رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ علیرضا عصار برای " بیداری اسلامی " می خواند

عصار برای " بیداری اسلامی " می خواند / وقتی خوانندگان پاپ دیده و شنیده می شوند ! / میکسی از فرهاد و فروغی / حبیب و سومین اثرش در ایران / دو خواننده لس آنجلسی در بستر بیماری /

 --------------------------------------------------------------------------------------------

علیرضا عصار برای" بیداری اسلامی " می خواند

 

 

بخش موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی این روزها توسط رضا مهدوی اداره می شود و ازفعالیت خوبی نیز برخوردار است . برگزاری کنسرتها ، تولید آلبوم های مناسبتی در ژانرهای مختلف ، تولید قطعات موسیقایی و بازنشرآلبومهای تولید شده قبلی جزو فعالیتهای اخیر این نهاد موسیقی است.

این سازمان در تازه ترین اقدام خود قراراست سری برنامه هایی با عنوان عصر سوره با موضوع " بیداری اسلامی " در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار کند . در این ویژه برنامه ها برخی گروههای موسیقی به اجرای برنامه خواهند پرداخت . این سری برنامه ها طی روزهای 26 تا 30 شهریورانجام خواهد شد . در این راستا علیرضا عصار خواننده نامی پاپ نیز طی 3 روز کنسرتی را در این تالاربرگزار خواهد کرد . دراین ویژه برنامه ها عصار 4 قطعه موسیقایی با موضوع برنامه به همراه اجرای قطعه ( از خواب گران برخیز با شعری از اقبال لاهوری ) را اجرا خواهد نمود .

لازم به ذکر است دو آلبوم تازه علیرضا عصار که هنوز نام قطعی آنها مشخص نشده است اوایل مهرماه و آبان ماه توسط حوزه هنری منتشر خواهند شد . آلبوم نخست با موضوع دفاع مقدس دارای 8 قطعه است که توسط مهدی شریفی ، عادل گلکار مقدم ( افشین مقدم ) و روزبه بمانی سروده شده است . این مجموعه چند ماهی است آماده انتشار است و مجوز آن نیز صادر شده است .

 در ضمن آلبوم دوم  عصار که جزو آلبوم های معمول وی محسوب می شود شامل 10 قطعه می باشد و اشعار آن توسط : مولانا ، پروین اعتصامی ، فاضل نظری ، آرش نصیری و افشین مقدم سروده شده است . این آلبوم هنوزمجوزانتشار دریافت نکرده است ؛ آلبومی که در آخرین روزها دو قطعه آن نیزتغییر کرده است . تنها دلیل اینکه این آلبوم پس از چند سال هنوز به مرحله انتشار نرسیده است عدم صدور مجوز برای برخی اشعار و همچنین وسواس زیاد خواننده می باشد . گفتنی است تنظیم کننده هر دو آلبوم فواد حجازی است و ملودی های دو آلبوم توسط عصار و حجازی ساخته شده است .

همچنین کنسرتهای این خواننده پس از انتشار دو آلبوم در چند شهر کشور برگزار خواهد شد .

 -------------------------------------------------------------------------------------------

در حاشیه یک سالگی برنامه رادیو 7

وقتی خوانندگان پاپ دیده و شنیده شدند !

 

رادیو 7 برنامه ای شبانگاهی است که هر شب به جز جمعه شبها از شبکه آموزش سیما (  7  ) پخش می شود . این برنامه به تازگی یک سالگی خود را جشن گرفت . از نقاط قوت این برنامه پخش ترانه های مختلف با صدای خوانندگان در ژانرهای گوناگون موسیقی است . این برنامه برخلاف سایر برنامه های تلویزیونی کلیپ هایی را با صدا و تصویر خوانندگان پاپ در استدیوی خود ضبط کرده و هر شب پخش می کند . به واقع این برنامه باعث شد که مخاطبان با چهره برخی خوانندگان آشنا شوند و همچنین برخی ازخوانندگان این فرصت را داشته باشند تا برای اولین بار قطعه ای را با صدای خود از رسانه ملی پخش نمایند .

