رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ رزمنده های خواننده ، خواننده های رزمنده

سی سالگی دفاع مقدس ( 1 )

 

گزارش اختصاصی از حضور اهالی موسیقی در جبهه های جنگ تحمیلی

 

رزمنده های خواننده ، خواننده های رزمنده

 

 

به مناسبت سی امین سالگرد هفته دفاع مقدس ، مطالب و گزارشهای اختصاصی دررابطه با پیوند موسیقی و دفاع مقدس از امروز تا پایان هفته آینده در این وبلاگ منتشر خواهد شد .

 

******************************

 

روز 31 شهریور به یکباره ایران وارد جنگی شد که کشور همسایه آن یعنی عراق بر آن تحمیل کرد . شاید کسی درآن روزهای نخست هرگز فکر نمی کرد این نبرد نابرابر 8 سال به طول بیانجامد . در این 8 سال قشرهای مختلف جامعه به جبهه های نبرد اعزام شدند و از کشور خود دفاع نمودند . در واقع تمامی آنهایی که در ایران زندگی می کردند به نوعی با این جنگ در ارتباط بودند و با آن درگیر شدند .

در گزارشی که در ادامه ملاحظه خواهید فرمود به موضوعی پرداخته ایم که کم تر و در بخشی شاید هرگز به آن تاکنون پرداخته نشده است .

 در بخش نخست به حضور اهالی موسیقی کشور در مناطق عملیاتی 8 ساله دفاع مقدس می پردازیم که جهت روحیه دادن به رزمندگان در جببه ها حضور می یافتند و با هنر موسیقایی خود دین خود را به میهن ادا می کردند .

 

حدود یک سال و نیم از زمان انقلاب اسلامی در کشور می گذشت و ایران دچار دگرگونیهای فراوانی شده بود که یکی از آنها هنر و به خصوص موسیقی بود. به مقوله موسیقی با چشم تردید نگاه می شد و هنوز هنرمندان در سردرگمی به سر می بردند. موسیقی پاپ تقریبا تعطیل شده بود ، گرچه آثار محدودی در این مدت تولید شده بود ولی عملا این نوع موسیقی به کناری گذاشته شده بود و تعداد زیادی از هنرمندان موسیقی پاپ یا به خارج از کشور مهاجرت کرده بودند و یا به مرور این کار را انجام می دادند و آن گروهی هم که مانده بودند سکوت اختیار کرده بودند .

با شروع جنگ تحمیلی مسئولان به صرافت افتادند و تصمیم گرفتند نوعی از موسیقی جهت پیشبرد اهداف در این زمینه تولید شود . پس عملا ما در این دوره با موسیقی سنتی و البته در فضای گسترده تر و ملموس تر با موسیقی هایی حماسی که سرود نامیده می شدند مواجه می شویم . گرچه در این اثنا موسیقی های محلی و کودکان نیز تولید می شود که با همان ساختار موسیقایی ذکر شده می باشند . البته شاخه دیگری به نام مداحی نیز رونق فراوانی پیدا کرد و توانست به عنوان انتخاب اول جایگاه مهمی پیدا نماید .

 

خواننده های رزمنده :

 

پس از مدتی که از شروع جنگ می گذرد تصمیمی اتخاذ می شود مبنی بر حضور خواننده های موسیقی جهت فعالیت در پشت جبهه ها و حتی مناطق عملیاتی ، و بر همین مبنا تا پایان دفاع مقدس تعدادی از خوانندگان و نوازنده ها به جبهه ها اعزام می شوند .

از جمله خوانندگانی که طی 8 ساله دفاع مقدس به جبهه ها اعزام شدند و برنامه های هنری خود را با امکانات محدود و خطرات فراوان انجام دادند می توان به این هنرمندان اشاره نمود :

 زنده یادان : حسین سرشار ( خواننده اپرا ) – رضا منفرد ( خواننده سنتی ) – منوچهر طاهرزاده ( خواننده پاپ ) وهمچنین اسفندیار قره باغی ( خواننده اپرا ) – رشید وطندوست ( خواننده اپرا ) – محمد گلریز ( خواننده سنتی ) – مهرداد کاظمی ( خواننده پاپ و سنتی ) – جهانگیر زمانی ( خواننده سنتی ) – مهدی نیکنام ( خواننده اپرا ) – جلال الدین محمدیان ( خواننده سنتی ) – حسام الدین سراج ( خواننده سنتی ) – منوچهر گودرزی ( خواننده سنتی ) – جمشید جم ( خواننده پاپ )  -  قاسم رفعتی ( خواننده سنتی ) - همایون رحیمیان ( آهنگساز ) – محمد بیگلری پور ( آهنگساز ) و محمد رضا لطفی ( نوازنده و آهنگساز ) .

