رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ عصار: رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس مظلوم‌ترین قشر کشور هستند

 عصار: رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس مظلوم‌ترین قشر کشور هستند/ سعید شهروز: اگر پاپ‌خوان‌ها جنگ را می‌دیدند... / تولیدات مرکز موسیقی صدا و سیما به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس / شرط حضور " حبیب " در صدا و سیما / خواننده جوان پاپ درگذشت !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 عصار: رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس مظلوم‌ترین قشر کشور هستند

 

علیرضا عصار خواننده مطرح پاپ از دوشنبه 28 شهریور به مدت سه شب در همایش «عصر سوره ویژه بیداری اسلامی» کنسرت​های یک ساعته​ ای برگزار کرد ، همایشی که با برنامه‌ ریزی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برپا شده بود .

وی در خلال اجراهای خود صحبتهایی نیز بیان کرد . وی در ابتدا گفت : بسیار خوشحالم که دوستان من در حوزه هنری این فرصت را دادند که مثل سال های گذشته در ایام مبارک هفته دفاع مقدس در خدمت شما باشم و امیدورام این فرصت در سال های بعد نیز به من داده شود .

این خواننده صاحب نام  و متفاوت عرصه موسیقی پاپ ایران در ادامه خاطر نشان کرد : 14 سال است که به خواست و اجازه شما این میکروفون را به دست گرفته و مشغول خوانندگی هستم و هر بار فرصت پیش آمده دوست داشته ام مطلبی را به شما عزیزان یاد آوری کنم.

او با تجلیل از حماسه آفرینی​های سربازان در هشت سال دفاع مقدس، با لحنی اعتراض‌گونه گفت: «اما بعد از اتمام جنگ، داستان دیگری شد. کسانی که معلوم نیست در زمان جنگ کجا بودند، از سکوت بچه​های جبهه و جنگ سوء استفاده کردند.»

او برای آنکه اعتراضش را نشان دهد این شعر را خواند که «شما حماسه سرودید و ما به نام شما، فقط ترانه سرودیم و نان در آوردیم / برای این که بگوییم با شما بودیم، چقدر از خودمان داستان در آوردیم / و آب​های جهان تا از آسیاب افتاد، قلم به دست شدیم و زبان در آوردیم»

صاحب آلبوم​های «مولای عشق» و «عشق الهی» با بیان اینکه توقعی از کسی ندارد، ادامه داد: «وظیفه انسانی ماست که به آن‌ها ادای دین کنیم و کار آن‌ها را در سینه​مان نگه داریم و بدون تحریف به نسل آینده منتقل کنیم.»

این خواننده پاپ 42 ساله اجرای شب اول خود را به جانبازان شیمیایی و دیگر جانبازانی تقدیم کرد که در آسایشگاه​ها با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

این سخنان عصار تنها انتقادهای کنسرت دوشنبه شب او نبود. حسام لرنژاد ( خواننده ) که در یکی از قسمت​ها با او همراهی می‌کرد، وقتی روی صحنه آمد این شعر را خواند که با تشویق حضار روبرو شد: «پیشانی ار ز داغ گناهی شود سیاه / بهتر ز داغ مهر نماز از سر ریا / نام خدا نبردن از آن به که زیر لب / بهر فریب خلق بگویی خدا خدا».

وی تصریح کرد : عده ای بعد از جنگ شروع به سوء استفاده از نام این بچه ها کردند که همواره مظلوم بودند. به همین دلیل وظیفه انسانی خود می دانیم که به عنوان یک شهروند ادای دینی به عزیزانی کنیم که 8 سال دلیرانه جنگیدند چرا که این وظیفه ماست که این رشادت ها را به نسل آینده تقدیم کنیم .

عصار بعد از این صحبت ها قطعه ای کاروان را به جانبازان و شهدای 8 سال دفاع مقدس تقدیم کرد .

"بنمای رخ" ، " از خواب گران خیز " ، " عشق الهی " و " خیابان خواب ها " به همراهی تکنوازی ساکسیفون فواد حجازی قطعات دیگری بودند که در این برنامه برای تماشاگران اجرا شد .

*قطعه"از خواب گران خیز "با شعری از اقبال لاهوری و آهنگسازی جذاب فواد حجازی که توسط علیرضا عصار و حسام لرنژاد خوانده شد،درباره موضوع بیداری بود که با استقبال جالب توجه تماشاگران روبه رو شد .

