رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ پرونده « مسابقه های خوانندگی » در شبکه های ماهواره ای ( 2 )

پرونده ای اختصاصی ، جذاب و خواندنی برای « مسابقه های خوانندگی » در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ( 2 )

 -----------------------------------------------------------------------------------------

از" تهران " تا " لوس آنجلس " همه به دنبال انتخاب خواننده اند ! / پشت پرده این برنامه ها چه خبر است ؟! / تکان دهنده و عبرت آموز ؛ افشای آنچه بینندگان نمی بینند و نمی دانند !! / برای نخستین بار ؛ بازگویی ماجراهای واقعی و تاسف برانگیز از پشت صحنه برخی از این برنامه ها / هشداری برای شرکت کنندگان و خانواده ها ؛ بچه ها مواظب باشید !!

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

دو – نکست پرشین استار ؛ جنس صداتو دوس دارم !!

بی عدالتی در روز روشن !

 

نکست پرشین استار وارد می شود ...

 

شبکه ماهواره ای " تی وی پرشیا " در اوایل سال 87 آغاز به کار کرد . این شبکه سرگرمی ساز نیز از کشور آلمان و شهر کلن از منطقه ای با نام هورت به روی ماهواره ارسال می شد . خشایار غیاثی ، یکی از کنسرت گذاران ایرانی در آلمان به همراه سه شخص دیگر این شبکه را مدیریت می کنند . گفتنی است غیاثی پیش از این نیز در کشورهای اروپایی به دنبال کشف خواننده بوده و گاهی مسابقه های کوچکی نیز در برخی از این کشورها برگزار می کرد .

 

اروپا نه ؛ به دبی می رویم

 غیاثی در ابتدا در خود آلمان مرحله نخست مسابقه انتخاب خواننده را با نام ( next Persian star  ) برگزار کرد . شرکت کنندگان به جز چند نفر همه از کشورهای اروپایی حاضر شده بودند و آن نتیجه ای را که وی به دنبالش بود به دست نیاورد . به هر حال وی دراوایل سال 88 مسابقه را به دبی منتقل کرد و از اینجا بود که بسیاری از علاقمندان خوانندگی از ایران در این مسابقه شرکت کردند . وی با فواصلی چند ماهه هر دوره را در طول سال برگزار می کرد و در حال حاضر دوره چهارم این مسابقه در مراحل انتهایی خود می باشد . مراحل چندگانه هر دوره این مسابقه به صورت متناوب در دبی و آنتالیای ترکیه برگزار می شود .

 

داوران  

در طی چهار دوره اخیر دوران این مسابقه عبارت بودند از : عبدالحسن ستارپور ( خواننده قدیمی پاپ )  / وارطان آوانسیان ( تهیه کننده موسیقی ) / امید سلطانی ( خواننده ) / رامین زمانی ( موزسین ) / محمد مقدم ( موزسین ) / منصورجعفری ( خواننده )  / هنگامه ( خواننده )  / مریم حیدرزاده ( ترانه سرا ) و فرهاد زند ( موزسین و تهیه کننده موسیقی )

 

نکته گفتنی درباره داوران این مسابقه این است که حداقل نیمی از این افراد شاید از صلاحیت لازم جهت داوری در یک مسابقه خوانندگی برخوردارنباشند و حضور برخی اشخاص بیشتر به یک شوخی می ماند ...

به طورمثال آیا واقعا مریم حیدرزاده و یا هنگامه باید داورچنین مسابقه ای باشند ؟ آیا آنها صلاحیت داوری در چنین مسابقه ای را دارا هستند ؟ و آیا هر شخصی که سابقه ای چند ساله در موسیقی داشته باشد باید خود را محق انتخاب خواننده و داوری در یک مسابقه تلویزیونی بداند ؟ البته برخی معتقدند حضور این افراد صرفا جهت خالی نبودن صندلی داوری است و نباید حضور این اشخاص را آن چنان جدی تلقی نمود .

در ضمن خود هنگامه هنوز در اجرای آثارش با مشکل جدی روبرو است . گفتنی است چند ماه پیش وی سه قطعه از ساخته های علیرضا افکاری ( موزسین داخلی ) ضبط می کند که به دلیل ضعف در اجرای خواننده ، افکاری این کارها را از این خواننده پس می گیرد .

همچنین قضاوت های مغرضانه در قبال برخی شرکت کنندگان ، باعث شد که این مسابقه به عنوان یکی از پرحاشیه ترین برنامه های ماهواره ای محسوب شود .

 

ضبط از صبح تا شب

این مسابقه در یکی از هتل های دبی ضبط می شود . زمان ضبط نیز از ساعت 8 صبح الی 8 شب می باشد . پس اگر مشاهده می کنید که برخی شرکت کنندگان از خستگی می نالند حق دارند چون ممکن است شما از ساعتهای ابتدایی صبح منتظر اجرا باشید ولی در ساعتهای پایانی شب نوبت به شما برسد. این در حالی است که حتی نهاری هم به شما داده نمی شود . مرحله ترکیه این مسابقه نیز بعضا در سواحل دریا ضبط می شود آن هم در محیطی آزاد .

برای شرکت در این مسابقه مبلغی نیز باید پرداخت کرد . از همان دور نخست 110 دلار از شرکت کنندگان دریافت می شد و در دوره های بعد نیز مبلغ مورد نظر توسط متقاضیان پرداخت شده است .

