رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ بازگشت باشکوه عصار با 2 آلبوم / ایران جوان جنجالی ؛ این سرود متعلق به چه کسی است

بازگشت باشکوه عصار با 2 آلبوم / ایران جوان جنجالی ؛ این سرود متعلق به چه کسی است ؟  / علیرضا افتخاری به شایعات پایان داد / برگزاری کنسرت گروه آریان در لس آنجلس  

/ انتشار کتاب علی معلم / آلبوم دزدی در روز روشن / یک غیرمجاز داخلی به خارج رفت

 

 

 

بازگشت باشکوه عصار با 2 آلبوم

 

 

سیدعلیرضا عصارخواننده مطرح پاپ ، پس از مدتها غیبت با دو آلبوم حضور تازه ای در بازار موسیقی ایران را تجربه خواهد کرد . ابتدا آلبومی که چندین سال است ساخت آن به طول انجامیده است تا یک ماه دیگر وارد بازار می شود .همچنین مجموعه ای در ژانر موسیقی جنگ به سفارش بنیاد حفظ ارزشهای دفاع مقدس که تا پایان پاییزامسال منتشر خواهد شد .

به نظر می رسد در آلبوم دوم آثاری چون : نماز جبهه ، فریاد فتح و روایت حق ( شهید آوینی ) که پیش از این ساخته شده اند و در مجموعه ای قرار داده نشده اند ، در این آلبوم قراربگیرند . با توجه به اینکه تاکنون اثر شاخصی در موضوع موسیقی دفاع مقدس تولید نشده است این مجموعه می تواند به عنوان یک کار قابل دفاع و مهم مورد استفاده قرار بگیرد . مطمئنا صدای حماسی عصار و تنظیم های ارکسترال و پرحجم حجازی برگ برنده این اثر خواهد بود .

 

 

 

 

ایران جوان جنجالی ؛ این سرود متعلق به چه کسی است ؟

 

 

شاید اگر قطعه ایران جوان یا همان وطنم این قدر از رسانه ملی پخش نمی شد و مورد توجه عام و خاص قرار نمی گرفت حال این دعواها و کشمکش ها را نیز شاهد نبودیم .

خبرگزاری مهر طی روزهای گذشته دو مصاحبه با منوچهر صهبایی و پیمان سلطانی در رابطه با این سرود انجام داده است . نکته جالب اینجاست که هردو مدعی ساخت این قطعه هستند . ولی به هر حال یک نفر در این ماجرا راست می گوید و دیگری دروغ . برای پی بردن به واقعیت خود می توانید پس از مطالعه گفته های دو طرف خالق واقعی این قطعه را شناسایی کنید .

 

 

 

 

پیمان سلطانی : ایران جوان متعلق به من است

 

 

رهبر ارکستر ملل گفت : قطعه "ایران جوان" (وطنم) اثری متعلق به من است و قرار است با صدای شهرام ناظری طی دو ماه آینده منتشر شود، از این رو با اشخاص و یا سازمان هایی که از این قطعه استفاده غیر قانونی می کنند با استناد به ثبت این اثر در سازمان جهانی "ایکم" برخورد خواهد شد.

پیمان سلطانی آهنگساز ضمن بیان این مطلب درخصوص تاریخچه ساخت و اجرای قطعه "ایران جوان" (وطنم) در گفتگو با خبرنگار مهر،گفت: حدود 12 سال تحقیقی بر روی تصنیف هایی با تم ملی و میهنی را آغاز کردم و بیشترین توجهم بر روی آثار با کلام معطوف بود چراکه آثار ملی و میهنی باید جنبه تراژیک و دراماتیک آنها قوی تر باشد و در مجموع تحقیق های خود دیدم که بسیاری از این آثار متعلق به دوران مشروطه به بعد است ؛در برخی ازآثار به ندرت نتی موجود بود از بعضی از آنها هم تنها یک ملودی صوتی و یا یک روایت ساده به دست آوردم البته در این بین آثاری هم بود که هیچیک از این عناصر را نداشت و تنها یک تم ساده بود و سرود "ایران جوان" که به وطنم معروف شده از این دست آثار بود.

