رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ سوال رادیو ایران : چه کسی از علیرضا عصار خبر دارد ؟

سوال رادیو ایران : چه کسی از علیرضا عصار خبر دارد ؟

 

عصار : آلبوم جدیدم عید فطر منتشر خواهد شد

 

 

 

برنامه هفتگی عصرگاهی جمعه های رادیو ایران که گذرهفتم نام دارد جمعه گذشته( 17 اردیبهشت) و در بخش گذر موسیقی مصاحبه ای را با سید علیرضا عصار خواننده شاخص موسیقی پاپ کشور انجام داد .

 در ابتدای این بخش ویژه که 25 دقیقه مدت زمان آن بود سوالی مطرح شد به این صورت که چه کسی از علیرضا عصار خبر دارد ؟

جمشید جم کارشناس موسیقی این برنامه ، در ابتدای مصاحبه خود از روزهایی گفت که وی تهیه کننده برنامه ای در رادیو تهران بود و آهنگهای درخواستی مردم را پخش می کرد . وی ادامه داد که  آن روزها بیشترین درخواست مربوط به کارهای عصار ، عقیلی و اصفهانی بود .

در آغاز این مصاحبه زنده از عصار خواسته شد که در مورد آخرین آلبوم منتشره خود یعنی نهان مکن توضیح دهد ودر حال حاظر مشغول به چه کاری می باشد . عصار با بیان اینکه شهرداد روحانی هم استاد من است و هم استاد حجازی و هم استاد بقیه دوستان و کارکردن با ایشان افتخاری برای من محسوب می شد و زمانی که مطرح شد این کار را با وی انجام دهیم موافقت کردند وتصمیم گرفتیم در استدیوی ابی رود لندن که از بهترین استدیو های جهان می باشد  و با ارکستر سمفونیک لندن که آن هم  یکی از بهترین های جهان است همکاری کنیم . البته فواد هم در جریان این کار بود . عصار در ادامه افزود :این آلبوم برای من بیشتر جنبه یک تجربه عاشقانه بود تا ارائه یک آلبوم ، که چشم به این داشته باشیم که آیا تراکی دراین آلبوم هست تا هیت شود یا نشود ، ما وجوه مارکتی  و بازاررا از روز اول در نظر نگرفتیم ، و این مورد از بافت موسیقی و اشعار هم معلوم بود .

این خواننده پاپ درباره آلبوم تازه خود نیز این گونه صحبت کرد : الان هم جمع آوری آلبوم جدید با همکاری فواد حجازی تمام شده و منتظر مجوز شعر یکی دو تا از قطعات هستیم و اگرباز طبق معمول من بدقول نشوم عید فطر منتشر خواهد شد .

اشعار این آلبوم از حضرت مولانا ، افشین مقدم و ... می باشد . این آلبوم بیشتر شبیه کارهای قبل از نهان مکن است و هم کارهای ارکسترال و هم کارهای صرفا  پاپ در آن قرار دارد . اما نظر خود عصار در مورد آلبوم تازه این گونه است : بستگی به مجوز یک دو تا از کارها دارد اگران شاء الله آنها هم مجوز بگیرند آلبوم خوبی خواهد شد .

جمشید جم با گفتن اینکه آلبوم نهان مکن را نشنیده ام و به دست ما در رادیو نرسیده است و افسوس می خورم که نتوانستم درباره آن صحبت کنم  خطاب به عصار می گوید: اگر این کارها در دسترس ما در رادیو باشد تا آنها را پخش کنیم می توانیم بازتاب آن را از مردم بگیریم. عصار هم نظر خود را به این صورت بیان می کند : نهایت آرزوی ما این است که این کارها به گوش مردم برسد و چه راهی بهتر از رادیو و تلویزیون ؛ البته به خاطر بعضی از خط مشی ها برخی از کارهای آلبوم نهان مکن  را نمی توان از رسانه پخش کرد . من هم دوست دارم این اتفاق بیافتد .