 

ایران – دبی

اینکه برای شرکت در یک مسابقه از یکی از شهرهای ایران به دبی بروید ، تست بدهید و برگردید ، حداقل باید دارای دو شرط باشید : اولا ازفرصت لازم و کافی برخوردارباشید و دوم اینکه به لحاظ مالی هم در وضعیتی باشید که این کار را بتوانید انجام بدهید .

 

نکته مثبت

هر مسابقه تلویزیونی در هر اندازه ای که برگزار شود می تواند برخی چهره های تازه نفس و با آتیه را به جامعه هنری معرفی نماید . قطعا این مسابقه نیز حائز چنین شرطی هست و برخی صداها از طریق این مسابقه به جامعه موسیقی معرفی شده اند . حال اینکه بعدها از طریق همین مسابقه در حق آنها ظلم شده باشد و چه نشده باشد مساله دیگری است که البته در جای خود حائز اهمیت فراوان است .

 

رفتار داوران

شاید برخی بینندگان تلویزیونی که خیلی هم به صورت علمی با موسیقی آشنایی نداشته باشند از برخی رفتارها و قضاوتهای این داوران تعجب کرده باشند ، چه برسد به نگاه حرفه ای های موسیقی و منتقدان به این گونه از مسابقه ها ؛ به سخره گرفتن اجرای یک شرکت کننده ، فرصت دادن بیش از اندازه به شخصی دیگر ، تعریف از قیافه و چهره یک شرکت کننده ( به خصوص درباره بانوان ) ، مقاومت بیهوده دربرابر اجرای قابل قبول برخی دیگر از شرکت کنندگان ،ازدلایل این امر می باشد .

 

خلاقیت ندارید !

واژه خلاقیت به طور رسمی در این مسابقه به واژه ای دست مالی شده تبدیل شده است . داوران از هر شرکت کننده ای انتظار بروز خلاقیت دارند . آیا واقعا هر خواننده آماتوری باید واجد این شرط باشد ؛ در حالی که خیلی از چهره های مشهور نیز در طول دوران فعالیت کاری شان نتوانسته اند به این ویژگی در طی سالیان متمادی دست یابند . آیا بر زبان راندن چنین حرفهایی در این سطح قابل قبول است و یا صرفا ژستی جهت قرار گرفتن پشت میز داوری می باشد .

 

ما این قطعه را نشنیده ایم

یکی از نکات آزاردهنده این مسابقه کینه دیرینه برخی داوران آن نسبت به خوانندگان داخلی است . حتما مشاهده کرده اید که وقتی قطعه ای از یک خواننده لس آنجلسی اجرا می شود همه وی را تشویق می کنند و زمانی که نوبت به اجرایی ازخواننده داخلی می رسد دربرابر وی جبهه می گیرند که ما این کار را نشنیده ایم ، این خواننده را نمی شناسیم و موارد این چنینی و حتی نسبت به خواننده اصلی نیز گاهی موارد ، اظهار نظرهای خلاف واقع ایراد می کنند .

 

می خوام از خودت بخونم !

برخی شرکت کنندگان به خیال اینکه اگر یکی از آثار داوران را اجرا نمایند امتیاز بیشتری کسب می کنند بر این امر اصرار می ورزند .

تعریف و تمجیدهای تملق گونه تعدادی ازشرکت کنندگان نیز نسبت به داوران ، از دیگر نکات آزار دهنده این مسابقه محسوب می شود .

 

شمالی ها به پیش!

یکی از موارد عجیب این مسابقه حضور تعداد قابل توجهی علاقمند به خوانندگی از شهرهای شمالی کشور است . این که به چه دلیل نیمی از شرکت کنندگان این مسابقه از این منطقه هستند برما پوشیده است .

 

خانمها ؛ کشف حجاب

%99 بانوان شرکت کننده بدون حجاب در این برنامه حضور می یابند و تقریبا همه آنها نیز از ایران عازم این مسابقه می شوند . گفتنی است خود این شرکت کنندگان مبادرت به چنین کاری می کنند و مسولان این مسابقه درباره این مورد به آنها چیزی را گوشزد نمی کنند . البته برخی خانمهای شرکت کننده آن چنان با وضعیت زننده ای ظاهر می شوند که با این کارشان حتی روی برخی خوانندگان زن لس آنجلسی را هم سفید می کنند !

 

 

شیوه برگزاری مسابقه

در این مسابقه در مرحله نخست هر شرکت کننده معمولا دو قطعه را بدون ساز و اگر خود شرکت کننده سازی معمولا گیتار بنوازد با ساز برای داوران اجرا می کند . در مرحله دوم انتخاب شدگان قطعات را با موسیقی اجرا می کنند و در برخی قسمتها باید آثار سایر خوانندگان را نیز بخوانند و در مرحله پایانی در برابر تماشاگران به اجرای دو سه قطعه با انتخاب خود می پردازند . البته اینکه حتما باید یکی از آثار در مراحل بالاتر شاد باشد جزو شرایط عجیب این مسابقه می باشد .

 

خودمونی تر لطفا !

یکی از اهداف پنهان این مسابقه نزدیک تر ساختن آقایان و خانمهای شرکت کننده به همدیگر به خصوص در مراحل نهایی است . در مراحل پایانی همگی را به گردش و تفریح می برند ، آنها را به طور ماهرانه ای به همدیگر نزدیک می کنند و ...