«ایمان ذاکری» نواختن درامز، «سعید صارمی» و «همایون نصیری» نواختن پرکاشن را در کنسرت عصاربرعهده داشتند . «سهیل بیانی مهر» ،«حمید پورقاسم» نوازنده گیتار، «علی پور نگهبان» نوازنده گیتار باس، «آرش قهرمانی» نوازنده گیتار الکتریک و «بهنام آریا نژاد» نوازنده کیبرد بودند.

 

  • حرفهای " عصار " در مراسم اختتامیه

  •  مراسم پایانی «عصر سوره ویژه پایداری اسلامی» 30 شهریور برگزار شد . در انتهای این برنامه اجرای یک قطعه زنده با صدای «علیرضا عصار» بود که تشویق و وجد حضار را به همراه داشت .
    عصار پس از ورود روی صحنه گفت: به عنوان یک شهروند ایرانی وظیفه خود می‌دانم که بگویم نباید در این شب‌هایی که خوشحال هستیم، فراموش کنیم که چه کسانی چه رشادت‌هایی کردند که ما در این‌جا هستیم و با آرامش زندگی می‌کنیم، متأسفانه در کشور ما مظلومان بسیاری هستند؛ اما در این بین، رزمندگان و جانبازان جبهه و جنگ از همه شاخص‌ترند. این بچه‌ها با اهدای اعضا و جوارح خود چنین آسایشی را برای ما فراهم کردند و این در حالی است که امروز در آسایشگاه‌ها آن‌طور که باید، زندگی نمی‌کنند.
  • لازم به یادآوری است که علیرضا عصار جزو رزمندگان دوران دفاع مقدس محسوب می شود .
  • -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • خواننده جانباز از روزهای دفاع مقدس می گوید:

سعید شهروز: اگر پاپ‌خوان‌ها جنگ را می‌دیدند...سعید شهروز خواننده و آهنگساز پاپ متولد سال 1350 است و سابقه حضور در جبهه‌های حق علیه باطل را دارد که از ناحیه پهلوی راست نیز به افتخار جانبازی نایل آمده است.
شهروز همچنین در یک سریال دفاع مقدسی با موضوع شهید «حسین فهمیده» ایفای نقش کرده است و اثری نیز با همین درونمایه دارد که تحت عنوان «بچه‌های بهشت» در آلبوم پسرای مشرقی در سال 1378 منتشر شده است.
خبرگزاری فارس با وی در رابطه با سالهای دفاع مقدس مصاحبه ای انجام داده است که حاصل این گفت‌وگو در پی می‌آید.

* آقای شهروز، شما جزو خوانندگانی هستید که در آثارتان نسبت به ارزش‌ها بی‌تفاوت نبوده و همواره آن را در اثر هنری خود دخیل کرده‌اید، اما کم‌تر جایی این موضوع بیان شده است. چرا؟

ـ هر انسانی برای خود ـ خارج از هنجارهای معمول اجتماع ـ مجموعه‌ای از ارزش‌ها را ترسیم می‌کند و آن را محترم می‌شمارد و براساس آنها در زندگی گام برمی‌دارد. بنده نیز از این حیث مستثنا نیستم اما حضورم در جبهه‌ها دلیل بر این نمی‌شود که مرتباً این موضوع را بیان کنم و یا بخواهم از رانت آن استفاده کنم. آن موضوع یک حسی بود که باید تکلیفش ادا می‌شد و آن احساس را با هیچ چیز دیگری نمی‌توان عوض کرد.

* بسیاری از خوانندگان پاپ این تجربه را نداشته‌اند که در جبهه حضور یابند. شاید یکی از دلایل تعداد اندک ترانه‌ها پاپ با موضوع دفاع مقدس نیز همین امر باشد. نظر شما چیست؟

ـ هر کسی حتی اگر یک صحنه از جنگ را ببیند؛ خودش باید به وجد بیاید و برای ارائه اثر مرتبط با آن تلاش کند، چرا که ما هرچه داریم از صدقه سر شهدا و رزمندگان است. البته کارهای زیبایی هم در این زمینه موسیقی پاپ انجام و به بازار عرضه شده است.

