رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ مروری بر موسیقی پاپ در سال 85

مروری بر موسیقی پاپ در سال 85

 

 

موسیقی پاپ در سال 85 فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشت . در ماههای ابتدایی سال به دلیل روند کنداعطای مجوز به آلبومها بازار در سکون به سر می برد . در خرداد به واسطه حضور تیم ملی در جام جهانی خیلی از خواننده ها به فکر خواندن در این مورد افتادند و تعداد فراوانی قطعه تولید شد . در شهریور خبر ممنوع الفعالیت شدن حدود 50 خواننده پاپ به دلیل همکاری و پخش کلیپهایشان از شبکه های ماهواره ای تبدیل به خبر اول موسیقی شد وحتی پرونده شرکت نوای رامشه هم باطل شد واین شرکت تعطیل گردید . البته هنوز هم تعدادی از خواننده ها نمی توانند مجوز کنسرت و آلبوم خود را دریافت نمایند گر چه تعداد کمی از این تعداد توانستند از ممنوعیت رهایی یابند . تولید تعداد فراوانی قطعه و بیش از 100 آلبوم غیر مجاز پاپ وطنی و پخش آنها در اینترنت از موضوعات دیگر امسال بود که به جز تعداد محدودی بقیه کارها حرفی برای گفتن نداشتند . از آلبومهای خوب غیر مجازها می توان به آلبوم موفق متاسفم با صدای محسن چاووشی –لاف عاشقی = علی اصحابی – راز یا دیوونگی = ساسان پاشایی – سونامی = مهدی مقدم – تعقیب = فرزاد فرزین – نرو = مهدی مدرس – نازنین = علی شریفی – زمستون و نمی فهمه = امید آمری اشاره کرد .

تولید فراوان کلیپ و پخش آنها از شبکه های ماهواره ای به خصوص ایران موزیک و عدم نظارت لازم بر روی آنها وضع عجیب ودر بیشتر موارد خنده داری را پیش آورده و کار را به جایی رسانده که هر کی از راه رسیده کلیپی با هر کیفیتی تهیه کرده و با پرداخت مقداری پول آنها را به زور به خورد ملت می دهد . از موارد مثبت امسال انتشار آلبوم خواننده های قدیمی تر بود خواننده های چون = ناصر عبدالهی – علیرضا عصار – چنگیز حبیبیان – شاهکار بینش پژوه – حسین زمان – علی تفرشی  توانستند در بازار حضور داشته باشند . تولید آلبوم نهان مکن عصار که توسط شهرداد روحانی موزسین برجسته ایرانی تنظیم شد و بهترین ارکستر سمفونیک دنیا یعنی لندن آن را اجرا کردند و همچنین در بهترین استدیوی صدابرداری جهان یعنی ابی رود ضبط شد از موفقیتهای امسال بود . البته بازتاب این آلبوم هم در نوع خود جالب بود چون عده ای آنرا به شدت تحسین کردند و گروهی هم آن را کاری ضعیف ارزیابی نمودند . بنیامین بهادری خواننده ای که توانست اواخر اسفند 84 با آلبوم خود کلی سر و صدا کند در جشنواره ای در سوئد اجرای موفقی را پشت سر گذاشت .

تسریع در روند اعطای مجوز در 2 ماه پایلنی سال موجب انتشار بیشتر آلبومهای پاپ گردید .

اما امسال دردناکترین و متاثر کننده ترین سال موسیقی پاپ طی سالهای گذشته به شمار می رفت .

در گذشت بابک بیات آهنگساز معتبر و قدیمی – درگذشت عمران صلاحی و نوذر پرنگ گرچه این دو نفر کار اصلیشان ترانه سرایی نبود ولی از اولین کسانی بودند که به ترانه سرایی در تاریخ موسیقی پاپ پرداختند

- در گذشت حامد معبودی از کلیپسازان و برنامه سازان جوان – در گذشت آرشام (مهدی شیخ ) خواننده جوان و تازه کار کلیپ چرا مشکی و بالاخره در گذشت ناگهانی و بسیار دردناک ناصر عبدالهی یکی از محبوبترین و بهترین خواننده های تاریخ موسیقی پاپ ایران از جمله اتفافات ناراحت کننده امسال بود .

 خارج شدن یکی دو تن از خواننده های مجاز از این حیطه و ملحق شدن به لس آنجلسیها و در عوض مجاز شدن چند تن از خواننده های خارج از کشور و اعطای مجوز به آنها از موارد جالب امسال بود .

چند تن از خواننده های زن داخل کشور امسال ترانه هایی را اجرا کردند و این کارها پخش هم شد و حتی یکی از اینها کلبپ متفاوتی را تهیه کرد وبا حجاب در آن حضور یافت و از شبکه پی ام سی پخش گردید.

اگر چه مویسقی رپ حوضه متفاوتی ازپاپ دارد اما امسال علاوه بر این که تعداد زیادی ترانه رپ اجرا شد که بیشتر آنها هم غیر مجاز بود تعدادی از این کارها با قطعات پاپ همراه شد و کارهایی به این شکل هم تولید شد .

امسال اگر در معابر عمومی و اتوموبیلها و خانه ها مقداری دقیقتر می شدید می توانستید پی به این نکته ببرید که ترانه های تولید داخل کشور اعم از مجاز و غیر مجاز بیشتر از کارهای لس آنجلسی به گوش می رسید و این توفیقی مهم برای بچه های داخل کشور محسوب می شود در واقع لس آنجلسیها به طرز وحشتناکی زیر سایه قرار گرفتند .

پخش کارهای خواننده های قدیمی  که کارهایی را  در ایران اجرا کرده بودند چه کسانی که در حال حاضر در ایران هستند ویا در خارج کشورحضور دارند از رادیو  این نکته را روشن کرد که کار موفق در هر زمان تولید شود مانگار می شود و با پخش این نوع کارها هیچ اتفاقی هم نمی افتد .

در بخش تیتراژهای سریالها و برنامه های تلویزیونی امسال مجید اخشابی و احسان خواجه امیری حضور چشمگیر تری داشتند گرچه محمد علیزاده و علی لهراسبی موفق ترنشان دادند .

حضور خواننده ای با کارهای متفاوت و تلفیقی در موسیقی یعنی محسن نامجو باعث محبوبیت وی در بین خود اهالی موسیقی شد ونامجو که تا امروز 5 آلبوم تولید کرده و خیلی از کارهایش غیر رسمی پخش شده توانست مجوز آلبوم خود را دریافت کند و آلبوم ترتج اردیبهشت 86 منتشرخواهد شد .    

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٦/۱/۱٤
comment نظرات () لینک