رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ بالاخره طلسم شکست ؛ پخش صدای « فریدون فروغی » برای نخستین بار از رسانه ملی

بالاخره طلسم شکست ؛ پخش صدای « فریدون فروغی » برای نخستین بار از رسانه ملی / اعضای شورای تخصصی موسیقی پاپ معرفی شدند / وزیر ارشاد : شبکه های " پرشین تی وی " و " ایرانیان " مجوز دارند

---------------------------------------------------------------------------------------------

بالاخره طلسم شکست ؛ پخش صدای « فریدون فروغی » برای نخستین بار از رسانه ملی

 

  

ده سال پس از درگذشت " فریدون فروغی " خواننده مطرح پاپ ، رسانه ملی صدای وی را برای نخستین بار پخش نمود . این اتفاق دیشب و در برنامه رادیو 7 از شبکه آموزش سیما ( هفت ) افتاد . قطعه " همیشه غایب " با ترانه ای از شهیار قنبری و موسیقی ویلیام خنو که سال 1353 ضبط شده است با تصاویری از فیلم سینمایی " خدا نزدیک است " ، همراه شد و برای نخستین بار صدای فریدون فروغی خواننده محبوب پاپ از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد .

اگرچه طی این سالها رسانه ملی صدای برخی از خوانندگان قدیمی را پخش کرده بود که تعداد آنها به بیش از 20 خواننده می رسد ولی در کمال تعجب هیچ گاه نوبت به فریدون فروغی نرسید و همیشه این علامت سوال وجود داشت که چرا مجوز صدای خواننده مساله داری که در لس آنجلس به فعالیت می پردازد مانند آرتوش صادر می شود ولی پخش صدای فریدون فروغی که در تمام این سالها در ایران سکونت داشته ممنوع است . البته گویا برخی از قطعات مرتبط با انقلاب فروغی در سال نخست پس از انقلاب اسلامی از رادیو پخش شده بودند ولی این روند دیگر ادامه پیدا نکرد و صدای وی به جمع ممنوع الپخش ها پیوست .

البته عوامل رادیو 7 برای اینکه بتوانند صدای فروغی را پخش کنند در ابتدا پیش زمینه هایی را مهیا کرده بودند . آنها در ابتدا مصاحبه ای مفصل با استاد احمد علی راغب آهنگساز نامی و باسابقه را تدارک دیدند چون وی جزو چهره های مهم واحد موسیقی سازمان صدا و سیما محسوب می شود و بعد وی را به عنوان مشاور موسیقی برنامه خود معرفی کردند تا از طریق جلب اعتماد وی بتوانند صدای برخی خوانندگان قدیمی را برای نخستین بار پخش کنند . دراین راستا رادیو هفتی ها  ابتدا صدای " حسن خیاط باشی " را به مرحله پخش رساندند و حال نوبت به فروغی رسیده است. باید دید آنها در ادامه به سراغ کدام خواننده می روند . سماجت و پیگیری عوامل این برنامه به خصوص منصور ضابطیان ( همه کاره رادیو هفت ) برای پخش صدای برخی خواننده ها در نوع خود جالب توجه است .

فریدون فروغی خواننده کم کار و جدی پاپ از سال 1348 تا 1360 به فعالیت موسیقایی می پرداخت . وی طی این مدت حدود 35 قطعه را با صدای خود به مرحله پخش رساند . فروغی در دهه 70 نیز به دنبال فعالیت مجاز بود ولی هرگز نتوانست به صورت رسمی این کار را انجام دهد . دو آلبومی که قرار بود وی اجرا کند به خوانندگان دیگر سپرده شد و آثار جدیدش نیز تا امروز به مرحله انتشار رسمی نرسیده اند . آخرین آلبوم ضبط شده با صدای وی " توحید " نام دارد که توسط بهروز صفاریان تنظیم شده است .

تنها فعالیت رسمی فروغی پس از انقلاب اسلامی خوانندگی قطعه « دچار» درتتیراژ پایانی فیلم سینمایی " دختری به نام تندر " بود که در سال 1379 اجرا کرده بود و توسط فردین خلعتبری آهنگسازی و تنظیم شده بود . همچنین شرکت آوای چنگ چند سال پیش کاستی مربوط به موسیقی فیلمهای سینمایی قبل از انقلاب را منتشر ساخت که یکی از قطعات اجرا شده با صدای فروغی در آن قرار داشت ، کاستی که به گفته مسولان آن شرکت در سال 1364 مجوز پخش دریافت کرده بود ولی حدود 20 سال بعد آن را منتشر کردند . به واقع هیچگاه طی این سالها آلبومی با صدای فریدون فروغی مجوز انتشار رسمی از طرف ارشاد دریافت نکرده است . البته مشخص نیست شخص یا شرکتی به دنبال انتشار آلبوم های رسمی فروغی هستند و یا همه چیز به بوته فراموشی سپرده شده است .