وی در ادامه افزود : تم اولیه این قطعه متعلق به"لومر" از آثار آهنگسازان فرانسوی بود و قدمت این اثر به 130 سال پیش برمی گردد و اصولا سرود ملی و میهنی نبوده است اما من این اثر را با توجه به ویژگی هایی که داشت به اثری ملی و میهنی تبدیل کردم و از آن پس در مطبوعات به اشتباه عنوان شد که این قطعه نخستین سرود ملی در ایران است درحالی که هیچگاه چنین نبوده و نیست.  

این آهنگساز در ادامه افزود : البته عنوان نخستین سرود ملی هم از سوی خودم مطرح شد اما منظور من از اولین این بود که این قطعه در بین پروژه ای که روی آن کار می کنم نخستین سرود ملی و میهنی است که ساخته شده است من این قطعه را از تم 50 ثانیه ای ساخته "لومر" الهام گرفتم و به قطعه ای 4 دقیقه ای تبدیل کرد ضمن اینکه این قطعه اصلا شعر نداشت من با زنده یاد آقای ترقی شاعر نامی معاصر صحبت کردم ایشان شعری را گفتند و روی اثر پیاده کردیم و بعد هم در نامه ای رسمی نوشتند که تمام حق و حقوق این شعر را دریافت کردند و شعر این اثر متعلق به من است.

پیمان سلطانی در پاسخ به این سئوال که چرا خواننده های مختلف قبل از شهرام ناظری آن را خواندند گفت : این اثر را سالها قبل از اینکه با ارکستر ملل اجرا کنم با آقای ناظری صحبت کرده بودم و قرار بود که اجرا و ضبط کنیم اما به دلایلی به تعویق افتاد و بعد از آن به پیشنهاد یکی از دوستانم سالار عقیلی در اجرای ارکستر ملل این قطعه را مانند 130 نوازنده ای که قطعه را نواختند آمد و این اثر را خواند و بعد هم حسین علیشاپور و سینا سرلک "ایران جوان" را خواندند بنابراین اینگونه نیست که ایشان خواننده انحصاری این اثر باشد.

وی درپایان گفت : اگر قبل از سال 84 را نگاه کنیم متوجه می شویم که اثری به نام ایران جوان وجود نداشته و تمام سرقت ها و سوءاستفاده هایی که از این قطعه شده از سال 84 به بعد است، به دلیل سوءاستفاده هایی که از این اثر شده است من آن را ثبت جهانی "ایکم"کردم اما از زمانی که این اثر در قالب آلبوم منتشر شود از سازمانها ،شبکه های خارجی ، سایت های اینترنتی و اشخاصی که  بدون اجازه این اثر را پخش کنند شکایت می کنم .

لازم به ذکر است آلبوم "ایران جوان" (وطنم) شامل 30 قطعه ملی است که با صدای شهرام ناظری به زودی منتشر می شود.  

 

 

منوچهر صهبایی : سرود ملی ایران جوان با حفظ اصالت اثر متعلق به من است

 

منوچهر صهبایی گفت : اجرای مجدد قطعه معروف به "ایران جوان" (وطنم) اثر "آلفرد ژان بتیست لومر" براساس نت اولیه این قطعه متعلق به من است و من سعی کردم در اجرای مجدد این قطعه به اصالت اثر وفادار باشم .

منوچهر صهبایی رهبر سابق ارکستر سمفونیک ضمن بیان این مطلب ادعای پیمان سلطانی رهبر ارکستر ملل مبنی بر تنظیم مجدد این اثر را رد کرد و در خصوص تاریخچه اجرای مجدد قطعه "ایران جوان"(وطنم) در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: زمانی که در اروپا زندگی می کردم تحقیقات بسیاری بر روی آثار آهنگسازان ایرانی داشتم و در این ارتباط آثار بسیاری را با زحمت فراوان و با هزینه خودم توسط ارکسترهای بزرگ در اروپا اجرا و ضبط کردم، در لابلای این تحقیقات برخی سرودهای ملی مانند سرودی ساخته غلامرضا میم باشیان در سال 1309 و همچنین سرود  لومر(ایران جوان یا وطنم) که یکی از این آثاراو بود را پیدا کردم ؛ طبق اسناد موجود این سرود برای نخستین بار در سال 1873 زمانی که ناصرالدین شاه به دیدار ملکه ویکتوریا در انگلستان رفته بود اجرا شد و بعد از آن من این قطعه را با حفظ اصالت های موجود در اثر، با پیانو اجرا کردم ولی طی ماجرایی پیمان سلطانی از روی این قطعه کپی برداری کرد.  

