رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ هیاهوی بسیار برای یک لالایی

هیاهوی بسیار برای یک لالایی / شبکه ماهواره ای ، اسپانسر ایران – برزیل

 

 

هیاهوی بسیار برای یک لالایی

 

 

سال 1388 آلبومی شامل 4 سی دی با نام ( موسیقی مذهبی شیعیان ایران ) به اهتمام جهانگیر نصر اشرفی ، توسط شرکت ماهور منتشر شد . در این مجموعه ی 281 دقیقه ای که از آن می توان به عنوان یکی از اصلی ترین اسناد صوتی موسیقی مذهبی معاصر شیعیان ایران یاد کرد ، از مناطق مختلف کشور نمونه های قابل تامل و شنیدنی در موضوع موسیقی مذهبی شیعیان ایران جمع آوری شده است .

این مجموعه شامل 4 بخش است :1-  تعزیه ملی  2 – تعزیه بومی 3 – مدح و منقبت 4 – نوحه و پیش خوانی

نکته جالب توجه در این مجموعه گنجاندن چند قطعه با صدای زنان در حوزه موسیقی مذهبی استان بوشهر می باشد . در سی دی دو ( تعزیه بومی ) قطعه 20 با عنوان تعزیه بوشهر ( چوشی ، نوحه ) زنان بوشهر ، نام گذاری شده است که به مدت 17/1 تک خوانی و همخوانی زنان بوشهری را در بر می گیرد .

همچنین در قطعه 21 با عنوان مرثیه علی اصغر ، بر اساس لالایی ، که این قطعه نیز حدود دو دقیقه زمان دارد و یک زن به تک خوانی می پردازد .

در سی دی چهار از این مجموعه ( نوحه و پیش خوانی ) نیز سه قطعه با صدای بانوان بوشهری قرار داده شده است .

نوحه حضرت زینب : همایون / زنان بوشهر – نوحه حضرت لیلا و علی اکبر : همایون / زنان بوشهر – چوشی حضرت زینب : چهارگاه / زنان بوشهر

که در سه قطعه فوق نیز با آثاری در زمینه نوای محرم با همخوانی و تک خوانی زنان مذهبی خوان بوشهر مواجه می شویم .

 

پس از پخش سریال مختارنامه از سیما ، موجی در برخی سایتهای اینترنتی به راه افتاد مبنی بر اینکه برای نخستین بار صدای تک خوان یک زن از تلویزیون ایران پخش شده است . البته در این رابطه بزرگ نمایی صورت گرفت و شاید کسانی که تیتراژ پایانی مختار را نشنیده بودند باور کردند که این امربا آن توصیفات انجام شده است .

اما حقیقت ماجرا این است که بخش کوتاهی ازقطعه ای که با صدای زن بوشهری در آلبوم فوق قرار داده شده است ، یعنی قطعه 21 سی دی تعزیه بومی : مرثیه علی اصغر بر اساس لالایی ، در این تیتراژ مورد استفاده قرار داده شده است . در واقع فقط کلمه ( لالایی ) از تمامی ابیات دیگر خوانده شده توسط آن زن جدا شده و با موسیقی الکترونیک همراه گشته و در تیتراژ پایانی قرار داده شده است . پس در حقیقت فقط یک کلمه خوانده شده است و کل کار مورد استفاده قرار نگرفته است .

همچنین لازم به ذکر است ملودی آواز تیتراژ آغازین این سریال نیز برگرفته از نوحه علی اکبر از نوحه های بوشهری می باشد که البته اشعار توسط شبنم مرزی بازسازی شده است .

امیر توسلی آهنگساز این سریال است که پیش از این در موسیقی باکلام پاپ ، موسیقی بی کلام و در بخش آهنگسازی برخی فیلمهای سینمایی حضور داشته است .

شایان ذکر است ، در تیتراژ پایانی سریال مختار منبع استفاده شده درج شده است ولی تنها نکته ای که در این باره وجود دارد این است که نام آن زن نه در آلبوم و نه در تیتراژ ذکر نشده است . درشناسنامه آلبوم و در معرفی این چند قطعه ، به نام زنان بوشهری بسنده شده است که با توجه به اینکه محسن شریفیان که خود نیز موزسین و محقق می باشد و این چند قطعه را در اختیار عوامل این مجموعه قرار داده شده ، باید نام زنان را نیز ذکر می کرد تا شائبه ای بوجود نیاید . البته شاید به دلیل حساسیت ها و صدور مجوز نامی از زنانی که در این مجموعه صدای آنان به نحوی مورد استفاده قرار داده شده است ، برده نشده است .