همچنین تاکید عوامل این برنامه بر حضور داشتن خانمها در مراحل پایانی نیز در نوع خود جالب توجه است .

 

سرنوشت برندگان سه دوره :

 

" احسان بدخشان " ؛ سرنوشت عبرت آموز نفر اول دوره نخست : آواره در آلمان ؛ او را پناهنده سیاسی کردند ! / غربت سرابی بود و بس !

در اولین دوره برگزاری مسابقه نکست پرشین استار پس از آنکه دو نفر نخست اروپا و نفرات برتر در بخش دبی با هم به رقابت پرداختند در نهایت " احسان بدخشان " از شهر قائم شهر به مقام نخست دست یافت . گفتنی است وی پیش از این مسابقه در آلبومی که در اینترنت منتشرشده بود با همکاری با یک خواننده جوان دیگر خوانندگی را تجربه کرده بود . بدخشان با تاکید بر اجرای قطعه " همین امشب " که پیش از این توسط کامران رسول زاده در آلبوم مجازش اجرا کرده بود، توانست نگاهها را به سوی خود جلب نماید . اگر چه ملودی آن قطعه ترکی بود ولی وی هیچ گاه به این مورد ونام رسول زاده اشاره نکرد . در مجموع این خواننده جوان جزو بهترین های آن دوره بود و در اجرای خود نیز توانست مسلط نشان بدهد و نوید حضوریک خواننده آینده دار را به جامعه موسیقی می داد .

اما پس از اینکه وی توانست لقب سوپراستار را دریافت نماید شبکه مذکور دو کلیپ ارزان قیمت با موسیقی های ضعیفی برای وی ساخت . در کلیپ ها از دختری آلمانی نیز استفاده کردند که وی عملا نتواند در موسیقی مجاز به راحتی حاضر شود . اما ماجرا به اینجا ختم نشد . عوامل شبکه تی وی پرشیا این خواننده شادمان از برنده شدن را ، با ویزای تهیه شده همراه خود به آلمان بردند . پس از آن به پیشنهاد عوامل شبکه تی وی پرشیا وی در آنجا پناهنده سیاسی شد تا بتواند اقامت آلمان را کسب نماید . اما نکته تاریک ماجرا اینجا بود که وقتی غیاثی و دوستانش احسان را به آلمان بردند دیگر با وی کاری نداشتند و حال او باید در آنجا سرگردان رها شود . جوانی که نه به زبان آلمانی و نه هیچ زبان دیگری مسلط بود و نه می توانست کار آبرومندانه ای را در این کشور انجام بدهد به سودای معروف شدن وارد این کشوراروپایی شده بود .

گفتنی است وی چند وقت پیش با یکی از دوستانش به نام امیر در ایران تماس می گیرد و از وی می خواهد قطعه ای را برای وی تنظیم نماید اما نکته تاسف برانگیز آنجاست که احسان بدخشان پول ضبط این قطعه را در آلمان نداشته است .

اکنون بیش از دو سال و نیم از برنده شدن وی می گذرد و نه خبری از آلبوم هدیه شده از لس آنجلس و یا تی وی پرشیایی ها ست و نه هیچ چیز دیگر . فقط یک جوانی که می توانست به راحتی پس از این مسابقه به شکل مجاز با استقبال علاقمندان ، آلبومش را در ایران به صورت رسمی منتشر نماید باید سر از آلمان درآورد و به انجام کارهای بسیاری سطح پایینی مانند ظرفشویی ! مشغول شود تا بتواند هزینه زندگی خود را تامین نماید .

به هر حال تی وی پرشیایی ها به اهداف خاص خود در باره نفر اول دور نخست رسیدند و کماکان به دنبال شکار جوانان خوش صدایی هستند که از این طریق به سوی آنها پناه می برند . البته قطعا عدم تجربه لازم از سوی خود این خواننده و ذوق زدگی وی هم باعث این سرگردانی وی شده است . حال او بازنده ترین برنده دنیاست ....

 

رضا شیرکانی ؛ نفر نخست دور دوم ؛ کجا بهتر از بوشهر ! / او فریب لس آنجلسی ها را نخورد / باهوش با هنری که همه را جا گذاشت

وقتی پیش از اینکه در مسابقه کارش را اجرا نماید گزارشگرمسابقه از وی سوال کرد امروزچکار می کنید ؟ وی با لبخندی زیرکانه گفت اول میشم . قطعا خیلی ها این حرف وی را جدی نگرفتند و مانند بسیارانی دیگر از شرکت کنندگان که اعتماد به نفسشان در حد اعلی می باشد آن را یک بلوف دانستند . ولی زمانی که شروع به اجرا کرد همه محو اجرای متفاوت وی شدند . او از بوشهر آمده بود و ترانه های محلی آشنای بوشهری را با ملودی و تنظیمی راک آن چنان مسلط و دلنشین اجرا کرد که داوران هیچ حرفی برای گفتن نداشتند . دیگر نوع اجرای وی خود خلاقیت بود و نمی شد هیچ ایرادی به وی گرفت .

