رویدادهای موسیقی پاپ ایرانی


+ به نام مجازها ، به کام غیرمجازها

به نام مجازها ، به کام غیرمجازها

 

 

 

 

جشن نوروزی باشگاه هنرمندان ایران از 9 تا 12 فروردین با حضور هنرمندان موسیقی پاپ در کاخ سعد آباد تهران برگزار شد. عواید این جشن خیریه که از ساعت 18 الی 22 در تالار ایوان عطار مجموعه سعد آباد برگزار شد ، به نفع موسسه خیریه سبزواران و مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست زنده یاد مجید سبزی اختصاص داده خواهد شد .

اما نکته قابل تامل در این سری اجراها ، حضور خواننده های غیرمجاز بود که حتی تعداد آنها از خواننده های مجاز نیز بیشتر بود .

این مراسم به همت حسین یاریار ( پدر حسام یاریار ) مدیر باشگاه هنرمندان و داریوش بابائیان تهیه کننده سینما برگزار شد .

گرچه فقط خواننده های مجاز به اجرای زنده پرداختند و غیر مجازها بر اساس قانون موجود تنها به صورت پلی بک کارهای خود را اجرا کردند ولی قرار گرفتن خواننده های غیرمجازی که بعضا گمنام هم بودند و برای اهالی موسیقی نیز ناشناخته هستند جای تعجب فراوان دارد .

شایان ذکر است تعداد زیادی از خواننده های غیرمجاز داخلی در ایام خاص سال مانند نوروز در شهرهای مختلف کشور و در مکانهایی با ظرفیت کم کارهای خود را به صورت پلی بک اجرا می کنند .

از جمله خواننده هایی که در این جشن به اجرای برنامه پرداختند می توان به این اسامی اشاره کرد : حمید خندان – مهران احراری – هومن جوادی – حمید طالب زاده – نیما نکیسا – مازیار عصری – رضا یزدانی – رامین بی باک و همچنین خواننده های غیرمجازی چون !! مجید خراطها – نیما علامه – امید علومی – پارسا چیلیک – میلاد بیک – داود رحمتی – حمید ناظریان – رامین جعفری – فرید مهربان – حسام یاریار – گروه دو نفره امیرزادهوش پورو ...

 

 

 

سایت اینترنتی بابک رادمنش ترانه سرا ، آهنگساز و تنظیم کننده ساکن انگلیس آغاز به کار کرد . از این موزسین باسابقه به تازگی کتابی با عنوان مهتاب عشق مجموعه ای از اشعار سروده شده وی طی 10 سال اقامت در انگلیس ، در تهران توسط انتشارات بدرقه جاویدان منتشر شده است .

همچنین کتاب ترانه های بابک رادمنش نیز به زودی در ایران منتشر خواهد شد . از نکات جالب توجه در این سایت قرار گرفتن کارهای تولید شده توسط این هنرمند در سالهای اوایل انقلاب در صدا و سیما می باشد . وی تعدادی از قطعه های با کلام موسیقایی ساخته شده توسط خود را که طی ده سالی که کارمند سازمان صدا و سیما بوده برای شنیدن بر روی سایت قرار داده است .

بابک رادمنش مسلط به نوازندگی سازهای تار – سه تار – سنتور – عود – کمانچه – تنبک – نی – ویلن – پیانو – کیبورد  می باشد .  

از دیگر موارد قابل ذکر در این سایت عدم ارائه کارهای ساخته شده توسط وی در سالهای پیش از انقلاب می باشد . در مورد همکاری با خواننده های لس آنجلسی نیز فقط اکتفا به معروف ترین آثار شده است . مانند همکاری با خوانندگانی چون : حمیرا – امید – ستار – جمشید – پویا – سروش – حسن شجاعی و شاهرخ سالار .

بابک رادمنش جزو هنرمندانی است که تا امروز هیچ گونه مصاحبه ای را انجام نداده است و حتی از انتشار عکس خود نیز طفره رفته است . این که پس از سالها مجاب شده  سایت شخصی خود را راه اندازی نماید جالب توجه است .

لازم به ذکر است بابک رادمنش با نام اصلی فیروز برنجان قبل از انقلاب بیشتر با خواننده های موسوم به کوچه بازاری همکاری می کرد . وی پس از انقلاب در صدا وسیما مشغول به کار شد و پس از چند سال به خارج از کشور مهاجرت کرد . وی چندین سال در کشور امارت زندگی کرد و پس از آن به انگلیس مهاجرت نمود .

سیامک رادمنش ( سامی یوسف ) خواننده مشهور جهان اسلام و همچنین بابک ( بارن ) تنظیم کننده فرزندان وی هستند . همچنین فرهاد برنجان موزسین و خواننده صدا و سیما برادرزاده وی می باشد .

در اینجا به معروف ترین آثاری که توسط بابک رادمنش در اوایل انقلاب در صدا و سیما تولید شده اشاره می شود :

گلستان وطن = خواننده : شاپور رحیمی – شاعر و آهنگساز = رادمنش ---

هفته وحدت = خواننده ، آهنگساز و تنظیم کننده : بابک رادمنش ---

تحصیل علم = خواننده : رشید وطندوست – آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

پیروزی = محلی لری – شعر و آهنگ و تنظیم = رادمنش ( به مناسبت آزاد سازی خرمشهر )

جالاندی = خواننده : اباذر- آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

نه قدر تیر منیر بدیر = خواننده ، آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

یو مورخلاری = گروه کر – شاعر ، آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

عاشیق = خواننده : یعقوب ظروفچی – آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

نور الندی = خواننده : اباذر – آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

خلبانان = خواننده : جمشید نجفی – شعر ، آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

