رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ میرزمانی و آلبوم های ضعیف پاپ ؛ چه کسی این روند را متوقف خواهد کرد ؟

میرزمانی و آلبوم های ضعیف پاپ ؛ چه کسی این روند را متوقف خواهد کرد ؟ / مجوز وزارت ارشاد برای سه شبکه ماهواره ای فارسی زبان ؟!/ شبکه تلویزیونی خصوصی برای پخش موسیقی مجوز گرفت !

-------------------------------------------------------------------------------------------- 

 میرزمانی و آلبوم های ضعیف پاپ ؛ چه کسی این روند را متوقف خواهد کرد ؟

 

وضعیت کنونی موسیقی پاپ بخصوص آلبوم های منتشرشده مجاز به چه صورت است ؟ این سوال مهم و کلیدی است که باید به آن پاسخ مناسبی داده شود . در حال حاضر و در طول هر سال چیزی قریب به 100 آلبوم پاپ به صورت مجاز منتشر می شوند . حدود دو سوم این آلبوم ها متعلق به خوانندگانی هستند که برای اولین بار تجربه رسمی حضور در بازار را کسب می کنند . برخی از این آلبوم ها حتی خبر انتشارشان بعضا در هیچ منبعی درج نمی شود .

بیشتر این آلبوم ها یک مشکل اساسی و مشترک دارند . این آلبوم ها مجموعه هایی ضعیف هستند که بعضا حتی نمی توان آنها را یک بار هم شنید !! ؛ صداهایی ضعیف که برخی از آنها اصول ابتدایی خوانندگی را هم نیاموخته اند ، ترانه هایی اکثرا با مضمون عشقهای دم دستی و سخیف ؛ در بخش ملودی و تنظیم هم که همه چیز با یک سینتی سایزر سرهم بندی شده است .

سوال اساسی این چنین مطرح می شود که اصلا چرا باید وزارت ارشاد به چنین آلبوم های ضعیفی مجوزاعطا کند ؟ اگر این آلبوم ها منتشر نشوند چه اتفاق مهمی خواهد افتاد ؟ در واقع این آلبوم ها محصول کار و طرز تفکر آدمهایی هستند که راه را اشتباه آمده اند . این قدر هنر خوانندگی ، ترانه سرایی ، ملودی سازی و تنظیم کنندگی به سخره گرفته شده است که هر کس به خود جرات می دهد که وارد بازار رسمی شود . همه این را می دانیم که بسیاری از آلبوم هایی که جهت اخذ مجوز اقدام می کنند اصلا مجوز نشر پیدا نمی کنند . ولی برخی از همین آلبوم هایی که منتشر می شوند هم واقعا زیر خط استاندارد هستند .

 به تازگی محمد میزمانی رئیس دفتر موسیقی وزارت ارشاد که اخیرا به این سمت منصوب شده است ، اعلام نموده به وضعیت آلبوم ها پاپ رسیدگی خواهد کرد .

از زمانی که در اوایل دهه 80 آزمون خوانندگی جهت اخذ مجوز صدا برای خوانندگانی که قصد ارائه آلبوم رسمی دارند ، حدف شد ما با خیل عظیمی از خوانندگان اکثرا جوانی مواجه بودیم که به صرافت انتشار آلبوم افتادند . ازآن موقع بازار پاپ با خوانندگان بعضا ضعیفی روبرو شد که گاها این هنر ( خوانندگی ) را به صورت علمی نیاموخته بودند . این دسته با ورود خود ترانه سرایان و موزسین هایی را هم همراه خود وارد گود حرفه ای کردند که آنها نیز شایستگی لازم جهت انجام کارهای حرفه ای را نداشتند .

شاید گفته شود که قرار نیست همه هنرمندان در یک سطح مشخص به فعالیت بپردازند . به واقع هم چنین هست و همیشه برخی بالاترند و بعضی پایین تر .در هر هنری با سطوح مختلفی از آدمهایی که کار می کنند مواجه ایم . ولی قرار نیست که عمده فعالیت ها در سطح نازلی انجام شود و به صورت رسمی نیز عرضه شود . یابد آن دسته که در سطح ضعیفی قرار دارند یا خود را به سطح بالاتر ارتقا دهند و یا اینکه عرصه را برای دیگران مهیا سازند و خود از صحنه خارج شوند .

امیدواریم دایره کسب مجوز برای آلبوم های پاپ تنگ تر شود ؛ همیشه محدودیت و سختگیری بد نیست . باید اشخاصی که واقعا لیاقت حضور در بازار رسمی را دارند اقدام به فعالیت رسمی کنند . در این صورت خیلی ها دیگر به فکر تولید آلبوم رسمی نخواهند افتاد . این قدر شبکه ماهواره ای و فضای اینترنت برای چنین اشخاصی باز هست که بتوانند سیاه مشق های خود را به خورد مخاطب بدهند .