 در شب پایانی وقتی در سالن و برابر دیدگان تماشاگران به اجرا پرداخت داوران آن چنان ذوق زده شدند که در ابتدا وارطان آوانسیان و سپس ستار و فرهاد زند ایستادند و برای وی دست زدند و متعاقب آن تمامی تماشاگران نیز پیرو داوران برخاستند و وی را تشویق نمودند . البته همان طور که پیش بینی می شد رامین زمانی تنها کسی بود که مقاومت کرد و برنخاست و مشخص نبود که چرا رنگ رخسارش این قدر تغییر یافته است ؟!! . شاید او انتظار این اجرا وبه تبع آن استقبال و تشویق تماشاگران را در ذهن خود متصور نبود .

اما شیرکانی بعد از اتمام این مسابقه چه کرد ؟  پس از کسب رتبه نخست توسط شیرکانی دیگر خبری از وی نشد . کلیپ های اجرایی وی در این مسابقه در فضای مجازی با استقبال شایان توجهی مواجه شد و حتی به موبایل ها هم کشیده شد . وی توانسته بود با تلفیق ترانه های محلی بوشهربا موسیقی مدرن غربی اجرایی توانمند ، آن هم به نحو جذابی ارائه نماید . شاید کمترکسی از یک خواننده بوشهری ارئه چنین موسیقی را انتظار نداشت ولی وی به نحو شایسته ای از این امتحان سربلند بیرون آمد . پس از این مسابقه شیرکانی بدون توجه به تعریف و تمجیدهای لس آنجلسی ها بدون آنکه مرعوب آنها شود به زادگاهش برگشت و مشغول به تدریس و تمرین موسیقی شد .لازم به ذکر است  وی سالها در بوشهر به تعلیم و تدریس و آموزش موسیقی پرداخته بود . همچنین در فیلم تلویزیونی " پامرغی آمریکایی " تولید سیمای مرکز بوشهر در سال 87 هم به ایفای نقش پرداخته بود و هم به اجرای موسیقی و خوانندگی .

نشریه محلی پیام جنوب در ویژه نامه نوروز 90 خود که گویا به مدیر مسئولی پدر وی در بوشهر منتشر می شود ضمن معرفی این خواننده و نوع دیدگاهش به موسیقی ، از چند تن از موزسین ها خواسته شده بود که به تحلیلی علمی درباره موسیقی و اجرای شیرکانی بپردازند .

امیدواریم این خواننده متفاوت و توانمند هر چه سریع تر وارد بازار موسیقی مجاز کشورشود چون سبک و سیاق وی می تواند برای علاقمندان موسیقی تازه و بدیع باشد . به واقع اگر این مسابقه کذایی دو پدیده به موسیقی پاپ ایران معرفی کرده باشد قطع و یقین یکی از آنها رضا شیرکانی است . اگر وی هوشمندی به خرج نمی داد می توانست طعمه خوبی برای غیاثی و دوستانش باشد اما وی زرنگ تر از این حرفها بود . او آب و هوای شرجی بوشهر را به سراب خودساخته عوامل تی وی پرشیا ترجیح داد و حال که سرنوشت تاسف برانگیز احسان بدخشان را خوانده اید قطعا هوشمندی او را تحسین می کنید .

 

" سجاد شادمند " ، نفر نخست دور سوم ؛ اعتراض شدید به دست اندرکاران شبکه / شروع همکاری با رامین زمانی / غیاثی او را الکلی خواند !

در سومین دوره این مسابقات که چندان چهره توانمندی هم در آن حضور نداشت " سجاد شادمند " از شمال کشور به مقام نخست دست یافت . این خواننده بر عکس دو برنده قبلی از همان روزهای بعد از اتمام این مسابقه جنجالی ظاهرشد . در این راستا شادمند همان روزهای نخست پس از پایان یافتن مسابقه دست به اعتراض در فضای مجازی زد .

وی در متن نخست خود در صفحه شخصی فیس بوکش چنین نوشت : ( متن نوشته شده توسط وی با کمترین ویرایش در ذیل آمده است )
همونطور که قول داده بودم تصمیم دارم که شما رو درجریان کارهام قرار بدم:
قرار بود برنده نکست پرشین استار از طرف TVP1 حمایت بشه که عبارت بودند از:
1-اقامت آلمان.
2-تهیه حداقل یک آهنگ به آهنگساری رامین زمانی و یک موزیک ویدیو.
...3-پرداخت 15000 دلار به نفر اول در صورت تمایل نداشتن به رفتن به آلمان و ساخت موزیک و موزیک ویدیو.(به گفته شخص دکتر غیاثی در مرحله اول در هتل مونارک)
****************
طی صحبتهایی که مابین من و شبکه صورت گرفت آلمان منتفی ، آهنگسازی توسط رامین زمانی هم منتفی و قرار بر این شد که خودم به هزینه خودم آهنگ رودرست کنم!!! واز 15000 هزار دلار هم حرفی به میون نیومد.!!!
جواب من به شبکه : اگر قرار به رامین زمانی فکر نکنم و خودم با هزینه خودم در ایران کار بسازم درصورتی که یکی از دلایل وهدف من برای شرکت در مسابقه کار با ایشون بوده !!! و قرار باشه که موزیک ویدیویی مثل احسان واسم درست کنند و آلمان و 15000 هزار دلارم بیخیال شم!!! تصمیم گرفتم که با نهایت احترام وتشکر از TVP1 همه کارهام رو در آینده با هزینه وتصمیم نهایی خودم انجام بدم.
با آرزوی موفقیت برای TVP1 برنامه NPS وتمامی عزیزانی که در این برنامه شرکت میکنند.

