رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ ظهار نظر معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره : فعالیت مجاز حبیب / کنسرتهای خارج ا

 

اظهار نظر معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره : فعالیت مجاز حبیب / کنسرتهای خارج از کشور / همکاری با شبکه های ماهواره ای و ...

 

  

 امکان صدور مجوز برای اجرا در خارج از کشور پدید آمد


حمید شاه آبادی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در مصاحبه ای مفصل با خبرگزاری برنا در مورد وضعیت موسیقی کشور حرفهایی را مطرح کرده است . در ادامه بخشهای مهم این مصاحبه را ملاحظه خواهید کرد :

وی در مورد خوانندگانی که خارج از کشور برنامه اجرا می کنند گفت : یک قانون عمومی وجود دارد که این شهروندان از این قانون تبعیت می‌کنند. ما سازوکاری برای این بخش طراحی نکردیم و به همین دلیل در حال حاضر، کسانی که از ما مجوز نمی گیرند، نفیاً و اثباتاً اظهار نظری در مورد آنها نداریم.

بر اساس ضوابط عرفی موجود، مجوز اجرا در خارج از کشور صادر می شود


وی با اشاره به اینکه در گذشته، اساساً اداره کل موسیقی در حوزه خودش چنین مواردی را نمی‌دیده که اظهار نظری داشته باشد، بیان داشت: اخیراً اعلام کرده‌ایم که اگر کسانی می‌خواهند از امتیازاتی برخوردار شوند و این قدر ضابطه‌مند هستند که با رجوع به ما درخواست مجوز می‌کنند، به آنها مجوز خواهیم داد. چون در گذشته زمانی که کسی به ما برای درخواست مجوز مراجعه می‌کرد، ما سازوکاری برای صدور این مجوز نداشتیم. تا جائیکه می‌دانم از وقتی این دستور صادر تا به حال یک مورد از این قبیل صدور مجوزها به ما مراجعه کرد و از آن به بعد به صورت روال کاری ما درآمد.

معاون امور هنری ارشاد افزود: هم اکنون ما رسماً اعلام می‌کنیم که همه گروه‌های موسیقایی که قصد اجرای برنامه در خارج از کشور دارند، اگر به مجموعه اداره کل موسیقی ارشاد مراجعه کنند، بر اساس ضوابط عرفی موجود به آنها مجوز خواهیم داد.

وی اضافه کرد: قطعا از این گروه‌ها انتظار نداریم که شرکت‌کنندگان‌شان در کنسرت و سایر امورشان، روال داخل کشور را داشته باشد ولی از آنها انتظار داریم که تا آنجایی که در اختیار خودشان است متناسب با شئون کشور اسلامی موارد و مقررات را رعایت کنند.

کسی را مجبور به گرفتن مجوز برای فعالیت خارج از کشورش نکردیم


وی همچنین گفت: گرچه ما مانند کشور در خارج نماینده ای نداریم که در این برنامه ها حضور داشته باشد اما از برنامه کسانی که مقررات را رعایت می‌کنند و از ما مجوز می‌گیرند نیز از طرق مختلف و سازوکارهای خاص خودش با اطلاع هستیم. این افراد کسانی هستند که وقتی این سازوکار را رعایت می‌کنند، قطعاً می‌توانند از امتیازات خاص این حوزه که هماهنگی بیشتر با دستگاه‌های نظارتی و سیاست‌گذار مجموعه است، بهره‌مند شوند، اما در حال حاضر ما کسی را مجبور نکردیم که برای فعالیت خارج از کشورش مجوزی را از ما بگیرد.

شاه آبادی با اشاره به اینکه اگر اقدامات خلاف شئون کشور در این کنسرت‌ها انجام شود، با آنها برخورد قانونی می‌شود، بیان داشت: براساس قانون عمومی که هر ایرانی در خارج کشور موظف به مراعات آن است، با آنها رفتار خواهد شد. لذا طبیعی است، زمانی که فردی یا گروهی با مجوز مجموعه ارشاد در خارج کشور به فعالیت بپردازد، عملاً ما نسبت به این گروه هماهنگ‌تر، فعال‌تر و نزدیک‌تر هستیم.

