رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نگاهی به ترانه های ماه مبارک رمضان 1390

ترانه های رمضان 90 / رهنما ، مسیحا و حامی در کنار هم / محمدرضا چراغعلی هم خواننده شد !

 --------------------------------------------------------------------------------------------

نگاهی به ترانه های ماه مبارک رمضان 1390

 

حس می کنم تو رو ...

 

بیش ازیک دهه است که با فرارسیدن ماه مبارک رمضان اهالی موسیقی پاپ آثاری را با مضمون این ماه مهم تهیه می کنند . هر ساله و در این ماه سریالها و برنامه های تلویزیونی بعضا دارای تیتراژهای با کلام موسیقایی در آغاز و یا پایان خود هستند و به همین دلیل این ماه موجب می شود برخی قطعات و خوانندگان با استقبال مخاطبان مواجه شوند . به هر حال پخش یک ماهه یک اثر آن هم از رسانه تلویزیون می تواند باعث شود آن خواننده ارتباطی گسترده و مناسب با شنوندگان ایجاد نماید .

مانند سالیان گذشته امسال نیز چند تن از خوانندگان موسیقی پاپ این فرصت را به دست آورده اند که در این تیتراژها حضور داشته باشند . 

نگاهی به تیتراژهای باکلام سریالها و برنامه های تلویزیونی :

 

1 – شبکه یک = برنامه : شهر باران – خواننده : محمد علیزاده – ملودی : بهنام کریمی – تنظیم : بهروز صفاریان – ترانه : مجید صالحی

از خواننده و تنظیم کننده این قطعه انتظار بیشتری داشتیم . این قطعه نمی تواند برای این دو کار موفقیت آمیزی تلقی شود . 

2 – شبکه دو = سریال : سی امین روز – خواننده : مهدی هدایی – موسیقی : رضا خسروی – ترانه : عبدالجبار کاکایی

این سریال سال گذشته تولید شده است . شبیه این قطعه طی سالیان اخیر فراوان شنیده ایم .

 

3 – شبکه سه = برنامه : ماه عسل –تیتراژ آغاز = خواننده و ملودی : مهدی یغمایی – تنظیم : فرزاد فتاحی – ترانه : روزبه بمانی

شاخص ترین قطعه رمضانی امسال این کار می باشد . ترانه سرا و تنظیم کننده که طی سالیان اخیر چندین کار تلویزیونی انجام داده اند در این قطعه نیز موفق ظاهر شده اند . خواننده هم با تکنیک و حس خوبی این کار را اجرا نموده است . بخشی از ترانه این قطعه :

حس می کنم تورو / تو هر شب خودم – من عاشق همین / احساس تو شدم – حست جهانمو / وارونه می کنه – آرامشت منو / دیوونه می کنه و ....

با توجه به اینکه مهدی یغمایی نخستین آلبوم خود را در مرحله صدور مجوز دارد به وی پیشنهاد می کنیم این قطعه را به عنوان سر آلبومی نخستین مجموعه خود قرار دهد .

تیتراژ پایان = خواننده ، ملودی و تنظیم : مهدی یراحی -  ترانه : روزبه بمانی

این قطعه به صورت پیانویی تنظیم شده است .

 

4 – شبکه پنج = سریال : سه دونگ سه دونگ – خواننده : فریدون آسرایی – موسیقی : مهدی گورنگی - ترانه : حسین متولیان

این سریال در آغاز بدون تیتراژ روی آنتن رفت ولی پس از سه – چهارقسمت دارای ترانه شد . نوع موسیقی چندان با صدای خواننده هماهنگی ندارد و در کل جزو آثار کاملا معمولی خواننده قرار می گیرد .

 

5 – شبکه پنج = برنامه : جشن رمضان – خواننده و ملودی : رضا صادقی

قدیمی ترین برنامه رمضانی تلویزیون امسال نیز از وجود یک خواننده دیگر استفاده کرده است . این قطعه کاری کاملا معمولی است . مشخص است که به خواننده کاری با فضای شاد سفارش داده اند ولی به هر حال این قطعه به هیچ عنوان اثری موفق به شمار نمی آید .

 

قطعه ای دیگر از اخشابی در ماه رمضان :

 

مجید اخشابی به نوعی مدیون ماه مبارک رمضان است . چون در سال 80 با سریال گمگشته مشهور شد و بعد از آن هر سال کارهایی را با همین مضمون اجرا کرده است . قطعاتی که یا در تیتراژ سریالها مورد استفاده قرار می گرفتند و یا درتیتراژ برنامه ها جای می گرفتند . اما امسال به رغم آنکه در هیچ کدام از اینها اخشابی سهمی نداشت ولی طبق معمول یک دهه اخیر وی کاری دیگر را با حال و هوای این ماه اجرا نمود . شناسنامه این کار :

دلتنگ فردا = خواننده و ملودی : مجید اخشابی – تنظیم : مهدی فردی – شعر : اسحاق انور

این قطعه از شعر وزین و پرمفهومی برخوردار است .

