رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ تازه ترین حرفهای محمد اصفهانی پس از ماهها سکوت

 

تازه ترین حرفهای محمد اصفهانی پس از ماهها سکوت

 دچار افسردگی شدم و حال و روز خوبی نداشتم / آلبوم جدیدم با حضور نوازندگان مطرح ترکیه در مرحله میکس است / قطعه( محمد ) سامی یوسف را می خوانم

 

 

محمد اصفهانی خواننده و میثم مروستی سولیست و سرپرست ارکستر ، عصر دوشنبه 12 مرداد در یک نشست مطبوعاتی به تشریح جزئیات برگزاری کنسرت مشترک خود و آلبومی که قرار است در آینده‌ای نزدیک منتشر شود، پرداختند.


محمد اصفهانی در نشست خبری این کنسرت که عصر روز گذشته برگزار شد، اظهار کرد: دلایل متعددی وجود داشت که من چند سالی کنسرت برگزار نمی‌کردم. دلیل عمده‌ آن این بود که مدت‌ها من آلبوم جدیدی به بازار ارائه نکرده بودم بنابراین برای گریز از اجرای تکراری قطعات گذشته، چند سالی را در تهران کنسرت برگزار نمی‌کردم.


 اصفهانی با بیان اینکه 14 قطعه که برای ارکستر بزرگ تنظیم شده است را اجرا خواهیم کرد، بیان داشت: در این برنامه قطعات آلبوم‌های گذشته به‌خصوص آلبوم «تنها ماندم» که در قالب و فرمی جدید تنظیم شده است را اجرا خواهم کرد . تنها قطعه جدید در کنسرت 14 و 15 مرداد ماه، قطعه «محمد» اثر سامی یوسف است که برای اولین بار به زبان انگلیسی و عربی اجرا می‌شود. وی در خصوص چرایی اجرای این قطعه اظهار داشت: به خاطر ارتباط حسی با این ترانه، این قطعه را اجرا خواهم کرد؛ همان طور که زمانی پیش می‌آید که با ترانه‌ای از خوانندگان داخلی هم، همین ارتباط حسی ایجاد می‌شود.


اصفهانی ادامه داد: یک نویسنده همواره با کتاب خود در جامعه حضور دارد، هنرمند موسیقی نیز با آثارش اعلام حضور می‌کند. بنابراین تازمانی که آثارش شنیده می‌شوند او از لحاظ روحی تغذیه می‌شود. اتفاقات زیادی دست به دست هم داد تا من دچار یک افسردگی شوم و حال و روز مناسبی نداشتم که آلبوم و کنسرت بدهم. پیش از انتخابات سال گذشته، حال خوبی برای کار کردن به دست آوردم اما پس از آن اتفاقات باز هم دچار افسردگی شدم. این‌ها مسائلی بود که باعث شد من طی چند سال گذشته نتوانم به صورت فعال در جامعه حضور داشته باشم.


این خواننده موسیقی پاپ از آماده شدن آلبوم جدید خود خبر داد و درباره آن توضیح داد: در این آلبوم من باز هم در سن چهل و شش سالگی دست به تجربه تازه‌ای زده‌ام که البته اکنون در مرحله مبهم میکس آن قرار داریم و نمی‌دانم چه زمانی این کار به پایان برسد.. وی ادامه داد: در این آلبوم 15 نفر از نوازنده‌های معروف ترکیه مانند حسنی شولگین‌رف، اندیوف، گروه بندن حضور دارند که یک تجربه جدید در حوزه موسیقی به شمار می‌رود.


وی درباره برگزاری کنسرت در تهران اظهار کرد: کنسرت گذاشتن در تهران نسبت به شهرستان بسیار دشوار است. هر چند در شهرستان‌ها امکانات نسبت به تهران بسیار کم‌تر است اما در آنجا بسیار راحت‌تر ما روی صحنه می‌رویم اما در تهران به واسطه مخاطبان، باید انرژی بیشتری روی صحنه بگذاریم. البته امکانات کنسرت در تهران نسبت به امکانات روز دنیا قابل مقایسه نیست.


