رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ شادمهر - رادیو فردا - ترانه های جام جهانی (2)

پاپ کرن بد طعم شادمهر

 

در آلبوم جدیدم کاری ارزشی به قول بچه های داخل کشور وجود دارد که توصیه می کنم حتما گوش کنید . او راست می گفت و قتی شادمهر چند ماه پیش از انتشار آلبوم جدیدش این حرف را زد همه را منظر گذاشت . وقتی اسفند 84 آلبوم پاپ کرن منتشر شد آخرین قطعه ماندگار نام داشت که بهترین کار این آلبوم ودر کل یکی از بهترین کارهای وی به شمار می رود قطعه ای خوب با ملودی و تنظیمی شنیدنی .

 البته طرف ب کاست 3 ترانه دیگر هم داشت که می شد چند بار آنها را شنید وتقریبا با کارهای قبلی شاد مهر در یک راستا قرار می گرفتند . اما فاجعه طرف الف کاست بود . 5 قطعه ای که خیلی زود فراموش خواهد شد و احتمالا چند سال دیگر خود شادمهر هم از خواندن آنها اظهار پشیمانی خواهد کرد . 2 قطعه که بیشتر شبیه کارهای بی کلامی هستند که در خلال آنها صدایی هم به گوش میرسد کلام هم بسیار ضعیف و بی هدف است . شادمهر خواسته آزمایشی کند که آیا مردم روی خوش به این کارها نشان خواهند داد یا خیر که حتما جواب آن را هم گرفته . جدا از ترانه های ضعیف کلیپ های پخش شده از وی بیشتر توی ذوق میزد . کلیپ هایی مبتذل و جلف که خیلی از لس آنجلسی ها هم این روزها دیگر تن به این کارها نمی دهند .

این آلبوم شادمهر مورد توجه قرار نگرفت ودر هیاهوی آلبوم بنیامین گم شد البته اگر این آلبوم قوی بود این بلا سرش نمی آمد . شاید این کار درس عبرتی باشد برای این خواننده . جالب است بدانید شادمهر آلبوم بعدی خود را هم تمام کرده وتا پایان سال وارد بازار خواهد شد و این روزها آلبوم جدید تری را آغاز کرده است شادمهر با پاپ کورن خود را تا اندازه ای محو کرد شاید خود وی بتواند خودش را نجات دهد .

 

 

 

حضور خوانندگان پاپ در آلمان

 

 

قاسم افشار- محمد اصفهانی – امیر کریمی و مجید اخشابی 4 تن از خوانندگان خوب کشورمان به آلمان رفته اند تا کنسرت هایی در حاشیه جام جهانی فوتبال برگزار نمایند .

 

 

آقای رادیو فردا چرا بهت برخورد ؟

 

 

موسیقی21 برنامه هفتگی رادیو فرداست که جمعه شبها پخش میشود . مجری و تهیه کننده این برنامه کیوان حسینی است که 3 سال است از ایران خارج شده است . وی زمانی که در ایران بود اجتماعی نویس نشریات اصلاح طلب محسوب می شد . حالا چرا وی را که معلوم است اطلاعات بسیار کم وناقصی در مورد موسیقی به خصوص داخل کشور دارد را به عنوان تهیه کننده این برنامه قرار داده اند باید از خودشان پرسید .

 خوب است بدانید رادیو فردا از آمریکا و جمهموری چک پخش می شود و این بخش هم در چک تهیه مگردد . در برنامه 3 هفته پیش فرد نامبرده در مورد 4 ترانه که در مورد جام جهانی ساخته شده اند کمی صحبت کرد و سپس قسمتی از آنها را پخش کرد . در معرفی ترانه عصار آن را حاوی ته مایه های سیاسی دانست واینکه شاهکار بینش پژوه شاعر کار است و مثل کارهای دیگر عصار ساخته شده است اظهار شگفتی کرد معلوم بود این ترانه به مذاق وی خوش نیامده چون در این قطعه از صلح طلب بودن ایرانیان گفته میشود و اینکه ایرانیان هیچ وقت زیر بار ظلم و ذلت نخواهند رفت . خیلی  عجیب است که برای یک ایرانی هر کجا می خواهد باشد این موارد خوش نیاید و آن را سیاسی بداند . شاید او و همفکرانش دوست داشتند کاری بی خاصیت خوانده شود تا به آنها احساس خوبی دست دهد ولی عصار با این شعر عمیق شاهکار بینش پژوه خواب آنها را آشفته کرد هر چه باشد رادیو فردا زیر نظر مستقیم سازمان سیا ی آمریکا اداره می شود و این وطن فروشان حقوق بگیر دولت بوش محسوب می شوند و باید این خود شیرینیها را انجام دهند تا بالا دستیها خوششان بیاید . در این برنامه هر هفته با گافهایی که میدهند و اطلاعات اشتباهی به خورد مخاطب می دهند میشود کنار آمد ولی با وطن فروشی آنها نمی شود کنار آمد . این طور نیست

 

 

 

پاسخ به سوالات شما

 

 

ترانه سیراف به خوانندگی و آهنگسازی محسن شریفیان و شعری از دکتر جعفر حمیدی وتنظیم بابک شهرکی ساخته شده است که هنوز در قالب آلبوم وارد بازار نشده و به سفارش مرکز بوشهر تولید شده است .

