رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ ورزشکاران ، دلاوران ، خوانندگان !!!

مروری بر حضور ورزشکاران حرفه ای در عرصه خوانندگی

 

 

ورزشکاران ، دلاوران ، خوانندگان !!!

 

 

 

اینکه چه عاملی باعث می شود فلان ورزشکار معروف در حین یا پس از سالهای قهرمانی به یکباره وارد عرصه بازیگری می شود و یا شانس خود را در خوانندگی محک می زند ، چندان سخت به نظر نمی رسد . همین مورد درباره خوانندگانی که هوس بازیگری به سرشان می زند نیز دیده می شود و یا بازیگرانی که شانس خود را در خوانندگی آزمایش می کنند .

در این گزارش به وضعیت ورزشکاران حرفه ای می پردازیم که وارد عرصه موسیقی و آن هم خوانندگی شده اند و همچنین نام خوانندگانی که سابقه ورزشی مهم و یا تاحدودی قابل توجه را در کارنامه خود دارند ، بررسی می کنیم .

 

 

خوانندگانی که زمانی ورزشکار بوده اند :

 

 

اگر بخواهیم در زندگی افراد مختلف جامعه کنکاش کنیم بسیاری در سالهای کودکی و نوجوانی به ورزش پرداخته اند ، برخی در سطوح پایین تر و بعضی نیز تا رده های ملی و قهرمانی؛ در بین هنرمندان عرصه موسیقی نیز این مورد به چشم می خورد و تعداد کسانی که زمانی به صورت حرفه ای و یا نیمه حرفه ای به ورزش قهرمانی پرداخته اند کم نیستند ولی نکته مهم اینجاست که آنها پس از اینکه به عنوان خواننده به فعالیت پرداخته اند به جامعه معرفی شده اند و در ورزش نتوانسته اند چندان به چشم آیند .

 

از جمله خوانندگانی که سابقه فعالیتهای ورزشی در کارنامه آنها به چشم می خورد می توان به این نامها اشاره کرد :

 

اگر به سالیان پیش از انقلاب اسلامی برگردیم برخی خوانندگان سابقه عضویت در تیم های به خصوص فوتبال را در کارنامه خود دارند مانند :" امیر رسایی " و" ستار" .

 همچنین باید به " مرتضی احمدی " هنرمند همه فن حریف اشاره کنیم که به تازگی در سن 86 سالگی آلبوم " صدای تهرون " را در گونه موسیقی کوچه بازاری منتشر کرده است . احمدی خود بنیانگذار تیم فوتبال راه آهن تهران بوده است و در این تیم هم بازی کرده است و هم مربیگری .

 

اما در سالهای پس از انقلاب اسلامی نیز می توان به ورزشکارانی که سالهای بعد به صورت حرفه ای وارد حوزه موسیقی شده اند اشاره کرد :

 

"محمدرضا عیوضی" = چندین سال دروازه بان تیم صنایع دفاع تهران

"راما ( داریوش برومند )" = سابقه بازی در تیم بانک تجارت تهران

"یاور اقتداری" = بیش از یک دهه حضور در تیم تهران جوان تهران

"علی دانیال" = دروازه بان چند تیم تهرانی که سال 1367 برای ادامه فوتبال به آلمان رفت و 5 سال در تیمهای رده های پایین تر و نه چندان مشهورآلمان بازی کرد و حتی اوایل دهه 70 جهت حضور در تیم استقلال تهران 4 ماه با این تیم تمرین ولی سرانجام دوباره به خارج از کشور رفت و خوانندگی را آغاز کرد .وی به تازگی قطعه ای را در مورد تیم استقلال تهران اجرا کرده است .

"فرهاد جواهر کلام" = عضویت در رده های سنی مختلف تیمهایی چون : بانک تجارت – کشاورز- هما و همچنین دعوت به تیمهای ملی نوجوانان و جوانان – این خواننده زمانی که در تیم هنرمندان بازی می کند بهترین بازیکن این تیم بوده است و نشان می دهد اگر همان فوتبال را ادامه می داد شاید سرنوشت مطلوب تری را به دست می آورد .

همچنین "حامی" نیز چند سال در رده باشگاهی در چند تیم بسکتبال عضویت داشته است .

 "رضا صادقی" نیز با تیم بسکتبال با ویلچر بندرعباس در سطح کشور مقام کسب نموده است .

 

 

نامهای فوق بخشی از هنرمندانی هستند که سالها به عنوان ورزشکار به خصوص فوتبالیست به ورزش پرداخته اند و بسیاری دیگر را نیز می توان به این فهرست افزود .