این آهنگساز در ادامه صحبت های خود به چگونگی دسترسی سلطانی به این قطعه اشاره کرد و گفت : زمانی که در اروپا زندگی می کردم بسیاری از هموطنانم از ایران تماس می گرفتند و در خصوص مسائل موسیقی صحبت می کردند و راهنمایی هایی می گرفتند که یکی از این هموطنان، پیمان سلطانی بود که تماس های بسیاری با من می گرفت و ابراز ارادت می کرد و من هم با خوشرویی پاسخ محبت های او را می دادم. زمانی که به ایران آمدم سلطانی سراغ مرا گرفت و با یکدیگر ملاقاتی در منزل مادرم داشتیم و از نزدیک با هم آشنا شدیم در آن زمان آثاری از من توسط یکی از انتشارات به چاپ رسیده بود که من از نحوه پرداخت حق آهنگساز و مولف  گله کردم و او پیشنهاد داد که آثارم را به انتشارات او و برادرش بسپارم و من هم به شرط قرار داد پذیرفتم.

رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران در ادامه افزود : چندماهی از این ماجرا گذشت من به اروپا رفتم و دوباره از سوی دانشگاه تهران برای داوری یک جشنواره نوازندگی به ایران برگشتم و این بار در هتل لاله اقامت کردم و باردیگر من با سلطانی ملاقات کردم و قرار شد قرارداد آثار را به هتل بیاورد و پس از امضای قراداد سی دی را از من بگیرد زمانی که سر قرار در لابی هتل حاضر شد گفت که چاپگر شخصی اش برای چاپ قرارداد خراب بوده و در ادامه از من خواهش کرد که سی دی را در اختیار او بگذارم تا قرارداد ببندیم بعد از مدتی پی گیر شدم ولی جواب روشن نمی داد تا اینکه متوجه شدم از اجرای من از سرود لومر کپی گرفته و با تنظیم ارکسترال با سازهای ایرانی و همچنین قراردادن شعری از بیژن ترقی این اثر را به نام خودش کرده است .

این آهنگساز افزود : پیمان سلطانی با تنظیم بسیار نامناسب با سازهای موسیقی ایرانی این اثر را روانه قلب مردم کرده است اثری که یک سرود ملی است و در تنظیم و اجرای آن باید از یک ارکستر نظامی و یا ارکستر سمفونیک استفاده می شد چراکه در اجرای سرود ملی از سازهای بومی یک کشور استفاده نمی شود .

صهبایی در پایان افزود : من آثار ارزنده ای در اجرای ارکسترال موسیقی ایرانی در کارنامه کاری ام دارم و این سرود تنها یکی از آثاری است که با حفظ اصالت اثر اجرای دوباره کرده ام و دلیلی هم ندارد که این اثر را دستم بگیرم و حقانیت آن را ثابت کنم ؛ اما نکته قابل توجه این است که پیمان سلطانی امانتداری نکرده است البته من هیچ ادعایی روی این قطعه ندارم و نمی گویم که متعلق به من است اما آنچه مسلم است کم و کیف تنظیم ارکسترال این قطعه لطمه بسیاری به ارزش های موسیقایی اثر وارد کرده است.

 

 

 

علیرضا افتخاری به شایعات پایان داد

 

رجانیوز: علیرضا افتخاری؛ خواننده پرآوازه کشورمان با تکذیب شایعه خروجش از ایران، گفت: من با این انقلاب و مردم، علیرضا افتخاری شدم و هرگز به آنها پشت نخواهم کرد. تمام وجود و زندگی‌ام مال مردم است و هرگز این گوهر ارزشمند را با چیز دیگری عوض نمی‌کنم.

