رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ روایتی تازه از پشت پرده موسیقی پاپ در ایران ؛ کنکاشی در موضوع " دلالی"در موسیقی

" دلالی " در موسیقی ایران / دی جی های " زن " گران تر از دی جی های " مرد " / بازداشت ویدئو کلیپ سازان " 25 باند "

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

روایتی تازه از پشت پرده موسیقی پاپ در ایران ؛ کنکاشی در موضوع " دلالی " در موسیقی

 

خبرگزاری برنا طی سلسله گزارشهایی مفصل ، به موضوع رابطه دلالی و موسیقی در ایران پرداخته است . این گزارش مشخص می کند که گردش مالی فراوانی در موسیقی غیرمجاز داخلی وجود دارد و عده زیادی از این طریق به پولهای هنگفتی دست یافته اند . نکته عجیب تر اینجاست که تقریبا اکثر این اقدامات به صورت غیرقانونی و غیر رسمی صورت می پذیرد ! . گزیده ای از این سلسله گزارشها در ذیل آمده است :

  

برای خوانندگی در عروسی هشت میلیون می گیرند !

1- مجید اخشابی : بعضی از این خواننده ها با ساخت کلیپ های چند میلیونی که در ماهواره ها از آنها پخش می شود به نوعی خود را مطرح می کنند و از آن طرف برای خوانندگی در یک مراسم عروسی نرخ هشت میلیون تومانی تعیین می کنند. به هر حال عده ای با پرداخت این مبالغ برای این افراد درآمد های آنچنانی فراهم می‌کنند. 

هرتنظیم 130 هزار تومان / کدام خواننده تمام بلیط های کنسرتش را شخصا خرید ؟!

2- ط- ر مسوول یک موسسه موسیقی : از نظر گرفتن مجوز هیچ مشکلی وجود ندارد، تا به حال هیچ موسیقی نبوده که به ارشاد بفرستیم و مجوز نگیرد!؛ ابتدا کار را گوش می دهیم و در صورتی‌ که قابلیت انتشار داشته باشد، اصلاحات لازم را انجام و به صورت تضمینی این قول را به شما می دهیم که آلبوم مجوز بگیرد.

برای تنظیم هر یک آهنگ و شعرواخذ مجوزتضمینی بدون در نظر گرفتن نوازنده و استدیو 120 تا 130 هزار تومان باید هزینه کرد. اگر شعر از خودتان باشد شاعران ما با 100 هزار تومان آن را به شکلی تنظیم می کنند که بشود برای آن مجوز گرفت. برای مثال ج-ش [ جواد شریف پور؟! ] که شعر اجتماعی می‌گوید، علاوه بر مطرح کردن دغدغه های اجتماعی به راحتی برای کارهایش مجوز می گیرد. قیمت هر شعر ایشان کمتر از 350 هزار تومان نیست.

خواننده ای به نام ه.ن ابتدا کارش را در اینترنت پخش کردند که مطرح شود، بعد از آن برایش مجوز گرفتم و تازه هم اکنون آلبومش را منتشر کرده است. خواننده ای به نام الف-ح [ احسان حق شناس ] که آلبوم هم دارد کنسرت خود را در تالار حرکت برگزار کرد و برای تبلیغات، خودش به صورت یک جا همه بلیط ها را خرید.

برای برگزاری کنسرت بستگی دارد که خواننده چقدر طرفدار جمع کرده باشد،تالار حرکت(دیوان شمس) سه میلیون تومان و تالار اریکه ایرانیان 17 میلیون تومان،حدود 5/4 میلیون برای نوازنده و 5 میلیون تومان تنظیم ارکستر باید هزینه کنید که اگر رهبری ارکستر و تنظیم کننده خودم باشم، مجوز را هم تهیه می کنم.