وی ضمن بیان اینکه ابتدا به ساکن فقط در ازای درخواست‌هایی که مطرح شده، رسیدگی کرده‌ایم، اظهار داشت: صدور مجوز برای اجراهای موسیقی در خارج از کشور، جزء مواردی است که در دوره مدیریت قبلی وجود نداشته بلکه این سازوکار جدید در این دوره تدوین شده است و به خاطر اینکه هنوز در مراحل ابتدایی است، نیاز به پردازش دارد.

به جز «حبیب» کسی به ما مراجعه نکرده است


در خصوص حضور خوانندگان لس‌آنجلسی در ایران گفت: اساساً ما مرجعی برای صدور مجوز ورود این افراد به ایران یا جلوگیری کننده از ورودشان نیستیم اما تنها خواننده‌ای که از ما درخواست انتشار آلبوم در ایران را داشت، آقای حبیب بود. در مورد بقیه افرادی که نامشان را می‌برند، هیچ درخواستی نداشتیم و همچنین از ما استعلامی در رابطه با ورود افراد به داخل کشور صورت نمی‌گیرد.

شاه آبادی با اشاره به اینکه این درخواست انتشار آلبوم از سوی حبیب به مجموعه اداره موسیقی ما رسیده است، تصریح کرد: نفس اینکه آقای حبیب خارج از کشور بوده برای ما ملاک قضاوت در مورد بررسی نکردن درخواستشان نیست؛ بنابراین این درخواست هم بر طبق فرآیند موجود در این مجموعه، یعنی شورای شعر، شورای موسیقی و حراست در حال بررسی است.

وی تاکید کرد: تا به این لحظه نیز مجوزی برای وی صادر نشده است ولی فرآیند بررسی‌اش در حال انجام است و بعد از طی این فرآیند همانند دیگران باید بر اساس مقررات جواب داده شود.

خواننده‌های همکار با شبکه‌های ماهواره‌ای از حمایت برخوردار نمی‌شوند


حمید شاه آبادی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در بخش دیگری از سخنانش در خصوص اینکه آیا خواننده‌هایی که آثارشان از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شود و یا به صورت زیرزمینی آلبومی از آنها منتشر می‌شود مجرم شناخته شده و منعی برای ارائه مجوز به آنها وجود دارد یا خیر، گفت: اداره کل موسیقی ارشاد نسبت به پخش یک چنین موضوعی، موضع خاصی ندارد. اما این بحث در مورد کسانی که قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمی‌کنند، تنها یک جمله می گوییم و آن اینکه این افراد نباید انتظار حمایت از جانب حاکمیت را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در داخل کشور قوانین و مقرراتی وجود دارد، مبنی‌ بر اینکه نباید هیچ‌گونه حمایتی از برخی از شبکه‌هایی که در ضدیت با نظام، ترویج فساد و به هم زدن بنیان و کانون خانواده فعالند، صورت بگیرد، بیان داشت: بر همین اساس نه ما از این شبکه‌ها حمایت می‌کنیم و خوراک فکری به آنها می‌دهیم و نه از کسانی که با آنها همکاری می‌کنند، حمایت خواهیم کرد.

وظیفه ما در حوزه ارشاد قرار می‌گیرد


شاه آبادی در ادامه صحبت‌های خود تشریح کرد: وظیفه ما در حوزه ارشاد است و در حیطه وظیفه ارشادی خودمان، سامان دهنده و حمایت کننده همه نوع موسیقی فاخر و همچنین تشویق کننده مردم به سوی خوراک فکری سالم هستیم. اگر جریانی قصد دارد سموم فرهنگی را وارد جامعه کند، ما نه خودمان حامی آن جریان هستیم و نه اگر کسی از این جریان حمایت کرد، باید انتظار حمایت از جانب ما را داشته باشد، اما گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد که افراد نقشی در پخش موسیقی‌شان در شبکه مربوطه ندارند به همان صورت که برخی آثار فاخر صدا و سیمای ما از بعضی از شبکه‌ها پخش می‌شوند که این موضوع، محتاج بودن شبکه‌های مذکور را به برنامه‌های جذاب ما نشان می‌دهد. بنابراین اگر برای ما محرز شود که خواننده‌ای به انگیزه اشتهار و انگیزه‌های دیگر، این حرکت را انجام نداده است، او را از حمایت خودمان محروم نخواهیم کرد.