افتخاری همچنین به "وطن امروز" گفت: کسانی که هر روز اخبار کذبی درباره من و خروجم از کشور منتشر می‌کنند یا حسودند یا به اجانب تعلق خاطر دارند. اگر قرار بود وطنم را ترک کنم، چرا در شرایط فعلی این کار را کنم؟ اکنون به واسطه این انقلاب، لطف مردم و عنایت خداوند، به چنین جایگاهی رسیده‌ام و هرگز این توفیق الهی را با چیز دیگری عوض نمی‌کنم.


افتخاری تاکیدکرد: من در این آب و خاک رشد کرده و بالنده شده‌ام و به عشق این مردم کار می‌کنم. من مانند کسانی نیستم که با این انقلاب در دل‌های مردم جاگرفتند و بعد به آنها پشت کردند. هنرمند هرچه دارد از مردم است و نباید وقتی به شهرتی رسید فراموش کند که از کجا به اینجا رسیده و خاستگاهش کجاست.


افتخاری با بیان اینکه هنرمند باید هنرش در اختیار و متعلق به مردم باشد، عنوان کرد: کسی حق ندارد بگوید اثر من از رسانه ملی پخش نشود. اگر کسی مایل به پخش اثرش نیست، خودش در یکی از شبکه‌های تلویزیون رو در رو به مردم بگوید که دوست ندارد اثرش را مردم بشنوند. البته این یک شرط هم دارد و اینکه مدعی، آن چه در این 30 سال به واسطه انقلاب و مردم به دست آورده، به آنها پس دهد.


این هنرمند بی‌حاشیه که در چند ماه اخیر و به واسطه در آغوش گرفتن رئیس‌جمهور، مورد انتقاد و فشار برخی محافل و رسانه‌های بیگانه قرار گرفته، چند روز پیش هم در گفت و گویی عنوان کرد: به خوبی متوجه هستم که تمام رفتارهایی که این روزها با من می‌شود، از سر حسادت است.

وی افزود: من همانند این مردم خوب همیشه سعی کردم لباس ادب را بر تن کنم تا کسی عیب مرا نبیند. در دگرگونی‌های روزگار، شخصیت آدم‌ها شناخته می‌شود و این رفتارها از ناحیه کسانی هدایت می‌شود که نسبت به هنر حسادت می‌ورزند و توان تحمل آن را ندارند.


روز گذشته در سایت شخصی استادافتخاری یادداشتی درباره این خواننده منتشر شد که حدیث‌نفس وی است. این یادداشت تاکید چندباره‌ای است بر علاقه افتخاری به مردم و وطنش و عدم همراهی با بیگانگان .

در بخش پایانی این یادداشت آمده است: او حرمت خانه پدری را داشت و از کاستی‌های آن شکایت به همسایه بیگانه نبرد. با ایستادگی پراصرارش آگاهانه و همه‌وقت چون تجسم یکپارچه امید، برای مردمش خواند و خواند، گویی می‌خواست خود را تمام کند. همچو نای شبگیر رازش را بی‌هراس از گوش دریوزه‌گر حاسدان بی‌توقع به شب بازمی‌خواند آنگونه که فریادش در جست‌وجوی مهتاب بر سنگینای شب لطمه‌ای نبود. بر پرکاری‌اش خرده‌گرفتند؛ می‌گفت باید بروم پی‌کارم وکار او فقط خواندن بود و خواندن یعنی همان رسالتی که برایش پرداخته شده بود.

می‌گفت آمده‌ام تا خودم را تمام کنم؛ بگذار هرچه می‌خواهند بگویند. همیشه ایام خود را مدیون دلیرمردان این سرزمین می‌دانست و برای شان می‌خواند. بیشتر عمل می‌کرد و خدمتگزاران میهنش را دوست داشت. با بیگانه همداستان نشد، چوب حراج به حرمت خانه اجدادی نزد و بر سر حیثیت ایرانی‌اش معامله نکرد. تزویر بیگانه را می‌شناخت، همان‌ها که سالیان دور و دیر با زیباترین یاس‌های سرزمینش به زبان داس سخن گفته بودند. می‌گفت ما باید بر داشته‌های خود ببالیم نه بر رؤیای سرابی که بیگانه به تزویر برای ما ساخته است .

