رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ لاچینی و بیگلری در گرمی امسال / کویتی پور : رادیو فردا با نام رادیوی داخلی با من

لاچینی و بیگلری در گرمی امسال / کویتی پور : رادیو فردا با نام رادیوی داخلی با من مصاحبه کرد / مهاجرت و ملحق شدن چند تن از اهالی پاپ به لس آنجلسی ها / یک خواننده قدیمی پیدا شد / بازگشت مهدی مقدم با 8 آلبوم / پخش صدای خواننده لس آنجلسی از سریال خوش نشین ها / نگاهی به تیتراژهای باکلام سریال های پاییز 89 سیما

 

 

 

 

 

پذیرفته شدن آثار لاچینی ، بیگلری پور و ... درمرحله نخست گرمی

 

 

سایت فریبرزلاچینی نوشت : جایزه گرمی (Grammy Awards) (در اصل به معنای جایزه گرامافون ) توسط آکادمی رکوردینگ (انجمن آمریکایی صنعت ضبط موسیقی) ، سالانه به دستاوردهای برجسته در تولید موسیقی تعلق می‌گیرد و آن را جایزه اسکار در موسیقی می‌دانند.

گرمی امسال دارای ۱۰۹ رده بندی خاص در ۲۹ سبک موسیقی از سبک‌های مختلف مانند پاپ، کلاسیک، جاز و ... است که رای تمامی داوران در نتیجه نهایی مسابقه تأثیر دارد.

آثار امسال فریبرز لاچینی برای بهترین آهنگسازی کلاسیک ، بهترین موسیقی متن فیلم ، بهترین تنظیم و آهنگسازی ، بهترین آلبوم نیو ایج ، بهترین آلبوم موسیقی دنیا و بهترین آلبوم بیکلام پاپ ، پری زنگنه برای بهترین آلبوم موسیقی دنیا ، منوچهر بیگلری برای بهترین موسیقی بیکلام پاپ ، علیرضا لاچینی برای بهترین موسیقی نیو ایج در مرحله اول این جشنواره پذیرفته شده اند.

لازم به تذکر است این مرحله قبل از مرحله کاندید شدن قرار دارد و در هر بخش هنوز بین صد تا سیصد آلبوم شرکت دارند که از این میان داوران در مرحله دوم، تنها سه آلبوم را کاندید خواهند کرد.

 

 

 

 

کویتی پور: رادیو فردا با نام رادیوی داخلی با من مصاحبه کرد

 

 

حدود دو هفته پیش برخی از سایتها متنی حاوی مصاحبه غلام کویتی پور – مداح و خواننده – را با رادیو فردا منتشر کردند . در این متن برخی از جملات نامفهوم بود و نوع گفته ها تا اندازه ای غیر قابل پیش بینی بود .

پس از انتشار این مصاحبه و نکوهش این گفته ها از جانب برخی سایتها ،کویتی پورمتنی را درهمین رابطه نوشت و آنرا برای انتشار در اختیار سایت موسیقی ایرانیان قرار داد . وی در بخشی از این متن در چرایی مصاحبه با رادیو فردا نوشت : سی سال از غریبه نیش خوردیم و حالا از خودی، نیش‌ خوردیم و هنوز نوش جانمان است، که ما برای چیز دیگری جنگیده بودیم، خوانده بودیم و هنوز برای دین و آرمان‌هایی نفس‌مان می‌رود که به ما صبر و صبوری آموخته است. گفتند و زدند و کوبیدند که کویتی‌پور با رسانه بیگانه و رسانه سازمان سیا مصاحبه کرده است و نخواندند و نشنیدند چه گفته بود و افتخار نکردند به این که در چنین رسانه‌ای از امام و دفاع مقدس و شهدا اسم برده شده است. نیامدند بپرسند چطور شد؟ که  بعد از مصاحبه با رادیو جوان مجددا جوانی به اسم یکی از رادیو های سراسری تماس گرفت و وسط حرف هایش بوی غریبگی می آمد که به وی گفتم شماره ثابتی بده تا با شما تماس بگیرم که زود بحث را عوض کرد و همان جا فهمیدم که کاسه ای زیر نیم کاسه اش هست .

