رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ بررسی اجمالی موسیقی پاپ مجاز ایران در" دهه 80 خورشیدی "

بررسی اجمالی موسیقی پاپ مجاز ایران در" دهه 80 خورشیدی "

 

 

 

اختصاصی - سالها که سهل است ، حالا دیگر دهه ها هم به سرعت در حال سپری شدن هستند و نسلهای تازه تر در حال ظهور می باشند . قصه ما که البته قصه هم نیست ، خود واقعیت است ؛ یک دهه ازموسیقی پاپ را بررسی می کنیم ، آن هم از یک دریچه دیگر. دریچه تاریخ ، آن هم به روایت این حقیر .

ابتدا بد نیست مروری سریع بردو دهه پیش ازاین داشته باشیم یعنی دهه های 60 و 70 شمسی .

" دهه 60 " سالهای جنگ و دفاع بود . مشخص است که موسیقی چندان نمی توانست دغدغه حتی خود هنرمندان باشد . تا پایان جنگ فقط سرودهای انقلابی و مرتبط با دفاع مقدس تولید و پخش می شد . پس از پایان جنگ دو سه کاست آن هم به صورت زیرزمینی در گونه موسیقی پاپ پخش شد و با اسقبال خوبی هم مواجه گشت . البته چند قطعه معدود پاپ هم در صدا و سیما تولید شد .

با شروع " دهه 70 " چند خواننده قدیمی پاپ مجوز آلبوم و بعضا اجرای کنسرت را دریافت می کنند . سالی فقط یک آلبوم پاپ از ارشاد مجوز می گیرد !! . چند خواننده در صدا و سیما کارهایی پاپ – سرود را اجرا می کنند . اولین  کارهای تصویری نوروز 72 از تلویزیون پخش می شود.

 این روند تا نوروز 77 ادامه دارد . در این نوروز ویژه ، صدا و سیما چند خواننده جوان پاپ تازه کار و البته مسلط را رو می کند و پس از این ماجرا ارشاد هم وارد کارزار می شود و به تدریج آلبوم خواننده های پاپ به صورت رسمی منتشر می شوند . به یکباره شاهد حضور خوانندگان فراوانی در گونه موسیقی پاپ می شویم و همه از این همه ازدحام حیرت زده می شوند . حالا دیگر کم کم همه وارد می شوند . راستی این همه خواننده به یکباره از کجا سر برآوردند ؟

 چه آنهایی که پیش از این در عروسی ها و مجالس خصوصی می خواندند . چه آنهایی که پیش از آن فقط قرائت قرآن ومداحی را تجربه کرده بودند . برخی از کافه های دبی بازگشت دوباره ای داشتند . بعضی هم که فقط در خلوت خود تمرین می کردند و بس . تعدادی در موسیقی سنتی بخت خود را امتحان می کردند . کسانی هم که در سفره خانه ها و هتل ها به اجرا می پرداختند . بودند آنهایی که کاستهایی را هم در بازار غیررسمی پخش کرده بودند و تا حدودی شناخته شده تر بودند البته فقط از طریق نام و نه تصویر. تعدادی هم که گروههای کوچکی برای خود درست کرده بودند و گاها برنامه خلوتی را برای دوستان خود در زیرزمینها و خانه های خود برگزار می کردند . کم نبودند خوانندگانی که طی این مدت برای خوانندگی کشور را ترک کرده بودند ولی این گروهها بیشترمنتظرمانده بودند و خود هم نمی دانستند چه پیش خواهد آمد .

نکته اصلی و اساسی در بررسی این دهه ها این نکته را روشن می سازد که موسیقی پاپ در تمامی این سالها جریان داشته است و هیچ گاه خاموش و فراموش نشده است .

اما مرور دهه های 60 و 70 به مجالی گسترده تر احتیاج دارد وبه همین بررسی کوتاه اکتفا می کنیم و دهه 80 خورشیدی را از زاویه موسیقی پاپ بررسی می نماییم .

با پایان گرفتن دهه 80 خورشیدی ، فرصت مناسبی برای بررسی و تحلیل این دهه در زمینه های مختلف فراهم شده است . " موسیقی پاپ ایران " نیز در این دهه با فراز و نشیب ، اتفاق ها و ظهورو بروزها وهمچنین سکوت و هیاهوهای فراوانی مواجه بود .