 

 

وقتی ورزشکاران حرفه ای خواننده می شوند :

 

 

"حسین یاریار" : یاریار سالها در تیم بانک ملی تهران فوتبال بازی کرد و بازیکن شناخته شده ای بود . وی فقط یک قطعه موسیقی را در سال 1356 اجرا کرد و دیگر نیز این کار را انجام نداد . یاریار بعدها با کمک ساموئل خاچکیان وارد عرصه بازیگری شد و چند کار را نیز در این حوزه انجام داد . وی مدیر باشگاه هنرمندان است و بسیاری از هنرمندان به واسطه وی توانسته اند به صورت جدی به فوتبال و والیبال بپردازند .

 

 

"فرامرز آصف" : شاید خیلی ها نداند این خواننده کاملا لس آنجلسی با آن حرکات سخیف روی صحنه و صدای نه چندان جالب ( !! ) زمانی جزو برترین ورزشکاران ایران بوده است . آصف سالها عضو تیم ملی دومیدانی کشور بود و توانست در بازیهای آسیایی 1974 تهران به مدال برنز دست یابد . وی سالها رکوردار پرش طول و پرش سه گام ایران بود که البته رکوردهای وی چندین سال بعد شکسته شدند . فرامرز آصف از سال 1363 خوانندگی را با انتشار آلبومی آغاز کرد و کماکان نیز این کار را دنبال می کند .

 

 

"مهرداد میناوند" : بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس که چند سال نیز طعم لژیونر بودن را نیز با حضور در تیم اشتروم گراتس اتریش چشید ولی همان طور که زود در فوتبال ایران چهره شد به دلیل برخی مسائل حاشیه ای زود نیز از گرودنه خارج شد .

 میناوند سال 81 قطعه ای در مورد مادر با نام " تک ستاره " را اجرا کرد و کلیپی نیز برای آن تهیه شد که همان زمان چندبار از شبکه سوم نیز پخش شد . پس ازآن در سال 85 نیز زمانیکه تیم ملی به جام جهانی صعود کرد سه تن از بازیکن های سابق تیم ملی یعنی " میناوند " ، " پژمان جمشیدی " و نیما نکیسا " قطعه ای را برای تیم ملی اجرا کردند و در ضمن کلیپی پرخرج با کارگردانی " سامان مقدم " تولید کردند . پس از آن دیگر میناوند در زمینه موسیقی فعالیتی نداشته است گرچه همان روزهای ابتدای خوانندگی اعلام می کرد که قصد تولید آلبومی را دارد و چند ترانه از یغما گلرویی نیز خریده است ، ولی این مجموعه به سرانجام نرسید .

 

 

"نیما نکیسا" : دروازه بانی که زود در تیمهای پاس و پرسپولیس چهره شد و به تیم ملی راه یافت و حتی در جام جهانی نیز بازی کرد ،و پس از آن حتی به تیمهای اروپایی نیز راه یافت ولی دوره درخشش وی در سطح اول فوتبال ایران طولانی نبود و زود فوتبال را کنار گذاشت .

نیما در ابتدا آلبومی با نام " شب نیما " را اجرا کرد ولی به دلیل ضعف آلبوم هیچگاه آن را منتشر نکرد .

نیما نکیسا سال ٨٣ آلبوم " خدا کنه بارون بیاد " را با صدای خود منتشر کرد و یکی دو کلیپ نیز برای آن تهیه نمود .

نکیسا که پس از آن بیشتر با تیم هنرمندان تمرین می کرد و سعی کرد خود را بیشتر با هنرمندان موسیقی نزدیک کند تا با فوتبالیستها ؛ آلبوم دومی را تهیه نموده که به زودی منتشر خواهد شد .

 

 

"پژمان جمشیدی" : بازیکنی که در تیمهایی چون پاس و پرسپولیس معروف شد و به تیم ملی راه یافت نتوانست تداوم خود در سطح اول فوتبال کشور را حفظ نماید و به نظر می رسد دیگر از فوتبال خداحافظی کرده است .

 جمشیدی 7- 6 سال پیش ترانه ای را در مورد تیم پرسپولیس اجرا کرد و پس از آن ، قطعه سه نفره را برای تیم ملی خواند . وی چند ماه پیش قطعه ای را با همکاری تیم " همه چی آرومه " در اینترنت با صدای خود منتشر ساخت .

 

 

"مجید امین ترابی" : عضو 10 ساله تیم ملی تکواندو که توانست به مقامهای مهم جهانی و آسیایی نیز دست یابد . کسب  نشان برنز بازیهای آسیایی 1994 هیروشیما و نقره 1998 بازیهای آسیایی بانوک از جمله مقام های شاخص امین ترابی می باشند .