پرسش بعدی جم این گونه مطرح می شود : به عنوان کسی که سالها برای موسیقی پاپ ایران زحمت کشیده اید چطور این انتقال رابه نسل بعد از خود و خوانندگانی که تازه کار خود را شروع کرده اند می بینید ؟ عصار توضیح کامل تری می دهد : من فکر می کنم به صورت فرادا سخت امکان پذیر باشد . زمانی که کار را در سال 76 شروع کریم ، البته قبل از ما هم پاپ شروع شده بود و دوستانی این موسیقی پاپ را انجام می دادند ولی به خاطر بافت داستان دفاع مقدس ، بیشتر سرود گونه بود تا نزدیک به ترانه باشد . زمانی که ما شروع کریم همکاری صدا و سیما هم با ما بود ولی الان خللی وارد شده و باعث شده کار سخت تر به گوش مردم برسد . من که 12 سال کار می کنم شاید مخاطبان خود را در طول این 12 سا ل تعدادی را پیدا کرده ام و دغدغه این که کار چگونه به گوش مردم برسد را ندارم ولی جوانانی که تازه شروع می کنند اساسا این سوال برای آنها پیش می آید که این کار چگونه شنیده خواهد شد . من امیدوارم به شکل درست بیافتد . اگر همکاری سازمان صدا و سیما باشد تا این جوانان که می آیند و کارهای جدید می کنند از کانال درست کارهای آنها به گوش مردم برسد تا آنها هم تشویق شوند . همان اتفاقی که برای ما افتاد ، مانند من و همنسلانم که کار را تولید می کردیم ، شنیده می شد و بعد ممیز نهایی و مهم که مردم هستند تصمیم می گرفتند چه کسی بماند و چه کسی نماند .

سوال بعدی جمشید جم در این باره است که آیا به افقی که می خواستید رسیدید ؟ عصار می گوید : موسیقی مساله ای است که انتها ندارد ، من خدا را شکر می کنم که به هر حال 12 سال کار می کنم ، خودم احساس خوبی دارم و در حقیقت از برخورد مردم با خودم در خیابان و جاهای مختلف  متوجه می شوم اینکه 12 سال زحمت کشیده ام البته نمی خواهم بگویم که خیلی زحمت کشیده ام ، به هر حال کارهایی را که انجام دادیم نتیجه آن را خدا را صد هزار مرتبه شکر دیده ام .

در حین مصاحبه نظر مردم نیز در مورد کارهای عصار پخش می شود و این خواننده می گوید که : این نظرات تایید همان حرف قبلی من و شما ست که تمام ترانه هایی که این دوستان گفتند کارهایی است که زیاد از صدا و سیما پخش شده اند .

جمشید جم در پایان با بیان اینکه امیدوارم با آهنگسازان خوب دیگری نیز که بتوانند صدای پیدا نشده شما و لطافت و اوج صدای شما را نیز کشف کنند به همکاری بپردازید ازعصار می خواهد حرف آخر خود را و اگر پیامی به شنونده های رادیو را دارد را در آخر این گفتگو بیان کند مصاحبه را تمام می کند و عصار در انتها می گوید : بدون اینکه قصد شعار گونه حرف زدن داشته باشم واقعا صمیمانه آرزو می کنم که ان شاء الله همه چیز برای کشور و مردم خوب باشد و مردم راحت و شاد زندگی کنند .

 

در حاشیه :

 

در آغاز این برنامه در فرصت کوتاهی از مردم سوال شد که شما عصار را با کدامیک از ترانه هایش می شناسید و چرا ؟ بیشتر پاسخ دهندگان به این پرسش ترانه های قدسیان آسمان – عشق الهی و وطن را نام بردند و علت آنها هم این بود که چون مضمون این قطعات بیشتر درباره خداوند – امام علی – عشق به وطن می باشد ، بیشتر مورد توجه ما قرار گرفته است.

همچنین در طول این برنامه گزارشی پخش شد که به صورت حضوری با مردم در سطح شهر در مورد این خواننده و آثارش سوال شد .

برای نخستین بار در صدا و سیما قطعه خیال نکن به صورت تقریبا کامل در طول این برنامه پخش شد . همچنین5 کار دیگر عصار نیز پخش گردید .

عصار در بخشی از این مصاحبه از مجری و کارشناس برنامه دعوت کرد که به کنسرتی که طی روزهای 5 الی 7 خرداد در تهران دارد حضور داشته باشند .

در آغاز برنامه مجری از جمشید جم کارشناس موسیقی این برنامه که خود از خواننده های قدیمی کشور نیز می باشد سوال کرد که عصاربا کدامیک از آثارش مورد توجه شما قرا گرفت ؟ پاسخ جم جالب و موجز بود : من با قدسیان آسمان رسیدم به عشق الهی .

 

لازم به ذکر است که آخرین مصاحبه تقریبا مفصل رادیو با علیرضا عصار مربوط به حدود 7 سال پیش می شود که در آن گفتگو که از رادیو جوان پخش شد فرشید منافی مجری آن روزهای این رادیو با این خواننده پاپ در نیمه شب مصاحبه ای را انجام داد .

 

 

 

 

نظرسنجی تازه

اولین و تنها وبلاگ نظرسنجی موسیقی پاپ ایرانی برگزار می کند :

دوستان گرامی ؛ جهت شرکت در نظرسنجی انتخاب 10 آلبوم برتر پاپ مجاز و همچنین انتخاب تعدادی از برترین خواننده های پاپ مجاز به وبلاگ زیر مراجعه نمایید .

www.music82.persianblog.ir

 

 

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٢/۱٩
comment نظرات () لینک