رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نگاهی به ترانه های تیتراژهای تابستانی تلویزیون / اختصاصی از دیروز امروز فردا

نگاهی به ترانه های تیتراژهای تابستانی تلویزیون / موسیقی ، کمی گران تر / اختصاصی از دیروز امروز فردا

 --------------------------------------------------------------------------------------------

نگاهی به ترانه های  تیتراژهای تابستانی تلویزیون ؛ منو از این عذاب رها نمی کنی

 

در حال حاضر و در نبود یک شبکه مختص موسیقی مجاز ، تیتراژهای سریال ها و برنامه های تلویزیونی به عنوان پرمخاطب ترین تریبون برای خوانندگان موسیقی کشور شناخته می شوند . به همین دلیل اکثر سریالها و برنامه های سیما دارای تیتراژ با کلام هستند ، که همین مورد هم جای سوال دارد که آیا واقعا باید هر برنامه ، مسابقه ، تله فیلم و یا سریال دارای ترانه اختصاصی باشد ؟

به هر روی ، در فصل تابستان 90 هم این روند ادامه پیدا کرده و چندین سریال و برنامه تلویزیونی از یک قطعه باکلام موسیقایی برخوردارند .

در ادامه بهترین تیتراژها را معرفی کرده و نگاهی کلی به آنها خواهیم داشت :

 

1 – سریال نابرده رنج ( علیرضا بذرافشان ) = شبکه سوم

خواننده : احسان خواجه امیری – ملودی : علیرضا افکاری – تنظیم : هومن نامداری – ترانه : روزبه بمانی

این قطعه را می توان به عنوان بهترین تیتراژ باکلام فصل تابستان امسال برگزید . قوی ترین رکن این اثر ملودی خوش ساخت آن است که به خوبی پرداخت شده است ودر ضمن تنظیم ساده و تا حدودی خلوت آن هم متناسب با فضای قطعه حرکت می کند .

با توجه به اینکه خواننده در اجرای این قطعه و به خصوص در بخش پایانی از پایین ترین بخش صدایی خود بهره برده و کار را به خوبی اجرا نموده ، قطعا به زودی شاهد کارهای فراوانی در موسیقی پاپ خواهید بود که از این ملودی و نحوه اجرای خواننده تقلید خواهند کرد . چون اصولا همه منتظرند تا ببینند کدام کار با استقبال مواجه می شود تا نمونه های دیگری را تولید کنند . در مجموع این قطعه جزو کارهای برترخواننده محسوب خواهد شد .

اما این ترانه سرگذشت جالب برای پخش داشت . در آغاز دو تن از عوامل این کار به دلیل ممنوعیت کاری نامشان با تغییراتی در عنوان بندی سریال درج شده بود . علیرضا افکاری با نام محمد افکاری و روزبه بمانی هم طبق معمول بهزاد بمانی درج شده بود .

نکته جالب توجه اینجاست که به غیر ازاین سریال روزبه بمانی در دو ترانه تیتراژ دیگر نیز حضور دارد . در قطعه پایانی سریال سه پنج دو نامش با عنوان بهزاد بمانی درج شده است و در برنامه کمی متفاوت اصلا نام وی در عنوان بندی ذکر نشده است . اینکه ترانه سرایی ممنوع الفعالیت باشد و همزمان 3 ترانه وی از سیما پخش شود هم جای تعجب و در عین حال سوال دارد .

در 4-5 قسمت ابتدایی اگر چه نام عوامل درج می شد ولی خبری از خود اثر نبود . پس از آن قطعه پخش شد ولی پس از 2-3 قسمت نام عوامل ساخت قطعه از عنوان بندی سریال حذف گردید و بالاخره پس از 2- 3 قسمت دیگر با حذف نام ترانه سرا دوباره نام سایر عوامل درج شد . این مورد تا به امروز عجیب ترین برخوردی است که در تیتراژ یک سریال با خود اثر و عوامل ساخت آن قطعه رخ می دهد .

 

2 – سریال ستایش ( سعید سلطانی ) = شبکه سوم

خواننده و ملودی ساز : امیر عباس گلاب – تنظیم : سعید شمس – ترانه : علی آذر

این سریال ملودرام با وجود آنکه در آغاز تیتراژ باکلامی در خود نداشت ولی در یک سوم پایانی و در بخش میانی یکی از قسمتها دارای یک ترانه شد و پس از آن این قطعه به عنوان تیتراژ پایانی مورد استفاده قرار گرفت .

عوامل ساخت این قطعه برای مخاطبین کاملا ناشناخته بودند ، به خصوص خواننده که با نام اصلی خود در این سریال حضور یافته بود و کسی وی را با این نام نمی شناخت ، اگر چه کارقابل قبولی را اجرا کرده بود . در این زمینه باید گفت که در واقع این قطعه محصول بچه هایی است که به صورت غیرمجاز کار می کنند . خواننده این کار با نام کوچک خود چند اثر را اجرا کرده و دو کلیپ هم از وی در شبکه های ماهواره ای پخش شده است . در دو کلیپی که دختری هم با وی به صورت دو صدایی اجرا می کرد و در یکی از آنها خواننده مونث به صورت بی حجاب و در نقش فرشته مقابل دوربین حاضر شده بود .

اینکه خواننده این اثر دیگر به عنوان یک خواننده مجاز به فعالیت خواهد پرداخت و یا دوباره سر از شبکه های ماهواره ای در خواهد آورد مشخص نیست ؟

این خواننده با توجه به صدای با وسعت مناسب می تواند آثاری را اجرا نماید که با اسقبال مخاطبان مواجه شود ، البته به شرطی که راه درست را پیش بگیرد .