* آقای شهروز! اگر بخواهید یک جمع‌بندی در این زمینه داشته باشید، به نظرتان حق شهدا، ‌جانبازان و ایثارگران در موسیقی پاپ ادا شده است؟

ـ خیر! قطعاً ادا کردن چنین حقی دشوار است، اما این دلیل نمی‌شود که دست روی دست گذاشت. نباید به ارائه کارهای سفارشی در این زمینه بسنده کرد، چرا که اگر خواننده اعتقادی به موضوع نداشته باشد، اثر خوب و ماندگاری ارائه نمی‌کند.

* امروز جمعه و متعلق به امام زمان(عج) است. یک ماه پیش ترانه زیبایی از شما تحت عنوان «ستاره‌پوش» از شبکه تهران پخش شد که در مدح و وصف امام زمان(عج) بود. درباره این کار توضیح می‌دهید؟

- این تراک با نام اصلی «آرزوی من» به سفارش مرکز موسیقی و سرود صداوسیما ساخته شد که ترانه آن توسط طهمورث پورشیرمحمد و آهنگ‌سازی توسط بهنام کریمی انجام شده است و بهروز صفاریان نیز این کار را تنظیم کرده است.

* این اولین تراکی نیست که شما در وصف امام زمان(عج) خوانده‌اید و پیش‌ از این نیز کارهایی از جمله «سبزینه آوای دوست» و «انتظار زمین» را ساخته بودید. خواندن از آخرین منجی زمین چه حسی دارد؟

- خواندن کارهای اینچنینی دشوار است و نیاز به تمرین بالا و احساسات ناب دارد، چرا که اگر خواننده به آن اعتقاد نداشته باشد، تراک خوبی نمی‌شود.

* به عنوان آخرین سؤال، فکر می‌کنید نهمین آلبوم شما کی روانه بازار موسیقی می‌شود؟

- در حال حاضر پیگیر کارهای آلبوم جدید هستم و امیدوارم تا پایان امسال روانه بازار موسیقی شود.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

تولید 11 اثر موسیقی به مناسبت هفته دفاع مقدس

 

واحد موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما امسال نیز به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس چند اثر موسیقایی را تهیه و تولید کرده است . در ادامه به این قطعات اشاره می کنیم :

در مسیر کاروان ( مهدی حبیبی ) : ملودی = مهدی حبیبی و محمد مساعد - شعر = مهدی حبیبی –

تا دریا ( امیر اکبری ) : ملودی = حسین شریفی – ترانه : عباس محمدی

شهر بیداد ( امیر تاجیک ) : ملودی = حسن فراهانی – شعر : مصطفی محدثی

خاک وطن ( قاسم افشار ) = موسیقی : امیر هوشنگ شاهرخی – ترانه : عبدالجبار کاکایی

بی نشون ( امیر اکبری ) = موسیقی : پدرام کشتکار – ترانه : عبداحسین رحمتی

منطقه عملیاتی مهران ( محمد جواد شوهانی ) = موسیقی : شهرام منظمی – مازیار فرخ سرشتی – شعر : عبدالحمید یعقوبیان

یه ترانه شکسته ( امیر اکبری ) = موسیقی : امیر هوشنگ شاهرخی – ترانه : جواد زهتاب

میهنم جاویدان ( گروه کر ) = موسیقی : محمد نصرتی – شعر : محمد سعید میرزایی

پهلونای بی نشون ( ستار سهرابی ) = موسیقی : علی مهاجری – شعر : محمود حبیبی کسبی

سرو آزاد ( گروه کر ) = موسیقی : محمدرضا عقیلی – شعر » محمد سعید میرزایی

وطن ( علی لهراسبی ) : آهنگ = شهاب اکبری – تنظیم : بهروز صفاریان – ترانه : روزبه بمانی

-------------------------------------------------------------------------------------------

نماهنگ های تولیدی مرکز موسیقی وسرود به مناسبت دفاع مقدس

 

13 اثر نماهنگ و موسیقی تصویر با موضوع دفاع مقدس از تولیدات مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما برای پخش در اختیار شبکه های سیما قرار گرفت.

