رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ نغمه های پایداری همچنان ادامه دارند ... ( قسمت اول )

سی سالگی دفاع مقدس ( 4 )

 

مروری برآثار موسیقایی تولید شده پس از پایان جنگ تا امروز

 

نغمه های پایداری همچنان ادامه دارند ... ( قسمت اول )

 

 

تابستان 1367 جنگ 8 ساله رژیم بعث عراق برعلیه ایران به پایان می رسد ولی همگان بر این نکته واقفند جنگی که 8 سال به طول انجامیده است عوارض و بقایایی دارد که تا دهه های آتی  همچنان به طول خواهد انجامید .

دو سال بعد از پایان جنگ و در مرداد 1369 بین دو کشور و به صورت انبوه تبادل اسرا صورت گرفت و بار دیگر فضای شهرهای کشور با بازگشت اسرا که حال با نام آزادگان مشهور شده بودند تغییر کرد و شور و شوق فراوانی در میان قشرهای مختلف جامعه پدید آمد .

کم کم نیز کمیته ای برای جستجوی مفقودین به نام تفحص تشکیل شد و طی تمام این سالها پیکر شهدایی که در مناطق جنگی ایران و عراق مدفون شده بودند کشف شد و هراز گاهی باقیمانده پیکر آنها در شهرهای مختلف تشییع گردید و این جستجو هنوز نیز پس از 22 سال از پایان جنگ ادامه دارد و گفته می شود حدود 7 هزار پیکر شهید ایرانی هنوز کشف نشده است .

 عراق در سالهای پایانی جنگ از سلاحهای شیمیایی استفاده کرد و این امر باعث شد تعدادی از رزمندگان ایرانی دچار عوارضی شوند که سالها بعد چهره زشت خود را نشان داد و اکنون مشاهده می کنیم که هر چند روز یک بار کسانی که در ایام دفاع مقدس بدین گونه مجروح شده اند جان خود را از دست می دهند .

 پس با این توضیحات به این نکته پی می بریم که شاید جنگ به طور فیزیکی تمام شده باشد ولی عوارض شوم آن همچنان نمایان است و به همین دلیل باید یاد و خاطره رشادتها و از جان گذشتگیها گرامی داشته شود.جامعه هنری به خصوص موسیقی کشوراین موضوع را فراموش نکرده و در این راستا همچنان به فعالیت می پردازد وبعضا آثارفاخری نیز دراین زمینه تولید شده است .

در این گزارش که طی دو قسمت تقدیم شما خواهد شد به فعالیتهای جامعه موسیقایی کشورپس از پایان جنگ تا امروز می پردازیم و شاخص ترین آثار را با هم مرور می کنیم .

 

شاخص ترین آثار موسیقایی :

 

1 – لاله عاشق ( محمد اصفهانی ) : آهنگساز و تنظیم کننده = فواد حجازی– ترانه = علی معلم

این قطعه در آلبوم فاصله محمد اصفهانی قرار داشت که در سال 78 منتشر شد . فضای این قطعه در مورد کسانی بود که در جنگ شرکت داشته اند و از زبان آنها سخن گفته می شد . موسیقی از فضای پرتحرک و ریتمی تند برخوردار است . ( برید از اونا بپرسید که شنیده هارو دیدن ).

 

 

2 – سرو آزاد ( حسن فدائیان ) : آهنگساز و تنظیم کننده = حمید شاهنگیان – شعر= مجتبی کاشانی

این قطعه که در مورد جانبازان می باشد ، نیمه دهه 70 تولید شد و در زمان خود با استقبال مخاطبان مواجه گشت . این قطعه سال 85 در قالب آلبوم علمدار به صورت عمومی منتشر گردید .

 

3 – وطن ( علیرضا عصار ) : آهنگساز و تنظیم کننده = فواد حجازی – شعر = علیرضا شجاع پور

وطن سال 79 ساخته شد و سال 82 در قالب آلبوم ای عاشقان منتشر شد . شعر این قطعه ازپیوند دو شعر پدید آمده بود . در آغاز با شعری ملی – میهنی مواجه می شویم که در پایان به حماسه آزاد سازی خرمشهر پیوند می خورد . لحن حماسی و ارکسترال قطعه آن را به قطعه ای ویژه مبدل ساخت .

عصار همچنین چند قطعه دیگر را در این موضوع اجرا کرده است . نماز سرخ یاران ( نماز و جبهه )– فریاد فتح و روایت حق ( شهید آوینی ) .

 

4 – سربلند ( ناصر عبداللهی ) آهنگساز و تنظیم کننده = ناصر عبداللهی – شعر = قیصر امین پور

این قطعه در قالب آلبوم دوستت دارم در سال 79 منتشر شد . شعر این کار که جزو بهترین و مشهورترین آثار امین پور می باشد با موسیقی حماسی ممزوج شد و این قطعه که خطاب به جانبازان جنگ تحمیلی می باشد را خلق کرد . ( سراپا اگر زرد و پژمرده ایم / ولی دل به پاییز نسپرده ایم / چو گلدان خالی لب پنجره / پراز خاطرات ترک خورده ایم ).