گفتنی است دیگر فعالیت فروغی طی این سالها اجرای چند کنسرت کوچک در رستورانی در کیش بود که اواخر دهه 70 این اجراها را انجام داد و مردم پس از سالها صدای زنده وی را شنیدند .

لازم به یادآوری است فریدون فروغی مهرماه 1380 در سن 51 سالگی در تهران درگذشت .

شایان ذکر است در تمام این سالها خوانندگانی با تقلید از صدای فروغی پا به عرصه موسیقی گذاشتند و از این طریق سعی کردند به مخاطب نزدیک شوند . خوانندگانی چون : بهرام پاییز – فرزاد فرزین – رضا روح پور و چند خواننده گمنام دیگر .

امیدواریم دفتر موسیقی در دوران تازه فعالیت خود مجوز انتشار آلبوم های این خواننده نامی فقید را مهیا سازد . خواننده ای که کم ولی خوب خواند . خواننده ای که پس از انقلاب به لس آنجلس پشت کرد و با آن قبیله همراه نشد و در ایران ماند . کاش با خوانندگانی که پس از انقلاب اسلامی در ایران ماندند مهربان تر باشیم ، نه اینکه تمام حواسمان به خوانندگان آن سوی آبها باشد . اگر در حال حاضرارشاد قصد صدورمجوزانتشار آلبوم حبیب محبیان را دارد بهتر است در ابتدا مجوز آلبوم فروغی را صادر کند و بعد نوبت را به حبیب بدهد نه اینکه خواننده درایران مانده را فراموش کنیم و خواننده تازه به ایران آمده را مقدم بدانیم .

البته باید تصریح کرد که وزارت ارشاد طی سالهای اخیر به دو دلیل به فروغی مجوزرسمی اعطا نکرد . دلایلی که در مراجع رسمی درباره این خواننده مطرح می شود ؛ یکی بهایی بودن وی و دیگری اعتیادش به مواد مخدرکه این مورد منجربه دستگیری و دوبارزندانی شدن وی در اوایل دهه 60 شده بود . البته وی در گفتگویی که در زمان حیات خود انجام داد بهایی بودنش و اعتیاد به مواد مخدررا رد کرده بود و به خاطررد یکی از این موارد درآلبوم آخر خود قطعه ای در وصف امام علی ( ع ) اجرا کرد .

اصولا طی این سالها ثابت شده است که لس آنجلسی ها رابطه چندان جالبی با خوانندگان قدیمی در داخل کشور مانده ندارند و بیشتر به خوانندگان خودی فرصت حضور می دهند و شبکه های تلویزیونی آنها نیز همین روند را ادامه می دهند . حداقل باید رسانه ملی و ارشاد برای این گونه خوانندگان اهمیت بیشتری قائل شود و صدای آنها را به گوش علاقمندان برساند ، خوانندگانی که در این میان مظلوم واقع شده اند .

لازم به ذکر است که طی این سالها برخی نشریات به چنین خوانندگانی پرداختند ولی آنها نیز به نوعی سعی داشتند این خوانندگان را به نفع اهداف خاص خود مصادره کنند و بیشتر با نوشتن متن های احساسی اصل مطلب را فراموش کردند و حاشیه را هدف قرار دادند .

به هر حال قطعه همیشه غایب که با عنوان مثل یک معجزه به مرحله پخش رسید می تواند فتح بابی باشد برای پخش سایر قطعات این خواننده و برخی دیگر از خوانندگانی که صدایشان طی این سالها هرگز از رسانه ملی پخش نشده است . خوانندگانی چون : زنده یادان سهیل – اشکان – اسی و همچنین ابی لیتلز – محسن و ...  و همچنین آثار قدیمی خوانندگانی که بعدها فعالیت خود را به صورت رسمی نیزادامه دادند مانند : منوچهر طاهرزاده – رحمت اله تاتار – مهدی سپهر و ...

-------------------------------------------------------------------------------------------

اعضای شورای تخصصی موسیقی پاپ معرفی شدند

 

  درپی تحقق نظارت تخصصی برحوزه موسیقی با هدف تسهیل در روند صدور مجوز و افزایش کیفیت آثار، 5 عضو هنرمند شورای تخصصی موسیقی پاپ معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی دفتر موسیقی، شهروزحقی(سرپرست واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی) ضمن اعلام این خبر افزود: آقایان محمد سریر، سیمون آیوازیان، کیوان کیارس، علی بکان و سیدعلی تفرشی به‌عنوان هنرمندان عضو شورای تخصصی پاپ انتخاب شدند.