برنامه مردم ایران سلام که طی سالهای 83 تا 86 از شبکه دوم پخش می شد باعث شد که هم کلیپ هایی برای خوانندگان پاپ ساخته شود و هم تصاویر مناسب تری بر روی قطعات پخش شده قرار داده شود . این روند را رادیو هفتی ها هم به نوعی دیگر ادامه دادند و همزمان با پخش قطعه ای موسیقایی تصاویری مانند برخی صحنه های فیلمهای سینمایی با این قطعات همراه شد و به نوعی موضوع ترانه را با آن تصاویر ارتباط دادند . در مجموع این برنامه نگاه مناسبی به موسیقی دارد و اگر دایره خوانندگان انتخابی را افزایش دهد می تواند صدای برخی خوانندگان کمتر شنیده شده و حتی دیده شده را به گوش و چشم مخاطبان و علاقمندان آشناتر سازد .

این برنامه در یک سالگی خود که چهارشنبه شب برگزار شد قطعاتی را با حضور خوانندگانی چون : امیر کریمی ، مازیار فلاحی ، مسعود امامی ، ایلیا منفرد پخش نمود . همچنین " حامی  "  هم به صورت زنده در استدیوی این شبکه حاضر شد و در ابتدا میکسی از 5 قطعه از آلبومهای پیشین را اجرا کرد و در بخش دوم میکسی از 4 قطعه آلبوم تازه خود را اجرا نمود . اگر چه به نظر می رسد آلبوم جدید وی نتواند با این قطعاتی که حداقل ما شنیدیم انتظارات مخاطبان را برآورده سازد .

رادیو هفت طی یک سال اخیر بعضا قطعات موسیقایی را پخش کرده است که برای اولین بار این کارها از رسانه ملی پخش شده اند . در این راستا یکی از نکات عجیب این برنامه درهفته گذشته پخش قطعه ای با عنوان گذرعمر ( دل من دیگه خطا نکن ) با صدای حسن خیاط باشی بود . بازیگر و خواننده ای که قبل از انقلاب چند اثر را اجرا کرده بود و در حال حاضر در لس انجلس حضور دارد و برخی مواقع در شبکه های معاند به عنوان مجری شرکت می کند . این که به چه صورت و از چه طریقی این برنامه این قطعه را برای اولین بار از تلویزیون پخش کرده است و آیا واقعا مجوز پخش داشته است یا خیر خود جای سوال دارد ؟ لازم به ذکر است این قطعه توسط خوانندگانی چون : داریوش اقبالی و شهرام صولتی نیز بازخوانی شده است . شعر این قطعه را هما میرافشار سروده است .

لازم به یاداوری است رادیو هفت پیش از این نیز قطعاتی قدیمی با صدای خواندگان ساکن خارج از کشور چون ناصر صبوری و آرتوش پخش کرده بود . این دو خواننده در حال حاضردرآمریکا سکونت دارند . البته به نظر می رسد اگر این برنامه به خوانندگان مجازی که تاکنون تصویرشان از رسانه ملی پخش نشده است فرصت حضور دهد بهتر است تا اینکه به خوانندگان قدیمی تری که در خارج از کشور سکونت دارند امتیازی قائل شود .

 --------------------------------------------------------------------------------------------

بهرام پاییز ؛ میکسی از فرهاد و فروغی !