 

در ضمن درطول آن سالها ارکستر سمفونیک تهران نیز برنامه هایی را در آن مناطق اجرا می کرد که از آن گروه نوازنده ها می توان به : علیرضا خورشید فر ( نوازنده کنترباس ) - بهمن پورقناد ( نوازنده فاگوت ) – رحیم بقایی – مرحوم میردادیان – امیر بهشتی – منوچهر پناهی نژاد – ناصر ایران پور ( نوازنده فلوت ) - محبی و ...اشاره کرد .

 

برخی استانهای درگیر جنگ نیز هنرمندان خود را به مناطق جنگی می فرستادند تا برای رزمندگان به اجرای برنامه بپردازند .

مانند گروه موسیقی لرستان که به مناطق جنگی اعزام می شدند و برنامه اجرا می کردند .گاهی نیز این اجراها به قیمت جان آنها تمام می شد و دچار حادثه می شدند . مثلا همین  گروه به ایلام اعزام شدند و بر اثر حمله به مینی بوس آنها دو تن از اعضای گروه به شهادت رسیدند و بقیه اعضای گروه نیززخمی شدند. از خوانندگان آن گروه می توان به ضرغام سپهونی اشاره نمود . ازدیگر خوانندگان محلی خوان لرستان که در مناطق جنگی به اجرای برنامه پرداختند می توان به بهمن اسکینی ، فضل اله صفاری ، حجت اله ضیایی و ... اشاره کرد .

 

بزرگمردان کوچک :

 

در سالهای دفاع مقدس گروههای سرود دانش آموزی نیز به مناطق عملیاتی به خصوص غرب کشور اعزام می شدند و در آن فضای سراسر خون و آتش به اجرای برنامه می پرداختند . مثلا گروه سرود دانش آموزان لرستان که از بچه های 9 تا 12 ساله تشکیل شده بود و با عنوان جنگ جنگ تا پیروزی شناخته می شدند به مدت 1 ماه در مناطق جنگی به اجرای سرود می پرداختند . تک خوان آن گروه خاطره انگیز باقر بیرانوند بود .

. از اعضای آن گروه می توان به شمس اله هنامی که آن روزها 11 ساله بود وبه عنوان تک خوان فعالیت می کرد ، اشاره نمود . شایان ذکر است در حین یکی از اجراها دشمن حمله می کند و بچه های گروه هراسان پناه می گیرند .

 

مداحان ؛ صداهایی فعال و تاثیرگذار

 

علاوه بر خوانندگان و نوازندگانی که در مورد آنها توضیح دادیم به مداحانی می رسیم که در زمان 8 ساله دفاع مقدس جزو تاثیرگذارترین و بلندترین صداهایی بودند که نقش مهمی را تهییج و آرامش رزمندگان ایفا می کردند .

در این مدت حدود 17 مداح فعالیت چشمگیری داشتند و همچنین بیش از 180 نوحه در ایام دفاع مقدس در جبهه ها اجرا شد ، که در این بین سه چهره که هر سه نیز خوزستانی بودند موفق تر ظاهر شدند که عبارت بودند از : صادق آهنگران – غلامعلی کویتی پور و حسین فخری .

نکته جالب این جا بود که این سه مداح خود نیز نظامی بودند . این سه تن که هر سه از صداهای جذابی نیز برخورداربودند به خصوص این مورد در فخری نمود بیشتری داشت ، کارهای مختلفی را اجرا کردند که برخی از آنها شهرت افزون تری نیز پیدا کردند و پس از جنگ نیز به انحای مختلف با موسیقی اجرا شدند .