در این راستا زنی که صدایش در تیتراژ مختارنامه مورد استفاده قرار گرفته ، از این که وی در جریان این موضوع قرار داده نشده ، به اعتراض پرداخته است .

مصاحبه وی در زیر آمده است :

 

 

 

شکایت زن بوشهری: تیتراژمختارنامه لالایی من!«شیعه آنلاین» نوشت : خواننده این لالایی یک زن بوشهری به نام رحمانی است که به شدت نیز از پخش صدای خود در رسانه ملی شاکی است. صدای این زن بوشهری که در مجالس زنانه به مداحی می پردازد از مدت ها قبل به صورت یک کلیپ کوتاه صوتی منتشر شده بود.
 
این سایت در ادامه متن گفتگو با خواننده این لالایی را منتشر کرده است.

آیا صدایی که در تیراژ سریال مختارنامه پخش شد اثر شماست؟


بله صدای من است، از فردای پخش سریال مختارنامه بارها دوستانم با من تماس می گیرند و این خبر را به من می دهند که صدای شما از تلویزیون پخش شده است. از شنیدن این خبر شوکه شدم. هنوز نمی دانم که چه کسی صدای من را به دست اندر کاران این سریال داده که آن را پخش کنند.


پس از شما برای پخش اثرتان اجازه نگرفته اند؟


نه اصلا باز هم می گویم من اصلا نمی دانم چه کسی صدای من را به آنها داده است.


آیا از پخش صدای خود در رسانه ملی رضایت دارید؟

 
خیر، آنها صدای من را بدون اجازه پخش کرده اند و باید پاسخگو باشند و از آنها در این رابطه به دستگاه قضایی شکایت خواهم کرد.


به نظر شما مراجع چنین اجازه ای می دهند که صدای یک زن از رسانه ها پخش شود؟


نمی دانم به ما می گویند پخش صدای زن حرام است ولی به خودشان که می رسد صدای مرا پخش می کنند.

 

اینکه این شخص در جریان انتشار آلبوم فوق بوده است یا خیر نیز خود جای بحث دارد . به هر حال این قطعه در حالی اجرا شده که صدای وی ضبط گردیده است و مطمئنا خانم رحمانی از ضبط صدایش مطلع بوده است گرچه به نظر نمی رسد صدای وی در استدویو ضبط شده باشد .

ولی نکته اصلی این است که خود این شخص نیز از اینکه بخش کوتاهی ازصدایش در تیتراژ یکی از بزرگترین سریالهای تاریخ تلویزیون قرار داده شده است ، باید خرسند باشد ولی این حق برای وی محفوظ است که نامش نیز در عنوان بندی پایانی درج شود .

 

پس از این مصاحبه سازمان صدا و سیما جوابیه ای را صادر کرد :

 

 

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی با ارسال نامه‌ای به روزنامه «جمهوری اسلامی» که این بر را برای اولین بار منشر کرد، درباره شکایت خواننده زن بوشهری از تیتراژ پایانی مجموعه تلویزیونی «مختارنامه»، توضیح داد: "پس از انتشار مطلبی در برخی رسانه ها، مبنی بر استفاده غیرمجاز از صدای هنرمندی در عنوان بندی پایانی مجموعه تلویزیونی مختارنامه، موضوع بررسی و مشخص شد این نوای لالایی گونه در مجموعه‌ای تحت عنوان "موسیقی مذهبی شیعیان ایران" در بخش "تعزیه‌های بومی بوشهر" با عنوان "مرثیه علی اصغر براساس لالایی" آمده که دارای مجوز انتشار به شماره 5979 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و توسط انتشارات ماهور به دفعات منتشر و در سال 1388 مجدداً منتشر و به بازار عرضه شده است.