اصفهانی درباره لغو شدن کنسرت یکی از هنرمندان به واسطه دخالت برخی گروه‌ها توضیح داد که تا به حال برای برگزاری کنسرت‌هایش در شهرستان‌ها با مشکلی مواجه نشده است. به گفته اصفهانی در کنسرت او در رشت 12000 نفر، در اهواز 9000نفر و در اصفهان 3000نفر حضور یافته‌اند و خوشبختانه هیچ مشکلی برای آن پیش نیامده است. اما لغو هر برنامه‌ای که از مراجع قانونی دارای مجوز هستند، تحت هر عنوانی را قبول ندارم.


خواننده تیتراژ سریال امام رضا(ع) درباره حضور موسیقی زیرزمینی در جامعه گفت: هرکس که هنر و توانایی انتشار آن را دارد، محق است که این کار را انجام دهد. اگر تشکیلات منسجمی وجود داشته باشد که این استعدادها را شناسایی و هدایت کند ما دیگر چیزی به نام موسیقی زیرزمینی نخواهیم داشت. خوانندگانی هستند که در گذشته دو سه آلبوم به صورت زیرزمینی منتشر کرده‌اند که معتقد آلبوم‌های آنان لو رفته است یا ممکن است که مجبور شده‌اند آلبوم خود را بدون مجوز منتشر کنند. اگر این اتفاق واقعا افتاده باشد به نظر مقصر اصلی سیستم فرهنگی کشور بوده است.
وی افزود: متولیان فرهنگی می‌گویند که سعی در ترویج هنر خوب و متعالی دارند. همه ما درباره این کلیت اشتراک نظر داریم اما به جزئیات که می‌رسیم مشکلات و اختلافات زیادی پیش می‌آید. به عقیده دولت باید این استعدادها را جذب کند، آنها را راهنمایی و حس‌شان را به سمت آثار خوب هدایت کند. در نتیجه می‌توان گفت اگر دید برخی از جوانان در موسیقی غلط شکل گرفته است، به خاطر کم‌کاری متولیان فرهنگی است. اگر یک پدر با فرزند خود نتواند ارتباط خوبی برقرار کند، او از خانه بیرون می‌رود و با آدم‌های بی‌سر و پا هم‌صحبت می‌شود. اگر این اتفاق افتاد، ما نباید او را به خاطر اینکه با بی‌سر و پاها ارتباط برقرار کرده، طرد کنیم. سیستم جذب و دفع اگر به درستی صورت می‌گرفت، امروز شاهد چنین فضایی در موسیقی نبودیم.


اصفهانی درباره وضعیت موسیقی در صدا و سیما بیان کرد: من روال کنونی صدا و سیما را درباره موسیقی نمی‌پسندم. البته مدیران آنها دلایل و محدودیت‌های خود را دارند اما باید توجه کرد که ما باید براساس مقتضیات زمان‌مان پیش برویم. باید ببینیم موسیقی دنیا در چه وضعی است و موسیقی ما در چه وضعی. من با مدیران صدا و سیما در این باره بسیار صحبت کردم اما متاسفانه جواب روشنی از آنان نشنیدم. این موضوع جای سوال دارد که چیزی که حلال است چطور شکل آن می‌تواند ممنوع باشد؟ من هنوز برای این سوال جوابی نشنیده‌ام.


محمد اصفهانی در پاسخ به این پرسش که با اوضاع روحی نامساعد و انتقادهایش به صدا و سیما چطور همچنان با این سازمان همکاری دارد و ترانه تیتراژ سریال «زیر هشت» را خوانده است، گفت: «کارهای پروژه‌ای با آلبوم متفاوت است. این کارها به شما پیشنهاد می‌شود و اگر شما قبول نکنید، فرد دیگری آن را اجرا خواهد کرد. اما در مورد آلبوم و کنسرت، من خودم دنبال کار می‌روم و ترانه، آهنگ و تنظیم آن را انتخاب می‌کنم و یک پروژه‌ بزرگ است.