البته این گونه کارها از رادیو فردا و رسانه های معاند دور از ذهن نیست و باید هنرمندان مراقب باشند تا به دام این گونه رسانه ها نیفتند چون به هرحال آنها به هر نحوی که شده مسیر مصاحبه را به مسائل سیاسی مورد نظر خود تغییر می دهند و این گونه گفتگوها بهانه ای برای بیان طرح برخی از حرف ها از زبان هنرمندان داخلی می باشد . به همین دلیل بسیاری از هنرمندان حاضر به مصاحبه با این رسانه ها نمی شوند .

 

 

 

 

مهاجرت و ملحق شدن چند تن از اهالی پاپ به خارج نشین ها

 

 

اختصاصی - همانطور که پیش از این نیز در همین وبلاگ سیر ملحق شدن برخی از اهالی پاپ کشور به جمع لس آنجلسی ها را به اطلاع شما رسانده بودیم ، این بار نیز چند چهره دیگر به این فهرست افزوده شدند .

برخی خواننده های غیرمجاز داخلی کماکان ترجیح می دهند آلبومهای خود را به شرکتهای لس آنجلسی واگذار کنند تا شاید آلبومهای آنها جهانی شود ، غافل از اینکه به گفته یکی از مدیران شبکه های ماهواره ای فقط 25 مغازه فروش آلبومهای موسیقی ایرانی در سرتاسر آمریکا و اروپا فعال می باشد . در این راستا رضا شیری و علیرضا بهلولی آلبومهای خود را از طریق شرکت آونگ در آمریکا منتشر خواهند کرد .

اما یکی از خوانندگان مجاز سابق برای ادامه فعالیت خود به خارج از کشور رفت . بهراد برادران که حدود 7 سال پیش آلبوم قصه عاشقی با صدای وی به صورت رسمی منتشر شده بود اخیرا با دو کلیپ منطبق با خواست خارج نشین ها عملا به یک خواننده لس آنجلسی بدل گشت . وی پیش از این سابقه همکاری و حضور در صدا و سیما را نیز در کارنامه خود داشت . نکته جالب توجه در مورد این خواننده این است که وی ابتدا کلیپی با نام مستعار تولید کرد ولی در کلیپ دوم خود نام اصلی را مورد استفاده قرار داد . همچنین ادریس و ویسرو فروغی نیز که اولی در یک آلبوم مجاز به عنوان آهنگساز حضور داشت به نظر می رسد از این پس دبی را جهت ادامه فعالیت هنری ادنتخاب کرده اند .

همچنین کوروش سمیعی یکی از ترانه سرایان تازه کار که همکاری بیشتری با لس آنجلسی ها داشت به خارج از کشور مهاجرت نمود .

 

 

 

 

 

یک خواننده قدیمی پیدا شد

 

 

اختصاصی - در دهه 50 خورشیدی در ایران ، خواننده نوجوانی فعالیت می کرد که توانسته بود به شهرت فراوانی دست یابد . ساسان نام این نوجوان بود که توانست هنرپیشگی را نیز تجربه کند . وی در 14 سالگی نخستین آلبوم خود را در سبک موسیقی لاله زاری یا همان کوچه بازاری منتشر کرد . وی پس از انقلاب دیگر فعالیتی به صورت رسمی نداشت وگفته می شود در مجالس خصوصی بعضا به اجرای برنامه می پرداخته است . البته طی این سالها شایعات رنگارنگی در مورد وی در فضای مجازی شکل گرفته بود که بیشتر آنها حاکی از بی اطلاعی از وضعیت کنونی وی نشات می گرفت .

اما پس از سالها بی خبری ، ساسان از تهران در یک مصاحبه تلفنی با یکی از شبکه های ماهواره ای حاضرشد و اعلام کرد که دوباره کار خوانندگی را آغاز کرده است . وی به تازگی اولین قطعه را با صدای خود در همان فضای موسیقی کوچه بازاری اجرا کرده است و درصدد تهیه کلیپی برای آن می باشد .

 

 

 

 

مهدی مقدم و 8 آلبوم ( ! ) آماده انتشار

 

 

مهدی مقدم که مدتهاست به دلیل پخش کلیپهایش از شبکه های ماهواره ای ممنوع الفعالیت است در گفتگویی با سایت فرهنگخانه خبر از مجوز گرفتن یکی از آلبومهای خود با نام ( الهی شکر ) داده است . در این آلبوم پیام شمس – سعید سام – انوش تقوی و محسن فرحی به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده حضور دارند . یاحا کاشانی – علی استیری و حمید فریزند نیز ترانه سرایان این آلبوم هستند .