اما پس از اظهارات منتشر شده توسط این خواننده جوان ، غیاثی مدیر شبکه مورد نظر در برنامه ای در شبکه مذکور مطالبی را درباره شادمند اعلام کرد که منجر به ارائه متن دوم در اینترنت توسط شادمند خطاب به غیاثی گردید :
با توجه به اینکه شما در برنامه خودتونFriday Night Show امشب به تاریخ:
23 اردیبهشت 13May ، یکطرفه و به دروغ سعی در تخریب من داشتید ومن رو الکلی جلوه دادید این ایمیل رو برای شما میفرستم:
خواهشا" هر جوری که خودتون بلدید دوباره در برنامه ای برین و حرفهایی که در مورد من زدید رو درست کنید وگرنه ...مجبور میشم کلمه کلمه ، مکالمه تلفنی رو که باهم داشتیم ( که منجر شد به تصمیم نهایی من در مورد اینکه کارهام رو خودم انجام بدم)رو بازگو کنم!!!
امیدوارم متوجه شده باشید که من بر خلاف عقائد شخصی و در دفاع از خودم مجبور خواهم شد پام رو از فیس بوک فراتر بزارم و با توجه به اینکه شبکه های ماهواره ای زیادی وجود دارند علاقه مند به همچین سوژه هایی هستند.... من حقیقت رو در اون شبکه ها بازگو میکنم ومطمئنم که شما خوب میدونید در این جریان لطمه بزرگی خواهید خورد....
هدف من در زندگی هرگز لطمه زدن به کسی نبوده,نیست و نخواهد بود..... ولی اگر کسی به من بی احترامی بکنه وشخصیت من رو زیر سوال ببره من با تمام قوا از حقانیتم دفاع خواهم کرد....

به هر حال اینکه کدامیک حرف حق را در این میان زدند آن چنان مشخص نیست ولی مبرهن است که عوامل این مسابقه به نوعی این خوانندگان جویای نام را بازیچه خود قرار داده اند و البته این روند کماکان نیز ادامه دارد .

گفتنی است گویا شادمند بالاخره توانست با پرداخت مبلغ قابل توجهی به رامین زمانی ، قطعه ای از ساخته های وی را در قالب یک کلیپ تهیه نماید .

 

رامین زمانی  ، محمد اصفهانی را رد می کند !!!

یکی از داوران مشکل ساز این مسابقه رامین زمانی است . تنظیم کننده درجه دو لس آنجلسی که اوایل انقلاب از ایران فرار کرد و در نهایت در کانادا مقیم شد .

اظهارات نسنجیده وی درباره برخی خوانندگان داخلی ، حسادت فراوان نسبت به خوانندگان مشهور مجاز ، غرور بیش از اندازه در مواجهه با برخی شرکت کنندگان و سعی در خودنمایی بیش از حد ، از موارد مساله سازاین تنظیم کننده لس آنجلسی است .

 علیرضا روزگار خواننده جوان ، که در یکی از دوره ها شرکت کرده بود در مصاحبه ای درباره زمانی می گوید :

من هنگامی که با رامین زمانی در یک کشتی بودیم ، از او پرسیدم چقدر محمد اصفهانی را قبول دارید ؟ دقیقا عین این جمله را گفت. او گفت من اصلا از صدای او خوشم نمی آید!! اگر زمانی هم به این مسابقه می آمد ، من او را رد می کردم!!!

اظهارت مضحک فوق نشان از توهم  بیش از اندازه زمانی دارد . وی در حالی این حرفهای نابخردانه را بر  زبان می راند که حتی نزدیک ترین خوانندگان به وی یعنی کامران و هومن جعفری نیز در آلبوم آخر خود بیشتر کارهایشان را به پیام شمس سپرده بودند و حتی هنگامه خواننده زن که یار دیرینه وی می باشد در حال حاضر آلبومش را با همکاری بابک مافی ( تنظیم کننده جوان ساکن ایران ) در دست ساخت دارد . وقتی حتی خوانندگان نزدیک به زمانی نیز دیگر تمایل چندانی جهت همکاری با وی ندارند او باید  متوجه سطح هنر خود شده باشد . شاید بهتر باشد وی به همان گویندگی تیزرهای تبلیغاتی در لس آنجلس بسنده کند که با آن لحن هیجان آلود مضحک به تبلیغ محصولات مختلف می پردازد . شاید هم وی گمان می کند این شرکت کنندگان ، خوانندگان حرفه ای داخل کشور هستند که مقابل وی می ایستند و تست صدا می دهند ، البته بعید می دانیم وی این قدر کوته فکر باشد .

لازم به ذکر است رامین زمانی به دلیل ایجاد برخی مسائل حاشیه ای ، از داوری این مسابقه در دور سوم کنار گذاشته شد .

 

قرارداد ببند برو مرحله فینال !

گفته می شود نفر ششم دوره نخست این مسابقه  ، قراردادی جهت همکاری با رامین زمانی در یک آلبوم کامل با این تنظیم کننده منعقد می کند و ضمن پرداخت مبلغ قابل توجهی به وی ، تا فینال این مسابقه به راحتی صعود می نماید . به واقع وی با این پیش شرط جواز حضور در مرحله نهایی را دریافت می دارد . گرچه اجرای وی نه چندان حرفه ای بود و نه شرایط اجرای نهایی را دارا بود .