حسین که بود = خواننده : شاپور رحیمی – شعر و آهنگ = رادمنش ---

سلاح مرد برگیریم = خواننده : غلامحسین قدمی – آهنگ و تنظیم = رادمنش ---

اوخر بلبل = خواننده : یعقوب ظروفچی – موسیقی : رادمنش –

قلم بردار = خواننده و موسیقی : بابک رادمنش ---

اطلب العلم = خواننده : محمد گلریز – موسیقی : رادمنش ---

در عشق زنده باید = خواننده و موسیقی : رادمنش – شعر = مولوی ---

بگشای لب = خواننده : شاپور رحیمی – موسیقی = رادمنش – شعر : مولوی

 

کارهای فوق دو مورد را عیان می کند . یکی اینکه خود رادمنش کار خوانندگی را نیز انجام می داده و دیگری حضور یعقوب ظروفچی در صدا و سیما بوده است . ظروفچی از 25 سال پیش ساکن لس آنجلس می باشد .

مضمون آثار فوق که جزو موسیقی سنتی محسوب می شوند و برخی نیز آذری هستند شامل جنگ تحمیلی ، مقاومت و نهضت سواد آموزی می باشد .

همچنین 5 قطعه نیز که با دکلمه ، موسیقی و صدای رادمنش می باشد و در برنامه برگ سبز رادیو پخش شده است نیز آورده شده است .

این آهنگساز در سال 61 موسیقی فیلم سینمایی توبه نصوح را نیز ساخته است . حسام ادین سراج خواننده این فیلم می باشد .

آدرس سایت بابک رادمنش www.babakradmanesh.com می باشد .

 

 

روز 7 فروردین خبری توسط سایت حقیقت نیوز منتشر شد مبنی بر اینکه ساسی مانکن خواننده

غیر مجاز داخلی در کیش دستگیر شده است .  که این خبر بازتاب فراوانی پیدا کرد .

   روز 10 فروردین این سایت جزییات بیشتری از این ماجرا را طبق گفته های مقامی نظامی بدون ذکر نام  بیان کرد .

یک مقام عالی رتبه انتظامی کیش گفت: فردی به نام ساسان یافته معروف به ساسی مانکن خواننده زیرزمینی به دلیل رقاصی در بازار کیش از سوی ماموران انتظامی بازداشت و از جزیره کیش اخراج شد.

این مقام عالی رتبه انتظامی تاکید کرد: این خواننده ترانه های مبتذل زیرزمینی با ظاهری زننده و رفتارهای ناهنجار در وسط بازار کیش مشغول به رقاصی و انجام حرکات ناهنجار و زشت بود. این مقام انتظامی در ادامه افزود: ساسی مانکن به همراه تعدادی از هم مسلک های خود در یک مجتمع تجاری در کیش حرکات زشت و ناموزونی را به نمایش در آورده بودند که با اعلام نارضایتی مردم وی دستگیر و از جزیره کیش اخراج شد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: دستگیری ساسی مانکن به هیچ وجه سیاسی نیست و تنها به لحاظ ایجاد آرامش و زودودن جو روانی ناهنجار صورت گرفته است.

و در آخر روز 16 فروردین سایت جهان موضوع را از زبان سردار رادان پیگیری کرد .

- جانشین فرمانده نیروی انتظامی در گفتگویی به اظهار نظر درباره دستگیری یک خواننده زیر زمینی پرداخت.

 به گزارش جهان، سردار رادان در رابطه با دستگیری یکی از خواننده‌های زیرزمینی در کیش گفت: پلیس کسی مانند این فرد را که به اصطلاح به دنبال ناهنجاری باشد، حتما در زمره دستگیری‌های خود قرار می‌دهد و به یقین اگر این فرد به واسطه این که خواننده زیرزمینی است، اگر از سوی پلیس مشاهده شده باشد، حتما دستگیر شده است.

گرچه سردار رادان به صورت کلی در این مورد صحبت کرد ولی موضوعی که در اینجا اهمیت می یابد این است که برخی رفتارها و کارهای انجام شده توسط تعدادی از خواننده های غیرمجاز داخلی باعث شده که حساسیت بیشتری ایجاد شود که این می تواند به زیان آنها تمام شود .

 

 

 

تور کنسرت بنیامین از 11 اردیبهشت از لس آنجلس شروع می شود و به مدت دو ماه و نیم در امریکا و کانادا پیگیری خواهد شد . وی در این سری کنسرتها تمامی قطعات خود را اجرا خواهد کرد . همچنین به دلیل طولانی بودن این برنامه ها نوازنده های امریکایی این خواننده را همراهی خواهند کرد . بنیامین به تازگی در تاجیکستان و انگلیس کنسرت هایی را برگزار کرده است . برای نخستین بار است که خوانده پاپی از نسل خواننده های پس از انقلاب داخل ایران در لس آنجلس کنسرت پاپ را اجرا خواهد کرد .

اگر در روزی که قرار است کنسرت بنیامین در این شهر جنجالی برگزار شود کنسرتهای موازی دیگری نیز توسط خارج نشین ها تدارک دیده شد اصلا تعجب نکنید .

همچنین شرکت ترانه شرقی در شهریور امسال تور کنسرتهای علیرضا قربانی و گروه آریان را در امریکا برگزار خواهد کرد .

 

دوستان عزیز ؛ جهت مشاهده نتایج نهایی نظرسنجی انتخاب برترین خواننده های موسیقی پاپ مجاز 30 سال اخیر ایران به وبلاگ  www.music82.persianblog.ir مراجعه نمایید .

  

 

 

 

 

نویسنده : alireza bahmyari ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۱/۱۸
comment نظرات () لینک