این خواننده پاپ با بیان اینکه غیر از این آلبوم 7 آلبوم آماده دیگر نیز در دست دارد افزود که یکی دیگر از آلبومهای وی نیز جهت اخذ مجوز تحویل ارشاد شده است .

لازم به یادآوری است که مقدم پیش از این یکبار ممنوع الفعالیت شده بود که با رفع آن ، آلبوم سونامی را منتشر کرد والبته بلافاصله  پس از آن تعدادی از کلیپ های خود را دوباره از شبکه های ماهواره ای پخش کرد و به همین دلیل بازهم دچار ممنوعیت شد . به نظر می رسد یکبار دیگر این فرصت به وی داده شده است که به صورت رسمی فعالیت موسیقایی خود را ادامه دهد .

سوالی که در اینجا قابل طرح است این است که آیا وی قدر این فزصت را خواهد دانست ؟

 

 

 

پخش صدای خواننده لس آنجلسی از سریال شبکه سوم

 

 

اختصاصی - سریال خوش نشین ها نام سریالی است که حدود یک هفته است به صورت روتین از شبکه سوم سیما پخش می شود . نکته عجیب این سریال این است که صدای زنگ موبایل علی صادقی یکی از بازیگران این سریال ، ترانه ضربان با صدای شهاب تیام خواننده لس آنجلسی می باشد . به همین دلیل چندین بار اورتور آغازین این قطعه که با ( ضربان قلب من ) نیز همراه است در این سریال پخش شده است .

با توجه به حساسیت های لازم در سیما مشخص نیست ناظرین پخش متوجه این موضوع شده اند و یا اینکه هنوز نمی دانند این خواننده چه کسی است ؟

 

 

 

نگاهی به تیتراژهای باکلام سریال های پاییز 89 سیما

 

 

از مختارنامه تا همچون سرو

 

 

اختصاصی - استفاده از تیتراژهای باکلام در سریالها به نوعی مد شده است و کمتر سریالی است که دیگر تیتراژ باکلام نداشته باشد .

سریالهای پاییز امسال سیما اکثرا دارای تیتراژ با کلام هستند که در زیر این قطعات را معرفی می نماییم :

 

1 – مختارنامه = موسیقی : امیر توسلی – آوا و آواز : آرزو دریکوند – آرش گنج بر و صدیقه بحرانی ( نام وی درعنوان بندی  سریال درج نشده است ) – نوحه خوانی : مرشد حاج جعفر توسلی – بازسازی اشعار : شبنم مرزی – ملودی آواز تیتراژ اول برگرفته از نوحه علی اکبر از نوحه های بوشهری

تم آوای تیتراژ پایانی : مرثیه علی اصغری ، تعزیه های بومی بوشهر

 

2 – همچون سرو = خواننده : حامی – ترانه : بیژن بیرنگ – موسیقی : علی بیرنگ

 

3 – قفسی برای پرواز = خواننده : علیرضا وکیلی منش – موسیقی : پیروز ارجمند – شعر : محمد رضا رحمانی

 

4 – خانه بی پرنده = خواننده : هومن سودمند – ترانه : طهمورث پورشیرمحمد – موسیقی : محمدرضا چراغعلی

 

5 – آسمان همیشه ابری نیست = خواننده ، آهنگساز و ترانه سرا : محسن یگانه – تنظیم : شهاب اکبری

 

6 – خوش نشین ها = خواننده : امیر حسین مدرس – موسیقی : میثم مروستی – ترانه سرا : یغما گلرویی

 

 

 

نونوار

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

1 – جدایی = عبدالله صادقی – نخستین آلبوم این خواننده مهرماه امسال منتشر گردید .

 

2 – دوباره مهتاب = امیر کریمی – چهارمین آلبوم مستقل این خواننده با سابقه 29 مهرماه از طریق شرکت آوای هنر وارد بازار موسیقی کشور شد .

 

------------------------------------------------------------------------------

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعداز برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۸/٩
comment نظرات () لینک