 

3 – سریال سراب ( حسین سهیلی زاده ) = شبکه اول

خواننده و ملودی ساز : محمد علیزاده – تنظیم : آرمان موسی پور – ترانه : عبداجبار کاکایی

محمد علیزاده ، خواننده توانا و پرطرفدار روز پس از مدتها در یک سریال تلویزیونی قطعه ای را اجرا کرده است . در این کار بیشتر صدای خواننده و حس و تکنیک موجود در آن برای شنونده جذاب است تا سایر ارکان این قطعه .

به جز این قطعات کارهای دیگری نیزدر حال حاضر و از شروع فصل تابستان از تلویزیون پخش می شوند که شامل این آثار هستند :

سریال 2-5-3 ( علی لهراسبی ) / سریال : با من حرف بزن ( حامی ) / برنامه : صبحی دیگر ( رضا صادقی ) / برنامه : کمی متفاوت ( مهدی یراحی ) / برنامه : صبح بخیر ایران ( نیما مسیحا )

موج بعدی ترانه های تیراژ در تلویزیون مربوط به ماه مبارک رمضان است که تا کمتر از یک ماه دیگر نوبت این آثار خواهد رسید .

 --------------------------------------------------------------------------------------------

در حاشیه افزایش قیمت آلبوم های موسیقی ؛ کمی گران تر

 

از دو ماه پایانی سال گذشته قیمت انواع سی دی های فیلم و موسیقی افزایش یافته است . در حالی که قیمت سی دی های والتی موسیقی در حالت معمول 1500 تومان بود و البته شما در برخی فروشگاهها می توانستید آنها را با قیمت واقعی 1200 تومان نیز تهیه کنید ولی اکنون شرکتهای موسیقی آلبوم های خوانندگان مشهورتر را در بسته بندی والتی به قیمت 1800 تومان افزایش داده اند و عملا 300 تومان به قیمت این نوع از سی دی های صوتی موسیقی والتی افزوده شده است و البته قیمت واقعی این نوع از سی دی ها 1500 تومان است . به نظر می رسد به زودی تمام آلبوم هایی که به صورت سی دی والتی عرضه می شود به قیمت ثابت 1800 فروخته شود و احتمالا در ادامه به قیمت 2000 تومان تغییر یابند .

همچنین قیمت آلبوم هایی که در بسته بندی های قاب شیشه ای عرضه می شوند بین 3000 تا 5000 تومان در نوسان است .

اگر چه قیمت آلبوم های موسیقی افزایش یافته است ولی به نظر می رسد مخاطبان نسبت به قبل رغبت کمتری جهت خرید این نوع محصولات از خود نشان می دهند و این افزایش قیمت به ضرر شرکتهای پخش منجر شود .

 -------------------------------------------------------------------------------------------

قطعه ای که تیتراژ دو برنامه تلویزیونی شد ؛ اختصاصی از" دیروز امروز فردا "

 

بهمن سال 1387 و به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برنامه ای از شبکه سوم سیما با نام " اختصاصی " پخش شد . این برنامه که شامل 30 قسمت بود ، به بررسی 30 واقعه مهم از سال 1341 الی 1358 می پرداخت و از ساختاری ترکیبی و گفتگو محور برخوردار بود .

برنامه اختصاصی دارای قطعه ای با کلام بود که این کار توسط فرزاد فتاحی ساخته و اجرا شده بود . در ضمن روزبه بمانی نیز ترانه آن را سروده بود . ترانه ای که کاملا با ساختار و محتوای برنامه هماهنگی داشت . اما این قطعه زمانی بیشتر شنیده شد که سال بعد به عنوان تیتراژ آغازین برنامه دیروز امروز فردا مورد استفاده قرار گرفت ؛ مهم ترین برنامه سیاسی تلویزیون که از سال 88 به تناوب تاکنون از شبکه سوم سیما پخش می شود .

در ضمن این برنامه از یک قطعه پایانی هم استفاده می کند که شناسنامه این کار عبارت است از : ایران که کوفه نیست : ملودی = احمدعلی راغب – تنظیم = محمدرضا عقیلی – شعر = سید حسین شهرستانی – اجرا = گروه کر صدا و سیما

اگر چه اکثر مخاطبان نمی دانند خواننده این قطعه چه کسی می باشد ولی در مجموع اجرای فتاحی در این قطعه امیدوارکننده است . وی پیش از این نیز در برنامه کوله پشتی قطعه خداحافظی را خوانده بود که آن قطعه هم در برنامه ای دیگر با نام شروع خوب مورد استفاده قرار گرفت . به نظر می رسد که این آهنگساز با توجه به دو تجربه موفق خود باید به فکر آلبومی با صدای خود باشد . آلبومی که قعطعا با حضور این دو کار می تواند با استقبال مواجه شود .

پی نوشت : این مطلب به درخواست و در پی سوال چند تن از مخاطبین وبلاگ نوشته شد .

 ------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان گرامی ؛ شما می توانید در این نظرسنجی شرکت نمایید :

 

انتخاب 20 خواننده برتر تاریخ موسیقی ایران و بازگویی خاطرات شما از دیدار با هنرمندان موسیقی

لطفا به این وبلاگ مراجعه فرمایید : www.music82.persianblog.ir

------------------------------------------------------------------------------------------

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 ---------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱٩
comment نظرات () لینک