آزادی ، دیگر قطعه ای است که عبداللهی برای آزادگان اجرا کرده است .همچنین قطعه ای با مصرع ( آتش گرفتیم ، سوختیم ، از جان گذشتیم ) دیگر اثر این خواننده متعهد پاپ ایران است که به موضوع حماسه پایداری می پردازد .

 

5 – کبوتر ( فریدون آسارایی ) : آهنگ = فریدون – تنظیم : بهروز صفاریان – ترانه = عبدالجبار کاکایی

اثری که در مورد وضعیت کنونی جانبازان می باشد و به صورت کلیپ نیز ساخته شد . این قطعه در آلبوم غریبه قرار داشت و جزو آثار مهم فریدون می باشد .

 

6 – بوی سیب ( فریدون آسارایی و مهرزاد اصفهان پور ) : آهنگ = فریدون – تنظیم = بهروز صفاریان – ترانه = عبدالجبار کاکایی

بوی سیب فقط در سی دی مجموعه غریبه سال 83 قرار داشت . این قطعه به بازگشت بقایای اجساد شهدا به کشور و حال و روز مادران شهدا اختصاص داشت . تم غمگنانه این کار آن را تاثیرگذار و شاخص ساخت .

 

7 – غریبانه ( غلام کویتی پور ) تنظیم = مجید رضا زاده – شعر = پرویزبیگی حبیب آبادی

در مورد سابقه این قطعه پیش از این گفتیم . این بار با تنظیمی جدید این قطعه در آلبومی به همین نام منتشر شد و با اسقبال مخاطبان مواجه گشت .

 

8 – با شوق تو ( محمد اصفهانی ) آهنگ = محمد اصفهانی – تنظیم = بهروز صفاریان -  ترانه = سهیل محمودی

این قطعه در مورد چشم انتظاری مادران شهدا می باشد . مادرانی که سالها منتظر فرزند خود بودند ولی هیچ گاه به آرزوی خود نرسیدند . این قطعه در آلبوم نون و دلقک قرار داشت که سال 80 منتشر شد .

از دیگر کارهای این خواننده به قطعه کجایید ای شهیدان خدایی و اخراجیها می توان اشاره کرد .

 

آهنگران پس از پایان جنگ نیز چند قطعه معروف دیگر را اجرا کرد . کارهایی مانند : ( یا حسین بر حسین ها بسته ) – ( سنگر خوب و قشنگی داشتیم ) – ( شب است و سکوت است و ماه است و من) که با موسیقی و افکت همراه بود – (جاده و اسب مهیاست بیا تا برویم ) با موسیقی – ( کربلای جبهه ها یادش بخیر) .

سعید حدادیان ، مداح معروف نیز قطعه ( یاد امام و شهدا ) را طی سالهای اخیر به صورت نوحه اجرا کرده است .

 

 

 

دیگر آثار مهم :

 

پلاک – اسطوره ( امیر کریمی ) – شب بارون – آیینه وار - پرپرواز ( قاسم افشار ) – خاک خوب ( امیر تاجیک ) – ماسک – شهید ( رسول پویان )- همنشین ملائک ( هادی آرمین ) – آذرخش – دلواپسم نباش ( نیما مسیحا ) – جنون خون ( مهدی زکی زاده ) و ایثار ( حامی )

 

 

سمفونی های دفاع مقدس

 

در دوران پس ازپایان جنگ چندین سمفونی و نظایر آن در این رابطه تولید شده است . سمفونی ها موسیقی هایی با ارکستر بزرگ هستند که برای القای مفاهیم حماسی و ملی – میهنی گزینه مناسبی می باشند . برخی بدون کلام هستند و تعدادی نیز با کلام می باشند و تک خوان و یا گروه کر آنها را همراهی می کنند . سمفونی هایی مانند : خرمشهر ( احمد پژمان ) – ایثار ( شاهین فرهت ) -  نغمه های صلح ( شهریار کهن زاد ) – فلک الافلاک ( کامبیز روشن روان ) – اروند رود و سرداران ( محمد سعید شریفیان ) از جمله آثار مهمی هستند که در این باره تولید شده اند .

همچنین مجید انتظامی در موضوع 8 ساله دفاع مقدس کارهای شاخصی را ساخته است که بعضا با کلام هستند مانند : سمفونیهای خرمشهر – صلح ( با صدای علی تفرشی ) – ایثار ( با صدای حامی و اشعار مسعود هوشمند ) – مقاومت ( با صدای نیما مسیحا و محمد عبدالحسینی و اشعار ساعد باقری و پرویز بیگی حبیب آبادی ) و این فصل را با من بخوان .

 

 

 

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکرنام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۳:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٥
comment نظرات () لینک