رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ افشاگری روزنامه کیهان علیه حبیب / درگذشت خواننده دایه دایه وقت جنگه

افشاگری روزنامه کیهان علیه حبیب / درگذشت خواننده دایه دایه وقت جنگه

 

  

 

 

افشاگری کیهان علیه خواننده لس آنجلسی

 

 

روزنامه کیهان در شماره امروز خود نوشت:

حبیب محبیان معروف به حبیب خواننده لس آنجلسی، قبل از انقلاب اسلامی در کاباره ها می خواند، وی با وقوع انقلاب راهی آن سوی آبها شد و در فهرست کارتل های موسیقی لس آنجلسی که اکثر مالکین آنها را صهیونیست های یهودی و بهائیان تشکیل می دهند، قرار گرفت.

حبیب مخصوصاً در دوران جنگ تحمیلی در آمریکا با ساخت آهنگ هایی چون بزن بارون، من و تو، خسته ام و... علیه نظام نوپای اسلامی و مردم غیور آن اقدام به شیطنت و جوسازی نمود.

حبیب طی 3 دهه اقامت در آمریکا در همکاری با کمپانی های موسیقی لس آنجلسی با ساخت آهنگ ها و موزیک ویدئوهای مبتذل و غیراخلاقی و انتشار آن از طریق شبکه های ماهواره ای مبتذل و وقیحی چون طپش، عفت و اخلاق عمومی مردم نجیب ایران را جریحه دار نمود و با برگزاری کنسرتهای رقص و آواز در کنار سایر خوانندگان بدنام در ترویج ابتذال در بین ایرانیان مقیم خارج و داخل کوشید.

و حالا در شرایطی که موسیقی لس آنجلسی چند سالی است رو به افول گذاشته و در آن جایی برای مانور حبیب نیست، هوس برگشتن به ایران نموده است. نگاهی به میزان استقبال ایرانیان مقیم خارج از کشور علی الخصوص ایرانیان مقیم آمریکا از کنسرتهای مبتذل موسیقی خوانندگان لس آنجلسی گواه رکود در موسیقی لس آنجلسی و صندلی های فراوان خالی در هنگام اجرای برنامه های رقص و آواز توسط خوانندگان لس آنجلسی دارد به عبارتی خوانندگان لس آنجلسی به آخر خط رسیده اند.

در عین حال موسیقی داخل ایران تحت لوای جمهوری اسلامی با استعدادها و ستاره های جدید خود هر روز پرفروغ تر ظاهر می شود.

حال در عصر رکود موسیقی لس آنجلسی، وضعیت حبیب در این موسیقی به مراتب وخیم تر است. تا حدی که شنیده ها حاکی از آن است که طی چند سال گذشته هیچ کنسرت گذاری در لس آنجلس حاضر به برنامه گذاری برای وی نشده است.

اکنون این مبتذل خوان که در لس آنجلس به آخر خط رسیده و آنجا دیگر کسی تره هم برایش خرد نمی کند، با آقای مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور محترم ملاقات می کند و متعاقباً با تحمیل از بیرون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به بررسی صدور مجوز آلبوم و کنسرت برای وی شده است.

حبیب و اطرافیانش برای کاهش حساسیت هم، مصاحبه ای ترتیب می دهند و وی اعلام می کند دلیل آمدنش بعد از 30 سال به کشور این است که دلش برای کشور و مردم با عاطفه ایران تنگ شده! و با وقاحت اعلام کند یکی از دلایل ورودش به ایران تهاجم بی منطق و مبتذل به فرهنگ و به ویژه موسیقی ایرانی می باشد! جل الخالق! کار به کجا رسیده خواننده لس آنجلسی جیگرش برای فرهنگ ایران کباب شده است!

او در این مصاحبه اعلام می دارد که آثارش ساختارشکن نیست! ظاهراً خوانندگی ترانه های مبتذل توأم با رقص زنان نیمه برهنه در موزیک ویدئو حبیب، حالا عین ساختار شده است و یا در آهنگ هایی که وی ترانه سیاسی علیه کشور و نظام می خوانده عین هنجار است!

او در این مصاحبه ساخت ویدئوموزیک های مبتذلش را به گردن طرف قراردادش می اندازد و می گوید اینجانب در آن نقشی نداشتم! و حتماً این خواننده وقتی آنجا می خوانده زبانش نیز توسط طرف قراردادش به حرکت درمی آمده است!

آیا مسئولین فرهنگی بنا است در عرصه خطیر فرهنگ، سیاستهای شکست خورده دوم خردادیها را پیش بگیرند و با احیای بقایای هنر مبتذل رژیم منحوس پهلوی، چهره های پوسیده آن زمان را احیا کنند و به ارزشهای اسلامی پشت پا بزنند. آیا بنا است نادانسته با این حرکتها موسیقی ما به سمت ابتذال رانده شود. آیا تصمیم گرفته شده مسئولین فرهنگی خود را به ساده لوحی بزنند و فریب صحبت های این خواننده لس آنجلسی را بخورند و اجازه دهند عرصه برای عرض اندام چهره های موسیقی مبتذل لس آنجلسی فراهم گردد.