خواننده‌های مبتدی ابتدا کارهایشان را در اینترنت می گذارند، به سبک و سیاقی که بعدا بشود برای آن مجوز گرفت و تبلیغات زیادی برای آن انجام می دهند و بعد از این کار،برای آن مجوز می گیریم. در این صورت آلبوم را می توان به قیمت بهتری به شرکت‌ها فروخت.

 برای تبلیغات آهنگ‌ها در سایت معروفی در این زمینه مثل گ [ گانجا موزیک ] و س  [ سانگ بی سانگ ] آهنگ ها به همراه بنرخواننده گذاشته می شود. این سایت ها برای تبلیغ 150 تا 200 هزار تومان دریافت می کنند که ما این کار را با یک سوم قیمت انجام می دهیم

برای این کار از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده شده و برای ساخت هر تک آهنگ حدود 700 هزار تومان دریافت می شود و در صورت خواست خواننده به ارایه کار بهتر خود خواننده باید تمام هزینه های مربوط به نوازنده ها و موارد دیگر را پرداخت کند.

ساخت کلیپ های ماهواره ای 3 تا 8 میلیون تومان !

3 - صاحب موسسه ای دیگر: برای ساخت یک کلیپ تصویری توسط کارگردان های شبکه های ماهواره ای حدود 3 تا هفت میلیون باید هزینه کرد .این کار بستگی به این دارد که خواننده بخواهد کلیپ خود را در کدام شبکه ماهواره ای پخش کند. برای شبکه pmc حدود 7 الی 8 میلیون و برای شبکه ایران موزیک با حدود یک ونیم میلیون هم می توان کلیپ تصویری ساخت.
 

سیروان برای هر تنظیم چقدر می گیرد ؟ / قیمت تنظیم از 400 هزار تا 4 میلیون / کدام ترانه سرا هر ترانه یک میلیون دریافت می کند ؟


4 - مسوول استدیویی که خود را واسطه یکی از خواننده‌های پاپ ایران عنوان می کند که علاوه بر خوانندگی، آهنگسازی و تنظیم موسیقی را انجام می دهد،مدعی است این استدیو نقش واسطه را با س -خ [ سیروان خسروی ] بازی کرده و این خواننده برای تنظیم هر آهنگ مبلغی حدود سه و نیم تا چهار میلیون تومان درخواست می کند.

برای دریافت مجوزهای لازم مسوول این استدیو ادعا می کند فقط  چند موسسه در تهران وجود دارد که به راحتی می توانند این مجوز را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ کنند.

برای تنظیم موسیقی از 400 هزار تومان تا 4 میلیون تومان می توان هزینه کرد. برای دریافت مجوز هم تنها موسسه‌ها می توانند اقدام کنند و به صورت شخصی نمی توان به ارشاد رفت. برای انجام این کار بین 5 تا 6 میلیون تومان دریافت می‌شود.ما می توانیم هر کاری را برای شما انجام دهیم . [البته خوشبختانه این قانون به تازگی خذف شده و خوانندگان می توانند برای اخذ مجوز آلبوم خود شخصا اقدام نمایند . ]
اما مسئول این استدیو توضیح می دهد که با فعالان در عرصه شعر و موسیقی در ارتباط است و نام شاعری را می آورد که برای ش. ع [ شادمهر عقیلی ] که قبلا در ایران خوانندگی می کرده شعر می‌سراید. برای سرودن یک شعر توسط شاعری مثل خانم م. ب [مونا برزویی ] این استدیو 1 میلیون تومان از علاقمندان به فعالیت در این عرصه دریافت می کند.

تک آهنگ 700 هزار تومان / کلیپ 4 میلیونی برای pmc 

5 - یکی از این استودیوها، برای ساختن تک آهنگ، مبلغ 700 هزار تومان را اعلام می‌کند و همین استودیو، برای این‌که فرد را ستاره کند، کلیپ او را با مبلغی بالغ بر 4 میلیون تومان می‌سازد و تضمین می‌کند که آن را از شبکه‌هایی مثل PMC پخش کند.