 دهه ٨٠ در حالی آغاز می شود که خوانندگانی چون : ناصر عبداللهی ، علیرضا عصار ، محمد اصفهانی ، شادمهر عقیلی ، خشایار اعتمادی ، امیر کریمی ، قاسم افشار و ... در اوج قرار دارند .

لازم به ذکر است " گروه سان بویز " ( پسران آفتاب ) با انتشار 6 آلبوم در دهه 80 به عنوان پرکارترین گروه پاپ محسوب می شود . همچنین " سعید شهروز " با انتشار ۶ آلبوم به عنوان پرکارترین خواننده در زمینه انتشار آلبوم معرفی می گردد .

در این مطلب سعی شده است به اختصار به مهم تریم وقایع یک دهه اخیر نگاهی منصفانه و در عین حال صریح ، شفاف و کارشناسانه نگریسته شود . مطمئنا موارد دیگری را نیز می توان به این مطالب افزود که شاید به مجال گسترده تری نیاز باشد .

 

 

سال 1380 :

 

آلبوم مهم = عشق الهی ( علیرضا عصار ) / شکوفه در شکوفه ( استاد محمد نوری ) / قرمزته ( قاسم افشار ) / ماه غریبستان ( محمد اصفهانی )

 

آلبوم ویژه = دورنگی ( بهنام صفاریان ) / پرپرواز ( شادمهر عقیلی ) / بهشت از آن تو ( شهریار مسرور و مهرداد نوذری : نخستین آلبوم در گونه موسیقی کانتری و بلوز)

 

اتفاق مهم = توقیف آلبوم دورنگی : این آلبوم چند روز پس از انتشار با اعتراضهای صورت گرفته توسط برخی اهالی موسیقی ! توقیف شد و پس از اصلاحاتی که برروی قطعات آن انجام شد دوباره منتشرگردید .

آلبوم " کنسرت فرهاد " آخرین آلبوم این خواننده در زمان حیاتش منتشر شد .

برگزاری نخستین کنسرت گروهی پاپ با حضور " ناصر عبداللهی "، " مانی رهنما "، " امیر تاجیک "، " محمد خاکپور " و" داریوش خواجه نوری " به مدت ٣ شب در سالن میلاد

 

درگذشت مهم = " فریدون فروغی " خواننده مشهور و باسابقه پاپ در سن 51 سالگی درگذشت .

 

 

 

سال 1381 :

 

آلبوم مهم = نون و دلقک ( محمد اصفهانی ) / بوی شرجی ( ناصر عبداللهی ) / ایلیا ( ایلیا منفرد ) / لیلا ( خشایار اعتمادی )

 

آلبوم ویژه = بازگشت ( سعید پورسعید ) / دیوونه ( عرشیا )

 

اتفاق مهم = " شادمهر عقیلی " خواننده و آهنگساز معروف پس از ممنوع الفعالیت شدن ، در فروردین ماه ایران را به قصد کانادا ترک کرد . این مهاجرت سوژه ای دو ساله برای نشریات زرد فراهم نمود .

 

نخستین آلبوم " سعید پورسعید " خواننده مشهوری که از اواخر دهه 60 در ایران به فعالیت موسیقایی  به صورت زیرزمینی پرداخته بود و در ضمن چندین آلبوم را در ایران و خارج از کشور منتشر کرده بود به صورت مجاز منتشر شد .

آلبوم " عرشیا " خواننده جنجالی پس از مدتها مجوز پخش می گیرد . خواننده ای که طی این مدت مصاحبه های تندی را با نشریات انجام داده است .

 

درگذشت مهم = " فرهاد مهراد " خواننده بزرگ موسیقی پاپ ایران پس از یک دوره بیماری در سن 59 سالگی در پاریس درگذشت . وی برای درمان بیماری خود به فرانسه عزیمت کرده بود .