 

محسن یگانه وخوانندگانی از این دست که فقط کارهایشان در اینترنت پخش می شود و جزو خوانندگان مجاز محسوب نمی شوند اطلاعات صحیحی هم در مورد آنها وجود ندارد به خصوص یگانه که تا حالا مصاحبه ای هم نداشته فقط این را بدانید که وی اهل استان گلستان است و 3 آلبوم غیر مجاز از وی پخش شده است . همچنین از صدایی خوب برخوردار است که اگر با یک آهنگساز و تنظیم کننده حرفه ای کار کند خیلی جای پیشرفت دارد .

 

محسن چاووشی = 4 ترانه جدید وی در فیلم علی سنتوری به کارگردانی داریوش مهر جویی توسط بهرام رادان پلی بک خواهد شد . 3 آلبوم از چاووشی به صورت غیر مجاز پخش شده و اولین آلبوم مجاز وی هم پاییز منتشر خواهد شد .

 

 

  

ترانه های جام جهانی (2)

 

 

4- ایران من = خواننده =علیرضا عصار—آهنگساز= عصار و شهرداد روحانی –تنظیم = شهرداد روحانی – شاعر = شاهکار بینش پژوه

بلاخره کاری که همگان منتظرش بودند به همراه کلیپ آن پخش شد . کارگردان این کلیپ کیوان اسلامی از کارگردانان تلویزیون است و توانسته کار آبرومندانه ای را بسازد . در ضمن این اولین کلیپ رسمی عصار هم می باشد . مزیت این کار شعر عمیق بینش پژوه است و همچنین تم ایرانی کار آنرا با دیگر قطعات ساخته شده متمایز می کند . به شخصه معتقدم اگر فواد حجازی هم این آهنگ را تنظیم می کرد هیچ اتفاقی نمی افتاد و حتی شاید از کار روحانی قوی تر می شد . به هر حال یکی از بهترین کارهای ساخته شده برای جام جهانی همین کار است . برای اولین بار هم در پر بیننده ترین برنامه تلویزیون یعنی برنامه 90 کلیپ این کار با حضور خود عصار پخش شد که این مورد هم در نوع خود جالب توجه بود .

 

 

5- تیم ما ایران = گروه جونیرز – شعر = شهبال شب پره – آهنگ = اسپانیایی – تنظیم = آرش شعر باف ---------  این گروه 5 نفری لس آنجلسی اولین کاری است که از آنها پخش شده است . بر روی ملودی که ریکی مارتین در جام جهانی 98 خوانده بود ساخته شده . کاری معمولی است و صدای خوانندگان این گروه هنوز خام است .

 

 

6- ای جاویدان ایران = گروه آریان – آهنگساز = علی پهلوان – شعر و تنظیم = نینف امیر خاص

این کار هم در راستای دیگر کارهای آریان قرار میگیرد تم کار ترنس است گرچه چندان شاخص نیست با آنکه انها تلاششان را کرده اند .

 

 

7- سرودی برای ملی پوشان = شعر = ایرج پارسی فر – آهنگ و تنظیم = ابی یگانه

این کار در سوئد توسط دانشجویان ایرانی خوانده شده که این هم جزو کارهای خیلی معمولی است وکار شاخصی نیست .

 

 

8- تیم ملی ایران = خواننده = جمشید --  آهنگساز وشاعر = بابک رادمنش – تنظیم = بارن

این کار در لندن ساخته شده ودر لس آنجلس خوانده شده است نسبت به کارهای دیگری که در خارج از کشور ساخته شده کار معقولتر و بهتری است .

 

9-جام جهانی = خواننده = آرمین و نگار –آهنگساز = علی پاکدامن  --ترانه = فرید احمدی

این دو خواننده خردسال هم کاری را برای تیم ملی خوانده اند که فقط از شبکه ایران موزیک پخش میشود که در نوع خود کار جالبی است .

 

10- سرود پیروزی = خواننده و آهنگساز و شاعر = احمد وحدت خواه – تنظیم = فرنوش بهزاد

این کار در لندن ساخته شده و ساختار سرود مانند دارد . این کار هم چندا ن مورد توجه قرار نگرفت .

 

 

 

آلبومهای مجاز جدیدی که وارد بازار شده اند =

 

برو خوش باش = افشین توتونچی =هوداد---------- ریسک = فرزام فیض ----شهر شلوغ = پاشا

بچه جنوب = علی ربانی ----- مه رو = رسول عسگری = پویان

  

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۳/٢٠
comment نظرات () لینک