 

قیمت تک آهنگ یک میلیون تومان

6 - مسوول استودیویی دیگر که باز هم با همان شرایط مورد ذکر شده بالا، کلیپ می‌سازد و آن را بین‌المللی می‌کند، برای هر تک آهنگ ( یک ترک یا قطعه)، مبلغ یک میلیون تومان دریافت می‌کند.
 

تک آهنگ 90 هزار تومان به بالا / قیمت ساخت کلیپ برای pmc  6 میلیون تومان

7 - یکی از حرفه‌ای ترین تیم‌های موسیقی! [ این عنوانی است که اعضای این گروه به خود اعطا کرده اند ] که در ایران فعالیت می‌کنند، قیمت تک آهنگ‌هایشان را از 90 هزار تومان به بالا می‌دانند. مسوول این تیم : قیمت تمام شده یک آهنگ بستگی به این دارد که شما انتظار چه طور آهنگی را از ما دارید و در چه سبک و سیاقی باشد. البته شما باید نمونه کارهای ما را ببینید و اگر خواستید از بین آن‌ها، انتخاب کنید. با رضایت تمرین‌کننده‌ها، آثارشان را بعد از تولید برای فروش می‌گذاریم.

 اتفاقا چندین خواننده خانم در اینجا داریم که صدای خیلی خوبی دارند و کارهایشان را تولید کردیم. برای پخش صدای خانم‌ها خیلی تلاش می‌کنیم، به این معنی که این‌ها کارها را می‌خوانند تا دیده شوند و ما هم در وهله اول مبنا را بر فروش می‌گذاریم چون اگر کاری پخش مناسبی داشته باشد، افراد بیشتری هم آن را گوش می‌کنند و فرد مورد نظر شناخته شده‌تر می‌شود. برای مثال، بعد از آن که کار شما تولید و پخش شد، فرد دیگری از صدای شما خوشش می‌آید و تصمیم می‌گیرد با شما فیت دهد، بنابراین مبنای ما بر روی پخش کار است.

 برای این‌که صدای شما به شبکه‌های ماهواره‌ای راه پیدا کند، باید کلیپ بسازید که قیمت بسیار بالایی دارد. با کسانی که من همکاری می‌کنم و دارای کد هستند، آقایان «س و ن» هستند، هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیون خواهد داشت که با تضمین و شرط پخش از شبکه‌های ماهواره‌ای که عموما PMC است، این هزینه را تقبل می‌کنید.

کلیپی سه و نیم میلیون تومان

8 - مسوول یکی از موسسات موسیقی در غرب تهران : ما موسسه‌ای مجوز دار هستیم و اگر بخواهیم در فضای شهری مثلا ساخت کلیپ در لب ساحل یا مکانی با دورنمای برج میلاد باید حد و حدود در هنگام فیلمبرداری رعایت شود و در این صورت نیاز به کسب مجوزهای لازم داریم، در غیر این صورت خواننده را به استودیو می آوریم تا در آنجا راحت تر بشود کار کرد. 

مسوول فنی این استودیو:کلیپ‌های ساخته شده دارای فیلمبرداری، نورپردازی، مونتاژ و افکتیوی با استانداردهای تلویزیونی هستند.شبکه‌های ماهواره‌ای به نوع شعر و آهنگ خود خواننده، محبوبیت و کیفیت کار خواننده(برای پخش) را در نظر می‌گیرند و ممکن است کلیپ‌های ارسالی پخش نشوند و حتی دلیل عدم پخش آن عنوان نشود.اگر ایراد فنی گرفته شود، آنرا برطرف می کنیم و در غیر این صورت هیچ مسوولیتی در مورد عدم پخش موسیقی از شبکه‌های ماهواره ای نداریم.