وی هم پس از سالهای قهرمانی وارد عرصه موسیقی شد و سال 86 آلبوم " هزار حرف نگفته " را با صدای خود منتشر ساخت . اجرای دو سه قطعه در صدا و سیما و تولید و پخش چند کلیپ از شبکه های ماهواره ای از دیگر فعلیت های مجید امین ترابی می باشد .

 

 

"شهرام براتپوری" : بازیکن سابق تیمهای نفت آبادان – برق شیراز که چند بازی در تیم پرسپولیس تهران را نیز در کارنامه ورزشی خود دارد ، سال 85 آلبومی محلی بختیاری به اسم " مرزنگ " را وارد بازار موسیقی کشور کرد .

 

 

"رضا عنایتی" : بازیکن تیمهای ابومسلم مشهد ، استقلال تهران و سپاهان اصفهان که سابقه بازی در تیمهای عربی را نیز در کارنامه ورزشی خود دارد و همچنین در تیم ملی نیز چند بازی را انجام داده است به تازگی آلبوم " همه چیم تو " را با صدای خود به صورت رسمی منتشر ساخته است . آلبومی که پس از چند سال که از آماده شدن آن می گذشت ، منتشر شد .

عنایتی که در این آلبوم هم دکلمه کرده و هم خوانده ، به فکر تولید آلبوم دوم می باشد .

 

 

وقتی همه پرسپولیسی ها خواننده می شوند

 

 

سال گذشته مسئولان باشگاه پرسپولیس بنا بر پیشنهاد "داریوش خواجه نوری" ( خواننده و آهنگساز ) مبنی بر ساخت سرودی ویژه این باشگاه ، تصمیم گرفتند این کار را عملی سازند و بدین صورت بود که تعداد زیادی از بازیکنان قدیم و جدید سرخپوشان پشت میکروفن استدیو حاضر شدند و برای تیم محبوب خود یا خواندند و یا دکلمه کردند .

این سرود 7 دقیقه ای که توسط "عبدالجبار کاکایی" سروده شده است هنوز منتشر نشده و به نظر می رسد اگر پرسپولیس توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد این کار هم منتشر گردد .

قرار بر این هست که این قطعه به صورت تصویری به همراه پشت صحنه های ضبط آن و مصاحبه با تماشاگران و بازیکنان پرسپولیس منتشر شود . داریوش خواجه نوری و برادرش محمد علی ، یک سال و نیم وقت گذاشته اند و این سرود ارکسترال را ساخته اند .

در بخشی از این سرود تماشاگران پرسپولیس نیز مشارکت داشته اند و به همخوانی پرداخته اند .

 

سرود سرخ ها توسط این بازیکنان اجرا شده است :

 

حسین کلانی – علی پروین – همایون بهزادی – جعفر کاشانی – محمود خردبین ( دکلمه ) – ابراهیم آشتیانی ( دکلمه )

فرشاد پیوس ( دکلمه ) – حمید درخشان ( دکلمه )– محسن آشوری – محمد خاکپور – بهروز سلطانی – محمد پنجعلی – مرتضی فنونی زاده

بهروز رهبری فرد – ادموند بزیک – مجتبی محرمی – رضا شاهرودی - علی دایی – مهدی مهدوی کیا – کریم باقری

شیث رضایی – محسن خلیلی – میثاق معمارزاده – سپهر حیدری و حبیب کاشانی

 

 

مداح های ورزشکار

 

 

مداحی هم نوعی خوانندگی محسوب می شود و در اینجا هم می توان رد چند ورزشکار حرفه ای را پیدا کرد .

"غلامحسین پیروانی" ( مربی فونبال ) ،" فرهاد کاظمی "( مربی فوتبال ) و "سید مهدی سید صالحی" ( فوتبالیست ) از جمله ورزشکارانی هستند که به مداحی می پردازند .

 

طی سالیان اخیر ورزشکارانی دیگر به خصوص از جمع فوتبالیستها قصد خوانندگی را داشته اند ولی هنوز نتوانسته اند به صورت رسمی این کار را انجام دهند . به هر حال قشر ثروتمند فوتبالیست از تمکن مالی خوبی برخورداند و فقط کافیست با جیبی پرپول به استدیویی بروند ، آن وقت به یکباره خود را پشت میکروفن آنجا خواهند دید .

 اما سوال مهم پایانی این است که چرا این قدرهنر و به خصوص خوانندگی آسان گرفته می شود که ورزشکاری که نه از تجربه ، سواد هنری و حتی استعداد مناسب این کار برخوردار است به خود جرات می دهد خواننده شود ؟

 

 

 

 

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

عاشق = ناصر فرهادی – نخستین آلبوم این خواننده نیمه دی ماه توسط شرکت ایران گام منتشر شد .

 

 

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱٠/٢۱
comment نظرات () لینک