 

 

سال 1382 :

 

آلبوم مهم = هوای حوا ( ناصر عبداللهی ) / بازیگر ( قاسم افشار ) / ای عاشقان – مولای عشق ( علیرضا عصار ) / دو نیمه رویا ( حامی ) / شکوه عشق ( علیرضا افتخاری )

 

آلبوم ویژه = معرکه ( مجتبی کبیری ) / مترسک ( کاوه یغمایی ) / پرنده بی پرنده ( رضا یزدانی )

 

اتفاق مهم = مجموعه آثار فرهاد مهراد با نام " 159 فرهاد " که شامل 5 آلبوم می شود و برخی کارهای منتشر نشده وی را نیز در بر می گیرد در قالب کاست و سی دی منتشر می شود .

 

کلیپ " نون و دلقک " با صدای محمد اصفهانی از تلویزیون پخش می شود که به اعتراضهایی می انجامد . اصفهانی در شبکه دوم در یک برنامه حاضر می شود و به طور مفصل در باره این کار توضیح می دهد .

 

" حسن پیغان " خواننده بندرعباسی قطعه نازی جون را در آلبوم خود منتشر می سازد . قطعه ای که چند ماه پیش شهرام کاشانی خواننده لس انجلسی کلیپ آن را در شبکه های ماهواره ای پخش کرده است . برای اولین بار لس انجلسی ها رودست می خوردند . همه با تعجب به این ماجرا نگاه می کنند . پس از آن خواننده اصلی این قطعه که یک زن افغانی است وارد ماجرا می شود و اعتراض خود را در مصاحبه ای بیان می کند .

 

پس از اینکه موسیقی پاپ به صورت مجاز و به صورت گسترده در ایران جان گرفت ، دیگر خبری از کاستهای غیرمجاز خوانندگان داخلی پاپ تا چند سال نبود تا اینکه سال 79 با پخش آلبوم « فریبا »  با صدای " شادمهرعقیلی " و " نامی " دوباره این جریان به راه افتاد . اما این موضوع تا سال 82 مسکوت ماند تا اینکه عرشیا آلبومی با صدای خود و شادمهر را به صورت غیرمجاز پخش کرد . همچنین آلبوم " اسکناس " با صدای شاهکاربینش پژوه نیز پیش از انتشار رسمی به صورت غیرمجاز پخش گردید .

" رضا صادقی " خواننده بندرعباسی با قطعه غیررسمی" مشکی رنگ عشقه " شناخته می شود و چند آلبوم وی به صورت غیرمجاز پخش می شود .

 

چند کلیپ با صدای " عرشیا " از شبکه های ماهواره ای پخش می شود .

 

درگذشت مهم : " منوچهر طاهرزاده " آهنگساز و خواننده نامی در سن 51 سالگی درگذشت .

 

سال 1383 :

 

آلبوم مهم = غریبه ( فریدون آسرایی ) / تموم شد ترانه ( مانی رهنما ) / دریا ( مهرداد شهسوارزاده ) / شب سربی ( نیما مسیحا )

 

آلبوم ویژه = پنهان ( فرشید اعرابی : نخستین آلبوم هوی متال مجاز )

اسکناس ( شاهکار بینش پژوه : نخستین آلبوم رپ مجاز )

 

اتفاق مهم = " علیرضا عصار" طی 9 ماه 170 اجرا در کشور برگزار می کند و صاحب یک رکورد ویژه دراین زمینه می شود .

 

شبکه ماهواره ای " مهاجر" با اخذ مجوزاز وزارت ارشاد کار خود را در ایران آغاز می کند . مرکز پخش این شبکه در آلمان می باشد . این شبکه در مجموع 9 ماه مجوز رسمی فعالیت در کشور داشت و پس از آن دیگر مجوزی برای آن صادر نشد . همچنین شبکه ماهواره ای " هما " نیز برای مدتی مجوز رسمی فعالیت در ایران را کسب کرد . مرکز پخش این شبکه در امریکا بود . تعداد قابل توجهی از خوانندگان مجاز با این دو شبکه به همکاری می پردازند . درادامه شبکه هما به دلیل نداشتن مجوزبه خواست مدیر آن تعطیل شد و شبکه مهاجر به شبکه ای سخیف مبدل گشت و محلی برای ضعیف ترین خوانندگان غیرمجاز داخلی شد .