ارتباط کاری با شبکه های ماهواره ای نداریم که بتوانیم کار شما را در آنجا پخش کنیم و بیشتر با خواننده های مجاز کار می کنیم، ولی معمولا خواننده‌های زیر زمینی برای پخش کلیپ خود آثارشان را به این شبکه‌ها ایمیل می کنند.
این موسسه موسیقی برای ساخت هر کلیپ تصویری بین 3 تا سه و نیم میلیون دستمزد دریافت می کند.

با 250 هزار تومان تنظیم را خصوصی بیاموزید !!

10 - یکی از موسسات موسیقی که نرم افزارهای ساخت موسیقی را آموزش می دهد درباره آهنگ سازی و تنظیم موسیقی می گوید: با نرم افزارهای موسیقی از جمله افل استودیو و کیوبیس می توان میکس و مستر و انواع تنظیم موسیقی را یاد گرفت و برای خود و دیگران تنظیم موسیقی انجام داد.

مسوول استودیو: موزیک امروزی بدون ساز زنده و به صورت سمپل هستند و از صدای ساز هایی که قبلا ضبط و در نرم افزار موسیقی آمده اند استفاده می شود. حتی بسیاری از موزیک های خواننده های معروف مخصوصا موسیقی های زیر زمینی به صورت سمپل و وی اس تی است و کمتر از ساز زنده در این موسیقی استفاده می‌شود. صدای سمپل های امروزی آنقدر قدرتمند شده اند که تقریبا سمپل بودن آن غیر قابل تشخیص است.

 برای یادگیری این نرم افزار، احتیاج به اطلاعات و تجربه قبلی از موسیقی ندارد بسیاری از کسانی که به این کلاس های می آیند مبتدی اند و اطلاعات کمی در زمینه علم موسیقی دارند.

به گفته مسوول این استودیو برای یادگیری چنین نرم افزارهایی احتیاج به 16جلسه آموزش دارد و 250 هزار تومان هزینه این آموزش است. جلسات به صورت خصوصی برگزار و این وعده داده می شود که بعد از گذراندن این دوره ساخت 5 تراک موسیقی را افراد یاد گرفته باشند.

ا .آ‌را می شناسید؟ همراه خانم"س" می خواند؟ این مورد نمونه خوب و موفقی است.
خانم‌هایی که با آنها کار کرده‌ام آمریکا هستند، برای مثال خانم" س" خانم" ن.آ" هستند،زیاد هستند،اما خانمی را در ایران نداریم که با او کار کرده باشیم و مطرح شده باشد. باید بیایید و کارها را بشنوید،در حالت‌های مختلف می توانیم به شما ترانه و آهنگ بدهیم و این به سلیقه شما بستگی دارد، وقتی آمدید کارها را برایتان پخش می‌کنم و می توانید هر کدام که با سلیقه‌تان جور بود را انتخاب کنید و طبق آن مانور بدهید. کارها آماده هستند اما هنوز به کسی واگذار نشده‌اند. روی آن به صورت تستی خوانده شده، برای اینکه بتوانید آن را انتخاب کنید. آدرس را به شما می دهم فقط قبل از آمدن به استدیو با من تماس بگیرید و هماهنگ کنید تا کسی در استدیو مشغول ضبط نباشد.

80 هزارتومان قیمت قرار گرفتن یک قطعه در سایتهای دانلود موسیقی

11 - مسول استدیو :ساخت این نوع موسیقی خیلی راحت است، فقط کافی است به استودیوی ما بیایید. میکس و مستر و ضبط صدای شما را انجام می دهیم. در استودیو از خوانندگان یکبار ضبط صدا گرفته شده و بقیه کار با نرم افزاهای ساخت موسیقی انجام می شود و اگر کسی بخواهید ساز زنده در آهنگ خود داشته باشید، هزینه ساخت خیلی بالا می رود و اگر خودم گیتار و سه تار برایتان بزنم 500 هزار تومان برای هر آهنگ باید هزینه کنید.