وی افزود: این روشن است که اگر کسی به دشمن، کسی که نظام او را دشمن می‌داند، خوراک فکری دهد و همچنین به شبکه‌ای که با نظام عناد دارد، اثری دهد و بعد هم انتظار داشته باشد که در داخل نیز حمایت شود، حمایتی نمی‌شود و به هیچ وجه چنین وادادگی را در مجموعه نخواهیم داشت.

مجوز ما تابع مقررات رسانه ملی نیست


شاه‌آبادی تصریح کرد: شاید به فراخور حال، ما متوقع این باشیم که حتی دوستانمان در رسانه ملی حلقه انتخابی شان تنگ تر از ما باشد؛ چرا که شاید ما در ارشاد با توجه به اینکه مخاطبین یک آلبوم، گروهی خاص از جامعه هستند که برای شنیدن آن هزینه می‌کنند، با نگاهی بازتر آثار را بررسی کنیم اما مخاطبین رسانه ملی عام است و هر کسی با اراده و بی اراده ممکن است آن را بشنود پس باید حلقه‌اش محدودتر باشد. ولی حداقل خلاف آن معنی ندارد که یک چیزی را صدا وسیما مجوز بدهد و پخش بکند و این توقع وجود داشته باشد که ما هم آن را مجاز اعلام کنیم. با اینکه نفرات و معیارهای شورای ما و شورای آنها به هم نزدیک هستند و تعاملات خوبی هم با هم داریم اما به هر حال دو شخصیت حقوقی جدا و در دو فضای مختلف و با موارد مختلف مجوزهای مختلفی صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: لذا ما مکلف نیستیم که وقتی یک موسیقی در رسانه ملی پخش شد، صرف اینکه در آنجا پخش شده و گسترده بوده و همه دیده و شنیده اند، پس ما هم باید به آن مجوز بدهیم؛ چراکه مجوز ما تابع مقررات رسانه ملی نیست بلکه بر عکس.

اتاق فکری به عنوان مرجع رسیدگی به آثار موسیقایی در نظر گرفته شود


شاه آبادی با اشاره به لزوم ایجاد یک اتاق فکر برای موسیقی در کشور اظهار داشت: معتقدیم که سامان موسیقی کشور باید در یک اتاق فکر، بسته شود و آن اتاق فکر، اتاق فکر اداره موسیقی است. به همین دلیل با جرات اعلام می‌کنیم که به این قائلیم که همه آثار موسیقایی که در دستگاه‌ها و ارگان‌های داخل نظام از جمله رسانه ملی تولید و پخش می‌شوند، باید از این فیلیتر بگذرد و این اتاق فکر به عنوان مرجع رسیدگی به آثار موسیقایی در نظر گرفته شود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اضافه کرد: اگر ضعفی در سیستم صدور مجوز ما به لحاظ زمانی، مکانی، موقعیت و سرعت عمل وجود دارد، باید بالاخره رفع و رجوع بشود و شاید الان از نظر فیزیکی امکان این نباشد که یک اثری از صدا و سیما و بخواهد پخش بشود، از ما مجوز بگیرند ولی از حیث اعتباری روشن است که شأنیت تنظیم کننده سازمان موسیقی کشور در واقع یک دستگاه دولتی باشد و آن وزارت ارشاد است. بنابراین چون اثری پخش شده ما باید مجوز بدهیم، این طور نیست بلکه ما باید یکی یکی اثر را بیاوریم از شورای شعر، شورای موسیقی و از استعلام قانونی خودش بگذرانیم و با پارامترهایی که قانون برای ما مشخص کرده به آن مجوز بدهیم.