استفاده از این موسیقی نیز طی توافق رسمی صورت گرفته بین آهنگساز پروژه آقای "امیر توسلی" با مدیر موسسه نشر ماهور آقای "محمد موسوی" به عنوان صاحب قانونی اثر ذکر شده صورت گرفته و براین اساس، مطابق عرف آهنگسازی در ایران استفاده از قطعه مذکور از نظر قانونی بدون مانع است.

البته جهت رعایت حقوق معنوی این هنرمند بوشهری و پدیدآورندگان اثر نیز، این موضوع در بخش منابع و ماخذهای موسیقی در عنوان بندی پایانی سریال مختارنامه نیز ذکر شده است.

 

 

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که با وجود ممنوع بودن تک خوانی زنان پس از پیروزی انقلاب در کشور ، این مورد برای نخستین بار نیست که صورت می گیرد و پیش از این نیز صدای زنان به این نحو مورد استفاده قرار گرفته است .

مثلا در فیلم سینمایی به خاطر هانیه ، در بخشی از آن صدای مداحی زنان بوشهری به گوش می رسد و یا در یکی دو مستند نیز ما شاهد این مورد بوده ایم . حدود 3 سال پیش نیز نوحه ای به همراه موسیقی با صدای ایمان میرشکاری و زنی بوشهری تولید و پخش شد .

با توجه به سابقه مداحی ، مرثیه خوانی و موارد این چنینی در بین بانوان استان بوشهر از دیر زمان ، این موضوع مورد قبول واقع شده است و حتی پس از انقلاب نیز این تک خوانی ها وجود داشته است و به دلیل صبغه مذهبی ، این موضوع در بین اهالی آن سامان امری پذیرفتنی است و به همین خاطر است که وزارت ارشاد مجوز پخش آن را صادر کرده است . ولی وقتی در یک سطح وسیعتر مانند تلویزیون این صدا به گوش می رسد ( حتی اگر یک کلمه هم باشد ) با واکنش ها و هیاهوهای فراوانی همراه می شود .

شاید اگر به ماهیت و انگیزه پدید آورندگان این آثار نگاهی ژرف تر صورت گیرد دیگر برای پخش یک لالایی مادرانه هیاهوهای این چنینی ایجاد نشود .

 

 

 

 

شبکه ماهواره ای اسپانسر ایران – برزیل

 

 

با وجود اینکه چند روزی است از برگزاری دیدار تیمهای ملی فوتبال ایران و برزیل در ابوظبی گذشته است ولی خالی از لطف نیست به یکی از حاشیه های این دیدار اشاره کنیم . اولا مورد عجیب این دیدار این بود که بازی از دو جهت تصویربرداری می شد . زاویه رسمی برای کشور میزبان و سایر کشورها و البته زاویه مقابل برای فقط ایران .

 به دلیل وجود برخی تبلیغات الکترونیکی دور میدان ، دوربینهای انحصاری برای پخش مسابقه برای ایران روبروی جایگاه قرار داشت تا تنها تبلیغات فارسی را برای داخل کشور پخش کند و سایر تبلیغات از رسانه ملی پخش نشود . همچنین شبکه ماهواره ای پی ام سی که در دبی قرار دارد یکی از اسپانسرهای این دیدار بود و لوگوی آن چندین بار در طول بازی از طریق تابلوهای ال . ای .دی اطراف زمین ورزشگاه ابوظبی پخش شد .

 

 

 

تازه ترین آلبومهای پاپ مجاز منتشر شده :

 

 

 

1 – راه بی پایان = پویا نیک پور – نخستین آلبوم مستقل این خواننده ، اوایل مهرماه توسط شرکت گلچین آوای شرق وارد بازار موسیقی کشور شد .

2 – دلخون = رسا ایمان – نخستین آلبوم این خواننده هفته دوم مهر منتشر شد .

3– حس = پیام صالحی – نخستین آلبوم مستقل این خواننده که عضو گروه آریان می باشد 18 مهر از طریق شرکت تصویر دنیای هنر منتشر شد .

4 – رمانتیک = شهاب رمضان – نخستین آلبوم این خواننده 18 مهرماه از طریق شرکتهای ایران گام و پویا موزیک منتشر گردید .

 

 

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعداز برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱٩
comment نظرات () لینک