 

این ها باید با ما کار کنند !

خشایار غیاثی یکی از مدیران این شبکه وقتی موزیک ویدئوی برخی از شرکت کنندگانی که پیش از این در مسابقه وی شرکت کردند را از شبکه دیگر می بیند رو به همکارانش می کند و این خواننده ها را بی معرفت می خواند که چرا کلیپ هایشان را به شبکه وی جهت پخش نداده اند . وی ادعا می کند  ما این خواننده ها را معروف کرده ایم ، حال با ما کار نمی کنند .

 گفتنی است محمد یوسفی ( یکی از مجریان این شبکه ) که سال گذشته به ایران نیز سفر کرده بود و گویا جهت انجام تست در یک فیلم سینمایی نیز حاضر شده بود با برخی خوانندگان شرکت کننده کماکان نیز روابط دوستانه های دارد و برخی مواقع رابط خواننده های لس آنجلسی و این خواننده ها می شود و خوانندگان لس آنجلسی ضمن صحبت با این خوانندگان از اجراهای آنها تمجید می کنند .

 

سنتی نخوانید

یکی از مواردی که پیش از اینکه شرکت کننده ها جلوی دوربین بروند به آنها متذکر می شوند این است که آثار سنتی را اجرا نکنید .

 

تلفن ها به کجا ختم می شد

در مرحله نهایی عنوان می شود که با پیامک به خواننده مورد نظرتان رای بدهید . اولا تمامی اینها بیشتر به یک شوخی می ماند و رای مخاطبان ارزشی  جهت داوران ندارد و تمامی نظرها پیش از این اعمال شده است . گفتنی است این پیامک ها هم به جایی در آلمان وصل می شد ودر نهایت پول خوبی نصیب تی وی پرشیایی ها می گردید .

 

" شهرام شکوهی " ؛ پدیده ای که نادیده گرفته شد

بدون شک یکی از دو پدیده معرفی شده در نکست پرشین استار، شهرام شکوهی بود . این خواننده در همان ابتدا با اعتماد به نفس لازم با هیات داوران روبه رو شد و قطعا این نوع برخورد وی به مذاق آنها خوش نیامد ، چون آنها مایل بودند و انتظار داشتند تمامی کسانی که جهت تست آواز شرکت می کنند با گردنی کج مقابل آنها قرار بگیرند .

به هر روی شکوهی با همان اولین اجرایش و قطعه مدارا خود را به جامعه موسیقی معرفی نمود . در ادامه او به مرحله دوم راه یافت ولی در کمال تعجب در این مرحله توسط دواران حذف شد و باعث شگفتی همگان شد . با توجه به خلاقیتی که وی جهت ارائه کار خود بروز داد مشخص نبود که دیگر داوران چه بهانه ای برای کنارگذاشتن وی از ادامه مسابقه دارند . از همین جا معلوم شد که خلاقیت خلاقیتی که داوران سر داده اند بهانه ای بیش نیست .بحث و جدل های رد بدل شده بین وی با داوران هم در نوع خود جالب توجه بود . اما این خواننده به نوعی پس از حضور در این برنامه کشف شد و مسیر تازه هنری خود را آغاز کرد . گفتنی است وی پس از این مسابقه ابتدا کلیپ مدارا را تهیه نمود و سرانجام امسال نیز وارد جرگه خوانندگان رسمی پاپ مجاز کشور شد . آلبومش با استقبال غیرقابل تصوری از جانب مخاطبان روبرو شد ، در برنامه تلویزیونی خوشا شیراز و رادیو هفت حاضر شد و چندین قطعه از آثارش را اجرا کرد . قطعا درحال حاضر وی از وضعیت کنونی اش بسیار راضی است . حال اگر به فرض در این مسابقه اول هم می شد آیا تفاوتی برای وی ایجاد می شد ؟ .

 لازم به ذکر است شکوهی به تازگی تیتراژ برنامه شام ایرانی در شبکه ویدئویی  را اجرا نموده است .

گفتنی است در همان زمانی که وی در نکست پرشین استار شرکت کرد ، وارطان آوانسیان یکی از دو مدیر شرکت ترانه پیشنهاد خرید یک تک آهنگ و کلیپ را به مبلغ قابل توجهی به وی می دهد که با رد این پیشنهاد از جانب شکوهی مواجه می شود .

 

آنها مجوز گرفتند

از جمله خوانندگانی که در نکست پرشین استار شرکت کرده اند و در عین حال توانسته اند مجوز آلبوم رسمی شان را از وزارت ارشاد دریافت نمایند می توان به شهرام شکوهی و علیرضا روزگار اشاره نمود . در ضمن نباید از حرفهای تملق گونه روزگار در فینال کذایی که به خصوص درباره غیاثی بیان می کرد چشم پوشی کنیم .

 

شما  12 شب تشریف بیاورید لطفا !

متاسفانه خشایارغیاثی و اطرافیانش نظری سوء به برخی بانوان جوان شرکت کننده در این مسابقه داشته و دارند . آنها در صدد نزدیک تر کردن و راضی نگه داشتن برخی از این طعمه ها هستند . به طورمثال به یکی از همین دختران جوان پیشنهاد می شود جهت مجری گری در این شبکه تست بدهد . حضرات ساعت 12 شب در یکی از هتل های دبی قرار این ملاقات و تست مورد نظر را تعیین می کنند . آیا واقعا این ساعت و اتاق یک هتل ، مکان و زمان مناسبی جهت تست دادن جهت اجراست ؟ گفتنی است شخص مورد نظر پس از اینکه به ایران بازمی گردد این موضوع را با خانواده اش در میان می گذارد و حتی پدر وی قصد شکایت از عوامل این مسابقه را داشته است .