  

آلبوم " هوای گریه " در سال 79 نخستین و تا به امروز تنها مجموعه ای است که با صدای « بهرام پاییز» خواننده پاپ منتشر شده است . این خواننده باسابقه که حدودا 60 سال سن دارد طی این سالها با سازمان صدا و سیما نیز همکاری هایی دارد . پاییز به تازگی قطعه ای ارکسترال با عنوان " ای گل بارون " اجرا کرده است که جزو آثار قوی پاپ محسوب می شود . این قطعه توسط اکبر آزاد ملودی سازی شده است ، محمدرضا عقیلی آن را تنظیم نموده و عباس کلهر نیز ترانه آن را سروده است . این قطعه بی شباهت به اثر مشهور ( یه شب مهتاب ) با صدای فرهاد مهراد نیست . حتی صدای خواننده هم به صدای فرهاد نزدیک شده است . این نکته در حالی باعث تعجب شده که پاییز به عنوان خواننده ای که صدایی نزدیک به فریدون فروغی دارد شناخته می شود . لازم به ذکر است آلبوم هوای گریه در سال 76 برای فریدون فروغی ساخته شده بود که پس از اینکه این امر تحقق پیدا نکرد به پاییز برای اجرا سپرده شد .

گفتنی است فریدون فروغی صدای پاییز را تایید کرده بود و به وی اجازه  داده بوده آثارش را اجرا نماید .

این خواننده حدود دو سال پیش نیز قطعه ای با عنوان خاطرات بهمن در تلویزیون اجرا کرده بود که شباهت فراوانی در اجرا به صدای فروغی داشت .

به هر حال این خواننده به جای اینکه از این دو خواننده مشهور تقلید کند باید با توجه به توانایی ها ویژگیهای صدایی خود به اجرای قطعات بپردازد ؛ خواننده ای که می تواند با صدای واقعی خود بخواند دیگر نباید دست به تقلید بزند .

 --------------------------------------------------------------------------------------------

سومین قطعه حبیب در ایران عرضه شد

 

" حبیب محبیان " خواننده قدیمی که در ایران سکونت پیدا کرده است سومین قطعه خود را در وصف امام علی ( ع ) عرضه کرد . وی این قطعه را با ترانه ای از سعید بدرخانی و با تنظیم آریا به صورت کلیپی با تصاویر آرشیوی و اجرای خواننده در استدیو تهیه کرده است . گفتنی است این قطعه شب عید فطر از شبکه ماهواره ای 20 پخش گردید . این شبکه ماهواره ای ارتباط نزدیکی با این خواننده دارد و برخی آثار وی را پخش می کند . لازم به ذکر است حبیب محبیان از زمان ورود به کشور سه قطعه با صدای خود پخش نموده است و همچنین آلبومی را جهت اخذ مجوز به وزارت ارشاد تحویل داده است .

---------------------------------------------------------------------------------------------

ترانه سرای قدیمی در بستر بیماری

 

مسعود فردمنش ترانه سرای باسابقه به دلیل عارضه مغزی در بستری بیماری است . وی که که ساکن لس آنجلس می باشد از وضعیت جسمی نامطلوبی برخوردار است . این ترانه سرا و خواننده 61 ساله با اجرای دکلمه های خود دراوایل دهه 70 که در آلبوم های برخی خوانندگان لس آنجلسی قرار گرفته بود به شهرت رسید . همچنین کتابی شامل ترانه های سروده شده توسط وی چند سال پیش در ایران منتشر شد .

 --------------------------------------------------------------------------------------------

طوفان درگیر سرطان !

 

" طوفان هل عطایی " خواننده ایرانی ساکن لس آنجلس به دلیل مبتلا شدن به بیماری سرطان ریه در بستر بیماری است . این خواننده و آهنگساز اهل آستارا پس از انقلاب اسلامی به آمریکا مهاجرت کرد . وی فعالیت هنری خود را در ایران با نوازندگی آغاز کرد و سپس به خواننندگی روی آورد .

---------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی

لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

--------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

 -------------------------------------------------------------------------------------------

توضیح :

 مدیر این وبلاگ با هر گونه رسانه ای اعم از : روزنامه و مجله ( کاغذی و اینترنتی ) ، سایت ، خبرگزاری و وبلاگ هیچ گونه همکاری ندارد .

--------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٢
comment نظرات () لینک