رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ هشدارهای دبیر جدید واحد نظارت و ارزیابی موسیقی به خوانندگان و تولیدکنندگان موسیق

هشدارهای دبیر جدید واحد نظارت و ارزیابی موسیقی به خوانندگان و تولیدکنندگان موسیقی پاپ / موسیقی های باکلام فیلمهای سینمایی باید مجوز بگیرند / لغو مجوز سه شبکه ماهواره ای + تکذیبیه

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

هشدارهای دبیر جدید واحد نظارت و ارزیابی موسیقی به خوانندگان و تولیدکنندگان موسیقی پاپ  

 

خبر معرفی اعضای شورای تخصصی موسیقی پاپ از طرف روابط عمومی دفتر موسیقی به نقل از شهروز حقی، سرپرست واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی در رسانه‌ها منتشر شد و در پی آن، اعضای شورای تخصصی موسیقی پاپ شامل دکتر محمد سریر، سیمون آیوازیان، کیوان کیارس، علی بکان و سید علی تفرشی معرفی شد.

در این راستا و در پی باخبرشدن از تشکیل شورای تخصصی موسیقی پاپ ، وب سایت قانون گفت‌وگویی را با دبیر جدید واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی شهروز حقی ، انجام داده که گزیده ای از این مصاحبه در زیر آمده است :


« تا الان بسیاری از آثار، قبل از بررسی نهایی وارد بازار می‌شد یا حتی توسط افراد بی‌تخصص در دفتر موسیقی یا حتی کارمندان اداری دفتر موسیقی تایید می‌شد که ما در نظر داریم، این ایراد را بر‌طرف کنیم.»


  « عده‌ای از افراد فعال در بازار موسیقی که در برخی شوراهای پیشین حضور داشته‌اند برای مثال از ارتباطات خود استفاده می‌کردند یا برای آثار خود و دوستانشان امتیازات وی‍ژه‌ای قائل می‌شدند »

« با ایجاد یک سازوکار مشخص و تصویب قانون‌های کارآمد برای رفع نگرانی‌ها حرکت خواهد کرد.» 

 «همه این تصمیم‌گیری‌ها تا به امروز تحت‌ تاثیر نظریات شفاهی انجام شده‌ است و ردّ بسیاری از آثار براساس قوانین نوشته‌شده و مدون، نبوده‌ است.»


«خوانندگانی که این چند روز اخبار ممنوعیت از فعالیت‌شان به گوش رسیده است، ربطی به تصمیم‌گیری‌های شورای نظارت ندارد. بلکه مسئله آنان یک تخلف مالی و حقوقی است که از طرف شرکت‌های طرف قرارداد این خوانندگان و سازمان‌های حقوقی در حال پیگیری است. می‌توانم به صراحت اعلام کنم حداقل در طی ماه گذشته که بنده پست مدیریت را در شورای نظارت عهده‌دار شده‌‌ام، هیچ یک از خوانندگان یا نوازندگان کشورمان ممنوع الفعالیت نشده‌اند.»

« شورا سعی دارد با آثار مبتذل برخورد کند. تعریف آثار مبتذل در ایران بیشتر مربوط به عدول از خط مرزهایی که در ایران وجود دارد، می‌شود که مطرح‌شدن آن مسائل در جامعه مشکل‌ساز خواهد بود.»

« وی تعداد آثاری را که در آینده از لحاظ فنی رد خواهد شد، بسیار زیاد پیش‌بینی کرد و توضیح داد: تمامی این سخت‌گیری‌ها به این دلیل است که شورا خود را در قبال سلیقه مردم و ذائقه موسیقیایی آنان مسؤل می‌داند. »

 «ما می‌خواهیم بر عکس روال این سال‌ها آثار را دوبار بشنویم و برخلاف گذشته که بیشتر محتوا ممیزی می‌شد، ما نسبت به خود موسیقی و تکنیک‌های آن حساس خواهیم بود. به این سبک که بار اول، دوستان شورا اثر را می شنوند با کلیت و محتوای آن موافقت می‌کنند و بار دوم بررسی‌ها از لحاظ کیفیت صوتی، اجرای خواننده و سایر عوامل فنی انجام می‌شود. تا الان بسیاری از آثار، قبل از بررسی نهایی وارد بازار می‌شد یا حتی توسط افراد بی‌تخصص در دفتر موسیقی یا حتی کارمندان اداری دفتر موسیقی تایید می‌شد که ما در نظر داریم، این ایراد را بر‌طرف کنیم.»

 »شورا در نظر دارد به آثاری که با اشکالات محتوایی و فنی از جمله ایرادات شعری مانند ایرادات وزنی و قافیه‌ای، خارج‌خوانی و ضعف در تکنینک‌های خوانندگی همراه باشد، بر عکس گذشته مجوز ندهد و اهالی موسیقی پاپ بدانند از این پس آثارشان با موشکافی بسیار بالایی ارزیابی خواهد شد.»