 

آلبوم دختری جوان با نام محشر نصراللهی که به " دی جی مریم " معروف است ، به صورت غیرمجاز پخش می شود . پس ازآن این دختر جوان با حمایت رادیو و سایت بی بی سی فارسی معروف تر شد و آلبومی دیگر را نیز پخش کرد . پس از اینکه وی حتی در نشریات نیز به تبلیغ خود پرداخت ، با برخورد مراجع نظارتی مواجه شد . وی یکی دو سال بعد به خارج از کشور رفت و سال 89 با پخش کلیپ وی که در کانادا ضبط شده بود رسما به جمع خوانندگان لس آنجلسی پیوست . لازم به ذکر است این خواننده به همراه خانواده خود در تورنتو مقیم شده اند .

 

پس از پخش آثاری از" رضا صادقی " در بازار غیررسمی ، خواننده های دیگری را نیز این شیوه را انتخاب می کنند که " محسن چاوشی " یکی از آنهاست . پس از وی  در سال 84 خوانندگانی چون محسن یگانه و حامد هاکان نیز به این گروه می پیوندند و خوانندگان فراوانی به این گونه سعی در معرفی خود دارند . این خوانندگان در ابتدا با پخش سی دی های خود در سراسر کشور که به صورت غیر مجاز و با حمایت برخی پخش های زیرزمینی می باشد معروف می شوند . البته یکی دو سال بعد نیروی انتظامی بااین گونه پخش ها برخورد می کند و جلوی این گونه کارها گرفته می شود و این خوانندگان به سایتهای اینترنتی و در ادامه شبکه های ماهواره ای پناه می آورند .

 

درگذشت مهم = " سیامک علیقلی " خواننده پرقدرت پاپ – کلاسیک در سن 51 سالگی درگذشت .

 

 

سال 1384 :

 

آلبوم مهم = برکت ( محمد اصفهانی ) / شب نمناک ( محمد حشمتی )

 

آلبوم ویژه = 85 ( بنیامین بهادری )/ تو خیال کردی بری ( سیروان خسروی )

 

اتفاق مهم = " شبکه  ایران موزیک " شبکه اختصاصی خوانندگان پاپ داخل ایران درآلمان آغاز به کار می کند . مدیر این شبکه " مجتبی شاه علی " خواننده پاپ و مدیر شرکت نوای رامشه می باشد . این شبکه پس از آن که با مدیر آن برخورد قضایی صورت گرفت ضعیف تر شد و در پی آن شاه علی از مدیریت آن صرف نظر کرد .

 

پخش آلبوم " 85 بنیامین " با استقبال خوب مخاطبان موسیقی مواجه شد و این آلبوم با بازخورد عجیبی همراه گشت .

حضور« خشایار اعتمادی » در مسابقه بین المللی بوسنی و هرزه گوین و کسب عنوان" خواننده برتر" و اجرا با ارکستر سارایوو در دو کشور بوسنی و کرواسی

 

 

درگذشت مهم = " مجتبی میرزاده " ؛ آهنگساز ، تنظیم کننده و نوازنده قدیمی و مشهور در سن 60 سالگی درگذشت .

 

 

سال 1385 :

 

آلبوم مهم = ماندگار ( ناصر عبداللهی ) / وایسا دنیا ( رضا صادقی ) / نهان مکن ( علیرضا عصار ) / رهسپار ( سام اسدی )

 

آلبوم ویژه = کما ( حمید عسکری )

 

اتفاق مهم = حضور خوانندگان زن داخل کشور در فضای اینترنت و حتی شبکه های ماهواره ای / افزایش قطعات رپ در فضای مجازی / تولید و پخش قطعات فراوان ویژه صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی

ضبط پرهزینه ترین آلبوم پاپ - کلاسیک در تاریخ موسیقی پاپ ایران در استدیوی ابی روود لندن به رهبری شهداد روحانی ، با اجرا و نوازندگی ارکستر سمفونیک لندن به خوانندگی " علیرضا عصار " در آلبوم « نهان مکن »

 

 

درگذشت مهم = " بابک بیات " آهنگساز و تنظیم کننده باسابقه و مهم در سن 60 سالگی درگذشت .

" ناصر عبداللهی " خواننده محبوب ، مشهور و در عین حال توانا و قدرتمند پاپ پس از آن که 27 روز در حالت کما  به سر برد ، در بین بهت و ناباوری همه علاقمندان و اهالی موسیقی در سن 36 سالگی درگذشت . درگذشت " ناصریا " را می توان به عنوان مهم ترین و همچنین تلخ ترین اتفاق و خبر دهه 80 انتخاب کرد .