سرپرست واحد نظارت وارزشیابی دفترموسیقی درادامه افزود: همچنین نشست مشترکی با حضور حمید شاه آبادی(معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمحمد میرزمانی(مدیرکل دفترموسیقی)، مهدی سیفی جمالی(مشاورراهبردی معاون هنری) و اعضای شورای تخصصی موسیقی پاپ داشتیم که طی آن اعضای شورا نظرات و پیشنهادات کارشناسی خود را برای بهبود سطح کیفی موسیقی پاپ مطرح کردند و برحمایت از آثار تولید کنندگان و هنرمندان حرفه‌ای در این عرصه تاکید کردند. همچنین هنرمندان حاضر درنشست به تشریح اهمیت به حداقل رساندن برخوردهای سلبی در عرصه موسیقی پاپ پرداختند.

این آهنگساز در پایان افزود: در این نشست، معاون هنری وزیر نیز ضمن ابراز خرسندی از تشکیل شورای تخصصی پاپ، لزوم بررسی دقیق و کامل آثار،ارائه مشاوره کیفی و افزایش بیش از پیش اعتبار مجوزهای صادرشده ازسوی دفترموسیقی را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: برنامه‌ریزی محتوای سبد شینداری جامعه باتوجه به نیازها و اولویت وآسیب‌های فعالیت‌های انجام گرفته دراین بخش همچنین معرفی و تشویق تولیدات خوب و ماندگار از بین آلبوم‌های منتشرشده و قانونمند کردن و ارائه خط مشی مناسب به گروه‌های موسیقی پاپ برای فعالیت باید بیش ازپیش در دستور کار دفتر موسیقی قرار گیرد . 

--------------------------------------------------------------------------------------------
وزیر ارشاد : شبکه های " پرشین تی وی " و"  ایرانیان " مجوز دارند
 

ایسنا - سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سئوال در مورد این‌که برخی از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند وزارت ارشاد به سه شبکه ماهواره‌ای مجوز داده است گفت: «این خبر مربوط به سال گذشته است و مربوط به اکنون نیست.»

او در پاسخ به این‌که اخیراً بار دیگر رسانه‌ها این موضوع را مطرح کرده‌اند، مطرح کرد: «مسائل روز سیاسی باعث می‌شود که این اخبار بار دیگر تکرار شود.»

وزیر ارشاد در عین حال گفت: «ما مجوز داشتن دفتر در ایران را به سه شبکه دادیم، اما یکی از این شبکه‌ها چون برنامه‌هایش مطابق با ضوابطی که ما اعلام کرده بودیم، نبود. فعالیتش تعطیل شده ولی اکنون شبکه‌های «پرشین تی وی» و «ایرانیان» مجوز دارند.»

وی خاطرنشان کرد: «اکنون 120 دفتر شبکه‌های مختلف در ایران از خبرگزاری گرفته تا شبکه‌های تلویزیونی هستند. ولی اینها ایرانی نیستند، اما این دو مورد ایرانی هستند و در واقع به این دو مورد به صورت مشروط و موقت مجوز داده شده و برنامه‌های آن‌ها رصد می‌شود. اگر برنامه هایشان مطابق با آنچه که گفته شده، نباشد دیگر مجوز آن‌ها تمدید نخواهد شد.»

-----------------------------------------------------------------------------------------

 بر اساس اعلام واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی :

مجوز سه آلبوم پاپ صادر شد

1 -  آلبوم "گریه های بی بهانه " به خوانندگی محسن سلطانپور در۸ قطعه به آهنگسازی شاهرخ شریفی وترانه سرایی خشایارخاکبان .

2 - آلبوم "پرواز باعشق"به خوانندگی هومن موسوی در۹ قطعه به آهنگسازی هومن موسوی واشعاری از حافظ ،فریدون مشیری ورها شایان .

3 - آلبوم " کولاک " به خوانندگی علی اصحابی به آهنگسازی و ترانه سرایی علی اصحابی .

مجوز امتیاز انتشار این آلبوم هابرای شرکت های چهره خندان، آوا خورشیدو مانا آهنگ  صادر شده است .

گفتنی است به جز علی اصحابی که مجوز دومین آلبوم خود را دریافت کرده است دو خواننده دیگر جزو خوانندگان آلبوم اولی و ناآشنا هستند .

-------------------------------------------------------------------------------------------

تازه ترین آلبوم های پاپ مجاز منتشر شده :

 

1 - هوای تازه = مسعود مهرابی - نخستین آلبوم این خواننده هفته اول شهریور روانه بازار موسیقی کشور شد .

2 - حالم خوبه = دانیال دادور - اولین آلبوم این خواننده نیمه شهریور توسط شرکت هنر اول عرضه شد .

3 - مدرس شمال = مهدی مدرس - نخستین آلبوم رسمی این خواننده نیمه شهریور از طریق شرکت آوای فروهر منتشر شد .

---------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی

لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

--------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

--------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٦
comment نظرات () لینک