 

نگاه شهوت آلود به خانم های جوان !

یکی از موارد قابل طرح درباره این مسابقه نوع نگاه داوران آن به خانمهای جوان است . اینکه داور رو کند به دختر جوان و بگوید شما خانم زیبایی هستید و یا لباس جذابی پوشیده اید آخر چه ربطی به تست صدا دارد . آقایان گویا همان نگاه شهوت آلود حاکم در لس آنجلس را با خود تا دبی آورده اند و به دنبال طعمه های خود هستند .

 

ماجرای 350 ایمیل آتشین عاشقانه چه بود ؟!

در یکی از دوره های برگزاری این مسابقه ، یکی از دواران  در همان بدو اجرای یکی از دختران شرکت کننده ، دلباخته  وی می شود . داور با نفوذ فراوان خود به هر نحوی دختر جوان را تا مرحله فینال می کشاند .

 در مرحله دوم که در آنتالیای ترکیه برگزار می شود روابطش را با وی نزدیک تر می کند . موقعی که قرار می شود اجرای این شرکت کنندگان برگزار شود یکی از آقایان شرکت کننده وارد سالنی می شود که قراراست تا ساعتی بعد اجراها صورت پذیرد . وی مشاهده می کند داور پشت میز صدابرداری نشسته است و در کمال تعجب دختر مورد نظر نیز کناردست وی در حالی که مشغول بگو و بخند هستند قرار داده شده است . وی از این کار بسیار متعجب می شود و این اقدام برای وی سوال برانگیز می شود ؛ چون شرکت کننده که نباید کنار یکی از داوران ساعتی قبل از اجرا برنامه  حضور داشته باشد. پسر شرکت کننده به این ماجرا شک می کند .

اما اتفاقی جالب ، یکبار دیگر این موضوع را برجسته می سازد . چند روز بعد دختر از پسر می خواهد ایمیلی برای وی ایجاد کند . پسر با ترفندی ویژه پسورد ایمیل دختر را به دست می آورد و آنگاه بدین صورت در ادامه به ایمیل های وی دسترسی پیدا می کند. وی مشاهده می کند که 350 ایمیل عاشقانه مابین داور مسابقه و دختر مربوطه رد و بدل شده است . ایمیل هایی عاشقانه با متنهایی آن چنانی . داور مربوطه در متن یکی از ایمیل هایش خطاب به دختر می گوید : اگر چه زنم و دخترانم را دوست دارم ولی تو را هم خیلی دوست دارم و به تو علاقه زیادی پیدا کرده ام !

وقتی دختر مورد نظر به مرحله بعد صعود می کند و پسر جوان حذف می شود وی تصمیم می گیرد این مسله را عیان سازد . پسر قصه ما از این کارها به شدت ناراحت می شود و به دست اندرکاران این شبکه اعتراض می کند . آنها می خواهند به نوعی دهان وی را ببنندد و ماجرا بیخ پیدا نکند . در ادامه به وی پیشنهاد ساخت یک موزیک ویدئو می دهند که این شرکت کننده این پیشنهاد را رد می کند . در نهایت به دلیل اینکه آبروی دختر مورد نظر ریخته نشود پسر شرکت کننده این ماجرا را مسکوت می گذارد .

پس ملاحظه می فرمایید که در پس آن چهره های خندان و ماجراهای معمول جلوی دوربیین چه موارد کثیفی در پشت صحنه این مسابقه در جریان است و این تنها فقط یک مورد آن است که حال رسانه ای می شود ، قطعا مسائلی دیگری نیز وجود دارد که به این صورت رسانه ای نمی شود . مطمئنا برخی شرکت کنندگان به خصوص مراحل پایانی می توانند وقایع جالبی را از اتفاقات پشت صحنه این مسابقه برای شما تعریف نمایند !

 

آنتن پرکن ، جذب بیننده و اسپانسرهای متعدد

چنین مسابقاتی در وحله اول به جذب مخاطب برای شبکه موردنظر منتج می شوند . البته هر چقدر این دوره ها تکرار شود به خاطر این تکرار از حجم بینندگان کاسته می شود به خصوص اگر نوآوری خاصی در نوع ساختار برنامه ایجاد نشود و سطح شرکت کنندگان نیز نازل باشد .

جذب اسپانسرهای مالی متعدد نیزعامل اصلی توجه به این گونه برنامه ها از جانب دست اندکاران آن به شمار می رود . آنها بهترین قراردادها را برای چنین برنامه های منعقد می کنند ؛  پس در واقع هم فال است و هم تماشا و هم برای برخی ....

 

فقط برای خودنمایی

اکثر شرکت کنندگان این مسابقه همین که در مجموع چیزی حدود نیم ساعت روی آنتن یک شبکه ماهواره ای باشند برای آنها کفایت می کند ( چون علاوه بر اجرای آنها ، مصاحبه هایی نیز انجام می شود و در برنامه ای دیگر با رویکرد طنز به آنها نگاه می شود و این برنامه ها یکی دو بار نیز تکرار می گردند ) آنها فقط برای اینکه دیده شوند با هر سطحی در این مسابقه حضور پیدا می کنند .