 

 

سال 1386 :

 

آلبوم مهم = فقط نگاه می کنم ( حامی ) / سلام آخر ( احسان خواجه امیری )

 

آلبوم ویژه = شبح ( بهنام صفاریان ) / ترنج ( محسن نامجو )

 

اتفاق مهم = اضافه شدن خوانندگان پاپ به بخش رقابتی و جنبی جشنواره موسیقی فجر / دستگیری برخی رپرها و پلمپ تعدادی از استدیوهای متخلف

 

درگذشت مهم = " معین سیدی پور" خواننده جوان و با آتیه در سن 26 سالگی درگذشت .

 

 

سال 1387 :

 

آلبوم مهم = بی خوابی ( سعید شهروز ) / فراموشم نکن = چنگیز حبیبیان

 

آلبوم ویژه = نفسهای بی هدف ( محسن یگانه ) / یه شاخه نیلوفر ( محسن چاوشی )

 

اتفاق مهم = دستگیری مدیر ایران موزیک ، چند خواننده و کلیپ ساز به دلیل همکاری با شبکه های ماهواره ای

 

مجاز شدن خوانندگانی چون محسن چاوشی و محسن یگانه / ممنوع الفعالیت شدن برخی ترانه سرایان به دلیل همکاری با خوانندگان غیرمجاز

 

 

 

سال 1388 :

 

آلبوم مهم = آیان ( هژیر مهرافروز ) / عموزنجیرباف ( روزبه نعمت اللهی ) / 14 ( علی لهراسبی )

 

آلبوم ویژه = 88 ( بنیامین بهادری ) / عشق من باش ( بهنام صفوی ) / ساعت 9 ( سیروان خسروی )

 

اتفاق مهم = تولید قطعات موسیقایی انتخاباتی در جهت حمایت از کاندیداهای ریاست جمهوری /

دستگیری چند تن از اهالی موسیقی به دلیل مسائل امنیتی در حوادث پس از انتخابات

 

درگذشت مهم = " عبدی یمینی " آهنگساز و تنظیم کننده مطرح در سن 56 سالگی درگذشت .

 

 

سال 1389 :

 

آلبوم مهم = باید به توبرگردم ( خشایار اعتمادی ) / ساعت 25 شب ( رضا یزدانی ) / آخدا ( حامی ) / رگ خواب ( محسن یگانه )

 

آلبوم ویژه = اسیر( علیرضا قمیشی )

 

اتفاق مهم = برگزاری کنسرتهای فراوان پاپ / اقدام " حبیب محبیان " خواننده لس آنجلسی جهت اخذ مجوز آلبوم و جنجالهای فراوان در پی آن / انتشار آلبوم " علیرضا قمیشی " و به تبع آن اعتراض سیاووش قمیشی و هواداران این خواننده قدیمی به دلیل قرار گرفتن چند آهنگ قدیمی این خواننده در آلبوم اسیر

 

 

درگذشت مهم = " استاد محمد نوری " خواننده بزرگ موسیقی پاپ ایران در سن 81 سالگی درگذشت / " مسعود هوشمند " ترانه سرای باسابقه در سن 63 سالگی با جهان وداع کرد /

" علی درخشان" آهنگساز و تنظیم کننده قدیمی در سن 73 سالگی بدرود حیات گفت /

" آندره آرزومانیان " نوازنده شاخص پیانو و تنظیم کننده در سن 56 سالگی رخت از جهان بربست .

 

 

نگاهی موسیقایی به دهه 80 از زاویه ای دیگر :

 

موارد مهم دیگری نیز در دهه 80 به لحاظ موسیقایی رخ داد که تیتروار به آنها اشاره می نماییم :

 

1 – انتشار آلبومهایی در فضاهای گوناگون مانند : راک – هوی متال – رپ – کانتری – بلوز – لاتین و حتی کوچه بازاری

2- راه یافتن صدای خوانندگان داخلی میان عامه مردم

3 – پایین آمدن سن هنرمندان فعال موسیقی

4 – کاهش توانایی هنرمندان برآمده در دهه 80 نسبت به هنرمندان دهه 70 به خصوص گروه خوانندگان