مسوول این موسسه توضیح می دهد:برای دیده شده کار، آهنگ‌ها را در سایت‌هایی مثل «گ» [ گانجا موزیک ] و «ر» به همراه پوستری که قبلا در آتلیه از خواننده گرفته شده، می‌گذاریم.سایت‌های مذکور برای معرفی هر آهنگ درسایت خود 70 الی 80 هزار تومان از علاقمندان به این نوع موسیقی دریافت می کند.

 

کارهای 200 هزارتومانی را با قیمت یک میلیون تومان به لس آنجلسی ها می فروشیم !

12- مسوول استودیوی موسیقی : هزینه شعر، آهنگ و تنظیم موسیقی از 150 هزار تومان و ضبط صدای خواننده بین 50 تا 100 هزارتومان است و سعی می‌کنیم هر تراک موسیقی را با 200 هزار تومان جمع کنیم. در حالی که این کار را به خواننده‌های لس آنجلسی 1 میلیون تومان می‌فروشیم.ولی برای خواننده‌های داخلی،مخصوصا خواننده‌هایی که تازه کارشان را شروع کرده‌اند و نمی توانند این مبلغ را پرداخت کنند، هزینه‌ها را کمتر حساب می کند.

آلبوم جدید س.ق [ سیاووش قمیشی ] خواننده معروف لس آنجلسی که پسر وی در ایران به صورت مجاز می خواند، کار تنظیم آهنگش در ایران توسط ن.و [ نیما وارسته ]  و الف . ش [ الیاس شیرزاد ] انجام شده است.

 برای خواننده ها آهنگ‌هایی تهیه کرده ایم و به صورت آزمایشی پیشنهاد می دهیم. اگر خواننده ای خوشش بیاید می توانیم در اختیار او قرار دهیم تا بر روی آن بخواند. برای انجام این کار یک هفته زمان نیاز داریم.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

 دی جی های " زن " گرانتر از دی جی های " مرد " / " ساسی مانکن" برای حضور چند دقیقه ای در یک عروسی چقدر دستمزد دریافت می کند

 

خبرگزاری فارس طی گزارشی به بررسی وضعیت اجراهای موسیقی در عروسی های موجود در تهران پرداخته است . در ادامه بخشهایی از این گزارش را انتخاب کرده ایم که ملاحظه می فرمایید :

اجرای برنامه از 50 هزار تا 9 میلیون تومان

در منوی 50 هزار تومانی برنامه فقط با لپ‌تاپ‌ اجرا می‌شود ولی با صرف هزینه 9 میلیون تومانی می‌توانی از یک موسیقی زنده و با کیفیت لذت ببرید.

مسئول این دفتر درباره کیفیت منوی 9 میلیون تومان گفت: در این منو یک گروه کامل موسیقی به همراه ساسی مانکن برنامه را اجرا خواهند کرد که او را 2 "دی‌جی‌های خانم" همراهی می‌کنند.

این فرد هزینه حضور چند دقیقه‌ای ساسی مانکن در مراسم عروسی را 3 میلیون تومان عنوان کرد و گفت اگر باغ هم متعلق به خودت باشد یا جداگانه آن را تهیه کنی، 3 میلیون تومان هم کسر خواهد شد.


هزینه اجرای برنامه توسط گروه کاملا زنانه 3 میلیون تومان

اگر کیبورد، تومبا، گیتار، نورپردازی، آتش‌بازی برعهده زن باشد و 2 خواننده زن هم حضور داشته باشند، هزینه گروه 3 میلیون تومان خواهد شد.


قیمت دی‌جی "زن" 2 برابر دی‌جی "مرد"

گروه 5 نفره متحدالشکل، DJ خانم، نیم‌ ساعت اجرای برنامه توسط محمود .ر یا امیر.کاز خواننده‌های زیرزمینی، اجزای تشکیل‌دهنده این برنامه است که گویا به خاطر درجه چندم بودن خواننده‌ها قیمت آن پایین است.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
بازداشت ویدئو کلیپ سازان 25 باند / کلیپ های مبتذلی که در اطراف مشهد ساخته شده اند !