از این خواننده لس آنجلسی و امثال او انتظاری بیش از این نیست، انتظار از مسئولین علی الخصوص مسئولین امنیتی و فرهنگی است که اجازه قبح شکنی و نادیده انگاشتن خطوط قرمز و زیرپا گذاشتن هنجارهای اسلامی و ورود ابتذال به عرصه هنر را ندهند.

 

 

 

درگذشت خواننده دایه دایه وقت جنگه

 

 

رضا سقایی ، خواننده موسیقی لری و قطعات ماندگاری چون "دایه دایه وقت جنگه" صبح یکشنبه بر اثر نارسایی تنفسی در تهران درگذشت.

رضا سقایی ،خواننده پیشکسوت موسیقی لری که سالها از بیماری رنج می برد از ده روز پیش به علت سکته مغزی در بیمارستان ساسان تهران بستری شده بود.

رضا سقایی در سال 1318 در محله ی قدیمی پشت بازار شهرستان خرم آباد متولد شد. به علت شرایط ویژه در همان دوره ی ابتدایی درس و مشق را رها کرد. در دهه 40 با صدایی بی نظیر موسیقی لری را با شکوهی بی نظیر به عرصه ملی کشاند. دقیقاً پس از محرم سال 1343 بود که با مکاتبات مجدانه ی حمید ایزد پناه ریاست اداره فرهنگ و هنر وقت اولین ترانه های لری با صدای رضا سقایی ، کمانچه حسین سالم  ، تنبک منصور سالم و گردآوری و تصحیح اشعار از حمید ایزد پناه در استودیوی رادیو سراسری ایران ضبط می شود.

 

و شاید اغراق نیست اگر بعضی ها می گویند که پیش از انقلاب، خرم آباد همواره برای غیر بومی ها با نام قلعه فلک الافلاک و صدای رضا سقایی تداعی می شده است.

 وی مدتی در کلاسهای آواز اسماعیل مهرتاش به آموزش خوانندگی پرداخت.سقایی درسال 1366 و اواخر جنگ تحمیلی بر اثر اصابت ترکش بمب در ازنا از ناحیه سر مجروح شد و تا زمان مرگ درگیر مصائب و عوارض این اتفاق بود.
 
وی در طول زندگی هنری اش  با هنرمندانی همچون علی اکبر شکارچی ، مجتبی میر زاده و فرج علیپور همکاری داشته و قطعات ماندگاری از وی برجای مانده است؛او نخستین بار تصنیف "آن نگاه مست تو" را به زبان لری اجرا کرد؛همچنین در سال 86 ، ترانه "دایه دایه" با تنظیم مجتبی میرزاده و با صدای سقایی جزو آثار فاخر و ماندگار یکصد سال اخیر موسیقی ایران به ثبت رسید..

اما اتفاق عظیم تر، برای شناسایی این موسیقی و توانایی حنجره استاد رضا سقایی زمانی به اوج رسید که در سال 56 موسیقیدان توانمند شادروان مجتبی میرزاده برای بازسازی هنرمندانه ترانه های "دالکه"، "تفنگ"، "زندگی"، "قدم خیر"، "دایه دایه"، "موتورچی" و ... به کمک سقایی آمد و کاری کارستان در موسیقی ایران اتفاق افتاد.

سقایی متأسفانه در سال 57 به علت عمل لوزه و محاسبات غلط پزشک جراح، آن حنجره و صوت اساطیری را به خاطره ها سپرد ولی گهگاه بی تابی او را وا می داشت در محافل دوستانه چیزی زمزمه کند که همین زمزمه های دلتنگی هم بر اثر بمباران شهر ازنا توسط هواپیماهای عراقی به ایلغار رفت.

آثار فاخر رضا سقایی با ضبط مجموعه ی ‹‹ موتورچی ›› با تنظیم زنده یاد استاد مجتبی میرزاده در سال 1356 به اوج خود رسید . سقایی پس از آن در سال 59 مجموعه ‹‹ تفنگ ›› را با کمانچه ی فرج علیپور ضبط و منتشر نمود .

تیرماه 79 پس از سالها دوری از نفس گرم علاقمندان موسیقی باز هم توانست فقط برای لحظاتی به روی سن بیاید و از ته دل ‹‹ علیوسی ›› سر دهد و برای آخرین بار در دیماه 82 در جریان ضایعه اسفناک زلزله بم برای جمع آوری کمک به هموطنانش به صحنه آمد و برایشان مویه سر داد .

در مورد ترانه معروف ( دایه دایه وقت جنگه ) گفنتی است این کار سال 56 در استدیو پاپ توسط مجتبی میرزاده تنظیم شد و توسط نوازندگان ایرانی و خارجی و سازهایی چون ابوا ، کنترباس و کمانچه اجرا شد .

وی از 15 سال پیش دیگر نتوانست به صورت جدی به خوانندگی بپردازد . در ضمن وی هرگز ازدواج نکرد .

رضا سقایی یکی از مطرح ترین خوانندگان موسیقی محلی کشور به حساب می آمد وهمچنین مهم ترین خواننده استان لرستان محسوب می شد .

 

 

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/٢۸
comment نظرات () لینک