استراتژی دفتر موسیقی باید این باشد که ضمن حمایت از چهره های حرفه ای ، کاربلد و مطرح ( این دسته بیشتر نیازمند حمایت هستند چون اکثرا هم خط قرمزها را می شناسند و هم با ممیزی آشنایی لازم را دارند ) بر کار تازه واردان نظارت نماید ، آنها را هدایت کند و از چهره های جوان تازه نفس که حرفی برای گفتن دارند حمایت نماید .

همچنین باید با مافیاهای موجود در بازار موسیقی نیز مبارزه کرد . چرا باید یک نفر با توجه به ارتباطات خاص خود مجوز اکثر آلبوم های پاپ را دریافت نماید؟ چرا بسیاری از خوانندگان قدرتمند و باسواد به دلیل مسائل مالی نباید بتوانند آلبوم خود را تهیه و منتشر سازند ؟ چرا باید هر خواننده درجه nام با تکیه بر پول بتواند پشت سرهم آلبوم منتشر سازد ، در نشریات و سایتهای اینترنتی حضور همیشگی داشته باشد و چهره ای قلابی و دروغین در این گونه رسانه ها  برای مخاطب از وی ترسیم شود ؟

چرا باید ترانه سرای درجه چندم به صرف داشتن یک نشریه در بیشتر آلبوم ها حاضر باشد و برخی از چهره های موجه ترانه سرایی بیکار باشند .

چرا برخی افراد با وجود ارائه آثاری ضعیف و در بهترین حالت متوسط در اکثر آلبوم حضور ثابت دارند ولی برخی دیگر هیچ کجا نیستند ؟چرا برخی از خوانندگان قدرتمند و نامی پاپ پس از یک دهه نمی توانند آلبوم خود را منتشر سازند آیا همه چیز به خود آنها ختم می شود و یا ماجراهای دیگری نیز در این زمینه دخیل است ؟

مسئله دیگر به موضوع ممنوع الکارها مربوط می شود . در حال حاضر برخی از فعالان موسیقی پاپ به دلیل همکاری با خوانندگان غیرمجاز و شبکه های ماهواره ای دچار ممنوعیت کاری هستند . اولین سوال این است که چرا برخی ممنوع الکار شده اند و برخی دیگر که وضعیتی مشابه این دسته دارند دچار این ممنوعیت نمی شوند . دلیل این تبعیض چیست ؟

نکته دوم تغییر اسم ممنوع الکارها در شناسنامه آلبوم هاست . اگر هنرمندی ممنوع الکار هست که دیگر نباید فعالیت رسمی داشته باشد نه اینکه با ترفند تغییر نامش حضوری مداوم در آلبوم ها داشته باشد . آیا واقعا مسوولان دفتر موسیقی متوجه این مورد نیستند و یا همه خود را به ندیدن و نفهمیدن زده اند ؟

در حال حاضر با نامهای مجهول و مضحک در شناسنامه برخی آلبوم ها و به تازگی در تیتراژ سریال ها و برنامه های تلویزیونی مواجه هستیم ، از کسانی که به ظاهر ممنوع الکار هستند ولی از برخی دیگر فعالترند و حضوری ثابت دارند .

آیا محمد میرزمانی خواهد توانست به وضعیت آشفته موسیقی پاپ رسیدگی کند یا همه چیز در حد حرف باقی خواهد ماند ؟

 --------------------------------------------------------------------------------------------

مجوز وزارت ارشاد به این 3 "تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان" ؟!

 

وب سایت انتخاب گزارش داد : اخیراً اداره کل مطبوعات و رسانه های خارجی معاونت مطبوعات ارشاد ، مبادرت به صدور مجوز موقت برای فعالیت سه شبکه فارسی زبان تحت عناوین ICC ، ایرانیان و پرشین.تی.وی کرده است.

یک منبع مطلع با بیان خبر فوق گفت: عمده برنامه های شبکه های مذکور به پخش موزیک ، ویدیوهای موسیقی و فیلمهای ایرانی (بدون اخذ مجوز از تهیه کنندگان) اختصاص دارد و ساز و کاری برای نظارت بر فعالیت اینگونه شبکه ها و برنامه های آن از سوی دستگاههای مربوط پیش بینی نشده است.

این منبع مطلع، صدور مجوز برای این تلویزیون ها را ناشی از فشار "جریان انحرافی" به وزارت ارشاد خواند و گفت: احتمال دارد این جریان در برخی زمان های خاص، از این شبکه ها در راه اهداف سیاسی خود استفاده کند.

پیش از این، در سال 83 نیز مسئولان وقت وزارت ارشاد ، مبادرت به صدور مجوز موقت برای فعالیت دو شبکه ماهواره ای هما و مهاجر کردند.

--------------------------------------------------------------------------------------------

 شبکه تلویزیونی خصوصی برای پخش موسیقی مجوز گرفت !