تکمله : علیرضا افتخاری آلبومی پاپ – سنتی ، به آهنگسازی فریدون خشنود به نام شب کوچه ها را آماده انتشار دارد .

 

 

لس آنجلس میزبان کنسرت آریانی ها

 

 

یکشنبه شب گذشته گروه آریان تور کنسرتهای خود را با اجرا در لس آنجلس آغاز کرد . نخستین اجرای آریانی ها در سالن بزرگ شراین اودیتریوم در لس آنجلس در حالی برگزار شد که این سالن حدود 7000 نفر گنجایش دارد و مراسم اسکار نیز پیش از این در آن برگزار شده است . گفته می شود اسقبال از اولین اجرای این گروه رضایت بخش بوده است . در این اجرا نینف امیر خاص کیبوردیست آریان نیز که بیش از 5/1 سال است مقیم این کشور شده است آنها را همراهی می کرد .  البته در این برنامه چند تن از اعضای گروه به دلیل دیر صادر شدن روادید حضور نداشتند که عبارتند از : پیام صالحی ، شراره فرنژاد ، سحر کاشمری و علیرضا طباطبایی .

لازم به ذکر است که گروه آریان پس از این کنسرت ، 24 مهرماه در شهر سن خوزه به روی صحنه خواهند رفت و بعد از آن در اول آبان ماه شهر واشنگتن میزبان این گروه خواهد بود .

 

 

 

 

انتشار کتاب استاد معلم

 

 

تازه ترین اثر علی معلم دامغانی با عنوان «شرحه شرحه ست صدا در باد» توسط انتشارات سوره مهرمنتشر شد. این کتاب مجموعه ای از سروده های او را در بر می گیرد .
 

آلبوم دزدی در روز روشن

 

 

فضای موسیقی غیرمجاز داخلی هراز گاهی شاهد مسائل عجیبی می شود که در نوع خود جای تامل دارد . به تازگی آلبوم ترمه با صدای زنده یاد معین سیدی پور که چند سال پیش منتشر شده بود به نام خواننده جعلی به اسم مبین سیدی و تصویر شخصی دیگر در اینترنت قرار داده شده است . نامهایی هم که به عنوان عوامل ساخت آلبوم معرفی شده اند جالب توجه است : رضا صادقی ، رضا تاج بخش ، آریا عظیمی نژاد ، شاهکار بینش پژوه ، امیر قدیانی و ...

شخصی هم که مرتکب چنین خطایی شده است خود را به عنوان آهنگساز جا زده است . البته شنیده شده سینا سیدی پور برادر مرحوم معین ، از این شخص شکایت کرده و حکم جلب وی توسط قاضی صادر شده است . شاید ( الف – ی ) فکر اینجا را دیگر نمی کرد که برادر صاحب اصلی آلبوم خود نیز خواننده باشد و دست وی را رو کند . به هر حال دیدن نام رضا تاجبخش به عنوان تنظیم کننده محلی بندری ، خود به خود شک برانگیز بود .

این جوانک احتمالا  می خواسته به عبارت ( دروغ هر چه بزرگتر ، قابل باورتر ) جامعه عمل بپوشاند .

 

 

 

یک خواننده غیرمجاز داخلی به جمع خارج نشین ها پیوست

 

 

خواننده راکی به نام  متین دوحنجره ( !! ) که مدتی در ایران به فعالیتهای غیرمجاز می پرداخت ، به خارج از کشور رفت . وی که با صدایی عجیب و چهره ای عجیب تر در موسیقی غیر مجاز داخلی شناخته می شد ، پیش از این نیز کلیپی را در یکی از کشورهای همسایه با روش متداول خارج از کشور و بر خلاف قوانین داخلی تهیه کرده بود .

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکر نام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/۱۳
comment نظرات () لینک