 

برچسب های زشت

بر روی سینه هر شرکت کننده ای برچسبی قرار داده می شود که شماره وی را مشخص می سازد که کلی تو ذوق می زند .

میزان دستمزد داوران

شنیده شده است داوران مرحله اول دور سوم بین 10 تا 20 میلیون تومان دستمزد جهت  سه روز داوری دریافت کرده اند که البته فقط منصور جعفری بیشترین مبلغ را نسبت به دیگران دریافت کرده است که به همین خاطر امید سلطانی به غیاثی نسبت به دستمزدش اعتراض می کند .

 

بشکن های داوران

برخی مواقع داوران ( مانند وارطان و منصور ) از خود بیخود می شوند و با اجرای شاد شرکت کنندگان همراه می شوند و گاهی بشکن راه می اندازند . اگر می توانستند شاید همان جا قری هم می دادند !

 

هشداری برای شرکت کنندگان و خانواده ها ؛ بچه ها مواظب باشید !!

متاسفانه تب شرکت در چنین مسابقاتی به شدت فراگیر است . به طور مثال چندماه پیش در یکی از خبرگزاری ها خبری مخابره شد که خانمی جهت شرکت در مسابقه خوانندگی در یکی از شبکه های ماهواره ای پس از اینکه با مخالفت شوهرش مواجه می شود درخواست طلاق کرده است . آیا به واقع صرف شرکت کردن در چنین مسابقه ای و حتی کسب مقام اول  ارزش از هم پاشیدن بنیان یک خانواده را دارد ؟

باید در ابتدا به خانواده هایی که فرزندان خود و یا همسر و هر عضوی از آنها در این گونه مسابقات به خصوص این مسابقه که بدون هیچ نظارتی نیز برگزار می شود ، را به این نکته جلب نماییم که بعضی عوامل این گونه از مسابقات و حتی برخی داوران آنها آدمهای سالمی که شما شیک و لبخد به لب جلوی دوربین مشاهده می کنید ، نیستند . دست آخر یا از یک دختر خوششان می آید و وی از اتاق های خوابشان سر در می آورد و یا جوان بخت برگشته را به عنوان پناهنده سیاسی در کشور بیگانه آواره می کنند . باید به زبانی ساده گفت آنها به هیچ وجه دلشان برای شما نسوخته است . آنها ابتدا به فکر جذب اسپانسرهای متعدد و پولهایی هستند که در قبال چنین مسابقاتی به جیب می زنند .

باید بدانیم به اصطلاح هنرمندانی که از لس آنجلس و یا اروپا در چنین مسابقاتی شرکت می کنند از همان نگاه فاسد هنری قبل از انقلاب برخوردارند و حال با سالها زندگی در خارج از کشور بسیاری مسائل برای آنها عادی و پیش پاافتاده شده است و باید دوستانی که در این گونه برنامه ها شرکت می کنند با این مورد آشنا باشند که متاسفانه اکثرا نیستند و بی جهت اعتماد و اطمینانشان به آنها جلب می شود .

حال زمانی است که باید اهداف سیاسی و مقاصد کثیف این اشخاص مغرض افشا شود تا دیگر به راحتی و بدون دردسر مبادرت به برگزاری چنین مسابقاتی در نزدیکی ایران نکنند .

 امیدواریم که رسانه های متعهد نیز نسبت به شرکت کردن در چنین مسابقاتی هشدارهای لازم را به آن دسته از جوانانی که سودای شهرت را در سر می پرورانند ، بدهند . در این راستا تلویزیون باید در مورد چنین موضوعات حساسی مستندهایی تهیه کند و روشنگری لازم را انجام بدهد .

در پایان باید متذکر شویم دبی وآنتالیا از سابقه مطلوبی به هیچ عنوان برخوردار نیستند و جزو مراکز فساد انگیز به شمار می روند و جزو شهرهای بدنام محسوب می گردند حال تعداد قابل توجهی زن و مرد جوان را رهسپار آنجا کردن جهت اینکه سوپر استار شوند آن هم توسط یک شبکه ماهواره ای فارسی زبان در آلمان توسط داورانی لس آنجلسی دیگر نور علی نور است پس باید به این مسابقه های دقیق تر و حساس تر بنگریم و همه چیز را ساده فرض نکنیم .

البته گفتنی است شبکه تی وی پرشیا علاوه بر مسابقه فوق مسابقه رقص را نیز برگزار می کند که دیگر این برنامه نمود عینی ابتذال آشکار است و بررسی آن از حوصله ما خارج است . ولی نکته تاسف برانگیز این است که اکثر شرکت کنندگان این ابتذال تصویری چه زن و چه مرد از ایران عازم این مسابقه می شوند .  

پس باید عنوان کرد که این بنا تا ثریا هم که برود ناموزون است .

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت : در قسمت سوم این پرونده ، به برنامه آکادمی موسیقی گوگوش و سایر مسابقات انتخاب خواننده در شبکه های ماهواره ای خواهیم پرداخت .....

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

تذکر: به سوالات احتمالی که ارتباطی با موضوع این پست منتشر شده نداشته باشند پاسخی داده نخواهد شد .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

---------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید : 

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی  . لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱۱/۱٠
comment نظرات () لینک