 

 

رزمنده های خواننده

 

 

همانطور که پیش از این نیز گفته شد در زمان دفاع مقدس قشرهای مختلف جامعه برای حراست از میهن در جبهه ها حضور یافتند . از نوجوان 12- 13 ساله گرفته تا پیرمردهای 70 ساله .

در این قسمت به معرفی چهرهایی می پردازیم که به عنوان رزمنده در مناطق عملیاتی شرکت کردند و سالیان بعد به جرگه هنرمندان عرصه موسیقی پیوستند .

در این فهرست نام این هنرمندان به چشم می خورد :

 

لطیف کاظمی - حسین زمان – علیرضا عصار – امیرتاجیک – محمد خاکپور – فریدون بیگدلی – عرشیا – مجتبی کبیری – هومن بختیاری – حمید تقدسی -  فرزام رحیمی ( خواننده ای که چند سال پیش به آمریکا مهاجرت کرد ) – شهریار کهن زاد ( به عنوان پزشک وظیفه در لشکر 84 خرم آباد خدمت می کرد ) – سعید شنبه زاده ( نوازنده ای که چند سال پیش به فرانسه رفت ) – وحید امیری ( شاعری که یک آلبوم پاپ را به عنوان خواننده در بازار دارد ) – سعید حبیبی ( نوازنده گیتار ) – ایرج قنبری - خلیل جوادی و جبار کاکایی ( شاعر و ترانه سرا ).

 

همچنین در بین خوانندگانی که اکنون در لس آنجلس به فعالیت می پردازند نیز به 3 اسم برمی خوریم : علی هاتفی – امید سلطانی و مهرداد آسمانی .

 

اما چند خواننده نیز در جنگ مجروح شدند و در حال حاضر جزو جانبازان محسوب می شوند : احمد یاسر ( تخریب چی زمان جنگ ) – سعید شهروز ( ترکش هایی هنوز در بدن وی موجود است ) و داوود ملکی .

در ضمن رضا سقایی خواننده محلی خوانی که چند ماه پیش درگذشت در اواخر جنگ و در حمله هوایی به شهر ازنا از ناحیه سر مجروح گشت .

مصطفی جاویدان که همه با نام درویش جاویدان وی را می شناسند به همراه پدرش در مناطق عملیاتی حاضر شد و بر اثر موج انفجار 6 سال دچار نسیان و فراموشی گشت که در سال 69 بهبودی خود را به دست آورد .

فرهاد چهرقی خواننده ای که چند سال پیش آلبومی پاپ با صدای وی منتشر شد جزو مفقودالاثر ها ی جنگ بود و در سال 69 به همراه آزادگان به کشور برگشت .

 

خانواده شهدا :

 

در این بخش به هنرمندانی می پردازیم که جزو خانواده شهدا محسوب می شوند و در ایام جنگ عضوی از بستگان خود را از دست داده اند :

حسین زمان برادر دو شهید است . همچنین خوانندگانی چون : داوود حیدری – زنده یاد جهان قشقایی ، حمید غلامعلی و مجید رضا زاده یک برادر خود را در زمان جنگ از دست داند . در ضمن محسن یگانه و فرید نظارت  نیز فرزند شهید می باشند .

 

به طور قطع و یقین هم در بخش نخست دیگر هنرمندانی بوده اند که به اجرای برنامه در مناطق عملیاتی پرداخته اند و هم در قسمت دوم هنرمندان دیگری هستند که زمان جنگ به جبهه ها اعزام شده اند و اکنون به جامعه موسیقایی کشور تعلق دارند . ولی چون به این موضوع به صورت کامل و جدی پرداخته نشده است نمی توان آمار کاملی را در این زمینه عنوان کرد . به هر حال این گزارش حاصل چندین سال تحقیق نگارنده در مورد این موضوع بوده است و برای نخستین بار است که با این حجم چنین گزارشی منتشر می شود . امیدوارم دیگر هنرمندانی که جزو این فهرست می باشند و نامشان ذکر نشده است با ذکر زمان و مدت حضور خود در جببه های جنگ تحمیلی ، جهت تکمیل ساختن این فهرست ما را یاری نمایند .

 

 

 

هشدار : استفاده از مطالب این وبلاگ به هر نحو ، بدون ذکر نام وبلاگ و مدیر آن ممنوع است .

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٦/۳۱
comment نظرات () لینک