 --------------------------------------------------------------------------------------------

رهنما ، مسیحا و حامی در کنار هم ؛ اجرایی 3 نفره

 

به ندرت پیش می آید که خوانندگان مشهور در کنار هم کاری را اجرا کنند . کسانی که موسیقی پاپ را از نزدیک دنبال می کنند می دانند که اصولا خوانندگان به خصوص مشهور رابطه چندان حسنه ای با هم ندارند . اما طی هفته های اخیر 3 خواننده مشهور و توانمند پاپ ایران در تلویزیون اجرایی 3 نفره را تجربه کردند .

به همت برنامه رادیو هفت که از شبکه آموزش سیما پخش می شود و در ضمن یکی از برنامه های پربیننده سیما نیز محسوب می شود مانی رهنما ، نیما مسیحا و حمید حامی در یک اجرای استدیویی در کنار هم چنین اجرایی را تجربه نمودند . در این اجرا ابتدا حامی بخشی از قطعه " فقط نگاه می کنم " را خواند . سپس نیما مسیحا قسمتی از قطعه " دلم گرفته " را اجرا نمود و در انتها نیز مانی رهنما تکه ای ازقطعه " نگاهت می کنم " را اجرا کرد .

همچنین می توان ردپای بابک صحرایی ترانه سرای این سه قطعه که با این سه خواننده روابطی نزدیکی دارد را در این اجرا مشاهده کرد .

البته اگر این سه خواننده ، مشهورترین آثار خود را اجرا می کردند مسلما برای بینندگان جذابیت بیشتری ایجاد می کرد . مثلا اگر رهنما  قطعه " مرسدس " و یا " پرنده " ، مسیحا قطعه " پروانگی " و حامی اثر" دلم گرفت " را می خواندند می توانست جذاب تر باشد .

این سه خواننده پاپ که سابقه همکاری با بابک بیات را در کارنامه خود دارند به ظاهررابطه حسنه ای با هم دارند . چون این روزها به سختی می توان سه خواننده مشهور را درقاب سیما و در کنار هم قرار دارد و آنگاه از آنها درخواست کرد که بخشی از کارهای خود را اجرا نمایند .

البته پیش از این نیز برخی از خوانندگان مشهور اجراهای دو یا چند نفره ای در تلویزیون داشته اند ولی این مورد به ندرت پیش می آید و خیلی از خوانندگان حاضر نیستند این کار را انجام دهند . آیا باز هم شاهد چنین اجراهایی در سیما خواهیم بود ؟

 ------------------------------------------------------------------------------------------

محمد رضا چراغعلی خواننده شد !

 

برخی از موزسین ها با وجود آنکه از صدای خوبی برخوردارند ولی هیچگاه این حرفه را به صورت حرفه ای و رسمی تجربه نمی کنند . البته بعضا این دسته از آهنگسازان کارهای ساخته شده توسط خود را اجرا می کنند تا خواننده ای که قصد اجرای آن قطعه را دارد بتواند با نوع اجرا آشنایی پیدا کند ، اما اکثر اجراها به همین مورد محدود می شود .

به تازگی محمد رضا چراغعلی که جزو بهترین آهنگسازان پاپ محسوب می شود قطعه ای را با نام " پناه " با صدای خود ضبط نموده و این کار چندین بار از تلویزیون نیز پخش شده است .

خود خواننده علت این کار را این چنین توضیح می دهد که وی این قطعه را به سه خواننده برای اجرا سپرده بوده ولی هیچ کدام دراجرا نظر وی را جلب نکرده اند و همان اجرای خود وی مورد توجه قرار گرفته و به مرحله پخش نیزرسیده است . درمجموع چراغعلی از صدایی قابل قبول برخوردار است و این صدا از تحریرهای ریزسنتی در اجرا بهره می برد .

از جمله بهترین آهنگسازانی که با وجود برخورداری ازصدایی خوب و قوی هیچگاه خوانندگی را به صورت رسمی ادامه نداد می توان به بابک بیات اشاره کرد .

 -------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی

لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

 -------------------------------------------------------------------------------------------

تذکر : به کامنت های سوالی احتمالی که با موضوع مطلب منتشر شده ارتباطی نداشته باشند پاسخی داده نخواهد شد .

------------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 --------------------------------------------------------------------------------------------

توضیح :

 مدیر این وبلاگ با هر گونه رسانه ای اعم از : روزنامه و مجله ( کاغذی و اینترنتی ) ، سایت ، خبرگزاری و وبلاگ هیچ گونه همکاری ندارد و مطالبی که از این وبلاگ در چنین رسانه هایی منتشر می شوند بدون اجازه می باشند . لازم به ذکر است آن دسته از رسانه ها یی که مطالب را با ذکر نام مدیر این وبلاگ و یا نام عنوان وبلاگ نیز منتشر می کنند هیچ اجازه ای دریافت نکرده اند .

-----------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٥/۱۸
comment نظرات () لینک