وی در ادامه در خصوص برخی قطعات موسقیایی که در گذشته مجوز گرفته‌اند اما برای انتشار یا اجراهای بعدی دچار مشکل شده‌اند، گفت: ‌به دلیل اینکه در سیستم ما ضعف وجود دارد و ممکن است در مقاطعی اتفاقاتی افتاده باشد و مجوزهایی صادر شده باشد که این مجوزها بعضاً دچار مشکل باشند، این اتفاق افتاده که بعد از مدتی جلوی این مجوز داده شده گرفته شده که البته در دوره فعلی اتفاقی که افتاده گاهی برای اجرای زنده یک قطعه ای از آلبومی که منتشر شده محدودیت قائل شده‌اند و دلیل آن هم روشن است؛ همان طور که شورای‌مان مجوز آلبوم می‌دهد، مجوز اجرای صحنه‌ای هم می‌دهد که مجوز اجرای صحنه‌ای، معیارها و ضوابط خاص خودش را دارد و متاثر از مکان اجرا، شرایط اجرا، نحوه نظارت و نوع شرکت کننده‌ها است. حتی اینکه ما چیزی را به شهری اجازه بدهیم و در شهر دیگر اجازه ندهیم اگر چه ما این سازوکار را به طور جدی نداریم و تا به حال اجرا نکردیم ولی شما می‌بینید که در شهرستانی حساسیت‌هایی وجود دارد که با مجوز قانون، شواری فرهنگ‌عمومی آن شهر می‌تواند محدودیت ایجاد بکند. بنابراین چون مجاز یا غیر مجاز بودن یک بحث است و پذیرش فرهنگ یک شهر بحث دیگر، ما تمام مناسبات را در نظر می‌گیریم و همه این نکته ها را باید با هم لحاظ بکنیم. این نیست که چون من یک ترانه‌ای را دوست دارم پس می شود در فلان شهر معین با هر تعداد معین اجرای صحنه‌ای هم انجام داد.

شاه‌آبادی اظهار داشت: لذا ضمن اینکه من موارد خاص را نفی نمی‌کنم عرض می‌کنم که آن، سیاق برنامه ما نیست و به هیچ وجه مجوزهای ما محدودیت زمانی ندارند و اینطور نیست که بعد از مدتی از صدور آن مجوز پشیمان شویم و اگر مورد خاصی نباشد نباید برای آن مشکلی پیش بیاید، بالاخره افراد سرمایه گذاری می‌کنند و آلبوم بیرون می‌دهند، وظیفه ما هم دفاع از موسیقی است که وقتی مجوز می‌دهیم باید دفاع باید بکنیم و حامی او باید باشیم نه اینکه خود ما در مقابل آن قرار بگیریم
.


-----------------------------------------------------------------------------

 

دیدار برخی خوانندگان پاپ با مشاعی

 

 

یکشنبه هفته گذشته برخی از خوانندگان پاپ داخلی با اسفندیار رحیم مشاعی رییس دفتر ریاست جمهوری دیدار کردند .  خوانندگان حاضر به بیان مشکلات خود  در عرصه موسیقی پرداختند و وعده هایی مبنی بر حل این مسائل و مشکلات به آنها داده شد . تنها خواننده ای که در این دیدار حضور داشته است و نام وی مطرح شده است فرهاد جواهر کلام می باشد و نام خواننده دیگری ذکر نشده است .

-----------------------------------------------------------------------------

 

همکاری خواننده سوسن خانم با صدا و سیما

 

 

 فردا نوشت: خواننده سوسن خانم برای صدا و سیما کار تبلیغی ساخته و قرار است بزودی پخش شود.
فروزنده که مسئولیت این گروه زیرزمینی را برعهده دارد اخیرا در گفتگویی اعلام کرده کاری تبلیغاتی ساخته که تحویل موسسه سفارش دهنده آگهی شده و قرار است تا از صداوسیما به نمایش درآید.
مسئول این گروه در این خصوص گفته است درآمدهای مجاز گروهش از راه تبلیغات است و به درآمدهای گروه از راه موسیقی زیرزمینی اشاره ای نکرده است.

گفتنی است این گروه قبلا آهنگ "سوسن خانم" را اجرا کرده بود.

 

نظرسنجی

 

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید.

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٤/۱٢
comment نظرات () لینک