« تجربه یک ماهه‌ام در دفتر موسیقی به من نشان داد که چرا موسیقی پاپ ما به وضعیتی نامساعد کشیده شده‌ است. در میان قوانین ما قانون کپی‌رایت یا رعایت حقوق مولفان وجود ندارد. البته چیزهایی هست، اما می‌توان گفت که اجرا نمی‌شود. در نتیجه شرکت‌های ما روی فروش آلبوم‌های خودشان در بازار حساب نمی‌کنند؛ یعنی نه تنها آثار ضعیف، بلکه بهترین و پرطرفدارترین آثار هم دانلود می‌شود. بنابراین سودی از تولید اثر در جیب شرکت، خواننده و دیگر عوامل تولید نمی‌رود. در واقع به دلیل نبود احساس امنیت در سرمایه‌گذاری، شرکت‌ها در این بخش اصلا به بازار موسیقی فکر نمی‌کنند.»

 « در واقع بازار موسیقی پاپ بر عکس شده است. شرکت‌ها به جای اینکه هزینه‌های تولید را از مشتری‌ها بگیرند، از خود خواننده می‌گیرند. کاری که شرکت‌ها می‌کنند در واقع شکار خواننده است و تولید‌کردن یک آلبوم، مجوزگرفتن و تحویل‌دادن آن به خود خواننده. حتی این آثار اصلا پخش هم نمی‌شود؛ چون خواننده‌ها قابلیت پخش‌کردن اثر را ندارند. طبیعی است در این وضعیت چون طرف قرارداد خواننده است نه مردم و در واقع قرار نیست اثر در بازار و در رقابت واقعی شرکت کند، مسئولیت کار حرفه‌ای پایین بیاید و شرکت‌ها به جای اینکه از عوامل حرفه‌ای در راستای تولید اثر بهره بگیرند با نیروهایی غیرحرفه‌ای و دستمزد‌های پایین کار کنند. نتیجه حتمی این وضعیت همان‌طور که شاهد آن هستیم نزول شدید کیفیت در آثار تولیدی پاپ در چند سال اخیر است.»

« بازار موسیقی در ایران مسموم است؛ شرکت ها خوانندگان را شکار می کنند »

 «ما می‌توانیم آماری را ارائه کنیم که کارهایی فقط برای گرفتن مجوز به اینجا مراجعه کرده‌اند و این آثار هرگز جایی پخش نمی‌شوند یا حتی بعضا آثاری با تیراژ بسیار کم تولید می‌شود و خواننده آن‌ها را در مجالسی که می‌روند بین افراد پخش می‌کنند و حتی یک دانه از آن‌ها در بازار به شیوه‌ای درست توزیع نمی‌شود.»

Music2002  : همان مطالبی که پیش از این در همین وبلاگ درباره برخی مشکلات موجود در نحوه صدورمجوز آلبوم های پاپ و آشفته بازار این نوع ازموسیقی درکشور بیان کرده بودیم در این مصاحبه هم به نوعی تکرار شده است ؛ و همچنین پیشنهادهایی که ارائه کرده بودیم مورد توجه قرار گرفته است . پس مشخص است که مسئولان جدید دفتر موسیقی خود با این نوع مشکلات آشنایی کامل دارند و حتی به بیان برخی از ناگفته ها هم اقدام کرده اند .اینکه این قدروضعیت آشفته است که یک کارمند هم به خود اجازه می دهد و قطعا به وی اجازه داده اند که به آلبوم های پاپ مجوز اعطا کند ؛ و در ادامه به این منتج می شود که به یکباره با تعداد زیادی از آلبوم هایی مواجه می شویم که قابلیت یکبار شنیده شدن را هم ندارند .

 این مصاحبه زنگ هشداری است برای خوانندگان ضعیفی که تا پیش از این به راحتی مجوز می گرفتند ، شرکتهایی که خوانندگان گمنام را بازیچه خود قرار می دادند و عواملی که پشت سرهم مجوز بیشترآلبوم های خوانندگان مشهور را با ارتباط خاص ! خود دریافت می کردند . امیداوریم که این حرفها در عمل هم انجام شود و شاهد رویه مناسب و معقولانه دفترموسیقی در رابطه با آلبوم های پاپ باشیم و آدمهای غیرحرفه ای و ضعیف خود به خود از این چرخه معیوب حذف شوند و آلبوم هایی که منتشر می شود دارای ویژگیهای حداقلی یک اثر استاندارد را دارا باشند . مطمئنا این حرفها برای برخی از دلالان موسیقی و چهره های فرصت طلب و گروههای غیرحرفه ای خبر تکان دهننده ای است و قطعا به زودی باید شاهد مصاحبه های این افراد در رسانه های ویژه آنها باشیم و همچنین فشارهایی که از طریق این رسانه ها به دفتر موسیقی وارد می شود . در آینده بازهم در مورد پشت صحنه این روزهای موسیقی پاپ کشور خواهیم نوشت .