 به گزارش  music2002 به نقل از روابط عمومی مرکز موسیقی و سرود ، اداره کل تولید و تامین نماهنگ این مرکز،به مناسبت هفته دفاع مقدس و یادآوری خاطرات و رشادت های رزمندگان اسلام 13 اثر نماهنگ و موسیقی تصویر تهیه و تولید نموده است که از میان آثار 2 اثر بوسه بر خاک با صدای امیر تاجیک و کارگردانی محمود فاتحی و حکایت عشق به آهنگسازی سعید ذهنی و کارگردانی عبدالستار کاکایی تولید و بقیه آثار که برگرفته از عکس ها و تصاویر مستند جنگ؛ فیلم و سریال های دفاع مقدس همچون خاک سرخ ؛دیدبان ؛ افق؛ سفر به چزابه؛ مهاجر ، هور در آتش؛ دکل می باشد با ساختار ویدیو کلیپ و موسیقی تصویر برای پخش از شبکه های سراسری رسانه ملی تهیه و تولید شده است. مردان خورشید با آهنگسازی و تنظیم داود ورزیده، شعرزنده یاد قیصرامین پور با صدای وحید تاج؛ بچه های آسمانی؛ ایثار، برگرفته از سمفونی ایثار مجید انتظامی ،وطن با آهنگسازی وتنظیم بهروز صفاریان وشهاب اکبری با صدای علی لهراسبی؛ بوسه بر خاک با آهنگسازی امید تاجیک و صدای امیر تاجیک ،شعر بامداد جویباری؛ حکایت عاشقی ؛ و7 اثر برگرفته از فیلم های سینمایی و سریالهای دفاع مقدس برای به تصویر کشاندن رشادت های دلاورمردان دفاع مقدس در مرکز موسیقی وسرود صداوسیما تهیه وتولید شده است.

----------------------------------------------------------------------------------------

شرط حضور " حبیب " در صدا و سیما

 

سعید مقیسه قائم مقام شبکه سه سیما در گفتگوی مشروحی با خبرنگار دنیای صنعت به یکی از سوالات وی پاسخ عجیبی می دهد :

*در جای اشاره داشتید آغوش رسانه برای ایرانیان داخل و خارج باز است، سال گذشته صحبت‌های مبنی بر حضور «حبیب خواننده» در ایران مطرح شد، یعنی اگر ایشون به کشور بازگردند شما اجازه کار در سیما به او می‌دهید؟

بله به شرطی که آدم شود.خیلی از افرادی که در برنامه «هفت» شرکت می‌کنند ما با سابقه فعالیت‌های آن‌ها پیش از انقلاب آشنا هستیم اما چون تغییر کردند آن‌ها را پذیرفتیم. البته حضور برخی در رسانه برای نشان دادن چهره و شکل واقعی آن‌ها موثر است.

---------------------------------------------------------------------------------------------

خواننده جوان پاپ درگذشت !

 

"علی توسلی " خواننده جوان پاپ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان معده 30 شهریور ماه در سن 26 سالگی درگذشت . وی موسیقی را از سن 9 سالگی با ساز ویلون آغاز کرد . بعدها به نوازندگی گیتار نیز مشغول شد . توسلی از سال 87 خوانندگی را به صورت حرفه ای شروع نمود . این خواننده ناکام از سال 88 مبتلا به بیماری مهلک سرطان شد . گفتنی است وی در حال جمع آوری آلبومی پاپ با صدای خود بود . علی توسلی امسال با ارائه کلیپ مدارا به علاقمندان موسیقی خود را معرفی نمود . این قطعه که به نوعی نیایش خواننده با خداوند بود توسط روزبه بمانی سروده شده بود و هومن نامداری ملودی این قطعه را ساخته بود و محمد آبایی هم این کار را تنظیم کرده بود .

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 تازه ترین آلبوم های پاپ مجاز منتشر شده :

 

غم تنهایی = بهرام پاییز - دومین آلبوم این خواننده با سابقه پس از گذشت 11 سال روز 27 شهریورماه از طریق شرکت ایران گام منتشر شد . وی در این آلبوم 5 قطعه از آثار فریدون فروغی را بازخوانی کرده است . همچنین یک قطعه جدید نیز با صدای خود اجرا نموده است . پاییز جزو خوانندگان رسمی صدا و سیما محسوب می شود .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی  لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

--------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٥
comment نظرات () لینک