 

میثم مروستی، سرپرست ارکستر و نوازنده در ادامه گفت: از حدود 2 سال پیش، برنامه‌ریزی اجرای برخی قطعات اقای اصفهانی را در نظر داشتیم که به تعویق افتاد و تغییراتی را نیز شامل شد.

وی با بیان اینکه اعضای ارکستر این کنسرت، 40 نفر هستند، در مورد عنوان رهبری ارکستر اظهار داشت: عنوان رهبری بیشتر مربوط به ارکسترهای فیلارمونیک و سمفونیک می‌شود ولی به هر حال رهبر گروه پاپ، کسی است که با گروه تمرین می‌کند و بیشتر به سرپرست ارکستر مصطلح است.


کنسرت محمد اصفهانی با سرپرستی و سولیستی میثم مروستی به همراه یک گروه نوازنده 40 نوازنده، 13 و 14 مردادماه سال جاری ساعت 30/21 در تالار بزرگ کشور برگزار خواهد شد.

 

 

 

اجرای عصار در همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور

 

در دومین همایش ایرانیان مقیم خارج از کشورکه دیروز در تهران آغاز به کار کرد ، علیرضا عصار به اجرای برنامه پرداخت . گرچه پیش از این شایعه شده بود که ممکن است حبیب محبیان در این همایش اجرای برنامه داشته باشد و یا از محمدرضا شجریان ، همایون شجریان و سالار عقیلی نام برده شده بود ، این عصار بود که با گروه خود برای 1300 نفر به هنرنمایی پرداخت .

* در ابتدای این همایش گروه همخوانی علیرضا عصار همراه با 10 دختر جوان اقدام به آوازخوانی کردند که دختران و پسران نیز دف می‌زدند.

* هنگام دف‌زنی دختران حجت‌الاسلام رازینی و حجت‌الاسلام گرکانی به نشانه اعتراض به پخش موسیقی در سالن برگزاری همایش، سالن را ترک کردند.

* در این همایش زمزمه‌ای مطرح شد که قرار بود محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان قبل از دف‌زنی دختران وارد سالن شود اما شنیده‌های خبرنگار فارس حاکی از آن است که آقای احمدی‌نژاد پشت در سالن مانده است تا دف‌زنی دختران به اتمام برسد.

* بعد از حضور رئیس جمهور علیرضا عصار سرودهای متفاوتی را همراه با تیم آواز خوانی خود در سالن اجرا کرد که البته دختران این بار به جای دف، تار می‌زدند و دو نفر از همراهان علیرضا عصار پشت دستگاه ارگ بودند.

 

 

شکایت جواد یساری از وزارت ارشاد

 

 

به گزارش مشرق، پس از آنکه نعمت الله آزموده (معروف به آغاسی) با طرح شکایتی در شعبه بیستم دیوان عدالت اداری به طرفیت وزارت ارشاد، اعتراض خود را به جلوگیری از ادامه فعالیت هنری رسما اعلام کرده و توانسته بود مجوز فعالیت هم کسب کند (البته پس از فوت)، دیگر خوانندگان هم به فکر استفاده از ظرفیتهای قانونی در کشور افتاده‌اند.
جواد یساری دیگر خواننده قبل از انقلاب نیز که مدتها به دنبال کسب مجوز رسمی فعالیت بود، با ارسال شکایتی به شعبه سوم دیوان به طرفیت اداره کل ارزیابی و پاسخگویی به شکایت وزارت ارشاد، خواستار استفاده از تسهیلات قانونی شد.
اما وزارت ارشاد در پاسخ به این درخواست اعلام کرده که بر اساس استعلام وزارت اطلاعات فعالیت وی به مصلحت نیست.
شعبه بیستم دیوان عدالت اداری نیز به علت عدم اقدام صحیح قانونی شاکی و طرف قرار دادن وزارت ارشاد، قرار رد دعوی را صادر کرده است.
با ایجاد موج ورود خوانندگان لس آنجلسی به کشور، قطعا از این به بعد شاهد اقامه انواع دعواهای قانونی در بخشهایی چون بازگرداندن اموال توقیفی و صدور مجوز خواهیم بود
.

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٥/۱٢
comment نظرات () لینک