترانه که یکی از اولین قطعات پاپ پس از پیروزی انقلاب بشمار می رفت را دوباره پخش نمودند و نکته جالب اینکه در آن سال کلیپ این کار را ساخته بودند هر چند فقط منحصر به محیط استدیو بود و تصاویر فرید و رحیم شب خیز به عنوان آهنگساز و صدابردار کار و خود بهادری را شامل می شد .

تیتراژ ویژه برنامه شبکه سوم هم با کلیپ جدیدی با حضور چهار خواننده آغاز شد . ترانه ای در وصف ایرن ساخته ی علی تفرشی و کلام جبار کاکایی و با صدای علی تفرشی – نیما مسیحا – فرهاد برنجان و حمید خندان .

شبکه ی سوم کار جالب دیگری که انجام داده بود جمع کردن 6 خواننده قدیمی پاپ تلویزیون بود که آغاز گران پاپ پس از انقلاب محسوب می شوند و چند سالی است حضور آنها در سیما کمرنگ شده بود . این قطعه را علی تفرشی ساخته بود و ترانه ی آن را جبار کاکایی سروده بود و با صدای بهرام گودرزی – بهرام حصیری – پرویز طاهری – بیژن خاوری – عباس بهادری و حسن همایونفال اجرا شده بود و البته کلیپ این کار با حضور خوانندگان پخش شد ،گرچه وضعیت کلیپ سازی در تلویزیون بسیار ضعیف و مبتدی است . اگر مهرداد کاظمی ، مهدی سپهر و محمد گلریز در این کار حضور می یافتند تمامی خواننده های پاپ نسل اول در یک قطعه با هم مشارکت داشتند ولی به هر حال حضور این 6 نفر کنار هم برای علاقمندان خاطره انگیز بود .

قاسم افشار و میثم ابراهیمی دو خواننده ی دیگر بودند که  در خلیج فارس و روی عرشه کشتی دو ترانه را زنده اجرا کردند .

خواننده هایی چون نیما مسیحا – حمید خندان- محسن یگانه – علی تفرشی و مجید اخشابی با حضور در استدیو چند کار را اجرا کردند .

شبکه سوم چند کارضبطی از مهرداد هویدا پخش کرد که این خواننده پس از چند سال غیبت در سیما حضور می یافت .

شبکه سوم کلیپی با صدای مهراد صلح میرزایی هم پخش کرد و شبکه دو کلیپی با صدای حسام لرنژاد با موسیقی فواد حجازی روی آنتن برد البته بدون تصویری ازخواننده بود .

علیرضا افتخاری به صورت ضبطی و زنده چند کار را از اصفهان اجرا کرد و سالار عقیلی خواننده ی سنتی چند قطعه را با نوازندگی  پیانوی همسرش به صورت زنده اجرا نمود .

برای اولین بار در تلویزیون کنسرت زنده نیز اجرا شد . در شبکه سوم احسان خواجه امیری به همراه گروه ارکستر خود با تنظیم میثم مروستی و سرپرستی زایا سلیمان چند قطعه را به صورت زنده اجرا کردند . از مردم خواسته شده بود که ترانه های در خواستی خود را پیامک کنند که بیش از یک میلیون این کار را انجام دادند . گرچه از کج سلیقگی کارگردان پخش نباید گذشت که گروه ارکستررا نشان نداد و  به همین خاطر بعضی گمان می کردند خواجه امیری در حال پلی بک می باشد . با اینکه سازها را نمی توان به تصویر کشید ولی می شد نمای بسته ای از نوازندگان را نشان داد که حداقل بینده بفهمد که یک کنسرت زنده را مشاهده می کند .

محمد اصفهانی نیز مانند سالیان پیشین در تلویزیون ، ولی امسال در شبکه دوم حاظر شد و چند کار را به صورت زنده همراه با گروه کر اجرا کرد . نکته ظریفی که در این دو اجرا وجود داشت استفاده دکتر اصفهانی از میکروفن مخصوص موسیقی بود ولی خواجه امیری از میکروفن معمولی استفاده کرد که در کیفیت کار آنها موثر بود و اینکه در قطعه آخر هنوز احسان از سر جای خود بلند نشده بود که موسیقی شروع شد و مجبور شد از همانجا بخواند تا به استدیوی اصلی برسد .

خلیل جوادی ترانه سرا و شاعر طنز نیز با حضور در شبکه سوم کار طنزی با نام فروسی خواند که دست کمی از کار معروف و بلتوث شده ی محکمه ی الهی نداشت .

حضور دوباره ی فرزاد حسنی در تلویزیون پس از مدتها غیبت و اجرای زنده ی برنامه ی تحویل سال شبکه ی سوم را خاص تر کرده بود .

 

توضیح = دوستان گرامی ، مانند سالیان پیش قرار بود بهترین های سال را انتخاب و معرفی نمایم که به دلیل انتشار تعداد زیادی آلبوم در روزهای آخر سال این مورد به اواخر فروردین موکول شد .

به روز کردن بعدی این وبلاگ پس از تعطیلات نوروزی خواهد بود .

تعطیلات خوش بگذره .

 

آخرین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده ی سال 87

 

من خود آتیشم = داریوش خالق زاده

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱/۱
comment نظرات () لینک