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

موسیقی های باکلام در فیلمهای سینمایی باید مجوز بگیرند

  

ایلنا: اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه‌ای در یک دستورالعمل رسمی به تهیه‌کنندگان سینما اعلام کرده که باید پیش از استفاده از موسیقی و ترانه در فیلم‌های خود؛ نسبت به اخذ مجوز این آثار از دفتر موسیقی معاونت هنری اقدام کند.

در متن این دستورالعمل آمده است:
نظر به اینکه در سال‌های اخیر حجم موسیقی‌های مورد استفاده از فیلم‌های سینمایی رشد قابل توجهی داشته، لزوما بحث نظارت و کنترل این موارد بسیار ضروری بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در این راستا ضمن هماهنگی لازم با دفتر موسیقی معاونت هنری مقرر شد از این پس تهیه‌کنندگان محترم پیش از استفاده از موسیقی و ترانه در فیلم‌های خود نسبت و اخذ مجوز این آثار اقدام لازم را مبذول دارند.

Music2002  : طی یک دهه اخیر استفاده از ترانه های غیرمجاز ( چه لس آنجلسی و چه داخلی ) در فیلمهایی سینمایی به شدت افزایش یافته است و کارگردان های موسیقی نشناسی که به جای اینکه از موسیقی مجاز حمایت کنند به ترویج سایر موسیقی های دیگر اقدام می کنند باید در این زمینه پاسخ گو باشند . البته امیداواریم مسئولان ارشاد مرعوب فشارهای برخی تهیه کنندگان و کارگردان ها  قرار نگیرند و این دستورالعمل را به مرحله اجرا در آورند . این سوال همیشه وجود داشته که چرا سینمایی ها به موسیقی های عمدتا مجاز ( که با استقبال مخاطبان مواجه شده اند ) بی توجه اند و به نوعی سعی در کم رنگ نشان دادن آن هستند . متاسفانه خود عوامل موسیقی هم که هیچ گاه اعتراضی به این روند نامناسب نداشته اند و سکوت اختیار کرده اند !

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

مجوز 3 شبکه ماهواره ای  لغو شد + تکذیبیه

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز سه شبکه ماهواره ای فارسی زبان را لغو کرد . پیش از این شبکه های ماهواره ای " ایرانیان " ، " پرشین تی وی " و" آی سی سی " از حدود 6 ماه پیش مجوز فعالیت رسمی در ایران را دریافت کرده بودند که البته مجوز شبکه " آی سی سی " پیش از این لغو شده بود ولی دو شبکه دیگر در کشور به فعالیت رسمی می پرداختند .

 

سه شبکه ماهواره‌ای مجوز ارشاد را دریافت کرده‌اند

 

ایلنا: باوجود آنکه پیش از این اعلام شده بود؛ هیچکدام از شبکه‌های ماهواره‌ای از وزارت ارشاد مجوز ندارند، علیرضا سجادپور(مدیرکل اداره نظارت وارزشیابی) می‌گوید ازمیان شبکه‌های مختلف؛ سه شبکه ماهواره‌ای مجوز لازم از ارشاد را دریافت کرده‌اند.

سجادپور به خبرنگار ایلنا گفت: براساس آنچه به ما اعلام شده، سه شبکه‌ی فارسی زبان در کشور مجوز فعالیت دارند. اما این مجوزها دایمی نیستند و هرچند ماه یک‌بار بررسی مجدد می‌شوند.

وی با پرهیز از نام بردن از این شبکه‌ها به دلیل تبلیغ این شبکه‌ها، افزود: تهیه‌کنندگان سینما در ایران اجازه ندارند که با شبکه‌های ماهواره‌ای بدون مجوز همکاری کنند اما همکاری آنها با شبکه‌هایی که مجوز دریافت کرده‌اند، مشکلی ندارد.

پیش از این اعلام شده بود که شبکه‌های تلویزیونی ICC، پرشین تی وی و شبکه ایرانیان مجوز دارند.

 

music2002: سریال تایید و تکذیب ها درباره این 3 شبکه ماهواره ای فارسی زبان کماکان ادامه دارد و این میان هیچ کس شفاف حرف نمی زند . اما سوالی که در این ماجرا مطرح می شود این است که چطور شبکه های خارجی که اکثرا مواضعی ضد نظام هم دارند می تواند در ایران به فعالیت رسمی بپردازند ولی شبکه های فارسی زبان که همسوی نظام هم هستند از این حق محروم می شوند ؟ فعالیت مجاز این شبکه ها چه خطری می تواند داشته باشد؟

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

تازه ترین آلبوم های پاپ مجاز منتشر شده :

 

1 – دلخوشی = بهمن نوبهاری – نخستین آلبوم این خواننده نیمه تیرماه منتشر شد .

2 – قسمت = امید رنجبر – اولین آلبوم این خواننده که به صورت پاپ – آذری  می باشد ، نیمه اول امسال عرضه شد .

------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی

لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

--------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

---------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٩
comment نظرات () لینک