5 – پیدایش خوانندگانی با سبک و سیاق تازه و متفاوت و ادامه دادن راه آنها و گاها تقلید گسترده از سیاق آنان توسط خوانندگان دیگر مانند : رضا صادقی و بنیامین بهادری

6 – پناه آوردن خوانندگان لس آنجلسی به ترانه سرایان ، اهنگسازان و تنظیم کنندگان داخلی

7 – کم شدن حمایت تلویزیون از موسیقی پاپ به نسبت سالهای پایانی دهه 70

8 – حضور کم رنگ خوانندگان مطرح از سال 84 به بعد در جریان رایج موسیقی و پیدایش نسلی دیگر از خوانندگان که خواستگاه اکثرآنان اینترنت و شبکه های ماهواره ای می باشد .

9 – پخش بیش از اندازه کلیپ های خوانندگان اغلب غیرمجاز داخلی از شبکه های ماهواره ای

10 – تاسیس گسترده شبکه های ماهواره ای و تمرکز آنان بر پخش کلیپ خوانندگان داخلی

11 – نبود یک روزنامه و یا هفته نامه و حتی یک صفحه ثابت در یک روزنامه جهت پوشش موسیقی پاپ

12 – نبود سایت ایننترنتی قدرتمند که تمامی هنرمندان عرصه موسیقی پاپ ایران را به نحوی عادلانه پوشش دهد .

13 – مهاجرت حدود 50 تن از اهالی مختلف موسیقی به خارج از کشور

14 – همکاری برخی ترانه سرایان با خوانندگان مخالف نظام و اپوزسیون شدن برخی ترانه سرایان داخلی و فعالیتهایی سیاسی در قالب ترانه

15 – رونق گرفتن موسیقی پاپ داخلی در فضای مجازی

16 – قرار گرفتن آلبوم خوانندگان مجاز بلافاصله پس از انتشار رسمی آن در سایتهای مختلف جهت دانلود آن و در پی آن کاهش فروش این گونه از آلبومها

17 – از رونق افتادن کاستها و حذف تدریجی آن از بازار موسیقی و ارائه آلبومها بر روی سی دی

18 – درگذشت حدود 30 تن از هنرمندان عرصه موسیقی پاپ در رشته های مختلف که سن یک سوم آنها زیر 40 است .

19 – حذف تدریجی برخی هنرمندان فعال در دهه 70 و اوایل دهه 80 از جریان رایج موسیقی روز

20 – هجوم جوانان بی تجربه ، بدون استعداد و بی سواد در زمینه موسیقی ، جهت ارائه آثار موسیقایی به خصوص در بخش خوانندگی و تولید ده ها هزار قطعه ضعیف و یکبار مصرف در موسیقی پاپ

21 – نگاه سرسری و غیرحرفه ای به مقوله موسیقی پاپ و پیدایش صدها نفر آهنگساز ، ترانه سرا و تنظیم کننده کاملا مبتدی ولی مدعی

٢٢ - حذف تست صدا و آهنگسازی برای هنرمندانی که قصد حضور در بازار رسمی را دارند

٢٣ - برگزاری کنسرتهای متعدد در خارج از کشور توسط چهره هایی چون : ناصر عبداللهی ، گروه آریان ، احسان خواجه امیری و ...

٢۴ - اعطای صدور مجوز به صدای خوانندگان قدیمی همچون : عباس مهرپویا - افشین مقدم - اشکان و همچنین انتشار مجموعه های کاملی از فرهاد مهراد و مازیار

٢۵ - عدم صدورمجوز به صدای برخی خوانندگان قدیمی از جمله " فریدون فروغی " و بلاتکلیف ماندن آثار قدیم و جدید این خواننده

٢۶ - افزایش میزان محبوبیت خوانندگان داخلی نسبت به همتایان لس آنجلسی

٢٧ - تداوم کنسرت خوانندگان زن پاپ مجاز مانند : " سیمین غانم " و " ارکیده حاجی وندی " ( گروه ارکیده )

 

 

 

 

دوستان عزیز ؛ نتایج نهایی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب خوانند های برتر پاپ ایران مشخص شد . برای مشاهده نتایج این نظرسنجی به وبلاگ زیرمراجعه فرمایید .

www.music82.persianblog.ir

 

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱/۳۱
comment نظرات () لینک