 

عده ای از ویدئو کلیپ سازان مبتذلی که با شبکه های ماهواره ای همکاری داشته اند و در داخل و خارج کشور برای خوانندگان و گروه های زیر زمینی و غیر مجاز، موزیک ویدئو های مبتذل ساخته اند، بازداشت شدند.

به گزارش music2002 به نقل از بولتن نیوز، این افراد به عنوان کارگردان و تهیه کننده، مبتذل ترین ویدئو کلیپ ها را در ایران و خارج کشور برای گروه 25 باند تهیه کرده اند و در میان بازداشت شدگان نام دو نفر کارگردان و تولید کننده سرشناس سازنده موزیک ویدئو های مبتذل برای شبکه های ماهواره ای نیز دیده می شود.

این دو نفر به نام های الف.س [ احمد سانقه ] و ک.الف [ کامبیز اخباری ] به عنوان کارگردان و سازنده فیلم های مبتذل، نقش زیادی در تولید انواع ویدئو کلیپ های مبتذل تولید شده برای شبکه های ماهواره ای داشته اند.

فردی به نام الف.س [ احمد سانقه ] که یکی از تولید کنندگان مشهور و شناخته شده ویدئو کلیپ برای گروه 25 باند بوده است ، اقدام به فیلم برداری مخفیانه از صحنه های مبتذل در اطراف شهر مقدس مشهد برای این گروه کرده است.

نکته قابل توجه در رابطه با عملکرد الف.س این است که تا قبل از ساخت این ویدئوها، چنین اقدامات مبتذلی در ایران سابقه نداشته  و چنین ویدئو کلیپ های مبتذلی در ایران، آن هم در اطراف شهر مقدس مشهد ساخته نشده بود.

الف. س تاکنون تعداد زیادی  موزیک ویدئوی مبتذل برای خوانندگان زیرزمینی و شبکه های ماهواره ای ساخته است و یکی از نفرات اصلی در بین بازداشت شدگان اخیر به شمار می رود.

همچنین یکی دیگر از کارگردان های شناخته شده در بخش ویدئو کلیپ های مبتذل با نام ک. الف کارگردان آثار مبتذل گروه 25 باند در خارج کشور و کشورهای اروپایی بوده که نامبرده بعد از ورود به کشور بازداشت شده است.

 بر اساس این گزارش ، تمام  موزیک ویدئوهای مبتذل ساخته شده توسط این افراد بازداشت شده در شبکه های ماهواره ای پخش شده و ابتذال این ویدئوها به حدی بوده که با انتقاد مردم و مخاطبان این گونه شبکه ها مواجه شده است.

این بازداشت های اخیر، هشداری مهم به دست اندرکاران، خوانندگان غیر مجاز و زیر زمینی، سازندگان ویدئو کلیپ های مبتذل و کسانی است که در تهیه و توزیع و پخش این گونه موزیک ویدئو ها با شبکه های ماهواره ای همکاری دارند و باید توجه داشته باشند که با متخلفان برخورد جدی و قاطع خواهد شد.

 مسوولین دستگاه های نظارتی و متولیان برخورد با این گونه افراد متخلف، اعلام کرده اند که با این گونه شبکه ها  و گروه ها و تهیه کنندگان ویدئو های مبتذل و همکاران شبکه های ماهواره ای برخورد جدی خواهند داشت و این روند با قدرت و جدیت بیشتری ادامه خواهد داشت.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

تازه ترین آلبوم های پاپ مجاز منتشر شده :

1 – مثبت 2 = ابراهیم توکلی – نخستین آلبوم این خواننده مهرماه به صورت رسمی منتشر شد .

2 – فردا خیلی دیره = امیر شاملو – سومین آلبوم مجاز این خواننده باسابقه هفتم مهرماه از طریق شرکت ایران گام عرضه شد .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی  لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

--------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱٧
comment نظرات () لینک