 

خبرگزاری برنا نوشت : با تصویب نهایی مجوز آغاز به کار شبکه موسیقی «ایرانیان» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نظر می‌رسد کار خواننده‌های لس آنجلسی کساد شود. 

با تصویب نهایی مجوز آغاز به کار شبکه موسیقی «ایرانیان» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نظر می‌رسد تریبون‌دار شدن خواننده‌های داخلی باعث کساد شدن روز افزون کار خواننده‌های آن‌ور‌آبی و به‌خصوص لس‌آنجلسی شود.

این شبکه که به طور کامل از سوی بخش خصوصی اداره خواهد شد قرار است ویترینی برای ارائه آثار مجاز خواننده‌های داخلی شود تا هنرمندان داخل کشور بالاخره به آرزوی چندین و چند‌ساله‌شان برسند و بتوانند از شبکه‌ای رسمی و مجاز آثارشان را به مخاطبان داخلی و خارجی معرفی کنند.

«ایرانیان» با وجود کسب مجوز نهایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرحله پیش تولید برنامه‌هایش قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود تا سه ماه آینده بصورت رسمی آغاز به کار کند.

پیش از این نیز شبک‌هایی در این زمینه وارد گود رقابت شده بودند که با به بیراهه رفتن، از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد غیر مجاز اعلام شدند و امید است این شبکه جدید با رعایت چهارچوب‌های مورد نظر مسئولان به تریبونی بزرگ برای هنرمندان مستعد داخل کشور تبدیل شود.

music2002: لازم به ذکر است که 15 تیرماه و به هنگام عرضه آلبوم خاطرات گمشده با صدای فریدون آسرایی بروشور کوچکی در داخل کاور آلبوم قرار داده شده بود که خبر از پخش کنسرتها و تیزر آلبوم های پاپ توسط شبکه ماهواره ای مجاز " پرشین تی وی " داده بود .

گفتنی است مدیر شبکه پرشین تی وی " محمود دینی " بازیگر سابق سینما و تلویزیون می باشد و این شبکه از لندن پخش می گردد . همچنین دفتر تولید این شبکه در تهران است .

شایان ذکر است در حال حاضر چند شبکه ماهواره ای مذهبی مانند شبکه " ولایت " عمده برنامه های خود را به صورت مستقیم از شهرهای قم و مشهد پخش می کند و در کشور چند دفتر رسمی دارد . 

همچنین شبکه icc از آمریکا پخش می شود و حمید احمدی مدیر این شبکه سینمایی می باشد .

در حال حاضر شبکه ماهواره ای 20 ( که می توان آن را مجازترین شبکه ماهواره ای غیرمذهبی فارسی زبان دانست ) از اروپا پخش می شود و همچنین دفتر آن در تهران فعال می باشد ، برنامه هایی همسو با شبکه های داخلی پخش می کند و در زمینه پخش موسیقی نیز اکثرا آثار خوانندگان پاپ و کنسرتهای خوانندگان پاپ و سنتی مجاز را پخش می کند . این شبکه در حال حاضر تنها شبکه ماهواره ای است که منحصرا آثار خوانندگان مجاز را پخش می کند . گرچه به دلیل پخش فیلمهای سینمایی ایرانی جدید نوع عملکرد این شبکه زیر سوال رفته است و با اعتراضهایی مواجه شده است .

البته بعید به نظر می رسد ارشاد حداقل برای شبکه icc با توجه به پخش فیلمهای سینمایی قبل از انقلاب در وضعیت کنونی مجوزی صادر کند غیر از آن که این شبکه رویکرد تازه ای را در پیش بگیرد .

اگر خبر فوق صحت داشته باشد و بویژه شبکه ایرانیان مجوز لازم را دریافت کرده باشد و شبکه ای انحصاری جهت پخش موسیقی مجاز باشد می تواند گام بلندی جهت ارتقا موسیقی مجاز برداشته شود و آنگاه شاهد پیشرفت موسیقی های مختلف مخصوصا پاپ باشیم . در زمانی که خوانندگان لس انجلسی و غیرمجاز داخلی بدون رقیب قدرتمندی چون موسیقی مجاز داخلی مشغول فعالیت در شبکه های متعدد ماهواره ای هستند . این خبر می تواند مهم ترین خبر سال برای موسیقی پاپ باشد . دراین باره بازهم خواهیم نوشت ...

اینکه آیا واقعا این گونه شبکه ها مجوز فعالیت رسمی در داخل کشور را از وزارت ارشاد دریافت کرده اند یا خیر باید منتظر واکنش مسئولان این وزارتخانه در این زمینه باشیم .

 -------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی

لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است.

 -----------------------------------------------------------------------------

توضیح :

 مدیر این وبلاگ با هر گونه رسانه ای اعم از : روزنامه و مجله ( کاغذی و اینترنتی ) ، سایت ، خبرگزاری و وبلاگ هیچ گونه همکاری ندارد .

------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٢
comment نظرات () لینک